bg-logo
پرواز داخلی
قطار
اتوبوس
پرواز خارجی
رفت و برگشت
یک طرفه
کوپه دربست میخواهم
تاریخ رفت
1 مسافر - مسافرین عادی
کوپه دربست میخواهم
خدمات و پشتیبانی
خدمات و پشتیبانی
24 ساعت، 7 روز هفته و تعطیلات
رزرو آنلاین بلیط
رزرو آنلاین بلیط
پرواز ، هتل ، قطار ، اتوبوس
استرداد آنلاین
استرداد آنلاین
امکان کنسلی آنلاین بلیط
باشگاه مشتریان
باشگاه مشتریان
افزایش امتیاز و شانس از هر خرید

خرید بلیط قطار

تصویر

ترن یا قطار یک نوع از ترابری ریلی محسوب می شود که با هدف جا به جایی مسافر و یا جا به جایی بار به شکل بهم پیوسته روی ریل راه آهن در حرکت است.

این که قطار از چه زمانی شروع به کار کرده است به سده 1500 میلادی مربوط می شود. ریل قطار در آن زمان از چوب ساخته شده و واگن های قطار هم بوسیله اسبان با قدرت کشیده می شدند.

اما در آغاز قرن هجدهم میلادی قطار بخار اختراع شد و به این ترتیب از آن زمان تا کنون مسافران و بارها به راحتی روی ریل ها جا به جا می شوند. در ایران اولین قطار، ماشین دودی نامیده می شد و در مسیر تهران به شهر ری تردد می کرد. امروزه در بیشتر شهرهای ایران، ریل قطار و راه آهن کشیده شده است و مسافران می توانند با تهیه بلیط قطار سفرهای خود را انجام دهند.

قطارها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام برای هدف خاصی طراحی و تولید شده و وارد سیستم راه آهن شده اند. یک قطار می تواند حاصل ترکیب یک و یا چندین لوکوموتیو باشد که واگن های راه آهن به آن متصل هستند. همچنین قطار می تواند حاصل ترکیب یک واحد چندگانه خودران باشد. ممکن است قطار یک واگن تک یا بندبند به نام واگن ریلی باشد.

انواع قطار مسافربری

تقریبا همه مردم در سراسر جهان می دانند که برای انجام سفرهای خود با قطار می توانند بلیط قطار در انواع مختلف از جمله قطارهای معمولی و یا قطارهای تندرو را تهیه کنند و سفر خود را به انجام برسانند. روش های تهیه بلیط هم متفاوت است که محبوب ترین آن، روش خرید اینترنتی بلیط قطار است.

امروزه به کمک اینترنت، امکان خرید بلیط اینترنتی قطار برای مسافران فراهم شده است. فرد به آسانی در منزل و یا در محل کار خود می تواند لیست قیمت بلیط قطار در سایت های معتبر را مشاهد کند و در نهایت خرید مناسبی را انجام دهد. گاهی اوقات مسافران با سرچ کامل

قیمت ها، ارزانترین بلیط قطار را مشاهده و خریداری می کنند.

انواع قطارهای بین شهری

قطار با عنوان قطار بین شهری یک اصطلاح برای هر گونه سرویس ریلی است که منظور از آنها قطارهایی هستند که با توقف های محدود به مسافران در سفرهای طولانی به شکل سریع ارائه خدمت می کنند.

قطارهای بین شهری دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

 • قطار InterCity : در این نوع قطارها به شکل سریع السیر سفر انجام می گیرد و شهرها را به هم متصل می کنند و بدون توقف در سریع ترین زمان ممکن مسافران را به مقصد می رسانند. معمولا بلیط قطار از این نوع بسیار پرطرفدار است.
 • قطار منطقه ای: در این نوع قطار، توقف در همه ایستگاه های میانی صورت می گیرد و هدف آن خدمت به جوامع کوچکتر است.

