ویزا بنر

دریافت ویزای توریستی

همه علاقه مند به سفر به دیگر کشور ها و بازدید از جاذبه های گردشگری آن ها هستند. سفر تجربه فوق العاده ای است که نگرش تازه ای در خصوص فرهنگ، آداب و رسوم، ارزش ها و جاذبه های دیدنی دیگر کشور ها به ما می دهد. اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد سفر به سایر کشورها به منظور بازدید از مناطق گردشگری آنها را دارید، لازم است پیش از سفر خود، نسبت به دریافت ویزای توریستی کشور مقصدتان اقدام کنید.
visa-uaeویزای توریستی دبی (امارات متحده عربی)

شرایط اخذ ویزای توریستی

برای صدور ویزای توریستی لازم است اشخاص مدارک مشخصی را به سفارت و یا مسئولین مربوطه ارائه کنند. البته ممکن است هر کشوری بنا بر قوانین خاص خود، شرایط ویژه‌ ای برای صدور این مجوز داشته باشد، اما به طور معمول برای صدور ویزای توریستی مدارک زیر مورد نیاز است:

ارائه مدارک هویتی معتبر مانند گذرنامه، عکس، کارت ملی و شناسنامه

ارائه پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار

ارائه گواهی عدم ابتلا به بیماری های واگیر دار مانند کووید 19

عدم سوء پیشینه کیفری و یا مشکلات مهاجرتی در سفرهای قبلی

دارا بودن تمکن مالی برای هزینه‌ های اقامت، رفت و برگشت

ارائه‌ دلایلی قوی در خصوص بازگشت به کشور پس از پایان موعد ویزا

ویزای توریستی چیست؟

ویزای توریستی به مجوزی گفته می شود که توسط کشورهای مختلف به منظور بازید و اقامت محدود برای افراد صادر می شود. ویزای توریستی بسته به مدت زمان اقامت فرد در کشور مقصد و نیز بسته به تعداد مجاز برای ورود و خروج به آن کشور انواع مختلفی دارد. بسته به دلایلی که افراد قصد سفر به کشوری دیگر را دارند، ویزای توریستی می تواند متفاوت باشد.

این نوع ویزا از نوع کوتاه مدت است و با هدف های مختلفی همچون گردشگری، دیدار با خانواده، شرکت در رویداد ها و همایش های علمی، شرکت در مسابقات ورزشی و غیره صادر می شود. ویزای توریستی در حقیقت نوعی سند هویتی است که توسط دولت یک کشور به منظور نظارت و تسهیل ورود گروه های توریستی به آن مقصد، به افراد متقاضی اعطا می شود.

visa

انواع ویزای توریستی بر اساس دفعات مجاز ورود و خروج

با صدور هر نوع ویزای توریستی، شخص اجازه اقامت در کشور مقصد را طبق مدت زمان مشخصی خواهد داشت. در این زمان مشخص شخص می تواند برای یک یا چند بار به کشور مقصد وارد شود. بر این اساس نوع ویزای متفاوتی برای شخص صادر می شود که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

ویزای یک بار ورود یا (SINGLE VISA)

با صدور این نوع ویزا، شخص در مدت زمان اعتبار ویزا تنها مجاز به یکبار ورود و خروج از کشور مقصد است. اعتبار این نوع مجوز با یکبار ورود و خروج به کشور مقصد از بین خواهد رفت. معمولا برای سفر با تورهای مسافرتی و تفریحی، این نوع مجوز برای افراد صادر می شود.

ویزای دو بار ورود یا دابل (DOUBLE VISA)

همانطور که از نام این ویزا مشخص است، با صدور آن شخص متقاضی در مدت زمان اعتبار مجوز، دو بار امکان وارد شدن به کشور مقصد را خواهد داشت و برای دفعات بعدی لازم است ویزای مجددی اخذ شود.

