bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
کوپه دربست میخواهم
تاریخ حرکت
1مسافر - مسافرین عادی
کوپه دربست میخواهم
خدمات و پشتیبانی
خدمات و پشتیبانی
24 ساعت، 7 روز هفته و تعطیلات
رزرو آنلاین بلیط
رزرو آنلاین بلیط
پرواز ، هتل ، قطار ، اتوبوس
استرداد آنلاین
استرداد آنلاین
امکان کنسلی آنلاین بلیط
باشگاه مشتریان
باشگاه مشتریان
افزایش امتیاز و شانس از هر خرید

خرید بلیط قطار

تصویر

ترن یا قطار یک نوع از ترابری ریلی محسوب می شود که با هدف جا به جایی مسافر و یا جا به جایی بار به شکل بهم پیوسته روی ریل راه آهن در حرکت است.

این که قطار از چه زمانی شروع به کار کرده است به سده 1500 میلادی مربوط می شود. ریل قطار در آن زمان از چوب ساخته شده و واگن های قطار هم بوسیله اسبان با قدرت کشیده می شدند.

اما در آغاز قرن هجدهم میلادی قطار بخار اختراع شد و به این ترتیب از آن زمان تا کنون مسافران و بارها به راحتی روی ریل ها جا به جا می شوند. در ایران اولین قطار، ماشین دودی نامیده می شد و در مسیر تهران به شهر ری تردد می کرد. امروزه در بیشتر شهرهای ایران، ریل قطار و راه آهن کشیده شده است و مسافران می توانند با تهیه بلیط قطار سفرهای خود را انجام دهند.

قطارها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام برای هدف خاصی طراحی و تولید شده و وارد سیستم راه آهن شده اند. یک قطار می تواند حاصل ترکیب یک و یا چندین لوکوموتیو باشد که واگن های راه آهن به آن متصل هستند. همچنین قطار می تواند حاصل ترکیب یک واحد چندگانه خودران باشد. ممکن است قطار یک واگن تک یا بندبند به نام واگن ریلی باشد.

انواع قطار مسافربری

تقریبا همه مردم در سراسر جهان می دانند که برای انجام سفرهای خود با قطار می توانند بلیط قطار در انواع مختلف از جمله قطارهای معمولی و یا قطارهای تندرو را تهیه کنند و سفر خود را به انجام برسانند. روش های تهیه بلیط هم متفاوت است که محبوب ترین آن، روش خرید اینترنتی بلیط قطار است.

امروزه به کمک اینترنت، امکان خرید بلیط اینترنتی قطار برای مسافران فراهم شده است. فرد به آسانی در منزل و یا در محل کار خود می تواند لیست قیمت بلیط قطار در سایت های معتبر را مشاهد کند و در نهایت خرید مناسبی را انجام دهد. گاهی اوقات مسافران با سرچ کامل

قیمت ها، ارزانترین بلیط قطار را مشاهده و خریداری می کنند.

انواع قطارهای بین شهری

قطار با عنوان قطار بین شهری یک اصطلاح برای هر گونه سرویس ریلی است که منظور از آنها قطارهایی هستند که با توقف های محدود به مسافران در سفرهای طولانی به شکل سریع ارائه خدمت می کنند.

قطارهای بین شهری دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • قطار InterCity : در این نوع قطارها به شکل سریع السیر سفر انجام می گیرد و شهرها را به هم متصل می کنند و بدون توقف در سریع ترین زمان ممکن مسافران را به مقصد می رسانند. معمولا بلیط قطار از این نوع بسیار پرطرفدار است.
 • قطار منطقه ای: در این نوع قطار، توقف در همه ایستگاه های میانی صورت می گیرد و هدف آن خدمت به جوامع کوچکتر است.

قطارهای منطقه های چگونه قطارهایی هستند؟

این نوع قطارها به طور معمول در بین شهرک ها و شهرها در تردد هستند. قطارهای منطقه ای در طول مسیر خود به جوامع کوچکتر شهری و در بعضی شرایط به مناطق روستایی خدمات رسانی می کنند. برای خرید بلیط این نوع قطارها می توان به قسمت لیست قیمت بلیط قطار در سایت هف هشتاد مراجعه کرده و بلیط مد نظر را تهیه کنید.