قطارهای منطقه های چگونه قطارهایی هستند؟

این نوع قطارها به طور معمول در بین شهرک ها و شهرها در تردد هستند. قطارهای منطقه ای در طول مسیر خود به جوامع کوچکتر شهری و در بعضی شرایط به مناطق روستایی خدمات رسانی می کنند. برای خرید بلیط این نوع قطارها می توان به قسمت لیست قیمت بلیط قطار در سایت هف هشتاد مراجعه کرده و بلیط مد نظر را تهیه کنید.

قطار نیمه سریع چگونه قطارهایی هستند؟

این نوع قطارها گروه خاصی از قطارها هستند که با حداکثر سرعت خود که بیشتر از سرعت قطارهای معمولی است بین شهرها در تردد بوده و خدمات رسانی می کنند. در عین حال، خدمات آنها مانند خدمات قطارهای سریع السیر هم نیست. بلیط اینترنتی قطار از نوع نیمه سریع رامی توان از طریق آژانس های مسافری تهیه کرد.

خدمات این قطارها بعد از فرایند بهبود زیرساخت های ریلی رایج جهت حمایت قطارهایی ارائه می شود که می توانند با سرعت بالاتری به شکل ایمن فعالیت کنند.

سفر با قطار دارای چه مزیتی نسبت به سایر روش های دیگر است؟

یکی از شیوه های پرطرفدار سفر، حمل و نقل ریلی است. هرساله مسافران زیادی در سراسر جهان از این روش مسافرتی برای سفرهای خود استفاده می کنند. از جمله مهمترین دلیل انتخاب قطار از سوی آنها، امنیت بالای این روش ارتباطی است.

مطابق با آمارهای موجود، میزان وقوع اتفاقات و تصادفات و تلفات جانی در سفر با قطار در مقایسه با دیگر سفرها بخصوص در مقایسه با سفر جاده ای بسیار پایین تر است. به همین علت سفر با قطار دارای امنیت بیشتری است.

حس فرار از زندگی شهری و آرامش ناشی از آن دیگر خصوصیت منحصر به فرد سفر با قطار است. قطار نماد آرامش و دوری از شتاب است علی رغم این که قطارهایی با سرعت های فوق تصور به عرصه خدمات رسانی آمده اند. اما هنوز حس آرامش بر سفرهای ریلی حاکم است.

به لحاظ اقتصادی هم سفر یا قطار در مقایسه با دیگر روش های مسافرتی مقرون به صرفه تر است. در این زمینه حتی می توان با سرچ در آژانس های مسافرتی ارزانترین بلیط قطار را هم تهیه کرد.

گفتنی است که تهیه بلیط اینترنتی قطار هم باعث سهولت بیشتر این نوع سفرها شده است. مسافران هم با بررسی لیست قیمت بلیط قطار در آژانس های مسافرتی می توانند بدون این که زمان خود را از دست بدهند، خرید اینترنتی بلیط قطار را بدون هیچ مشکلی انجام دهند.

گفتنی است که در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان در زمان خرید بلیط قطار گزینه های متنوعی پیش روی شما قرار می گیرد. مثلا قطارهای ارزان وجود دارند و قطارهای پنج ستاره و قطارهای لوکس که خدمات رسانی آنها در حد خدمات رسانی ایرلاین های هواپیمایی است.

برای تهیه بلیط اینترنتی قطار باید به یک سری نکات توجه کنید. از جمله این نکات آن است که به سایت شرکت هایی مراجعه کنید که خرید از طریق آنها آسان و سریع باشد و مشتری بتواند لیست قیمت بلیط قطار آن آژانس را با قیمت های سایر آژانس های مسافرتی مقایسه کند و در نهایت تصمیم خود برای خرید را بگیرد.

اگر به دنبال ارزانترین بلیط قطار هستید به فصل های خاص سال مثلا آخر سال توجه داشته باشید چرا که بیشتر آژانس ها در این ایام از سال تخفیفات چشمگیری را برای مشتریان اعمال می کنند.

