bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
تاریخ حرکت
1مسافر

قوانین کنسلی بلیط هواپیما

گاهی اوقات برای یک سفر برنامه ریزی کرده و بلیط هواپیما را نیز تهیه می‌کنید، اما به هر دلیلی سفر شما کنسل می‌شود. در این صورت شما باید بلیط هواپیمایی که تهیه کرده‌اید را نیز کنسل کنید. در نتیجه باید نسبت به قوانین تغییر و کنسلی بلیط هواپیما آگاه باشید.

زمانی که در حال تکمیل فرایند خرید بلیط هواپیما هستید، قوانین کنسلی بلیط هواپیما برای شما نمایش داده می‌شود که باید آن را به دقت مطالعه کنید. لازم به ذکر است که شرایط کنسلی بلیط هواپیما و جریمه‌های در نظر گرفته شده در شرکت‌های ارائه دهنده بلیط متفاوت هستند.

پس یکی از مهم ترین مواردی که هنگام خرید بلیط هواپیما باید به آن توجه کنید، قوانین کنسل کردن بلیط است که در فرایند خرید بلیط باید این شرایط و قوانین را بپذیرید.

قوانین استرداد بلیط هواپیما

قوانین کنسلی بلیط هواپیما و هرآنچه باید قبل از خرید بلیط هواپیما بدانید!

اگر به هر دلیلی برنامه‌های سفر شما تغییر کند و تمایلی به استفاده از بلیط هواپیمایی که تهیه کرده‌اید نداشته باشید، احتمالا اولین چیزی که باعث نگرانی شما می‌شود بلیط هواپیمایی است که خریداری کرده‌اید و اینکه آیا هزینه بلیط به شما بازگشت داده می‌شود یا خیر. خبر خوب این است که در این شرایط می‌توانید بخشی از هزینه بلیط را پس بگیرید.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما در طول فرایند خرید بلیط به اطلاع شما می‌رسد و باید آن را با دقت مطالعه فرمایید زیرا همیشه این قوانین به نفع مسافران نیست. ممکن است برخی ایرلاین ها در قوانین کنسلی بلیط هواپیما اعلام می کنند که در صورت انصراف، هیچ هزینه‌ای به مسافر بازگشت داده نمی‌شود و مسافر نمی‌تواند اعتراضی داشته باشد.

در نتیجه اگر قصد سفر با هواپیما را دارید باید از قوانینی که توسط ایرلاین‌های مختلف برای کنسل کردن بلیط هواپیما در نظر گرفته شده است به طور کامل آگاه باشید تا دچار ضرر نشوید.


قوانین کنسلی بلیط پروازهای داخلی و خارجی بر اساس مقررات سازمان هواپیمایی کشوری

قوانین کنسلی بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی و خارجی عموما توسط سازمان هواپیمایی هر کشور به طور رسمی اعلام شده و شرکت‌های هواپیمایی قوانین خود را بر اساس ضوابط تعیین شده توسط این سازمان مشخص می‌کنند. این مقررات نشان می‌دهد که مسئولیت هرگونه لغو پرواز، تاخیر در پرواز یا تغییر زمان پرواز به عهده شرکت هواپیمایی خواهد بود.

برخی از شرکت‌های صادر کننده بلیط شرایطی را در اختیار مسافر قرار می‌دهند که در صورت انصراف مسافر از سفر، تمامی هزینه‌ها با ارائه مدارک به حساب مسافر واریز می‌شود. بر اساس قوانین که سازمان هواپیمایی کشوری تنظیم کرده است، درخواست کنسل شدن بلیط هایی که به صورت سیستمی تهیه می‌شود توسط مسافر، شامل هزینه کنسلی خواهد بود که میزان آن بر اساس مقررات هر شرکت هواپیمایی متفاوت است. پس از این که هزینه کنسلی و هزینه انتقال از کل هزینه پرداخت شده کسر شد، مابقی مبلغ به حساب مسافر برگشت داده می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشید که در بیشتر شرکت‌های ارائه دهنده بلیط هواپیما، قوانین کنسلی بلیط هواپیما در خرید بلیط به صورت سیستمی یا به صورت غیر سیستمی متفاوت خواهد بود.


قوانین استرداد بلیط هواپیما

با خرید بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی یا خارجی خود از آژانس‌های مسافرتی و ارائه دهنده بلیط، امکان استرداد وجه یا کنسل کردن بلیط هواپیما از طریق آژانس مسافرتی مورد نظر وجود خواهد داشت. در این صورت مسافران می‌توانند به آژانس مسافرتی صادر کننده بلیط مراجعه کرده و هزینه بلیط را دریافت کنند. همچنین مسافران در این شرایط می‌توانند پرواز خود را کنسل کرده یا با پرواز دیگری تعویض کنند.

در صورتی که بلیط هواپیما از طرف آژانس هواپیمایی صادر کننده بلیط کنسل شود، معمولا مبلغی به عنوان جریمه برای ابطال بلیط در نظر گرفته شده و به مسافر پرداخت می‌شود.

نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که در صورت خرید بلیط هواپیما به صورت مستقیم از ایرلاین‌ها، دیگر امکان استرداد هزینه بلیط از طریق دفاتر فروش یا آژانس‌های هواپیمایی وجود ندارد. در نتیجه باید هنگام خرید بلیط هواپیما از ایرلاین مورد نظر خود، حتما با پشتیبانی آن‌ها صحبت کرده و نسبت به شرایط آگاه باشید.


جریمه استرداد بلیط هواپیما

یکی از مواردی که هنگام کنسلی بلیط هواپیما باید به آن توجه کنید، جریمه استرداد بلیط است. در صورتی که تصمیم به کنسل کردن پرواز خود داشته باشید، باید با توجه به نوع بلیط و قوانین شرکت هواپیمایی صادرکننده بلیط، مبلغی را به عنوان جریمه پرداخت کنید. هزینه‌ای که به عنوان جریمه برای استرداد بلیط هواپیما پرداخت می‌کنید، یکی از بخش‌های مهم قوانین کنسلی بلیط هواپیما است که هر مسافر هنگام خرید بلیط باید به آن توجه داشته باشد زیرا در صورتی که شرایط کنسلی به وجود آید، مسافر حق اعتراضی ندارد. جریمه استرداد بلیط به این دلیل دریافت می‌شود که وقتی مسافری بلیط هواپیما را کنسل کند، خسارتی به شرکت هواپیمایی وارد کرده است و باید این خسارت جبران شود. در نتیجه جریمه استرداد از قیمت پرداختی بلیط کسر می‌شود و مابقی مبلغ به مسافر عودت داده خواهد شد.

میزان جریمه استرداد بلیط بر اساس قوانین کنسلی بلیط هواپیما به زمان کنسل کردن بلیط بستگی دارد. همچنین ایرلاین‌های مختلف قوانین متفاوتی در مورد مبلغ بازپرداخت به عنوان هزینه کنسلی دارند. این مبلغ جریمه از 10-20٪ شروع می‌شود و تا 80٪ افزایش می‌یابد که میزان افزایش آن به زمان کنسل کردن بلیط بستگی دارد. قوانین کنسلی بلیط هواپیما برای بلیط پروازهای خارجی نیز وجود دارد. یعنی هر مسافر هنگام خرید بلیط پرواز خارجی هم باید از قوانین کنسل کردن بلیط و میزان خسارت آن مطلع باشد.