bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
تاریخ حرکت
خدمات و پشتیبانی
خدمات و پشتیبانی
24 ساعت، 7 روز هفته و تعطیلات
رزرو آنلاین بلیط
رزرو آنلاین بلیط
پرواز ، هتل ، قطار ، اتوبوس
استرداد آنلاین
استرداد آنلاین
امکان کنسلی آنلاین بلیط
باشگاه مشتریان
باشگاه مشتریان
افزایش امتیاز و شانس از هر خرید

خرید بلیط اتوبوس

تصویر

اگر قصد سفر کرده اید، یکی از گزینه های شما خرید بلیط اتوبوس و طی کردن مسیر با اتوبوس خواهد بود. البته برای بیشتر افراد مسافرت با اتوبوس معمولا یک گزینه فوری محسوب می شود و برای مسافت های کوتاه از این روش استفاده می کنند. برای برخی دیگر پرهیز از وسایل نقلیه دیگر مانند هواپیما و قطار باعث می شود که مسافرت با اتوبوس را انتخاب کنند و خرید بلیط اتوبوس برای آن ها گزینه اصلی باشد.

در نتیجه هر فردی با توجه به نیازهای خود، حداقل یک بار در زندگی در موقعیت خرید بلیط اتوبوس قرار خواهد گرفت.

برای خرید بلیط اتوبوس روش های مختلفی وجود دارد. احتمالا زمانی که تصمیم به رزرو بلیط اتوبوس می گیرید، اولین سوالی که در ذهن شما ایجاد می شود این است که از کجا و چگونه بلیط اتوبوس بخریم؟ بهترین روش برای خرید بلیط اتوبوس چیست؟

خرید بلیط اتوبوس به صورت حضوری

یکی از روش های خرید بلیط اتوبوس که از قدیم مرسوم بوده، خرید و رزرو بلیط به صورت حضوری است و شما می توانید در ایستگاه اتوبوسرانی هر شهری بلیط اتوبوس مقصد مورد نظر خود را تهیه کنید. خرید اتوبوس به صورت حضوری معایب زیادی به همراه دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • شرکت ها می توانند بلیط اتوبوس را گران تر از حد معمول به شما بفروشند.
 • شما نمی توانید قیمت بلیط اتوبوس را برای مقصد مورد نظرتان در شرکت های مختلف مقایسه کنید.
 • در برخی شهرها ترمینال های اتوبوسرانی خارج از شهر قرار دارند و شما باید مسافت زیادی را برای رسیدن به ترمینال و خرید و بلیط اتوبوس طی کنید.
 • هنگام خرید بلیط اتوبوس به صورت حضوری معمولا امکان انتخاب صندلی وجود ندارد و صندلی ها به صورت رندوم برای شما انتخاب می شوند.
 • شما نمی توانید زمان سفر خود را به صورت دقیق انتخاب کنید و اگر اتوبوس در زمان درخواست شده به مقصد شما حرکت نکند، باید زودتر یا دیرتر از زمان مقرر به مقصد سفر کنید.

