bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
کوپه دربست میخواهم
تاریخ حرکت
1مسافر
کوپه دربست میخواهم

قوانین سفر با قطار

قطار یکی از بهترین و امن‌ترین وسایل نقلیه برای مسافرت محسوب می‌شود. با این حال سفر با قطار مانند هر وسیله نقلیه عمومی، قوانینی دارد. قوانین سفر با قطار پیچیده‌ نیستند. برای استفاده از قطار باید چند اصل ساده اما مهم را رعایت کنید. شناخت این اصول، سفر با قطار را آسان‌تر می‌کند. بنابراین پیش از انتخاب شرکت حمل‌و‌نقل ریلی موردنظر خود از فهرست هف هشتاد بهتر است با قوانین عمومی تردد در مسیرهای ریلی آشنا شوید.

بررسی مهم ترین قوانین سفر با قطار

اقلام ممنوعه در قطار

یکی از قوانین سفر با قطار که هر مسافری باید از آن پیروی کند، قوانین مربوط به حمل اقلام هستند. در مقایسه با هواپیما، محدودیت‌های کمتری برای همراه داشتن چمدان در قطار وجود دارد، اما در هر کوپه ظرفیت محدودی برای چمدان در نظر گرفته شده است. اقلام ممنوعه در قطار مواد قابل احتراق و اکسید کننده هستند. حمل مواد محترقه، مواد سمی و بیماری‌زا در قطار غیرقانونی است.

هرگز نباید از چاقو و کارد و چنگال در قطار استفاده کرد. از یک طرف آنها به عنوان سلاح سرد در نظر گرفته می‌شوند، از طرف دیگر استفاده از آنها به دلیل لرزش قطار هنگام حرکت خطرناک است. مصرف مشروبات الکلی در قطار ممنوع است و نباید موادغذایی بدبو را به داخل کوپه قطار ببرید.

به یاد داشته باشید که میزان بار در قطار باید حداکثر 30 کیلوگرم و ارتفاع چمدان نباید بیش از 75 سانتی‌متر باشد. اگر چمدان بزرگی دارید، باید آن را به قسمت باربری قطار تحویل دهید و در مقصد تحویل بگیرید.


همراه داشتن دارو در سفر با قطار

یکی دیگر از قوانین مسافرت با قطار، قوانین مربوط به حمل دارو است. هنگام سفر با قطار، باید نسخه پزشک را برای حمل داروهای شخصی به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل، پزشک قطار به شما کمک کند. حمل داروهایی مانند پاراستامول، پروفن، آسپرین، لوپرامید، دیفن هیدرینات و مکلیزین و ده‌ها مورد دیگر در قطار ممنوع نیست.

اگر سفرهای بین‌المللی با قطار از ایران مجدداً فعال شود نیز باید قوانین حمل‌و‌نقل دارو را بر اساس کشور مقصد خود رعایت کنید. با این حال، اگر بیمار هستید و دارو مصرف می‌کنید، نسخه پزشک به این معنی است که هیچ محدودیتی برای مصرف داروهای شخصی خود در قطار ندارید. بنابراین حتما نسخه را همراه داشته باشید.


قوانین به همراه داشتن حیوانات با قطار

افرادی که حیوان خانگی دارند باید بدانند که امکان ورود حیوان خانگی به داخل کوپه وجود ندارد. ورود حیوانات اعم از پرندگان، سگ و گربه در کوپه ممنوع است. هیچ یک از قطارها و شرکت‌های راه آهن ایران اجازه ورود حیوانات خانگی حتی در قفس و با گواهی دامپزشکی، تجهیزات مناسب و تعهد را نمی‌دهند. به هیچ‌وجه نمی‌توانید حیوان خانگی خود را با قطار به سفر ببرید. پیش از برنامه‌ریزی برای سفر ریلی و خرید بلیط قطار این نکته را در نظر داشته باشید تا یا وسیله نقلیه دیگری را برای سفر انتخاب کنید یا دوست کوچک خود را به نزدیکان بسپارید.


در قطار نمی‌ توانید سیگار بکشید!

استعمال دخانیات در وسایل نقلیه عمومی مانند قطار ممنوع است. در صورت سرپیچی از این قانون، متصدی قطار به شما هشدار می‌دهد و در صورت تکرار، متصدی مربوطه و رئیس قطار اجازه دارند شما را در یکی از ایستگاه‌ها از قطار اخراج کنند.

