bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
تاریخ حرکت
1مسافر

خرید بلیط سیستمی هواپیما

بلیط هواپیما با معادل Airline ticket اولین بار در سال 1909 میلادی مرسوم شد و منظور از آن صدور سندی مبنی بر این ادعا بود که فردِ مسافر دارای یک صندلی در هواپیما است. با استفاده از بلیط هواپیما می توانستند کارت پرواز دریافت کنند و مسافرت آنها به این شکل صورت می گرفت.

امروزه هم وضعیت به همین صورت است و صرفا کسانی حق استفاده از پروازهای مسافرتی را دارند که بلیط آن پرواز را تهیه کرده باشند. هر کسی هم که سابقه مسافرت های هوایی را دارد با دو اصطلاح رو به رو شده است: بلیط سیستمی و بلیط چارتر. یعنی برخی خرید بلیط سیستمی هواپیما را انجام می دهند و برخی هم بلیط را به صورت چارتر تهیه می کنند. این دو نوع بلیط با همدیگر متفاوت هستند و هر کدام دارای معایب و مزایایی هستند.

منظور از بلیط سیستمی هواپیما چیست؟

بلیط سیستمی هواپیما عنوان قدیمی ترین روش و مطمئن ترین نوع بلیط هواپیما را دارد. بلیط سیستمی هواپیما همان بلیط هایی هستند که می­ توان به شکل مستقیم از طریق مراجعه به آژانس های گردشگری آنها را تهیه کرد. شاید بهتر است گفته شود که ایرلاین ها به شیوه مستقیم برای فروش بلیط پروازهای خود اقدام کرده و مشتریان هم خرید خود را انجام می دهند. به همین راحتی فرایند خرید بلیط سیستمی هواپیما انجام می گیرد.


مزیت بلیط سیستمی هواپیما

همین الان بلیط بخر

بلیط سیستمی هواپیما در مقایسه با بلیط چارتری هواپیما دارای مزایای هستند هر چند که در مقایسه با بلیط چارتری قیمت این نوع بلیط گران تر است. اما به خاطر مزایایی که دارند مشتریان نسبت به خرید آنها مشتاق تر هستند.

بلیط هواپیما سیستمی به طور معمول قابلیت استرداد را دارند اگرچه مبلغی از آن کم می­ شود، اما بقیه مبلغ به مشتری عودت داده می شود. باید گفت که میزان جریمه استرداد با توجه به کلاس نرخی پرواز متفاوت از هم هستند و نمی توان یک نرخ مشخص را برای این امر اعلام کرد.

عامل زمان هم در میزان جریمه استرداد تاثیرگذار است. مثلا اگر تا 24 ساعت قبل از پرواز مسافر از سفر خود پشیمان شده و درخواست استرداد داشته باشد با 12 ساعت قبل از پرواز، میزان جریمه پرداختی متفاوت از هم هستند. معمولا ایرلاین ها و آژانس های مختلف مسافرتی این نرخ ها را در سایت خود اعلام کرده اند و مسافر می تواند آنها را مشاهده کند.

با خرید بلیط سیستمی هواپیما می توان از روند اجرایی سفر خود اطمینان داشته باشید و با خیال راحت به کارهای قبل از سفر خود بپردازید.


تفاوت بلیط سیستمی هواپیما با بلیط چارتر در چیست؟

این نوع بلیط ها در مقایسه با بلیط های چارتر دارای قیمت تقریبا ثابتی بوده اما بلیط های چارتری دارای نوسان خیلی زیاد در قیمت شان هستند. هر چند باید این نکته را هم مورد اشاره قرار داد که این امکان وجود دارد که در روزهای نزدیک به تاریخ پرواز قیمت بلیط های سیستمی هواپیما هم دچار نوسان شوند. اما این نکته همیشگی نیست و آنچه معمول است آن است که قیمت این بلیط ها ثابت است.

بلیط سیستمی هواپیما در بازه زمانی دو هفته برای مسافر نمایش داده می شوند اما بلیط های سیستمی حتی برای دو ماه آینده هم قابل تهیه کردن هستند.