خرید بلیط آنلاین اتوبوس

روش دیگر خرید بلیط اتوبوس، خرید به صورت اینترنتی است. امروزه شرکت های بسیاری بلیط های اتوبوس را به صورت اینترنتی در اختیار مسافران قرار می دهند و شما می توانید تنها با چند کلیک، بلیط اتوبوس برای مقصد مورد نظر خود را رزرو کرده و خریداری کنید. این روش مزایای زیادی در اختیار مسافران می گذارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • شما می توانید از انواع شرکت های مختلف برای مقصد مورد نظر خود بلیط اتوبوس خریداری کنید و گزینه های زیادی برای انتخاب خواهید داشت.
 • با این روش می توانید انواع اتوبوس و امکانات هریک را مقایسه کرده و بهترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید.
 • با خرید بلیط اتوبوس به صورت آنلاین به راحتی می توانید زمان حرکت و رسیدن به مقصد خود را تعیین کنید.
 • اگر بلیط اتوبوس را به صورت اینترتی رزرو کنید، تنظیم شماره صندلی در هنگام رزرو برای شما امکان پذیر خواهد بود و می توانید در هر قسمتی از اتوبوس که دوست دارید صندلی خود را رزرو کنید.
 • امکان استرداد وجه تا چند ساعت قبل از سفر برای شما وجود خواهد داشت.
 • در این روش از طریق وبسایت به راحتی می توانید قیمت ها را مقایسه کرده و ارزان ترین بلیط را برای مقصد مورد نظر خود خریداری کنید.
 • با خرید بلیط آنلاین اتوبوس، امکان رزرو 24 ساعته بدون صرف زمان و هزینه زیاد وجود دارد و نیازی به طی کردن مسافت های طولانی برای خرید بلیط نخواهید داشت.
 • در این روش می توانید ترمینال مورد نظر خود را برای پیاده شدن در شهر مقصد انتخاب کرده و مسیرها را مقایسه کنید.
 • به کمک سامانه های خرید اینترنتی بلیط اتوبوس امکان اطلاع رسانی به موقع در مورد تغییر در قیمت ها وجود دارد.
 • شرکت هایی که بلیط های خود را به صورت اینترنتی در اختیار مسافران قرار می دهند با استفاده از یک تقویم سفر، امکان برنامه ریزی برای سفر را برای آن ها فراهم می کنند.

حریم خصوصی مسافر هنگام خرید بلیط اتوبوس

هنگام خرید بلیط اتوبوس به صورت اینترنتی و آنلاین، توجه به حریم خصوصی مسافران بسیار مهم است و هر مسافر باید از حفظ حریم شخصی و اطلاعات فردی خود توسط شرکت صادر کننده بلیط اتوبوس اطمینان حاصل کند.

شما به عنوان مسافر باید بدانید که هنگام خرید بلیط اتوبوس از طریق یک سامانه اینترنتی، چه اطلاعاتی در مورد شما وارد سیستم ترمینال می شود و این اطلاعات که معمولا اطلاعات شخصی شما هستند، برای چه منظوری استفاده خواهند شد.

اطلاعاتی که هنگام رزرو بلیط اتوبوس در سامانه مربوط به ترمینال ها وارد می کنید اطلاعاتی است که در طی مراحل ثبت نام، ارسال درخواست پشتیبانی یا موارد مشابه وارد سامانه مورد نظر خواهید کرد. این اطلاعات شامل موارد زیر هستند:

 • نام
 • نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • شماره تلفن همراه
 • آدرس ایمیل

علاوه بر اطلاعاتی که در فرایند خرید و رزرو بلیط اتوبوس به صورت مستقیم وارد سامانه خرید می شوند، اطلاعات دیگری نیز پس از پایان تراکنش و موفقیت آمیز بودن رزرو شما در وبسایت مربوطه ثبت خواهد شد. این اطلاعات شامل تاریخچه جستجو شما برای مقصد های مختلف یا زمانبندی حرکت اتوبوس ها، نتایجی که به شما نشان داده شده است، مراحلی که برای رزرو بلیط طی کرده اید و مواردی از این قبیل خواهند بود.

همچنین زمانی که رزرو شما با موفقیت انجام می شود اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی نیز در سامانه ثبت می شوند که شامل موارد زیر هستند:

 • اطلاعات مربوط به درگاه های بانکی
 • شماره تراکنش و رهگیری بانک

البته توجه داشته باشید که سامانه مورد نظر به اطلاعات کارت بانکی شما دسترسی نخواهد داشت.

مهم نیست مقصد شما کجا است و از چه شرکتی بلیط اتوبوس خریداری می کنید، شما به عنوان مسافر از حقوق قانونی هنگام سفر با اتوبوس بهره مند خواهید بود.

اتوبوس های بین شهری تحت نظر شرکت هایی رفت و آمد می کنند که وظیفه اصلی این شرکت ها جابجایی مسافران از شهری به شهر دیگر و در مواردی حتی از کشوری به کشورهای دیگر است.

