bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
تاریخ حرکت
1مسافر

خرید بلیط چارتر

خرید بلیط چارتر همیشه به خاطر برخی دلایل نسبت به بلیط سیستمی بیشتر مورد توجه متقاضیان سفرهای هوایی قرار دارد. به همین دلیل بیشتر آژانس‌های گردشگری تبلیغات خود را در بستر خرید بلیط چارتر ارائه می‌دهند.

بلیط چارتر چیست؟

قوانین استرداد بلیط هواپیما

مفهوم لغوی چارتر «دربست کرایه دادن» است. باید متذکر شویم که واژه چارتر فقط مختص به بلیط‌های هوایی نیست. بلکه در صنعت گردشگری، هر چیز قابل فروش یا اجاره، که به تعداد زیاد وجود داشته باشد، قابل چارتر است.

بنابراین علاوه‌ بر هواپیما تمام وسایل نقلیه عمومی دیگر که تعداد زیادی صندلی برای اجاره با فروش داشته باشند، می‌توانند چارتر شوند. همچنین هتل‌هایی که اتاق‌های زیادی برای اجاره دارند، نیز قابل چارتر هستند.

اما از آنجایی که در کشور ما چارتر بلیط هواپیما نسبت به سایر موارد بیشتر مورد توجه آژانس‌های گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی قرار دارد، چارتر هوایی بیشتر مطرح می‌شود.

به این ترتیب منظور از پرواز چارتر این است که یک آژانس مسافرتی، به‌عنوان چارترکننده در یک مسیر پروازی خاص تمام یا بخشی از صندلی‌های هواپیما را بخرد و هواپیما را برای مدت معینی کرایه کند. معمولا بلیط پرواز مسیرهای که پر تردد بوده و همیشه مسافر دارند، نسبت به سایر موارد شرایط بهتری برای چارتر شدن دارند.


خرید بلیط چارتر چه تفاوتی با پرواز سیستمی دارد؟

برای بررسی تفاوت‌های موجود بین پرواز چارتری و سیستمی لازم است شما را با مفهوم بلیط هواپیما سیستمی نیز آشنا کنیم. به همین دلیل در ادامه توضیحاتی در رابطه با پرواز سیستمی ارائه خواهیم داد.

ایرلاین‌ها یا شرکت‌های هواپیمایی، مسیر‌های پروازی مختلفی را متناسب با شرایط و امکانات خود در طول هفته یا ماه ارائه می‌دهند. بلیط پروازهای سیستمی برنامه پرواز و قیمت‌های مشخصی دارند. با توجه به توضیحات ارایه شده تفاوت بین بلیط چارتر و سیستمی شامل موارد زیر است.


شرایط سنی در خرید بلیط سیستمی

بلیط کودکان 2 تا 12 سال که نیاز به صندلی جداگانه دارند به صورت عادی محاسبه می شوند اما در برخی ایرلاین ها قوانین متفاوت است و مسافر 50 دصد هزینه کل بلیط را برای فرزند خود پرداخت می کند.

اما پرواز چارتر فقط بلیط نوزادان را ارزان‌تر می‌دهد و از همه افراد 2 سال به بالا هزینه یکسانی برای ارایه بلیط دریافت می‌کند.


برنامه زمانی

در طول ماه و هفته برنامه زمانی و هزینه خرید بلیط سیستمی مشخص است. به همین دلیل با انتخاب بلیط پرواز سیستمی از چند ماه قبل می‌توانید برای رزرو بلیط اقدام کنید.

همچنین اگر بنابر دلایلی فرصت سفر را از دست بدهید، می‌توانید خیلی راحت بلیط سیستمی پرواز خود را کنسل کنید‌. این در حالی است که بلیط پرواز چارتری فاقد زمان مشخصی است و امکان کنسل و یا تغییر تاریخ را نیز ندارد.


قیمت بلیط چارتری هواپیما

تفاوت دیگر موجود بین خرید بلیط پرواز چارتر و سیستمی در این است که با نزدیکتر شدن به زمان پرواز قیمت بلیط سیستمی افزایش پیدا می‌کند. اما قیمت خرید بلیط چارتر با نزدیک شدن به زمان پرواز سیر نزولی دارد.

البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که به‌طور‌کلی قیمت خرید بلیط سیستمی نسبت به بلیط چارتری گران‌تر است و بلیط چارتری با قیمت ارزان‌تری ارائه می‌شود.


