bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
تاریخ حرکت

خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی

امروزه حمل و نقل با اتوبوس به دلایلی بسیار رایج شده است، زیرا اتوبوس یکی از مقرون به صرفه ترین وسایل حمل و نقل در ایران محسوب می شود. سالانه حدود 400 میلیون سفر اتوبوسی در کشور انجام می شود. در حال حاضر بیش از 20 شرکت خصوصی اتوبوسرانی خدمات حمل و نقل جاده ای در ایران انجام می دهند. در ادامه قصد داریم در مورد خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی و انواع اتوبوس های آنها صحبت کنیم.

بررسی خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی در ایران

خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی بسیار متنوع هستند. این خدمات شامل ارائه بلیط در هر زمان و برای مسیرهای متنوع و گسترده، پذیرایی در طول مسیر، پخش فیلم و ارائه کتاب به مسافران در طول مسیر، امکان خرید بلیط به صورت آنلاین و بهره مندی از پرسنلی حرفه ای و خوش برخورد خواهند بود.

بیشتر شرکت های اتوبوسرانی عملکرد بسیار مناسب و قابل قبولی در دوران شیوع ویروس کرونا داشتند و در لیست بهترین شرکت های حمل و نقل مسافربری اتوبوسرانی ایران قرار گرفتند. این شرکت ها قانون استفاده از یک سوم ظرفیت اتوبوس در ایام کرونا را وضع کردند و سلامتی مسافران را اولویت قرار دادند. همچنین از دیگر خدمات شرکت های اتوبوسرانی در دوران کرونا می توان به تهیه ماسک و مواد ضدعفونی کننده برای همه مسافران اشاره کرد. بهترین شرکت های اتوبوسرانی با پاسخگویی مناسب، کادری منظم و مرتب و پاسخگویی سریع به تلفن برای پشتیبانی، بهترین خدمات را به مسافران خود ارائه می دهند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در صنایع مختلف، اتوبوس های VIP جایگزین اتوبوس های قدیمی و فرسوده شدند و سفر را برای مردم بسیار راحت و لذت بخش کرده اند. از مهم ترین خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی می توان به استفاده از اتوبوس های متنوع شامل اتوبوس های VIP و معمولی اشاره کرد.

هرکدام از شرکت های اتوبوسرانی خدمات مختلفی به مسافران خود ارائه می دهند. در ادامه خدمات و امکانات چند نمونه از بهترین و مطرح ترین شرکت های اتوبوسرانی را معرفی و بررسی می کنیم.


خدمات و امکانات شرکت اتوبوسرانی ایران پیما

شرکت ایران پیما یکی از قدیمی ترین اتوبوسرانی های ایران است. این شرکت در تمامی شهرهای کشور شعبه دارد و برخی از این شعب به دلیل قدمت زیاد در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته اند. این شرکت از نیم قرن پیش فعالیت خود را در تهران و سپس در بیشتر شهرهای ایران آغاز کرد.

در سال ۱۳۶۹ پس از تأسیس پایانه کاوه در اصفهان، برخی از رانندگان این شرکت که صاحب اتوبوس بودند، دو تعاونی در پایانه های کاوه و صفه اصفهان به نام ایران پیما تأسیس کردند. در حال حاضر این شرکت حدود 120 مسیر در کشور را پوشش می دهد که مسافران را به صورت 24 ساعته به مقاصد مورد نظر می رساند. در هف هشتاد می توانید بلیط اتوبوس شرکت های ایران پیما را به مقصدهای متفاوت تهیه کنید.


اتوبوس های شرکت ایران پیما

در ناوگان ایران پیما ابتدا از دو نوع اتوبوس استفاده می شد: اتوبوس نوع اول ماکروس و نوع دوم اتوبوس بنز 302 با طرح اختصاصی ایران پیما و رنگ قرمز بودند. این شرکت در سال 1394 برای اولین بار جدیدترین اتوبوس های دنیا را خریداری و اتوبوس های ولوو B12، B7 و غیره را به ناوگان خود اضافه کرد. در آن زمان این حرکت یک تحول بزرگ در شرکت های مسافربری ایران به حساب می آمد.


نمایندگی های شرکت ایران پیما

شرکت ایران پیما 123 دفتر فعال در شهرهای ایران دارد. شما می توانید بلیط اتوبوس های ایران پیما را به صورت اینترنتی از هف هشتاد خریداری کنید. نمایندگی های ایران پیما در شهرهایی مانند اصفهان، تهران، کرمان، اهواز، شیراز، ساری، تبریز، کرج، بابل، شاهین شهر، آبادان، ساری، شهرکورد، ارومیه وغیره به مسافران خدمات رسانی می کنند.

شرکت اتوبوسرانی ایران پیما از مسافران در مسیرهای پر تردد استقبال می کند و اتوبوس های این شرکت در بیشتر مسیرهای بین شهری رفت و آمد دارند.


