bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
کوپه دربست میخواهم
تاریخ حرکت
1مسافر
کوپه دربست میخواهم

معرفی شرکت‌ های مسافربری قطار

با شرکت های مسافربری قطار تا چه حد آشنا هستید؟ احتمالا بسیاری از شما تجربه سفر با قطار را دارید. سفر با قطار به سبب سطح بالای امنیت و امکانات بیشتر نسبت به سایر وسایل حمل‌و‌نقل زمینی مانند اتوبوس و خودروهای شخصی، یکی از پرطرفدارترین گزینه‌ها در سفرهای زمینی است. سفر با قطار علاوه بر راحتی و امنیت، امکان تماشای چشم‌اندازهای زیبا در حین حرکت را نیز برای مسافران فراهم می‌سازد.

علی رغم آمار بالای سفر با این وسیله نقلیه محبوب، تعداد کمی ‌از افراد با شرکت‌های مسافربری، امکانات و خدمات آن آشنا هستند. پیش از خرید بلیط قطار از سامانه هف هشتاد بهتر است با شرکت های حمل و نقل ریلی در ایران آشنا شوید.

شرکت‌ های مسافربری قطار

تاریخچه آغاز به کار شرکت‌ های مسافربری قطار در ایران

نخستین خط راه آهن ایران در سال 1227 هجری شمسی بین بندرانزلی و پیربازار و اولین خط راه آهن تهران در سال 1261 شمسی راه‌اندازی شد. طبق مصوبات سال 1376 و با هدف توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی، راه آهن ایران به بخش خصوصی واگذار شد و این باعث شکل‌گیری و فعالیت تدریجی انواع شرکت‌ های مسافربری قطار شد. بعضی از آن‌ها در زمینه قطارهای باری و برخی در زمینه قطارهای مسافربری مشغول فعالیت هستند. اولین شرکت مسافربری قطار ایران شرکت رجا است که از سال 1388 به بخش خصوصی واگذار شد.


لیست شرکت ‌های مسافر بری قطار در ایران

بیش از ۱۰ شرکت مسافربری قطار در ایران وجود دارد که برخی از آن‌ها در زمینه قطارهای باری نیز فعال هستند. همگی این شرکت‌ها در مسیرهای ریلی مختلف در سراسر ایران مشغول ارائه خدمات به مسافران هستند. آنچه این شرکت‌ها را از یکدیگر متمایز می‌سازد، نوع قطارها، خدمات و امکاناتی است که در حین سفر به مسافران خود ارائه می‌دهند. در فهرست شرکت‌ های مسافربری قطار ایران در هف هشتاد با این عناوین روبه‌رو می‌شوید:

 • شرکت حمل و نقل ریلی رجا
 • شرکت قطارهای فدک
 • شرکت قطارهای مافربری هستیا
 • شرکت قطارهای پارس لاریم
 • شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز
 • شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار
 • شرکت ریل ‌‌‌ترابر سبا
 • شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)
 • شرکت قطارهای مسافربری مهتاب (مهتاب سیر جم)
 • شرکت قطارهای نورالرضا
 • شرکت قطارهای مسافربری کوثر
 • شرکت قطارهای وانیا ریل

شرکت‌ های مسافربری قطار راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)، وانیا ریل، مهتاب سیر جم، نورالرضا ، ریل‌‌‌ترابر سبا، ریل سیر کوثر، جوپار، رعد تبریز زیر مجموعه هولدینگ سفیر ریل آسیا به شمار می‌روند. ولی هر یک از این شرکت‌ها به طور مستقل مشغول به فعالیت هستند. در ادامه مطلب به معرفی اجمالی این شرکت‌ها خواهیم پرداخت.

شرکت‌ های مسافربری قطار

شرکت حمل و نقل ریلی رجا

 شرکت حمل و نقل ریلی رجا اولین و یکی از شناخته شده‌ترین شرکت های حمل و نقل ریلی در ایران است که در سال 1376 آغاز به کار کرد. شرکت حمل‌و‌نقل ریلی رجا یکی از معدود شرکت های مسافربری قطار ۵ ستاره و لوکس در کشور است.

کوپه قطارهای رجا از نوع ۶ تخته و ۴ تخته هستند. از امکانات قطارهای شرکت رجا می‌توان به تجهیزات صوتی و تصویری، سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی، سیستم تهویه مطبوع، رستوران‌های لوکس و شبکه اینترنت اشاره کرد. «قطار زندگی» یکی از بهترین قطارهای شرکت رجا است و پس از آن قطارهای سیمرغ وپلورسبز در رده قطارهای باکیفیت بعدی این شرکت قرار دارند. شرکت رجا در زمینه قطارهای سریع‌السیر نیز فعالیت دارد، قطار اتوبوسی پردیس این شرکت یکی از بهترین قطارهایی سریع‌السیر فعال در کشور است.


شرکت ریلی جوپار

  شرکت قطارهای مسافربری و باری جوپار فعالیت رسمی‌ خود را از سال ۱۳۸۱ با ۲۲ واگن ۶ تخته پارسی آغاز کرد. این شرکت با وارد کردن ۴۵ دستگاه واگن آلمانی در سال ۱۳۹۳، توانست به یکی از بزرگترین شرکت های حمل و نقل ریلی در کشور تبدیل شود.

قطارهای ارگ یکی از قطارهایی است که این شرکت برای خدمات‌رسانی به مسافران از آن استفاده می‌کند. قطارهای مسافربری جوپار در دسته‌بندی قطارهای پنج ستاره و ممتاز قرار می‌گیرد که از بالاترین سطح ایمنی برخوردار است. این قطار با برخورداری از تجهیزاتی همچون دیوارهای ضدحریق و سیستم‌های اعلام حریق، سفری آسوده و ایمن را برای مسافران فراهم کرده است.