خرید بلیط چارتر ارزان هواپیما

معمولا شرکت‌ها و موسساتی که اقدام به خرید کلی بلیط می‌کنند، از پیش هزینه تمام صندلی‌ها را به ایرلاین یا شرکت هواپیمایی می‌پردازند. به همین دلیل برای آن‌ها پر شدن همه صندلی‌ها تا موعد پرواز از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین برای آنکه قبل از پرواز هیچ صندلی خالی باقی نماند، هرچه به موعد پرواز نزدیک‌تر شوند، قیمت بلیط را کاهش می‌دهند.


بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر

همانطور که گفتیم به‌طور‌کلی خرید بلیط پرواز چارتر نسبت به بلیط سیستمی مقرون‌ به‌صرفه‌تر است. اما برای آنکه بتوانید بلیط چارتر را مطابق با انتظارات خود ارزان‌تر از آن بلیط سیستمی خرید کنید، باید در زمان مناسب برای خرید اقدام کنید.

به‌عبارت دیگر ارزان‌تر بودن بلیط پرواز چارتر فقط مختص به زمان‌های خاصی است. به عنوان مثال در زمان‌های پر تردد نظیر ایام عید، تابستان، اواخر زمستان و غیره تفاوت خاصی از نظر قیمت بین بلیط سیستمی و چارتر وجود ندارد.

اما در زمان‌های کم تردد که میزان تقاضا برای بلیط هواپیما کم است، قیمت بلیط پرواز چارتر نسبت به بلیط سیستمی بسیار مناسب‌تر می‌شود. همچنین در مواقعی که پرواز نزدیک است و هنوز صندلی‌ها تکمیل نشده‌اند، قیمت بلیط پرواز چارتر به شدت کاهش پیدا می‌کند.

به همین دلیل از آن به‌عنوان بلیط لحظه آخری نیز یاد می‌شود. در واقع بهترین زمان برای خرید بلیط پرواز چارتر ارزان قیمت فصول کم تردد و روزهای نزدیک به پرواز است. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که قیمت بلیط چارتر به دو‌ عامل مهم میزان تقاضا و زمان بستگی دارد.


آیا بلیط چارتری فقط مختص پروازهای داخلی است؟

بلیط پرواز چارتر فقط مختص به پروازهای داخلی نیست و برای برخی از پروازهای خارجی نیز بلیط چارتر عرضه می‌شود. برای خرید بلیط پرواز چارتر خارجی باید همانند بلیط داخلی، هنگام جستجوی بلیط خارجی در سایت‌هایی مختلف گزینه چارتر را نیز اضافه کنید. در صورتی که مسیر مورد نظر شما بلیط پرواز چارتر داشته باشد برایتان به نمایش درخواهد آمد.


بلیط‌های پر تردد بلیط چارتر شامل چه مواردی می‌شود؟

به‌طورکلی اکثر مسیرها برای بلیط پرواز چارتر طرفدار دارند. اما در این میان برخی نسبت به سایر موارد بیشتر در کانون توجه هستند. مسیرهای پرطرفدار بلیط پرواز چارتر شامل موارد زیر است.

  • بلیط پرواز چارتر مشهد
  • بلیط پرواز چارتر کیش
  • بلیط پرواز چارتر شیراز
  • بلیط پرواز چارتر بندرعباس
  • بلیط پرواز چارتر اصفهان
  • بلیط پرواز چارتر استانبول
  • بلیط پرواز چارتر دبی

کدام ایرلاین‌ها بلیط چارتری ارائه می‌دهد؟

معمولا یکی از سوالات پرتکرار موجود در این زمینه شناسایی ایرلاین هایی است که بلیط پرواز چارتر ارائه می‌دهند. در پاسخ به سوال فوق باید بگویم که تمام شرکت‌های هواپیمایی موجود در کشور بلیط پرواز چارتر ارائه می‌دهند.

به این ترتیب اگر جزو کسانی هستید، که قصد خرید بلیط چارتر هواپیما برای مسیر مختلف دارید، می‌توانید به ایرلاین زاگرس، ماهان، قشم‌ایر، ایران‌ایر، کیش‌ایر و غیره جهت تهیه بلیط مراجعه کنید.


