bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
کوپه دربست میخواهم
تاریخ حرکت
1مسافر
کوپه دربست میخواهم

برای سفر با قطار چه مدارکی لازم است؟

سفر با قطار آرامش‌بخش است. حس خوب حرکت با وسیله‌ای امن و راحت که شما را به خوابی آرام در طول شب دعوت می‌کند می‌تواند بسیار دلپذیر باشد. در سفر با قطار از آنجایی که محدودیت وزنی کمی نسبت به اتوبوس و هواپیما وجود دارد، می‌توانید چمدان خود را پر کرده و حتی چمدان‌های بیشتری با خود حمل کنید. به طور کلی این وسیله نقلیه مزایای زیادی در اختیار شما می‌گذارد. در این میان انچه که اهمیت دارد شناخت و آگاهی در مورد مدارک لازم برای سفر با قطار است. پس با ما همراه باشید تا در مورد این موضوع بیشتر توضیح دهیم.

سفر با قطار با هف هشتاد

پس از انتخاب مسیر ریلی برای سفر، نوبت به رزرو بلیط قطار می‌رسد. می‌توانید برای آسودگی خیال در هنگام بازگشت، بلیط قطار رفت و برگشت را از قبل رزرو کنید.

 هف‌هشتاد امکان رزرو بلیط رفت و برگشت قطار به تمام نقاط ایران را فراهم کرده است. با ما می‌توانید بلیط موردنظر خود را از شرکت‌های ریلی معتبری مانند رجا، سفیر، فدک و غیره خریداری کنید. هنگام رزرو بلیط قطار به شماره صندلی، شماره واگن، نوع کوپه توجه داشته باشید و بهترین گزینه را انتخاب کنید.


مسافر هنگام سوار شدن به قطار چه مدارکی باید همراه داشته باشد؟

هنگام سفر با قطار باید مدارک لازم برای سفر با قطار را به همراه داشته باشید تا بتوانید سفری راحت و بدون دردسر را تجربه کنید. قطعا اولین سندی که هنگام سفر با قطار باید به همراه داشته باشید، بلیط است. پس از رزرو آنلاین بلیط قطار، می‌توانید یک نسخه از آن را چاپ کنید. توصیه می‌شود پس از دریافت بلیط، محتویات آن را به دقت مطالعه کنید.

پس از رزرو بلیط باید تصویر بلیط را تا پایان سفر نزد خود نگه دارید. پیش از این، خریداران آنلاین بلیط قطار مجبور بودند آن را به شکل کاغذی چاپ کنند. اما حالا کافی است عکس برگه پرداخت را در گوشی خود داشته باشید و با نشان دادن آن به متصدی مربوطه، سوار قطار شوید. به یاد داشته باشید که تصویر بلیط باید نسخه نهایی پس از پرداخت کامل باشد.

برای عبور از گیت کنترل، باید بلیط خود را در دست داشته باشید و البته ارائه کارت شناسایی معتبر نیز الزامی است. به همراه نداشتن بلیط به این معنا است که اصلا بلیط خریداری نکرده‌اید و مامور قطار موظف است پیش از سوارکردن هر مسافر، بلیط وی را چک کرده و در صورت نداشتن بلیط، تمام بهای بلیط را دریافت ‌کند.


قوانین سوار شدن به قطار

بعد از خرید بلیط قطار، قوانین را باید رعایت کنید و مدارک لازم برای سفر با قطار را باید به همراه داشته باشید تا هنگام سوار شدن به قطار دچار مشکل نشوید. این قوانین به شرح زیر هستند:

مسافران می‌توانند بلیط خود را به صورت آنلاین و قبل از سفر خریداری کنند و باید هنگام سوار شدن به قطار علاوه بر وسایل مهم و شخصی، بلیط و شناسنامه نیز به همراه داشته باشند.

اگر بلیط خود را گم کرده‌اید، 45 دقیقه قبل از حرکت قطار، در ساعات اداری یک نسخه دیگر درخواست کنید

قوانین استرداد و کنسلی بلیط قطار را بررسی کرده تا در صورت لغو سفر، بلیط قطار خود را مستردد کنید. شما می‌توانید بلیط را تا نیم ساعت قبل از حرکت قطار کنسل کنید.

برخلاف هواپیما که قبل از سوار شدن باید کارت ورود به هواپیما یا کارت پرواز دریافت کنید، در سفر با قطار تنها چیزی که نیاز دارید کارت شناسایی معتبر و تصویر بلیط است و کارت خاصی برای سوار شدن به قطار وجود ندارد. در طول سفر سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و همان اندازه که از رسیدن به مقصد لذت می‌برید، از مسیر نیز لذت ببرید.

بهتر است هنگام سفر نکات ایمنی را در نظر بگیرید تا سفری آرام و راحت را تجربه کنید. سفر با قطار همیشه جذابیت‌های خاص خود را دارد.


