bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
کوپه دربست میخواهم
تاریخ حرکت
1مسافر
کوپه دربست میخواهم

استرداد بلیط قطار

ممکن است در مقطعی با وجود انجام تمام برنامه‌ریزی‌ها برای سفر، پس از  رزرو بلیط قطار برنامه شما تغییر کند و نتوانید سفر کنید. در این صورت باید سفر را کنسل کنید و بلیط خود را پس بدهید. همانطور که می‌دانید قطار یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل‌ونقل عمومی در بین مسافران است و در صورت کنسل شدن سفر، امکان بازپرداخت هزینه بلیط وجود دارد. در این مقاله به بررسی قوانین استرداد بلیط قطار می‌پردازیم.

استرداد بلیط قطار به چه دلیلی اتفاق می افتد؟

اگر برای سفر خود بلیط قطار خریداری کرده‌اید؛ اما به دلایلی ناگهانی و شخصی نمی‌توانید به سفر بروید، بهتر است برای جلوگیری از هدر رفتن پول، بلیط خود را مستردد کنید و مبلغ پرداخت شده را پس بگیرید. بازپرداخت بلیط قطار می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 • عدم توانایی مسافر در سفر و لغو کامل سفر
 • به تعویق انداختن تاریخ سفر به زمان دیگری
 • انتخاب شرکت مسافربری دیگر و تغییر نوع قطار
 • انتخاب مقصد جدیدی و تغییر برنامه سفر

یکی از اصلی‌ترین قوانینی که هنگام کنسل کردن بلیط قطار باید در نظر گرفت، درصدی است که از کل مبلغ بلیط خریداری شده به عنوان غرامت و جریمه کسر می‌شود. هر یک از شرکت‌های مسافربری شرایط و درصد خاصی برای کنسل کردن بلیط قطار در نظر دارند، اما به طور کلی شما موظف به پرداخت جریمه هستید.

در هف‌هشتاد می‌توانید خیلی راحت‌تر از قبل و بدون دردسر و اتلاف وقت بلیط قطار خود را کنسل کنید و پس از کسر مبلغی به عنوان جریمه، پس از 72 ساعت هزینه بلیط را دریافت خواهید کرد.


استرداد بلیط قطار

همانطور که می‌توانید به صورت آنلاین و بدون هیچ مشکلی از هف هشتاد بلیط خریداری یا رزرو کنید، امکان استرداد بلیط نیز برای شما میسر شده است.

بازپرداخت بلیط در این سامانه به صورت آنلاین و به ساده‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود تا دردسر کمتری داشته باشید. برای استرداد بلیط به صورت حضوری، باید پرینت بلیط را به یکی از آژانس‌های مسافرتی تحویل دهید و منتظر بمانید تا مراحل استرداد وجه تکمیل شود. در صورت استرداد بلیط قطار به صورت حضوری نیز مبلغی به عنوان خسارت و جریمه از شما کسر می‌شود و مابقی مبلغ بلیط برگردانده خواهد شد.

توصیه ما به شما استرداد بلیط در سامانه هف هشتاد است. به این ترتیب مبلغ به راحتی به حساب شما واریز می‌شود. از طرفی اگر زمان دیگری را برای سفر در نظر دارید می‌توانید همزمان با کنسل کردن بلیط اولیه، برای تاریخ دیگری بلیط رزرو کنید.


قوانین استرداد بلیط قطار

پس از استرداد بلیط قطار درهف هشتاد ، مبلغ مورد نظر پس از کسر جریمه کنسلی، تا ۷۲ ساعت آینده به حساب شما واریز می‌شود.

اگر قصد استرداد بلیط سفر خود را دارید، باید حداقل24 ساعت قبل از حرکت قطار درخواست استرداد بلیط خود را ثبت کنید و به کارشناسان مربوطه اطلاع دهید تا در اسرع وقت نسبت به استرداد بلیط شما اقدام کنند. توجه داشته باشید که هر شرکت حمل‌ونقل ریلی شرایط و قوانین متفاوتی برای استرداد بلیط قطار دارد.

بنابراین، شما نمی‌توانید فرمول ثابتی را برای استرداد بلیط از شرکت‌های مختلف ریلی در نظر بگیرید. تنها موردی که در بازپرداخت بلیط تمامی شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی یکسان است مربوط به اطلاعات درخواستی برای ادامه فرآیند استرداد خواهد بود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 • نام مسافر
 • شماره بلیط
 • شماره کارت بانکی

به یاد داشته باشید که پس از تکمیل اطلاعات درخواستی، باید شرایط و قوانین استرداد وجه شرکت ریلی مورد نظر را مطالعه کنید. در نهایت هزینه جریمه از مبلغ بلیط کسر شده و مابقی مبلغ بلیط بین 24تا 72 ساعت به حساب شما بازگردانده می‌شود.


شرایط استرداد بلیط قطار

برای سفر با قطار علاوه بر خرید بلیط که قوانین خاص خود را دارد، قوانینی برای استرداد بلیط نیز وجود خواهد داشت که تنها در صورت رعایت آنها بلیط شما قابل استرداد است. ناگفته نماند که قوانین استرداد بلیط قطار رجا ، قوانین استرداد بلیط قطار نورالرضا و سایر شرکت‌های ریلی تقریبا یکسان هستند.