انواع بلیط چارتر هواپیما

خرید بلیط چارتر بر حسب معیارهای مختلفی نظیر ظرفیت و زمان مشخص می‌شوند. در ادامه مطالب انواع چارتر بر اساس ظرفیت و زمان را معرفی خواهیم کرد.


انواع بلیط چارتر بر حسب ظرفیت

یکی از مهمترین معیارها برای دسته‌بندی انواع چارتر پرواز، ظرفیت صندلی هواپیما است. به طور کلی انواع چارتر بر حسب ظرفیت صندلی به شرح زیر است.


فول چارتر

هنگامی که چارتر کننده، همه صندلی‌ها را چارتر کند، اقدام به فول چارتر کرده است. به این ترتیب همه صندلی را به صورت کلی خرید کرده و سپس طبق برنامه‌ریز‌های خود می‌تواند تا موعد پرواز همه آن‌ها را به فروش برساند. البته گاهی، همه صندلی برای پرواز چارتر تکمیل نمی‌شوند و مواردی وجود دارد که هواپیما با صندلی خالی به سمت مقصد به پرواز در می‌آید.


سیت چارتر

سیت چارتر برعکس فول چارتر است و در این نوع چارتر، چارترکننده فقط بخشی از صندلی‌ها را می‌خرد.


پرواز چارتر شناور

در چنین حالتی چارترکننده برای مدت زمان مشخصی بخشی یا همه صندلی‌های یک پرواز را چارتر می‌کند. به عنوان مثال یک آژانس مسافرتی تمام یا بخشی از صندلی‌های سه ماه تابستان یک پرواز را می‌خرد.

به این ترتیب می‌تواند همه بلیط‌های رفت و برگشت موجود در این 3 ماه را به فروش برساند. یکی از مهمترین تفاوت‌های این نوع چارتر با موارد نام برده در این است که بلیط برگشت در آن محدودیت زمانی ندارد.


امکان تغییر نام مسافر پس از رزرو بلیط چارتر

امکان تغییر نام مسافر پس از رزرو بلیط چارتر در برخی از پروازها با پرداخت هزینه امکان‌پذیر است. اما در برخی دیگر چنین امکان وجود ندارد. پس مسافران تحت هیچ شرایطی قادر به تغییر نام خود نخواهد بود.


چگونه بلیط چارتر بخریم؟

معمولا چارترکنندگان بلیط هواپیما شامل دو دسته هستند. دسته اول که چارتر اصلی به متقاضیان عرضه می‌کنند، خود به عنوان طرف اصلی قرارداد بلیط را به شما عرضه می‌کنند. اما دسته دوم به منظور چارتر دوباره بلیط ایرلاین‌ها را خرید می‌کنند و خودشان طرف اصلی قرارداد نیستند.

چارتر اصلی نسبت به چارتر واسطه اعتبار بیشتری دارد و بی‌نظمی در آن به ندرت مشاهده می‌شود. به همین دلیل اگر تمایل به بهره‌مندی از مزایای بلیط چارتر دارید، بلیط خود را از چارتر کنندگان اصلی و معتبر خرید کنید.

برای خرید بلیط چارتر هواپیما می توانید از طریق راهنمایی های هف هشتاد بلیط مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید.


بلیط‌ها رو از هف‌هشتاد بخر!

با توجه به توضیحات ارایه شده می‌توان نتیجه گرفت، اگر در زمان مناسبی برای خرید بلیط پرواز چارتر اقدام کنید، فرصت خرید بلیط چارتر پرواز ارزان قیمت برای شما فراهم می‌شود. اما اگر موفق به خرید بلیط هواپیما در وبسایت نشدید می توانید با کارشناسان هف هشتاد تماس بگیرید تا بلیط های ارزان هواپیما را از دست ندید.

معتبرترین چارترکنندگان کسانی هستند که در این زمینه سابقه مدیریتی ایده‌آلی دارند و تاکنون توانسته‌اند با برنامه مشخص و بدون هیچگونه بی‌نظمی خدمات مربوطه را به مسافران داخلی و خارجی ارائه دهند. در هف هشتاد بلیط بهترین پروازهای داخلی و خارجی را با بهترین قیمت خریداری و سفری متفاوت را تجربه کنید. سوالات متداول را از دست ندهید، شاید پاسخی که به دنبال آن بودید را بیابید. در غیر اینصورت نیز مشاوران ما در هف هشتاد همواره آماده پاسخگویی به شما هستند.