استان مازندران

بررسی استان مازندران

مازندران این خطه سبز، یکی از بهشت های ایران زمین است که حتی شنیدن نام آن تداعی کننده دریاچه زیبای خزر و طبیعت همیشه سرسبز آن است. این استان یکی از پرتراکم ترین قسمت های کشور از لحاظ جمعیتی است و از جمله مهمترین مناطق تاریخی ایران به حساب می آید. تاریخ کهن و فرهنگ غنی مردم این منطقه نقشی مهم در توسعه فرهنگی ایران دارد. در این مقاله از 780 قصد داریم درخصوص مازندران و ویژگی های جغرافیایی و فرهنگی آن با شما صحبت کنیم.

استان مازندران
بررسی استان مازندران

موقعیت جغرافیایی مازندران

مازندران استانی پهناور در شمال کشور ایران است که در حاشیه دریاچه خزر واقع شده است. این خطه سرسبز از لحاظ عرض گسترده و از نظر طول نسبتا محدود است. از لحاظ تراکم جمعیتی، استان مازندران یکی از پرجمعیت ترین استان های کشور به حساب می آید و 22 شهرستان مختلف را شامل می شود. وسیع ترین شهرستان مازندران ساری و پر جمعیت ترین شهر آن بابل است.

از لحاظ آب و هوایی استان مازندران دارای دو نوع آب و هوای معتدل خزری و کوهستانی معتدل و سرد است. در قسمت غربی و مرکزی این استان آب و هوایی مرطوب دیده می شود. به طوری که تابستان هایی گرم و زمستان های کمی سرد دارد. در نواحی شرقی آب و هوا به صورت نیمه مرطوب است به این صورت که تابستان ها گرم و زمستان ها نسبتا سرد است. در قسمت کوهستانی این استان نیز با اقلیم مرطوب شامل تابستان های معتدل و زمستان های سرد روبرو هستیم.

زبان و مذهب مردم مازندران

مردم مازندران عمدتا به زبان فارسی و مازندرانی با یکدیگر صحبت می کنند. گویش مازندرانی و گیلکی معمولا به صورت محلی مورد استفاده قرار می گیرد. طبق تحقیقات زبان شناسان، گویش مازندرانی برگرفته از زبان پارسی میانه به جا مانده از باستان است. از لحاظ دین و مذهب نیز عمده مردم مازندران مسلمان و معتقد به مذهب تشیع هستند. البته اقلیت های مذهبی نیز به صورت محدود در این خطه زندگی می کنند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم مازندران

 مازندران خطه ای اصیل و سرسبز در شمال کشور ایران است که قدمتی طولانی و تاریخی کهن دارد. این منطقه مردمی خونگرم با آداب و رسومی جالب و فرهنگی غنی دارا است که آشنایی با آن خالی از لطف نیست. یکی از آداب و رسوم مردم مازندران، برگزاری مراسمی به نام عید مردگان و یا عیدماه است. این مراسم هرساله در تاریخ 28 تیرماه برگزار می شود و طی آن مردم به سمت امام زاده حسن رهسپار می شوند و در مسیر خود برای شادی روح اموات شمع روشن می کنند و خیرات می دهند. جالب اینکه در طی برگزاری این مراسم کشتی سنتی مازندران به نام لوچو نیز برگزار می شود.

از دیگر مراسم های خاص مردم مازندران، می توان به مراسم دیدنی نورگون اشاره کرد. برگزاری این مراسم به این صورت است که مازندرانی ها در محل خاصی به نام قلاش گرد هم می آیند و گون های خشک را آتش زده و با چرخاندن آن ها در بالای سرخود جشنی برگزار می کنند. علاوه بر این موارد مراسم های دیگری همچون خرمن و نشا، تیرگان و نوروز بل از دیگر جشن های مردم این خطه زیبا به شمار می رود.

سوغات مازندران

سوغات تحفه ای است که در هنگام سفر به هر منطقه توسط گردشگران به عنوان نمادی از آن سرزمین به یادگار خریداری می شود. مانند سایر شهرهای ایران، استان مازندران نیز سوغاتی ها و صنایع دستی مخصوص به خود را دارد. سوغاتی های این استان را می توان از بازارچه های محلی و مراکز خرید پیدا کرد.

مازندران نیز مانند هر نقطه دیگری از ایران سوغات خاص و منحصربه فرد خود را دارد. از جمله سوغات معروف مازندران می توان به جاجیم، گلیم، قالی، چنته، نمد و از خوراکی های معروف آن به قماق مازندران، چای، برنج، ترشی و لواشک، نان و کلوچه مخصوص، زیتون پرورده و ماهی اشاره کرد.

سوغات استان مازندران
سوغات استان مازندران

سخن پایانی

مازندران یکی از استان های سرسبز و با صفای شمال کشور است که جمعیت زیادی را در خود جای داده است. فرهنگ غنی و تاریخ کهن این منطقه سبب شده تا این استان یکی از قسمت های مهم کشور از لحاظ فرهنگ و تاریخ به حساب بیاید. مردم خونگرم و مهمان نواز این استان سالانه پذیرای میلیون ها گردشگر از داخل و خارج از کشور هستند.

سالانه جشن ها و مراسم های مختلفی در این منطقه برگزار می شود که در نوع خود بی نظیر است.شما می توانید در هنگام سفر به مازندران صنایع دستی مختلف و خوراکی های رنگارنگ آن را به عنوان سوغات خریداری کنید. مجموعه 780 آرزوی سفری خوش و خاطره انگیز را برای شما دارد.

دکمه بازگشت به بالا