قطار یک وسیله حمل‌و‌نقل عمومی محسوب می‌شود و حتی اگر یک کوپه دربست رزرو کرده باشید، بازهم استعمال دخانیات ممنوع خواهد بود. سیگار و کلیه مشتقات تنباکو مواد قابل اشتعال محسوب می‌شوند و حمل آنها در قطار ممنوع است، زیرا این مواد می‌توانند باعث آتش سوزی ناخواسته و جبران‌ناپذیر شوند.


حمل‌و‌نقل خودرو در مسیر ریلی

 ‌حمل‌و‌نقل خودرو با قطار امکان‌پذیر است. خودرویی که با قطار حمل می‌شود، نباید معیوب یا تصادفی باشد. شما مجاز به تحویل خودرویی هستید که ارتفاع آن از 158 سانتی‌متر و عرض آن از 180 سانتی‌متر بیشتر نباشد. اگر خودروی شما تحت نظارت یک نهاد سیاسی است، باید مجوز مناسب از آن سازمان را داشته باشید. همچنین همه خودروهایی که با قطار حمل می‌شوند باید دارای مجوز برگ سبز از گمرک باشند.

هزینه ‌حمل‌و‌نقل خودرو با قطار جداگانه حساب می‌شود و تعرفه آن برای هر شرکت راه آهن متفاوت است. برای حمل خودرو با قطار، باک بنزین شما نباید پر باشد. همچنین باید باتری اصلی را از خودرو خارج کنید. هنگام تحویل گرفتن خودرو در مقصد، تحویل گواهینامه رانندگی و کارت شناسایی خودرو الزامی است.


قوانین سفر با قطار در دوران بارداری

اگر باردار هستید، می‌توانید قطار را برای سفر خود انتخاب کنید. برای سفر با قطار در دوران بارداری مانند هواپیما نیازی به اخذ مجوز نخواهید داشت، اما حتما قبل از سفر با پزشک خود مشورت کنید. اگر مشکلی برای شما و نوزادتان وجود ندارد، می‌توانید قطار را برای سفر خود انتخاب کنید.

قوانین سفر با قطار در دوران بارداری پیچیده نیست. توصیه می‌شود در ماه‌های آخر بارداری از هر نوع سفر خودداری کنید زیرا ممکن است زایمان زودرس داشته باشید. در ماه‌های اولیه بارداری نیز بهتر است به دلیل صدای نسبتا زیاد قطار از سفر خودداری کنید.

اگر ملزم به سفر در این دوران هستید، قطار بهترین گزینه است. این وسیله مانند هواپیما لرزش‌های زیادی ندارد و در مقایسه با اتوبوس راحت‌تر است، زیرا می‌توانید در حین حرکت راه بروید و از تخت برای دراز کشیدن و استراحت استفاده کنید.

سفر با قطار در دوران بارداری یک انتخاب فردی است و باید شرایط جسمانی خود و جنین را در نظر بگیرید. هنگام سفر با قطار در دوران بارداری این نکته را در نظر بگیرید که صندلی شما باید با جهت حرکت قطار همراستا باشد تا دچار حالت تهوع نشوید. همچنین باید تخت‌های کم ارتفاع را انتخاب کنید و مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده به همراه داشته باشید.


رعایت نکات بهداشتی هنگام سفر با قطار

رعایت بهداشت در اماکن عمومی یک حرکت اخلاقی و انسانی تلقی می‌شود و باعث آسایش بیشتر در سفر برای شما و همسفران شما خواهد شد. بنابراین بهداشت را در هر شرایطی رعایت کنید تا باعث رنجش دیگران نشوید.

اگر برای رسیدگی به آلودگی‌ احتمالی به کمک نیاز داشتید حتما شرایط را به ‌متصدی قطار توضیح دهید.


آیا بلیط چارتری فقط مختص پروازهای داخلی است؟

بلیط پرواز چارتر فقط مختص به پروازهای داخلی نیست و برای برخی از پروازهای خارجی نیز بلیط چارتر عرضه می‌شود. برای خرید بلیط پرواز چارتر خارجی باید همانند بلیط داخلی، هنگام جستجوی بلیط خارجی در سایت‌هایی مختلف گزینه چارتر را نیز اضافه کنید. در صورتی که مسیر مورد نظر شما بلیط پرواز چارتر داشته باشد برایتان به نمایش درخواهد آمد.