ویزای چند بار ورود یا (MULTIPLE VISA)

با صدور ویزای مولتی، شخص می تواند در مدت زمان اعتبار ویزا تا چندین بار به کشور مقصد وارد و از آن خارج شود.

ویزای صفر بار ورود یا ترانزیت فرودگاهی (AIRPORT TRANSIT VISA)

ممکن است به دلایل خاصی، پرواز مستقیم از ایران به برخی از کشورها وجود نداشته باشد. در این نوع سفرها افراد در یک کشور بین راهی توقف کرده و سفر خود را با هواپیمای دیگری به کشور هدف ادامه می دهند. توقف در برخی از کشورها نیازمند دریافت ویزای خاصی به نام ویزای ترانزیت فرودگاهی می‌باشد.

ویزای ترانزیت دو نوع است. در نوع اول مسافران تنها مجاز به جابجایی پرواز خود در این کشور هستند و حق خروج از فرودگاه را نخواهند داشت. نوع دوم ویزای ترانزیت زمانی کاربرد دارد که پرواز مسافر از فرودگاه دیگری انجام شود. در چنین حالتی شخص مجاز است برای تعویض فرودگاه تا چندین ساعت در کشور بین راهی توقف داشته باشد.

هزینه‌ی ویزای توریستی چقدر است؟

visa

هزینه ویزای توریستی و گردشگری بسته به مدت زمان اقامت شما در آن کشور و همچنین تعداد دفعات مجاز ورود به خاک آن کشور در مدت زمان اعتبار ویزا متغیر است. همچنین میزان تقاضای افراد نیز برای سفر به یک کشور خاص، می تواند بر میزان هزینه ویزای آن تاثیرگذار باشد.

روش ‌های صدور ویزای توریستی

متقاضیان معمولا به دو روش مراجعه حضوری به سفارت و یا درخواست آنلاین پروسه درخواست صدور ویزای خود را انجام می دهند که در ادامه به توضیح هر کدام از این دو روش خواهیم پرداخت.

مراجعه حضوری

یکی از راه هایی که شخص می تواند درخواست خود را به مقامات مربوطه ارائه کند، مراجعه حضوری به سفارت کشور مقصد است. این روش یکی از متداول ترین روش ها برای درخواست ویزا در نظر گرفته می شود. در این روش ابتدا شخص متقاضی درخواست خود را از طریق تماس تلفنی، تقاضای اینترنتی و یا مراجعه حضوری به سفارت مطرح می کند.

مسئولین سفارت به منظور بررسی مدارک، زمانی را برای مراجعه حضوری متقاضی مشخص می کنند. شخص در تاریخ مقرر با همراه داشتن مدارک مورد نیاز به سفارت مراجعه می کند و مراحل صدور مانند پرداخت هزینه، اطلاعات مورد نیاز و غیره را در محل سفارت انجام می دهد. نتیجه صدور ویزا پس از چند روز به اطلاع شخص متقاضی خواهد رسید.

visa

درخواست آنلاین

ویزای آنلاین یا الکترونیک روش جدیدی برای صدور ویزا به حساب می آید. در این روش لزومی به مراجعه حضوری شخص به سفارت و یا کنسولگری وجود ندارد و با مراجعه به سایت های مشخص شده درخواست صدور ویزا انجام می شود. نتیجه صدور ویزا تا چند روز پس از درخواست، به صورت الکترونیکی به اطلاع متقاضی خواهد رسید. لازم به ذکر است صدور این نوع ویزا در تمامی کشورها فعال نیست و تنها برخی از کشورها از این روش استقبال و آن را عملی کرده اند.

محدودیت‌ های ویزای توریستی

ویزاهای توریستی با هدف گردش، دیدار اقوام، شرکت در همایش های علمی، رویدادهای ورزشی و غیره صادر می شود و دریافت کنندگان این مجوز مجاز به کار و فعالیت تجاری یا ادامه تحصیل در کشور مورد نظر نخواهند بود.