چاپ بلیط یا همراه داشتن تصویر آن در گوشی

بسیاری از شرکت‌های راه آهن و ریلی کشور، مسافران را ملزم به چاپ و نگهداری بلیط به صورت کاغذی در طول سفر می‌کنند. اما بیشتر شرکت‌ها چنین قانونی ندارند. با خرید بلیط قطار از این شرکت‌ها تنها با نمایش تصویر نهایی بلیط خریداری شده می‌توانید سوار قطار شوید و از خدمات قطار مورد نظر بهره ببرید. با این حال باید تصویر بلیط را چاپ شده و یا به صورت دیجیتال تا پایان سفر همراه خود نگه دارید. به خصوص اگر بلیط شما رفت و برگشت است، در مسیر برگشت نیز به آن نیاز دارید. در طول سفر، مقامات قطار باید صحت بلیط‌ها را بررسی کنند، پس آن را در دسترس داشته باشید.

اگر بلیط قطار را به صورت آنلاین خریداری کرده‌اید، کد خرید برای شما ارسال می‌شود. در صورت نمایش پیامک خرید و کد خرید اینترنتی بلیط در هیچ مرحله‌ای از سوار شدن و کنترل بلیط مشکلی نخواهید داشت. همچنین می‌توانید فایل دیجیتال بلیط را از هف هشتاد دریافت کنید.


مدارک شناسایی مورد نیاز برای سوار شدن به قطار

هنگام خرید بلیط قطار، باید اطلاعات شخصی مانند نام، نام خانوادگی، کد کشور و تاریخ تولد را ثبت کنید. ارائه این اطلاعات برای تمامی مسافران الزامی خواهد بود و اطلاعات باید دقیق و صحیح باشند. هنگام خرید اینترنتی بلیط قطار از سامانه هف هشتاد، اطلاعات شخصی شما در پیامک ارسالی درج می‌شود. بنابراین بسیار مهم و ضروری است که یک کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید، به عنوان مثال کارت ملی که هویت شما را تایید می‌کند.

ضمناً بر اساس مقررات جمهوری اسلامی ایران، همراه داشتن شناسنامه هر یک از زوجین هنگام سفر برای زوج‌های جوان الزامی است. برای بقیه افراد خانواده بهتر است در صورت خرید بلیط گروهی، کارت شناسایی معتبر همراه داشته باشید تا در طول مسیر مشکلی پیش نیاید. با همراه داشتن مدارک لازم برای سفر با قطار، علاوه بر امنیت خود، به مسئولان قطار کمک می‌کنید تا نظم و امنیت را حفظ کنند.


نکات ایمنی مهم برای خرید بلیط و سوار شدن به قطار

برای تجربه سفری بی دردسر، نکات ایمنی مهم برای خرید بلیط و سوار شدن به قطار را جدی بگیرید. این نکات به شرح زیر هستند:

  • اگر بلیط چاپ شده به صورت کاغذی دارید، آن را در جای امنی نگهداری کنید تا گم نشود و تا پایان سفر آن را دور نیندازید. اگر بلیط شما به صورت رفت و برگشت خریداری شده است، بهتر است حتما آن را برای مسیر برگشت نگه دارید.
  • اگر بلیط را آنلاین خریداری کرده‌اید و تصویر دیجیتالی آن را روی گوشی خود دارید، تا پایان سفر آن را حذف نکنید و قبل از سوار شدن به قطار مطمئن شوید که گوشی شما شارژ دارد و قابل استفاده است.
  • مدارک شناسایی را در کنار بلیط و از دسترس افراد سودجو دور نگه دارید.
  • هنگام عبور از گیت کنترل در ایستگاه و هنگام سوار شدن به قطار، بلیط خود را آماده کنید.
  • افراد بالای 17 سال می‌توانند به تنهایی در خطوط ریلی کشور تردد کنند. بنابراین در چنین مواردی همراه داشتن مدارک شناسایی معتبر از جمله مدارک مورد نیاز برای سفر با قطار الزامی است.
  • از آنجایی که قیمت بلیط برای کودکان در سنین مختلف متفاوت است، توصیه می‌شود برای جلوگیری از سوء تفاهم، مدارک شناسایی همه افراد را در دست داشته باشید.
  • هنگام استفاده از خدمات آنلاین به یاد داشته باشید که شماره تلفن همراه مسافر را در سامانه ثبت کنید تا پیامک تایید خرید و کد مربوطه به طور مستقیم برای شما ارسال شود.
  • اتباع خارجی هنگام خرید بلیط و تایید هویت خود باید اصل گذرنامه را همراه داشته باشند.
  • حتما پس از دریافت بلیط نهایی، تاریخ و ساعت را به دقت بررسی کنید تا قطار را از دست ندهید.

سخن پایانی

با آگاهی از مدارک مورد نیاز برای سفر با قطار می‌توانید سفری راحت و بدون دردسر را تجربه کنید. همراه داشتن یک مدرک شناسایی معتبر علاوه بر چاپ بلیط به صورت کاغذی یا دیجیتالی بسیار مهم و ضروری است.

برای داشتن سفری آرام و بی‌دغدغه مدارک لازم را در طول سفر در دسترس نگه دارید. مدارک شناسایی معتبر هنگام سوار شدن یا در ایستگاه قطار از شما درخواست شده و با بلیط مقایسه می‌شود. اگر بلیط رفت و برگشت خریداری کرده‌اید، کاغذ پرینت شده بلیط یا پیام و کد خرید بلیط باید ‌برای زمان بازگشت نگهداری شود.