 تجربه سفر به روستای فیلبند با اتوبوس 


خدمات و امکانات شرکت اتوبوسرانی گیتی پیما

گیتی پیما یکی از شرکت های قدیمی مسافربری و اتوبوسرانی است. این شرکت کار خود را در ترمینال غرب تهران آغاز کرده و در ابتدا چند روز در هفته مسافران را در مسیرهای خاصی به مقصد می رساند. اتوبوس های شرکت حمل و نقل مسافربری گیتی پیما عمدتا در مسیر شهرهای غربی رفت وآمد می کنند. افرادی که قصد سفر به شهرهای غربی ایران را دارند می توانند با  خرید بلیط اتوبوس  گیتی پیما از ۷۸۰ سفری ارزان و آرام را تجربه کنند. پس از افزایش تقاضا برای مسافرت های بین شهری با اتوبوس، این شرکت برای جلب رضایت مشتریان خود به اتوبوس های جدید مجهز شد. گیتی پیما در چند سال گذشته اتوبوس های VIP را به ناوگان خود اضافه کرده است تا رضایت مسافرانی که قصد سفر با این شرکت را دارند جلب کند.

اتوبوس های گیتی پیما

ناوگان این شرکت مجهز به اتوبوس VIPاست. این اتوبوس ها از جدیدترین، ایمن ترین و بهترین شرکت های اتوبوسرانی انتخاب شده اند و سفری آرام را به شما هدیه می دهند. رفتار خوب راننده و مهمانداران، تحویل بسته های غذا به مسافران، نظارت شخصی بر هر صندلی وغیره از بارزترین امکانات سفر با اتوبوس های این شرکت هستند.

میزبانی از مسافران

در طول سفر یکی از نماینده های گیتی پیما به عنوان مهماندار در اتوبوس حضور دارد و از مسافران پذیرایی می کند. وظیفه این فرد راهنمایی مسافران، پخش بسته های غذایی وغیره است. معمولا مهماندار در صندلی جلو در کنار راننده حضور دارد که در صورت لزوم می تواند شما را راهنمایی کند. در طول سفر، راننده اتوبوس مجاز است در مکان های مشخص شده توسط اداره ترافیک توقف کند. مهماندار اطلاعات لازم در مورد مدت زمان توقف، دستورالعمل های کلی در مورد توقف وغیره را به مسافران می دهد، همچنین این فرد وظیفه دارد قبل از حرکت حضور همه را بررسی کند تا اتوبوس بدون مسافر حرکت نکند.

راحتی در اتوبوس

در اتوبوس های وی آی پی گیتی پیما فاصله بین صندلی ها بیشتر شده اند. علاوه بر این، پشتی صندلی ها را می توان با استفاده از ضامن نصب شده در کنار صندلی پایین یا بالا برد. با این ویژگی می توانید صندلی را به تخت تبدیل کنید و در اتوبوس به راحتی بخوابید. پشت هر صندلی یک مانیتور برای هر نفر تعبیه شده است که می توانید به صورت جداگانه فیلم تماشا کنید یا به موسیقی گوش دهید. روی هر مانیتور یک جک هدفون تعبیه شده است که هنگام تماشای فیلم می توانید هدفون یا بلندگوی خود را به آن وصل کنید. به لطف پورت USB، می توانید فلش مموری خود را متصل کرده و فیلم های مورد علاقه خود را تماشا کنید. در صورت لزوم، تلفن همراه یا تبلت خود را نیز می توانید از طریق کابل و این کانکتور شارژ کنید.


خدمات و امکانات شرکت اتوبوسرانی رویال سفر

شرکت اتوبوسرانی رویال سفر یکی از قدیمی ترین شرکت های مسافربری ایران است که در دی ماه 1358 تاسیس شد و فعالیت رسمی خود را با مرکز پایانه بیهقی تهران آغاز کرد. رویال سفر با ارائه خدمات منحصر به فرد خود تحولات شگرفی را در صنعت حمل و نقل و مسافربری کشور ایجاد کرده است. این شرکت از ابتدای فعالیت خود ناوگان خود را با مجهزترین و جدیدترین اتوبوس ها برای جلب رضایت مشتریان گسترش داده و یکی اولین شرکت های وارد کننده اتوبوس VIP به صنعت حمل و نقل جاده ای کشور محسوب می شود. به همین دلیل این شرکت از محبوبیت و شهرت خاصی برخوردار است.

خدمات VIPرویال سفر

شرکت مسافربری رویال سفر یکی از اولین شرکت هایی بود که از اتوبوس های VIP برای تمامی خدمات خود استفاده کرد. در واقع این شرکت اولین واردکننده های اتوبوس VIP ۲۵ نفره بوده است. با ورود این اتوبوس ها به ناوگان حمل و نقل مسافر کشور، سفر با اتوبوس بر خلاف گذشته دیگر خسته کننده نبود و بار دیگر سفر زمینی با اتوبوس مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت.