شرکت هایی که وظیفه حمل و نقل مسافران با اتوبوس را بر عهده دارند نیز تحت نظر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای و همچنین اداره راه و شهرسازی هستند و به صورت مستمر توسط این شرکت ها بررسی می شوند.

حقوق مسافران هنگام برنامه ریزی سفر و خرید بلیط اتوبوس از شرکت های مسافربری

هنگام خرید بلیط اتوبوس، یک قرارداد بین شما به عنوان مسافر و شرکت مسافربری در یک دوره زمانی مشخص و با وسیله نقلیه مشخص منعقد می شود. بلیط اتوبوس خریداری شده باید شامل اطلاعات کامل سفر از قبیل اطلاعات مبدا، اطلاعات مقصد، تاریخ سفر، ساعت حرکت و هزینه سفر باشد که پس از خرید از طریق سامانه ترمینال از طریق ایمیل یا پیامک در اختیار مسافر قرار می گیرد.

تعهداتی که شرکت های مسافربری نسبت به مسافر دارند

سازمان های اتوبوسرانی باید از رانندگان و کمک رانندگان استفاده کنند که در کار خود مجرب و حرفه ای هستند و از جان مسافران محافظت می کنند. مهمانداران، کارمندان اداری، متصدیان، و همه افرادی که در شعب این سازمان ها مشغول به کار هستند باید از نظر اجتماعی، اخلاقی، ظاهری و رفتاری به مسافران احترام بگذارند و برای حقوق آن ها ارزش قائل شوند. این شرکت ها باید به صورت مستمر بر عملکرد عوامل خود نظارت داشته باشند و رفتار آن ها را بررسی کنند.

همچنین لازم به ذکر است که این شرکت ها بر اساس قانون وظیفه دارند همه مسافرانی که با اتوبوس مسافرت می کنند را تحت پوشش بیمه قرار دهند و در صورتی که به جان و مال مسافر خسارتی وارد شد، مسئولیت تمام و کمال خسارت وارد شده را بپذیرند و آن را پرداخت کنند.

حقوق مسافر هنگام سفر با اتوبوس

هر مسافری که بلیط اتوبوس خریداری می کند، از برخی حقوق مهم برخوردار است که عبارتند از:

مسافر می تواند سفر را لغو کند و از اتوبوس پیاده شود

در صورتی که مسافر از سفر منصرف شود، می تواند 50 درصد هزینه پرداخت شده را دریافت کرده و سفر را لغو کند. البته قانون مبلغ استرداد در صورت انصراف از سفر در شرکت های مختلف متفاوت بوده و هنگام خرید بلیط اتوبوس در قسمت قوانین و ضوابط شرح داده است.

مسافر باید در شرایط سالم سفر کند

یکی از مهم ترین وظایف پرسنل اتوبوس هنگام سفر، رعایت اصول بهداشتی است و مسافر باید در شرایط سالمی قرار گیرد. همچنین شرکت مسافربری باید برای پذیرایی از مسافران اتوبوس از ظروف یکبار مصرف و استاندارد استفاده کند.

امنیت مسافر در اتوبوس باید تضمین شود

افرادی که مسئولیت رانندگی اتوبوس های بین شهری را به عهده می گیرند باید دارای صلاحیت های اخلاقی و حرفه ای باشند. همچنین افرادی که به عنوان کمک راننده و کارکنان اتوبوس در طول سفر با راننده و مسافران همراه می شوند باید موازین اخلاقی را به طور کامل رعایت کنند. راننده در صورتی که احساس خستگی و خواب آلودگی کند باید به سرعت جایگزین شود و هیچ راننده ای نباید با سرعت غیرقانونی رانندگی کند.