شرکت قطارهای مسافربری فدک

  شرکت قطارهای فدک در سال ۱۳۹۳ به جمع شرکت‌های مسافربری فعال در ناوگان ریلی ایران پیوست. اما با تلاش زیادی که در ارائه بهترین کیفیت در خدمات‌رسانی و استفاده از دستگاه‌های قطار آلمانی داشت، به سرعت توانست به محبوبیت زیادی در میان مسافران دست یابد.

در حال حاضر شرکت فدک از محبوب‌‌‌ترین و مشهورترین شرکت های مسافربری قطار کشور محسوب می‌شود. هدف اصلی شرکت فدک ارائه خدمات در کلاس‌های استاندارد جهانی و لوکس است. در حال حاضر این شرکت در مسیرهای ریلی فراوانی فعال است. در هف هشتاد می‌توانید بلیط‌های این شرکت را در ۳ کلاس تجاری یا بیزینس، عادی یا اکونومی ‌و ویژه یا فدک خریداری کنید.

شرکت‌ های مسافربری قطار

شرکت مسافربری قطار مهتاب (مهتاب سیر جم)

شرکت قطارهای مسافربری مهتاب (مهتاب سیر جم) یکی دیگر از شرکت های مسافربری قطار کشور است که در سال ۱۳۸۹ آغاز به کار کرد. قطارهای این شرکت از نوع قطارهای 6 تخته و سه ستاره هستند. علی‌رغم آنکه این قطارها فاقد امکانات لوکس هستند، اما با توجه به قیمت پایین، گزینه مناسبی برای سفرهای دسته‌جمعی و خانوادگی ارزان قیمت به شمار می‌روند.


شرکت راه آهن شرقی بنیاد (بن ریل)

شرکت راه آهن شرقی بنیاد یا بن ریل یکی دیگر از شرکت های مسافربری قطار خصوصی فعال کشور است. این شرکت در حال حاضر ۱۳۱ واگن دارد و بخش زیادی از مسیرهای ریلی کشور را پوشش می‌دهد.

این شرکت حمل‌و‌نقل ریلی دارای پنج نوع قطار مختلفغزال بن ریل، قطارسروش بن ریل، قطارپرستو راه آهن شرقی بنیاد، قطارپارسی و قطار سفیراست. شرکت راه آهن شرقی بنیاد به‌ عنوان یکی از بهترین شرکت های حمل و نقل ریلی در ایران، در سال‌های اخیر توانسته است خدمات ارزنده‌ای را در مسیر‌های ریلی کشور ارائه دهد. در 780 امکان خرید بلیط تمام قطارهای این سامانه وجود دارد.

شرکت‌ های مسافربری قطار

شرکت مسافربری قطار رعد تبریز

شرکت مسافربری قطار رعد تبریز را می‌توان به نوعی زیر مجموعه شرکت رجا تلقی کرد. این شرکت در مسیرهای تهران تبریز و تبریز تهران فعالیت می‌کند. قطارهای شرکت رعد تبریز از نوع قطارهای سهند 4 تخته و 6 تخته هستند و جزء قطارهای ارزان‌ قیمت تلقی می‌شود. از خصوصیات بارز این قطارها می‌توان به سرویس‌های خواب راحت، پنجره‌های دو جداره و عایق صوتی اشاره کرد.


شرکت قطارهای نورالرضا

 شرکت قطارهای نورالرضا از شرکت های مسافربری قطار نسبتا تازه کار در سیستم ریلی کشور است که فعالیت خود را از سال 1385 با حدود 64 واگن آغاز کرد. شرکت نورالرضا با استفاده از قطارهای لوکس می‌کوشد خدمات سطح بالایی را به مسافران خود ارائه دهد.

قطارهای VIP این شرکت از بهترین قطارهای فعال در ایران هستند که خدمات و امکاناتی همچون نمایشگر ال سی دی و چراغ مطالعه در کوپه، سیستم تهویه مطبوع، پیجر فراخوانی مهماندار، سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی در هر واگن دارند.

شرکت‌ های مسافربری قطار

شرکت قطارهای مسافری کوثر

شرکت قطارهای مسافربری کوثر فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ کرد. مشهورترین قطارهای این شرکت شامل دو قطار غزال چهار ستاره از نوع چهار تخته و قطار اپتیما 3 ستاره از نوع ۶ تخته است.


شرکت قطارهای مسافربری وانیا ریل

شرکت قطار مسافربری وانیا ریل شامل مجموعه‌ای از شرکت های مسافربری قطار فعال در زمینه خدمات ریلی هستند. به سبب داشتن حدود 300 قطار در شبکه حمل‌و‌نقل ریلی کشور، انواع قطارهای لوکس و تجملاتی، قطارهای معمولی و ارزان‌قیمت را در خود جای داده است. قطار دلیجان، قطار نور، قطار کوثر و قطار غدیر از معروف‌‌‌ترین قطارهای این شرکت به شمار می‌روند.


شرکت ریل ‌‌‌ترابر سبا

شرکت ریل ‌‌‌ترابر سبا فعالیت خود را از سال ۱۳۸۸ در دو مسیر ریلی تهران مشهد و تهران اهواز آغاز کرد. به تدریج مسیرهای ریلی خود را به مسیرهای اصفهان مشهد، یزد تهران، میانه تهران و اهواز تهران وغیره گسترش داد. قطارهای این شرکت شامل سه قطار نگین ویژه، قطار نگین اتوبوسی و قطار غدیر است. قطار غدیر جزء قطارهای رده‌ بالای این شرکت محسوب می‌شود که با برخوداری از تکنولوژی ضد لرزش فضایی آرام را برای مسافران مهیا می‌سازد.

شرکت‌ های مسافربری قطار