در اتوبوس های معمولی به دلیل تعداد زیاد صندلی ها و فاصله کم و همچنین طراحی فنی و ساخت نامناسب، مسافران خاطره خوبی از سفر با اتوبوس نداشتند. اما اتوبوس های VIP با دو نوع صندلی تخت شو و نیمه تخت شو، نواقص اتوبوس های معمولی را کاملا برطرف کرده و سواری را برای مسافران بسیار دلپذیر و راحت کرده اند.

اتوبوس های VIP شرکت رویال سفر در بسیاری از مسیرهای داخلی و خارجی کشور فعالیت می کنند. اکثر اتوبوس های VIP رویال سفر متعلق به شرکت های مان، ولوو و اسکانیا هستند و این شرکت ها از معروف ترین و بهترین تولیدکنندگان اتوبوس در جهان محسوب می شوند.

اتوبوس هایVIP حداکثر ظرفیت 25 نفر را دارند که باعث افزایش فاصله بین صندلی ها، راحتی بیشتر و بزرگتر شدن صندلی ها شده است. این اتوبوس ها دارای سه ردیف صندلی پهن، یک ردیف صندلی تکی و دو ردیف در کنار یکدیگر هستند. صندلی های اتوبوس VIP برای استراحت در زمان حرکت تا 145 درجه به پشت خم می شوند. اگرچه قیمت بلیط این اتوبوس ها کمی بالاتر از اتوبوس های معمولی هستند، اما هزینه آنها همچنان بسیار مناسب بوده و می توانند انتخاب بسیار خوبی به خصوص برای مسیرهای دور و طولانی باشند.

از جمله امکانات ویژه موجود در اتوبوس های VIP می توان به تهویه مطبوع، سیستم صوتی و تصویری، صندلی های مبله وغیره اشاره کرد.


خدمات و امکانات شرکت اتوبوسرانی سیر و سفر

شرکت مسافربری سیر و سفر در سال 1369 به عنوان اولین شرکت مسافربری خصوصی در ایران تاسیس شد. این شرکت در بسیاری از شهرهای ایران فعالیت می کند. این شرکت برای افزایش راحتی و آسایش مسافران به تعداد زیادی اتوبوس VIP مجهز شده است.

اتوبوس های سیر و سفر

اتوبوس های قدیمی فقط دو نمایشگر بزرگ در وسط و جلوی اتوبوس داشتند که مسافران می توانستند در حین رانندگی فیلم تماشا کنند. معمولاً فیلم ها به دلخواه راننده پخش می شد و ممکن بود برخی از مسافران تمایلی به دیدن آن نداشته باشند. اما به مرور زمان پشتی تمامی صندلی های شرکت مسافربری سیر و سفر به مانیتور مجهز شد.

مسافران می توانند با هندزفری فیلم موردعلاقه خود را تماشا کنند یا به موسیقی گوش دهند. از آنجایی که این مانیتورها دارای پورت USB است، می توانید هنگام رانندگی گوشی موبایل خود را نیز شارژ کنید. مانیتور پشت صندلی یکی از امکاناتی است که می تواند راحتی شما را در اتوبوس تا حد زیادی بهبود بخشد.


پذیرایی در اتوبوس

در اولین دقایق پس از سوار شدن، مهماندار بسته هایی حاوی مواد غذایی مانند نوشیدنی، کیک، کلوچه وغیره را به مسافران می دهد. همچنین در اتوبوس یخچالی تعبیه شده است که بطری های کوچک آب معدنی در آن قرار دارد تا مسافران برای رفع تشنگی از آن بنوشند.


باشگاه نمایندگان و مشتریان

شرکت مسافربری سیر و سفر دارای نمایندگی های زیادی در شهرها و مراکز استان های ایران است. در صورت عضویت در باشگاه مشتریان این شرکت می توانید در هنگام خرید بلیط از تخفیف برخوردار شوید.


سخن پایانی

اگر اتوبوسی که با آن سفر می کنید دارای تجهیزات رفاهی مناسب و همچنین دارای استانداردهای جهانی از نظر فنی باشد، سفری خوش و فراموش نشدنی در انتظار شما خواهد بود. با خرید بلیط اتوبوس از سامانه ۷۸۰، می توانید بلیط خود را از معتبرترین شرکت های اتوبوسرانی خریداری کرده و بر اساس نیاز و هزینه ای که در نظر گرفته اید بهترین اتوبوس را انتخاب کنید. خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی بسیار متنوع هستند و بهتر است قبل از خرید بلیط اتوبوس آنها را بررسی کنید. با این حال امکاناتی که این شرکت ها در اختیار شما قرار می دهند سفری راحت، امن و لذت بخش را برای شما رقم خواهند زد.