قطار نیمه سریع چگونه قطارهایی هستند؟

این نوع قطارها گروه خاصی از قطارها هستند که با حداکثر سرعت خود که بیشتر از سرعت قطارهای معمولی است بین شهرها در تردد بوده و خدمات رسانی می کنند. در عین حال، خدمات آنها مانند خدمات قطارهای سریع السیر هم نیست. بلیط اینترنتی قطار از نوع نیمه سریع رامی توان از طریق آژانس های مسافری تهیه کرد.

خدمات این قطارها بعد از فرایند بهبود زیرساخت های ریلی رایج جهت حمایت قطارهایی ارائه می شود که می توانند با سرعت بالاتری به شکل ایمن فعالیت کنند.

سفر با قطار دارای چه مزیتی نسبت به سایر روش های دیگر است؟

یکی از شیوه های پرطرفدار سفر، حمل و نقل ریلی است. هرساله مسافران زیادی در سراسر جهان از این روش مسافرتی برای سفرهای خود استفاده می کنند. از جمله مهمترین دلیل انتخاب قطار از سوی آنها، امنیت بالای این روش ارتباطی است.

مطابق با آمارهای موجود، میزان وقوع اتفاقات و تصادفات و تلفات جانی در سفر با قطار در مقایسه با دیگر سفرها بخصوص در مقایسه با سفر جاده ای بسیار پایین تر است. به همین علت سفر با قطار دارای امنیت بیشتری است.

حس فرار از زندگی شهری و آرامش ناشی از آن دیگر خصوصیت منحصر به فرد سفر با قطار است. قطار نماد آرامش و دوری از شتاب است علی رغم این که قطارهایی با سرعت های فوق تصور به عرصه خدمات رسانی آمده اند. اما هنوز حس آرامش بر سفرهای ریلی حاکم است.

به لحاظ اقتصادی هم سفر یا قطار در مقایسه با دیگر روش های مسافرتی مقرون به صرفه تر است. در این زمینه حتی می توان با سرچ در آژانس های مسافرتی ارزانترین بلیط قطار را هم تهیه کرد.

گفتنی است که تهیه بلیط اینترنتی قطار هم باعث سهولت بیشتر این نوع سفرها شده است. مسافران هم با بررسی لیست قیمت بلیط قطار در آژانس های مسافرتی می توانند بدون این که زمان خود را از دست بدهند، خرید اینترنتی بلیط قطار را بدون هیچ مشکلی انجام دهند.

گفتنی است که در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان در زمان خرید بلیط قطار گزینه های متنوعی پیش روی شما قرار می گیرد. مثلا قطارهای ارزان وجود دارند و قطارهای پنج ستاره و قطارهای لوکس که خدمات رسانی آنها در حد خدمات رسانی ایرلاین های هواپیمایی است.

برای تهیه بلیط اینترنتی قطار باید به یک سری نکات توجه کنید. از جمله این نکات آن است که به سایت شرکت هایی مراجعه کنید که خرید از طریق آنها آسان و سریع باشد و مشتری بتواند لیست قیمت بلیط قطار آن آژانس را با قیمت های سایر آژانس های مسافرتی مقایسه کند و در نهایت تصمیم خود برای خرید را بگیرد.

اگر به دنبال ارزانترین بلیط قطار هستید به فصل های خاص سال مثلا آخر سال توجه داشته باشید چرا که بیشتر آژانس ها در این ایام از سال تخفیفات چشمگیری را برای مشتریان اعمال می کنند.

علت تفاوت قیمت بلیط قطارهای مختلف چیست؟

شاید در زمان خرید اینترنتی بلیط قطار این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که چرا قیمت بلیط قطار در سفرهای مختلف متفاوت است؟

در پاسخ باید گفت که تفاوت انواع قطار و قیمت بلیط های آنها مربوط به نوع و کیفیت لوکوموتیو است. همچنین قطارها در مورد ارائه خدمات رفاهی خود به مسافران دارای اختلاف زیادی نسبت به هم هستند.

طبیعتا قطاری که لوکوموتیو سریعتری دارد و امکانات رفاهی از قبیل صندلی های راحتی و تخت داشته باشد، قیمت بلیط آن در مقایسه با قیمت بلیط قطار با امکانات رفاهی ساده و سرعت معمولی، بالاتر است.