درصد جریمه برای کنسل کردن بلیط قطار

برخی از مسافران انتظار دارند بدون پرداخت جریمه، بلیط قطار را مستردد کرده و قیمت کامل بلیط خود را دریافت کنند. اما باید بدانید که این تصور اشتباه است و پس از استرداد بلیط، مبلغ بلیط به طور کامل به شما پرداخت نمی‌شود، درصدی از این مبلغ به عنوان جریمه کنسلی کسر خواهد شد. قوانین اصلی بازپرداخت بلیط قطار عبارتند از:

 • اگر مسافر تا ساعت 12 روز قبل از حرکت قطار بلیط را مستردد کند، می‌تواند 90 درصد بهای بلیط را پس بگیرد.
 • اگر مسافری بعد از ساعت 12 روز قبل و 3 ساعت قبل از حرکت قطار بلیط خود را مستردد کند، قیمت بلیط 30 درصد کاهش یافته و تنها 70 درصد بلیط بازپرداخت می‌شود.
 • اگر مسافر سه ساعت قبل از حرکت قطار بلیط را کنسل کند، 50 درصد مبلغ پرداختی به او مستردد خواهد شد.
 • اگر قطار حرکت کند و مسافری بخواهد بلیط خود را برگرداند، بلیط مستردد نخواهد شد و در صورت از دست دادن قطار، کل هزینه پرداخت شده را از دست می‌دهید.

درصد جریمه برای استرداد بلیط حمل خودرو با قطار

بلیط حمل خودرو با قطار را نیز نیز می‌توان کنسل کرد. در این صورت درصدی جریمه برای کنسل کردن بلیط اعمال می‌شود که به شرح زیر محاسبه خواهد شد:

 • اگر مسافری تا ساعت 12 ظهر قبل از حرکت قطار درخواست بازپرداخت بلیط خودروی خود را اعلام کند، تنها 10 درصد از کبلغ پرداخت شده به عنوان جریمه کسر می‌شود.
 • اگر بلیط خودرو خود را از ساعت 12 روز قبل تا 3 ساعت قبل از حرکت قطار مستردد کنید، تقریباً 30 درصد از مبلغ پرداختی به عنوان جریمه کسر خواهد شد.
 • اگر 3 ساعت قبل از حرکت قطار بلیط خودرو را کنسل کنید، قیمت بلیط نصف می‌شود و فقط 50 درصد مبلغ پرداختی را دریافت می‌کنید.
 • لازم به ذکر است که امکان استرداد بلیط حمل خودرو با قطار پس از زمان تعیین شده در بلیط و همچنین بارگیری خودرو وجود ندارد.

نحوه ثبت درخواست کنسلی بلیط قطار

اولین قدم برای لغو بلیط قطار، ثبت درخواست آنلاین برای کنسلی یا استرداد بلیط در هف هشتاد است. برای ثبت درخواست خود باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. وارد سایت یا اپلیکیشن هف هشتاد شوید.
 2. برای دسترسی به حساب کاربری خود نام کاربری و رمز عبور را وارد کنید.
 3. از منوی وبسایت یا اپلیکیشن، قسمت بازپرداخت بلیط یا کنسلی بلیط را انتخاب کنید.
 4. بلیط قطار مورد نظر خود را انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید.
 5. درخواست لغو خود را ثبت کنید.
 6. درخواست کنسلی بلیط قطار بعد از 48 ساعت تایید می‌شود.
 7. جریمه کنسلی بر اساس زمان استرداد از مبلغ بلیط کسر خواهد شد.
 8. در نهایت مابقی مبلغ بلیط به حساب شما بازگردانده می‌شود.

فرآیند لغو آنلاین بلیط قطار

زمانی که اینترنت چندان مورد استقبال مردم نبود، مسافران برای کنسل کردن بلیط قطار خود باید شخصاً به آژانس مسافرتی مراجعه می‌کردند تا طی یک پروسه طولانی، بلیط قطار خود را پس بدهند و کنسل کنند.

با گسترش اینترنت و فراهم شدن شرایط استرداد و کنسل کردن بلیط قطار به صورت آنلاین، می‌توانید به راحتی و بدون حضور فیزیکی، بلیط خریداری شده را مستردد کنید. در نتیجه به سادگی درخواست بازپرداخت و کنسلی بلیط خود را به‌صورت آنلاین ثبت خواهید کرد.

کارشناسان مسئول پس از بررسی درخواست شما شرایط کنسلی بلیط را بررسی کرده و درخواست شما را تایید می‌کنند. سپس طبق قوانین مبلغی از قیمت بلیط کسر شده و مابقی هزینه پرداخت شده ظرف ۷۲ ساعت به حساب شما واریز می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شرایط، قوانین و هزینه‌های استرداد بلیط قطار را توضیح دهیم. پس از نکات ذکر شده، بهتر است وجه بلیط قطار را به صورت آنلاین دریافت کنید زیرا در این صورت در وقت خود صرفه‌جویی خواهید کرد. هزینه بلیط کنسل شده پس از 72 ساعت به حساب شما برگشت داده می‌شود.

برای فروش بلیط قطارهای سامانه ریلی کشور در هف هشتاد در انتظار شما هستیم. ما با پشتیبانی بسیار قوی در فرایند خرید، رزرو و استرداد بلیط در کنار شما هستیم تا سفری آرام را تجربه کنید و در صورت تغییر برنامه سفرتان، تیمی همراه و حامی را در کنار خود داشته باشید. در هف هشتاد فرایند استرداد بلیط به سادگی خرید بلیط خواهد بود.