احترام به حریم خصوصی همسفران

اگر کوپه خود را با غریبه‌ها به اشتراک می‌گذارید، هنگام خواب نظر جمعیت را جویا شوید تا بیدار ماندن و استفاده از نور باعث سلب آسایش دیگران نشود. در صورت امکان، زمانی که دیگران خواب هستند در کوپه حرکت نکنید، یا اگر ملزم به رفت و آمد شدید درب کوپه را با دقت بیشتری باز و بسته کنید.

در نهایت وقتی برای ادای نماز یا استراحت در ایستگاهی از قطار پیاده می‌شوید، در اسرع وقت به کوپه بازگردید تا قطار را از دست ندهید و مسافران دیگر را معطل نکنید.


رعایت نکات ایمنی

یکی از مهم‌ترین قوانین مسافرت در قطار، رعایت نکات ایمنی به خصوص هنگام سفر با کودکان است. هرگز کودکان را کف کوپه یا تخت‌های قسمت بالایی نخوابانید. فرزندان خود را تنها نگذارید و تا حد امکان از نزدیک شدن کودکان به درهای سالن در حین حرکت قطار جلوگیری کنید.


قوانین خرید کوپه دربست در قطار

یکی از مزیت‌های سفر با قطار، قابلیت خرید بلیط کوپه دربست است. اگر سفر شما خانوادگی یا دوستانه است و ظرفیت کوپه به اندازه تعدادتان نیست، خرید کوپه دربست گزینه مناسبی است تا فضای خصوصی خود را در اختیار داشته و در طول سفر راحت باشید.

برای خرید کوپه دربست، هنگام خرید اینترنتی بلیط قطار از سامانه ۷۸۰، باید گزینه کوپه دربست را انتخاب کرده و تعداد مسافران و بزرگسال یا کودک بودن آنها را مشخص کنید.


هزینه یک صندلی خالی در یک کوپه دربست چگونه محاسبه می ‌‌شود؟

قوانین قیمت بلیط قطار برای مسافران در گروه‌های سنی مختلف به شرح زیر هستند:

هزینه بلیط قطار برای بزرگسالان: اگر مسافر بیش از 12 سال سن داشته باشد بزرگسال محسوب می‌شود و قیمت بلیط او به طور کامل محاسبه خواهد شد.

هزینه بلیط قطار برای کودکان: اگر سن فرزند شما بین دو تا 12 سال باشد، تنها نیمی از قیمت بلیط را می‌پردازید.

هزینه بلیط قطار برای نوزاد: اگر نوزاد شما زیر دو سال سن دارد، تنها باید 10 درصد از کل قیمت بلیط را بپردازید و در این صورت به کودک شما صندلی اختصاص داده نخواهد شد. اگر والدین بخواهند برای کودک خود صندلی رزرو کنند، باید نصف قیمت بلیط را بپردازند.

هزینه بلیط قطار جانبازان و خانواده شهدا: بلیط قطار برای جانبازان و خانواده شهدا نیم بها محاسبه می‌شود. البته این تخفیف فقط برای خرید بلیط شخصی و با ارائه کارت شناسایی از بنیاد معتبر امکان‌پذیر است.

به یاد داشته باشید افراد زیر 17 سال فقط با همراهی والدین خود می‌توانند با قطار سفر کنند. همچنین در صورتی که جانباز نتواند به تنهایی سفر کند و حضور همراه ضروری باشد، با ارائه معرفی‌نامه بلیط همراه نیز نیم بها صادر می‌شود.


جمع بندی در مورد قوانین سفر با قطار

در این مقاله تمامی قوانین سفر با قطار را ذکر کردیم. با رعایت این قوانین می‌توانید سفری لذت بخش را تجربه کنید. خرید اینترنتی بلیط از ۷۸۰ مزایای زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. ما بلیط‌های قطار از شرکت‌های مختلف و در تمامی مسیرهای ریلی کشور را یکجا به نمایش می‌گذاریم. شما می‌توانید براساس سلیقه شخصی یا برنامه مالی خود، سامانه ریلی موردنظر را انتخاب و نسبت به پرداخت هزینه به صورت آنلاین اقدام کنید.