گفتنی است که پروازهای سیستمی به تقاضای مسافران برای مسیرهای پرترافیک وابستگی نداشته و برای همه مسیرها تعریف شده است در حالی که بلیط چارتر به تقاضای مسافران وابستگی دارد و همه مقاصد را در بر نمی گیرد.


قوانین بار بلیط سیستمی هواپیما

در مقایسه با بلیط های چارتری، میزان مجاز بار در بلیط سیستمی هواپیما برای پروازهای خارجی بیشتر است اما برای پروازهای داخلی همه بلیط ها چه سیستمی و چه چارتری دارای شرایط یکسانی هستند و مسافر می تواند تا یک حد خاص، معمولا تا 20 کیلو بار داشته باشد.

قیمت بلیط هواپیما سیستمی چگونه مشخص می شود؟

قیمت بلیط های هواپیما بر اساس فاکتورهایی خاصی که در ادامه به آنها اشاره می شود، تعیین می شود:

مسیر پرواز

مسیر پرواز مهمترین عامل تاثیر گذار بر قیمت بلیط هواپیما است. هر چقدر طول مسیر بیشتر باشد، قیمت بلیط هواپیما هم بیشتر است.

کلاس پرواز

دیگر عامل تاثیرگذار بر قیمت بلیط هواپیما، کلاس پروازی است. یعنی نوع خدمات ارائه شده از سوی ایرلاین بر قیمت آن اثرگذار است.

کلاس نرخی

عامل تاثیرگذار سوم، کلاس نرخی پرواز است. ایرلاین ها با هدف به حداکثر رساندن میزان فروش و کسب سود مناسب چندین کلاس پرواز تعریف می کنند که باعث تفاوت قیمت بلیط ها می شود.

منظور از کلاس نرخی پرواز و کلاس پرواز چیست؟

منظور از کلاس پرواز ارائه خدمات خاص به مشتریان است تا بتوانند حداکثر رضایت آنها را فراهم کنند. این خدمات شامل فاصله صندلی ها از همدیگر، راحتی صندلی ها، نوع خدمات ارائه شده در طول پرواز است. همه این موارد بر قیمت بلیط هواپیما اثرگذار هستند. بر مبنای تفاوت خدمات ایرلاین ها به مسافران، سه دسته کلاس پروازی داریم:

  • کلاس پروازی اکونومی Economy Class که به آن پرواز اقتصادی هم گفته می شود، از رایج ترین نوع کلاس های پرواز است که مورد استقبال مردم قرار گرفته است. کلاس پرواز اکونومی با علامت اختصاری y در بلیط نمایش داده می شود.
  • کلاس پروازی پرمیوم اکونومی Premium Economy با علامت اختصاری w در بلیط نمایش داده می شود. این نوع کلاس پرواز تقریبا مانند اکونومی است اما تفاوت آن در راحتی و بزرگی صندلی ها و سایر امکاناتی که در اختیار مسافر قرار می گیرد است. مانند استراحت در سالن های ایرلاین، منوی غذای متنوع تر، مانیتورهای بزرگتر و ...
  • کلاس پروازی بیزینس Business Class با علامت اختصاری J در بلیط نشان داده می شود. در کلاس تجاری یا بیزینس از صندلی های مبله استفاده می شود و صندلی ها در دو ردیف قرارداده شده اند. در طول پرواز شما می توانید با مانیتورهای بزرگی که جلوی صندلی ما قرار دارد سرگرم شوید و هر فیلم و موزیکی که می خواهید را گوش کنید. هم چنین این پرواز علاوه بر خدمات فوق العاده در طول پرواز، خدمات ترنسفر تا فرودگاه را نیز دارد.
  • کلاس پروازی فرست First Class با علامت اختصاری F گران ترین و بهترین نوع پرواز است که خدمات فوق العاده ای به شما پرداخت می شود. در این نوع پرواز صندلی ها تسط کابین از هم جدا می شوند. شما به طور جداگانه می توانید غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید که توسط سرآشپزهای بین المللی پخته می شوند. فرست کلاس پرواز گران قیمتی است اما یک سفر راحت و بی دردسر را برای شما فراهم می کند.