هر مسافر به میزان مشخصی می تواند بار حمل کند

هر شرکت مسافربری باید میزان استانداردی برای حمل بار مجاز تعیین کند و شما می توانید در طول سفر با اتوبوس به ازای هر نفر، این میزان بار را بدون پرداخت هزینه اضافی حمل کنید. برای اضافه بار مسافر نیز باید مقدار مشخصی به عنوان هزینه اضافی به ازای هر کیلوگرم بار در نظر گرفته شده و هنگام خرید بلیط اتوبوس به او اطلاع داده شود. هنگامی که مسافر چمدان و وسایل شخصی خود را به مسئول مربوطه تحویل می دهد، مسئولیت حمل بار در شرایط استاندارد و سالم تحویل دادن آن، بر عهده شرکت مسافربری خواهد بود.

توصیه‌های هفـ‌هشتادی برای سفر با اتوبوس

سفر با اتوبوس می تواند بسیار لذت بخش و مقرون به صرفه باشد. لذت بردن از مسیر و تماشای مناظر طبیعی و کوه و جنگل از زیبایی های سفر با اتوبوس است. هنگام سفر با اتوبوس 45 دقیقه قبل از حرکت در ترمینال مورد نظر حضور داشته باشید. مدارک شناسایی و بلیط خود را برای سوار شدن به اتوبوس ارائه دهید. اگر بلیط اتوبوس VIP خریداری کرده اید، به نسبت اتوبوس های معمولی امکانات بیشتری دریافت خواهید کرد و صندلی های شما قابلیت تبدیل شدن به تخت را دارند. توجه داشته باشید که هنگام سفر با اتوبوس وسایل خود را در یک ساک دستی و چمدان تفکیک کنید. فضای داخل اتوبوس محدود است و چمدان شما در قسمت بار قرار خواهد گرفت. پس وسایل شخصی، دارو، خوراکی و ... را در یک ساک دستی کوچک جای دهید که بتوانید آن را در کنار صندلی خود قرار دهید.


پرداخت سریعتر و آسانتر، شانس بیشتر!

برای دریافت اپلیکیشن هف هشتاد از طریق لینک های زیر اقدام کنید.
یا جهت دریافت لینک دانلود شماره موبایل خود را وارد نمایید.
download-دانلود

دانلود اپلیکیشن 780


مجله گردشگري هفـ‌هشتاد


سوالات متداول خرید بلیط اتوبوس از هف هشتاددر مورد خرید بلیط اتوبوس بیشتر بدانید

استرداد بلیط اتوبوس

استرداد بلیط اتوبوس مانند سایر بلیط ها قوانین مخصوص به خودش را دارد. شما می توانید در صورت کنسل شدن سفرتان بلیط خود را استرداد کنید. توجه داشته باشید که بلیط کنسل شده مجدد قابل استفاده نمی باشد.

معرفی خدمات اتوبوس های VIP

مدتی است که اتوبوس های VIP وارد بازار شده اند و مسافران اگر قصد رفتن به سفرهای طولانی را دارند از این اتوبوس ها استفاده می کنند. اتوبوس های VIP دارای ردیف های تک صندلی و تخت خواب شو هستند که مسافران می توانند به راحتی استراحت کنند.

معرفی شرکت های اتوبوسرانی

شرکت های اتوبوسرانی زیادی در ایران وجود دارد که به مسافران خدمات رسانی می کنند. برخی از این شرکت ها عبارتند از: رویال سفر ایرانیان، سیر و سفر، آریا سفر و ...

خدمات و امکانات شرکت های اتوبوسرانی

از قدیم سفر با اتوبوس راحت تر و رایج تر بوده است. شرکت ایران پیما به عنوان قدیمی ترین شرکت اتوبوسرانی خدمت رسان است که برای مسافرت از اتوبوس های ولوو استفاده می کرد.

معرفی بهترین اتوبوس های جهان

استقبال مردم از سفرهای جاده ای باعث شد تا شرکت های اتوبوس سازی به فکر ساخت اتوبوس هایی با امکانات فوق العاده ویژه افتادند. اتوبوس هایی دارای مبلمان و حمام و سرویس بهداشتی برای داشتن یک سفر راحت و بی دغدغه