گفتنی است که خدمات رفاهی فقط در داشتن تخت خلاصه نمی شود. داشتن برنامه های شنیداری و دیداری مثلا داشتن دستگاه نمایشگر پخش فیلم، بالا بودن تنوع غذایی، تهویه مناسب هوا و... در زمره ویژگی هایی هستند که راحتی قطار را برای مسافر تضمین می کنند.

کوپه ها و قطارهای مهم موجود در ایران کدام ها هستند؟

انواع مختلفی از قطارها و کوپه ها در ایران وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

قطارهای چهار تخته

رایج ترین قطارها در ایران، قطارهای 4 و 6 تخته هستند. این قطارها در سفرهای طولانی دارای کاربرد زیادی بوده و علت آن هم استاندارد بودن سایز کوپه ها است.

قطارهای اتوبوسی

اگر میخواهید بدانید که کدام قطار به لحاظ قیمت و سرعت مناسب هستند، باید بدانید که قطارهای اتوبوسی مناسب ترین گزینه به شمار می روند. گفتنی است که این نوع قطارها بیشتر در اروپا رایج هستند و در ایران هم در حال حاضر سهم عمده ای از سفرهای ریلی را به خود اختصاص داده اند.

این قطارها برای طی مسافت های طولانی نبوده و برای شهرهایی مناسب اند که دارای تردد بالایی هستند. از جمله مهمترین قطارهای اتوبوسی در ایران می توان به صبا و پردیس اشاره کرد.

قطارهای 6 تخته

این نوع قطارها در زمره پرتراکم ترین انواع قطار قرار می گیرند. در هر واگن این قطار 6 نفر جا داده می شود و به همین علت هم در زمره قطارهای اقتصادی محسوب می شود.

انواع شرکت های سفر ریلی در ایران

مهم ترین و قدیمی ترین شرکت در ایران که خدمات ریلی ارائه می دهد، شرکت راه آهن ایران است که به شرکت رجا مشهور است و سهم عمده ای از بازار خرید و فروش بلیط قطار را به عهده دارد.

اما در صنعت گردشگری و خدمات ریلی در ایران شرکت های دیگر غیر از رجا هم وارد شده اند که چون هر کدام دارای خدمات متفاوت هستند، قیمت بلیط قطار هم در آنها متفاوت است.

از جمله این شرکت های ریلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • شرکت قطارهای فدک
 • شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار
 • شرکت راه آهن شرقی بنیاد مشهور به بن ریل
 • شرکت قطارهای مهتاب سیر جم
 • شرکت ریل ترابر سبا
 • شرکت قطارهای نورالرضا
 • شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز
 • وانیا ریل
 • شرکت قطار مسافربری کوثر

رزرو بلیط قطار یکی از مهمترین کارهایی است که مسافران در زمان قطعی شدن سفر خود باید انجام دهند چون بلیط ها در زمان کوتاهی فروخته می شوند، پس مسافران در این زمینه باید برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

رزرو بلیط قطار از طریق آنلاین و حضوری امکان پذیر است که معمولا روش آنلاین برای مسافران راحت تر است. مسافران با پرداخت قیمت بلیط قطار به صورت آنلاین می توانند از داشتن بلیط سفر خود اطمینان داشته باشند.

خرید بلیط قطار

برای خرید بلیط قطار کافی است به سایت یا اپلیکیشن  هفت هشتاد  مراجعه کنید. سپس با کلیک بر روی قسمت خدمات گردشگری، گزینه قطار را انتخاب کنید. پس از آن با انتخاب مبدا، مقصد و تاریخ سفر بر روی علامت سرچ کلیک کنید و منتظر بمانید تا تمامی گزینه های بلیط به روز رسانی شود. سپس گزینه ها را از لحاظ قیمت بلیط قطار، امکانات و خدمات رفاهی و نوع قطار بررسی کنید. در نهایت با داشتن رمز دوم پویا می توانید خرید بلیط خود را انجام دهید. چنانچه نتوانستید بلیط قطار خود را به صورت اینترنتی یا حضوری خریداری کنید، 780 این امکان را برایتان فراهم کرده است که به صورت تلفنی بلیط خود را سفارش دهید.

در نهایت با داشتن رمز دوم پویا می توانید خرید بلیط خود را انجام دهید. چنانچه نتوانستید بلیط قطار خود را به صورت اینترنتی یا حضوری خریداری کنید، 780 این امکان را برایتان فراهم کرده است که به صورت تلفنی بلیط خود را سفارش دهید.