در پروازهای داخلی چند کلاس پروازی وجود دارد؟

در پروازهای داخلی کلاس پروازی برای مسافر اهمیت کمتری در مقایسه با پروازهای خارجی دارد. چرا که مسیرها کوتاه بوده و به این دلیل مواردی از قبیل فاصله بین صندلی ها و یا راحتی آنها برای مسافر چندان اهمیتی ندارد چون می داند خیلی زود پیاده خواهد شد. پس ساخت هواپیماهای دارای پرواز فرست کلاس خیلی به صرفه نخواهد بود. اما در ایران دو نوع کلاس پروازی هنگام خرید بلیط هواپیما به مسافر ارائه می شود، کلاس بیزینس و اکونومی.

در پروازهای بیزینس صندلی امکان تخت شدن دارد تا شما به راحتی استراحت کنید. امکان استفاده از سرگرمی ها مثل دیدن فیلم و پخش موزیک و سفارش غذا و خوراکی های متنوع را دارید. البته در هر ایرلاین امکانات ممکن است متفاوت باشند.

چگونه می توان برای خرید بلیط سیستمی هواپیما اقدام کرد؟

برای کسانی که خرید بلیط سیستمی هواپیما را مد نظر دارند، باید گفت که می بایست به سایت ایرلاین ها مراجعه کرده و نسبت به رزرو و پرداخت هزینه بلیط اقدام کرد. می توان از طریق آژانس های مسافرتی هم برای خرید بلیط سیستمی هواپیما اقدام کرد.

سوالات متداول خرید بلیط هواپیما سیستمی

در ادامه به بررسی پاسخ سوالات متداول می پردازیم و امیدواریم پاسخ سوال شما هم در میان آنها باشد.

چرا پروازها با بلیط سیستمی امکان لغو کمتری دارند؟

امکان لغو شدن پروازها در آنها خیلی کمتر است چرا که این پروازها دارای برنامه و ساعت مشخصی بوده و معمولا هم به مرور و مطابق آن برنامه ها، پروازها اجرا می شوند. بنابراین می توان از مدت ها قبل بلیط این پروازها را تهیه کرد

آیا قیمت بلیط هواپیما سیستمی برای سنین مختلف متفاوت است؟

بله؛ این بلیط برای کودکان و نوزادان در مقایسه با بزرگسالان دارای قیمت کمتری است. همچنین با توجه به کلاس نرخی آن پرواز و همچنین متناسب با سن مسافر، قیمت بلیط هواپیما سیستمی محاسبه می شود. معمولا قیمت این بلیط ها برای نوزاد چیزی در حدود 10 درصد بلیط بزرگسالان است.

آیا بلیط سیستمی هواپیما فقط از طریق خطوط هوایی قابل تهیه است؟

خیر؛ این نوع بلیط ها هم از طریق خطوط هوایی و هم از طریق آژانس های مسافرتی قابل تهیه هستند.

آیا در بلیط هواپیما سیستمی فروش بلیط لحظه آخری هم امکان پذیر است؟

قبل از پرداختن به پاسخ این سوال باید بدانید که منظور از بلیط لحظه آخری بلیطی است که اغلب تا زمان حرکت پرواز کمتر از 24 ساعت باقی مانده و این نوع بلیط همیشه با تعداد محدود در همه پروازها وجود دارد. این در حالی است که در بین عامه مردم اینطور جا افتاده است که بلیط لحظه آخری یعنی بلیطی که در پای پرواز به فروش می رسد.

در بلیط سیستمی هواپیما معمولا این اتفاق نمی افتد که بلیط ها به شکل لحظه آخری به فروش برسند، اما گاهی اوقات ممکن است که این اتفاق رخ دهد.

در مورد بلیط لحظه آخری هم باید گفت که همیشه این نوع بلیط ها با قیمت کمتر به فروش نمی رسند گاهی برعکس این اتفاق هم رخ می دهد اما معمول نیست و صرفا چند آژانس به این گونه عمل می کنند و بلیط لحظه آخری را با قیمت بالاتر به فروش می رسانند.