علت تفاوت قیمت بلیط قطارهای مختلف چیست؟

شاید در زمان خرید اینترنتی بلیط قطار این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که چرا قیمت بلیط قطار در سفرهای مختلف متفاوت است؟

در پاسخ باید گفت که تفاوت انواع قطار و قیمت بلیط های آنها مربوط به نوع و کیفیت لوکوموتیو است. همچنین قطارها در مورد ارائه خدمات رفاهی خود به مسافران دارای اختلاف زیادی نسبت به هم هستند.

طبیعتا قطاری که لوکوموتیو سریعتری دارد و امکانات رفاهی از قبیل صندلی های راحتی و تخت داشته باشد، قیمت بلیط آن در مقایسه با قیمت بلیط قطار با امکانات رفاهی ساده و سرعت معمولی، بالاتر است.

گفتنی است که خدمات رفاهی فقط در داشتن تخت خلاصه نمی شود. داشتن برنامه های شنیداری و دیداری مثلا داشتن دستگاه نمایشگر پخش فیلم، بالا بودن تنوع غذایی، تهویه مناسب هوا و... در زمره ویژگی هایی هستند که راحتی قطار را برای مسافر تضمین می کنند.

کوپه ها و قطارهای مهم موجود در ایران کدام ها هستند؟

انواع مختلفی از قطارها و کوپه ها در ایران وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

قطارهای چهار تخته

رایج ترین قطارها در ایران، قطارهای 4 و 6 تخته هستند. این قطارها در سفرهای طولانی دارای کاربرد زیادی بوده و علت آن هم استاندارد بودن سایز کوپه ها است.

قطارهای اتوبوسی

اگر میخواهید بدانید که کدام قطار به لحاظ قیمت و سرعت مناسب هستند، باید بدانید که قطارهای اتوبوسی مناسب ترین گزینه به شمار می روند. گفتنی است که این نوع قطارها بیشتر در اروپا رایج هستند و در ایران هم در حال حاضر سهم عمده ای از سفرهای ریلی را به خود اختصاص داده اند.

این قطارها برای طی مسافت های طولانی نبوده و برای شهرهایی مناسب اند که دارای تردد بالایی هستند. از جمله مهمترین قطارهای اتوبوسی در ایران می توان به صبا و پردیس اشاره کرد.

قطارهای 6 تخته

این نوع قطارها در زمره پرتراکم ترین انواع قطار قرار می گیرند. در هر واگن این قطار 6 نفر جا داده می شود و به همین علت هم در زمره قطارهای اقتصادی محسوب می شود.

انواع شرکت های سفر ریلی در ایران

مهم ترین و قدیمی ترین شرکت در ایران که خدمات ریلی ارائه می دهد، شرکت راه آهن ایران است که به شرکت رجا مشهور است و سهم عمده ای از بازار خرید و فروش بلیط قطار را به عهده دارد.

اما در صنعت گردشگری و خدمات ریلی در ایران شرکت های دیگر غیر از رجا هم وارد شده اند که چون هر کدام دارای خدمات متفاوت هستند، قیمت بلیط قطار هم در آنها متفاوت است.

از جمله این شرکت های ریلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • شرکت قطارهای فدک
 • شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار
 • شرکت راه آهن شرقی بنیاد مشهور به بن ریل
 • شرکت قطارهای مهتاب سیر جم
 • شرکت ریل ترابر سبا
 • شرکت قطارهای نورالرضا
 • شرکت قطارهای مسافری رعد تبریز
 • وانیا ریل
 • شرکت قطار مسافربری کوثر

رزرو بلیط قطار یکی از مهمترین کارهایی است که مسافران در زمان قطعی شدن سفر خود باید انجام دهند چون بلیط ها در زمان کوتاهی فروخته می شوند، پس مسافران در این زمینه باید برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

رزرو بلیط قطار از طریق آنلاین و حضوری امکان پذیر است که معمولا روش آنلاین برای مسافران راحت تر است. مسافران با پرداخت قیمت بلیط قطار به صورت آنلاین می توانند از داشتن بلیط سفر خود اطمینان داشته باشند.