در نهایت با داشتن رمز دوم پویا می توانید خرید بلیط خود را انجام دهید. چنانچه نتوانستید بلیط قطار خود را به صورت اینترنتی یا حضوری خریداری کنید، 780 این امکان را برایتان فراهم کرده است که به صورت تلفنی بلیط خود را سفارش دهید.

روال استرداد بلیط قطار

چنانچه از خرید بلیط خود منصرف شدید، می توانید با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه برای استرداد بلیط خود اقدام کنید. اگرچه هر یک از شرکت های حمل و نقل ریلی قوانین خود را مبنی بر استرداد بلیط قطار دارند اما به طور معمول مراحل استرداد بلیط به شرح زیر است:

مسافر می تواند بلیط خود را تا یک ساعت پیش از حرکت قطار به صورت آنلاین برای استرداد بلیط خود اقدام کند و پس از حرکت قطار با مراجعه حضوری به یکی از مراکز فروش بلیط قطار و ارائه اصل بلیط چاپی و کارت شناسایی (کارت ملی و شناسنامه) استرداد بلیط خود را انجام دهد.

همچنین شما می توانید قوانین استرداد بلیط از جمله مبلغ جریمه و مراحل آن را در سایت یا اپلیکیشن هف هشتاد مطالعه کنید و در صورت نیاز با کارشناسان ما به صورت شبانه روزی در ارتباط باشید.

قیمت بلیط لحظه آخری قطار

بلیط لحظه آخری قطار به بلیط هایی می گویند که در آخرین ساعات و پیش از حرکت قطار به فروش نرسیده اند یا مسافر دیگری از خرید آن منصرف شده است. در این صورت قیمت بلیط لحظه آخری به نسبت قیمت بلیط قطار در زمان های عادی مبلغ کمتر و به صرفه تری دارد.

قیمت بلیط قطار برای کودکان و نوزادان

قیمت بلیط قطار برای کودکان (گروه سنی 2 تا 12 سال) نیم بها و برای نوزادان ده درصد بلیط بزرگسالان تعیین شده است. شما می توانید بلیط کودک و نوزاد خود را در سایت یا اپلیکیشن هف هشتاد به راحتی خریداری کنید.

نکاتی که باید پس از خرید بلیط قطار بدانید

حجم بار مسافران قطار باید حداکثر در ابعاد 75 سانتی متر و وزن 30 کیلوگرم باشد. در این صورت مسافر می تواند چمدان کوچک، قفس پرندگان زینتی کوچک، ویلچر بیمار، ساک دستی و بسته را به همراه خود به داخل قطار بیاورد.

در یک کوپه دربست مسافر می تواند تنها یک نفر مسافر اضافی را بدون بلیط به داخل کوپه خود ببرد اما باید توجه داشته باشد که حق درخواست جا خارج از آن کوپه وجود نخواهد داشت و مسافر باید به همراه خود قبضی که توسط رئیس قطار صادر شده را داشته باشد.

در صورت مفقودی بلیط قطار، مسافر می تواند در ساعات اداری به ایستگاه های راه آهنی که سیستم فروش آنلاین بلیط را دارند، مراجعه و با ارائه مدارک هویتی خود (شناسنامه و کارت ملی) بلیط خود را به صورت مجدد دریافت کند.

در صورت مفقودی مجدد بلیط، مسافر باید 45 دقیقه پیش از حرکت قطار در راه آهن حضور یابد و با پرداخت پنج درصد از مبلغ کل بلیط و ارائه کارت ملی و شناسامه برای صدور مجدد بلیط خود اقدام کند.

به تازگی این امکان برای بانوان و آقایان فراهم شده است تا برای آرامش خاطر خود بلیط قطار کوپه مخصوص بانوان و آقایان به صورت جداگانه را خریداری کنند. لازم به ذکر است که قیمت بلیط قطار برای این نوع کوپه ها با کوپه های معمولی تفاوت قیمت چندانی ندارد.

تمامی مسافرین قطار در برابر حوادثی مانند آتش سوزی، خارج شدن قطار از ریل و سنگ پرانی مشمول بیمه حوادث می شوند و برای جبران نقض عضو، فوت یا هزینه های پزشکی می توانند از این بیمه استفاده کنند.