توصیه‌های هفـ‌هشتادی برای سفر با قطار

برای شروع سفر ریلی بدون استرس و نگرانی توصیه می کنیم حتما 30 تا 45 دقیقه زودتر از ساعت حرکت قطار در ایستگاه حضور داشته باشید. اگر چمدان های سنگین همراه خود دارید و یا نیاز به ولیچر دارید، قبل از ورود به ایستگاه می توانید با شماره تماس های مندرج بر روی بلیط قطار خود تماس بگیرید و درخواست استفاده از خدمات ترنسفر و ویلچر را بدهید. هم چنین می توانید پس از رسیدن به ایستگاه با ماموران راه آهن ایستگاه هماهنگ و درخواست کمک کنید. مهم ترین کاری که باید انجام دهید پیدا کردن اطلاعات قطار خود و شماره ایستگاه و سکوی آن از روی مانیتور نمایش دهنده ساعات حرکت قطارها در راه آهن است.


پرداخت سریعتر و آسانتر، شانس بیشتر!

برای دریافت اپلیکیشن هف هشتاد از طریق لینک های زیر اقدام کنید.
یا جهت دریافت لینک دانلود شماره موبایل خود را وارد نمایید.
download-دانلود

دانلود اپلیکیشن 780سوالات متداول خرید بلیط قطار از هف هشتاد


معرفی خطوط ریلی
رجا
فدک
بن ریل
هستیا
جوپار
ریل سیار کوثر
مهتاب سیر جم
نورالرضا
پارس لاریم
رعد تبریز
ریل ترابر سبا


در مورد خرید بلیط قطار بیشتر بدانید

قوانین سفر با قطار

قوانین سفر با قطار خیلی سخت و پیچیده نیست اما قبل از آغاز سفر ریلی باید از آنها مطلع باشید. اگر می خواهید حیوان خانگی خود را با خود به سفر ببرید باید قوانین در این مورد قوانین شرکت ریلی بلیط قطار خود را بررسی کنید. هم چنین در خصوص حمل دارو و دخانیات نیز بهتر است قبل از سفر با کارشناسان راه آهن و کارشناسان شرکت ریلی هماهنگی های لازم را انجام دهید.

استرداد بلیط قطار

اگر به هر دلیلی سفرتان کنسل شد و بلیط قطار خود را خریداری کرده بودید، نگران نباشید به سادگی و با چند کلیک ساده می توانید بلیط خود را استرداد کنید و بخشی از هزینه بلیط خود را دریافت کنید. البته این به قوانین استرداد هر شرکت ریلی بستگی دارد.

راهنمای خرید اینترنتی بلیط قطار

در کمترین زمان ممکن بلیط قطار خود را خریداری کنید. با انتخاب مبدا و مقصد سفر خود، لیستی از ارزانترین تا گران ترین بلیط های قطار به شما نمایش داده می شود. بلیط مورد نظر خود را انتخاب و پرداخت خود را انجام دهید.

مدارک لازم برای سفر با قطار

برای سفر با قطار مانند سایر سفرها نیاز به ارائه مدارک شناسایی دارید تا هویت خود را برای سوارشدن به قطار اثبات کنید. اگر سفر داخلی دارید خیلی مدارک پیچیده ای نخواهد بود و ارائه کارت ملی و یا شناسنامه کافی است.

شرکت های مسافربری قطار

شرکت های مسافربری قطار ایران شامل شرکت حمل و نقل ریلی رجا، قطار های فدک، قطار های مسافربری و باری جوپار، راه آهن شرقی بنیاد، قطار های مسافربری مهتاب، قطار های مسافربری ریل ترابر سبا، قطار های نورالرضا، قطار های مسافربری هستیا، قطار های پارس لاریم، قطار های مسافربری رعد تبریز، قطار های مسافربری کوثر و قطار های مسافربری وانیا ریل، فعال هستند که در مسیرهای ریلی سراسر کشور خدمت‌رسانی می‌کنند.