سفری به یاد ماندنی با هف هشتاد

780 افتخار این را دارد که در هر ساعتی از شبانه روز خدمات خود را مبنی بر خرید بلیط قطار و رزرو هتل ارائه دهد و کارشناسان ما به صورت 24 ساعته پاسخگوی سوالات شما در این زمینه هستند. در نهایت ما برای شما سفری دلنشین و پر از خاطرات به یاد ماندنی آرزومندیم.

توصیه‌های هفـ‌هشتادی برای سفر با قطار

برای شروع سفر ریلی بدون استرس و نگرانی توصیه می کنیم حتما 30 تا 45 دقیقه زودتر از ساعت حرکت قطار در ایستگاه حضور داشته باشید. اگر چمدان های سنگین همراه خود دارید و یا نیاز به ولیچر دارید، قبل از ورود به ایستگاه می توانید با شماره تماس های مندرج بر روی بلیط قطار خود تماس بگیرید و درخواست استفاده از خدمات ترنسفر و ویلچر را بدهید. هم چنین می توانید پس از رسیدن به ایستگاه با ماموران راه آهن ایستگاه هماهنگ و درخواست کمک کنید. مهم ترین کاری که باید انجام دهید پیدا کردن اطلاعات قطار خود و شماره ایستگاه و سکوی آن از روی مانیتور نمایش دهنده ساعات حرکت قطارها در راه آهن است.


پرداخت سریعتر و آسانتر، شانس بیشتر!

برای دریافت اپلیکیشن هف هشتاد از طریق لینک های زیر اقدام کنید.
یا جهت دریافت لینک دانلود شماره موبایل خود را وارد نمایید.
download-دانلود

دانلود اپلیکیشن 780سوالات متداول خرید بلیط قطار از هف هشتاد


معرفی خطوط ریلی
رجا
فدک
بن ریل
هستیا
جوپار
ریل سیر کوثر
مهتاب سیر جم
نورالرضا
پارس لاریم
رعد تبریز
ریل ترابر سبا


در مورد خرید بلیط قطار بیشتر بدانید

قوانین سفر با قطار

قوانین سفر با قطار خیلی سخت و پیچیده نیست اما قبل از آغاز سفر ریلی باید از آنها مطلع باشید. اگر می خواهید حیوان خانگی خود را با خود به سفر ببرید باید قوانین در این مورد قوانین شرکت ریلی بلیط قطار خود را بررسی کنید. هم چنین در خصوص حمل دارو و دخانیات نیز بهتر است قبل از سفر با کارشناسان راه آهن و کارشناسان شرکت ریلی هماهنگی های لازم را انجام دهید.

استرداد بلیط قطار

اگر به هر دلیلی سفرتان کنسل شد و بلیط قطار خود را خریداری کرده بودید، نگران نباشید به سادگی و با چند کلیک ساده می توانید بلیط خود را استرداد کنید و بخشی از هزینه بلیط خود را دریافت کنید. البته این به قوانین استرداد هر شرکت ریلی بستگی دارد.

راهنمای خرید اینترنتی بلیط قطار

در کمترین زمان ممکن بلیط قطار خود را خریداری کنید. با انتخاب مبدا و مقصد سفر خود، لیستی از ارزانترین تا گران ترین بلیط های قطار به شما نمایش داده می شود. بلیط مورد نظر خود را انتخاب و پرداخت خود را انجام دهید.

مدارک لازم برای سفر با قطار

برای سفر با قطار مانند سایر سفرها نیاز به ارائه مدارک شناسایی دارید تا هویت خود را برای سوارشدن به قطار اثبات کنید. اگر سفر داخلی دارید خیلی مدارک پیچیده ای نخواهد بود و ارائه کارت ملی و یا شناسنامه کافی است.

شرکت های مسافربری قطار

شرکت های مسافربری قطار ایران شامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا، قطار های فدک، قطار های مسافربری و باری جوپار، راه آهن شرقی بنیاد، قطار های مسافربری مهتاب، قطار های مسافربری ریل ترابر سبا، قطار های نورالرضا، قطار های مسافربری هستیا، قطار های پارس لاریم، قطار های مسافربری رعد تبریز، قطار های مسافربری کوثر و قطار های مسافربری وانیا ریل، فعال هستند که در مسیرهای ریلی سراسر کشور خدمت‌رسانی می‌کنند.