سفر به کشورهای بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان

با پاسپورت ایران کجا میتوان رفت؟

مسافرت و کاوش در سرزمین های جدید همواره یکی از جذاب ترین تجارب انسانی بوده است اما یکی از موانع مهم در مسیر تحقق چنین تجربه هایی، فرآیند درخواست ویزا برای ورود به کشورهای مختلف است. برای ایرانیان مسئله دریافت ویزا می تواند یک موضوع پیچیده و طاقت فرسا باشد. خبر خوش این که برخی کشورها به منظور ترویج گردشگری و تسهیل در مسائل مرتبط با سفرها، نیاز به ویزا برای شهروندان ایران را لغو یا کاهش داده اند. به این معنا که برخی کشورها امکان سفر بدون ویزا برای ایرانیان را فراهم آورده اند. دارندگان پاسپورت ایرانی می توانند به کشورهای مختلف در سراسر جهان سفر کنند که هر کدام شرایط ویزای مشخصی دارند. در مجموع 11 مقصد سفر بدون روادید برای دارندگان پاسپورت ایران وجود دارد. این مقاله اطلاعات دقیقی را در مورد مقاصدی که امکان سفر بدون ویزا برای ایرانیان فراهم است، ارائه می دهد. برای آشنایی با این کشورها با ما همراه باشید.

سفر نوروزی کجا برم؟!

دارندگان گذرنامه ایرانی بدون ویزا به کجا می توانند سفر کنند؟

از جولای 2023، امکان سفر بدون ویزا برای ایرانیان به 16 کشور و منطقه به وجود آمده است. این مقاصد شامل مقاصد جهانگردی محبوب در آسیا، اروپا، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه است:

ارمنستان جزایر کوک دومینیکا اکوادور
گرجستان هائیتی مالزی میکرونزی
مغولستان نیوئه عمان پاکستان
قطر سری لانکا سورینام ترکیه

لازم به ذکر است که برای سفرهای بدون ویزا، داشتن یک پاسپورت معتبر که تا شش ماه پس از تاریخ سفر اعتبار داشته باشد، ضروری است. همچنین خرید بیمه مسافرتی بنا بر قانون کشوری که قصد سفر به آن را دارید، از الزامات است.

خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد
خرید بلیط هواپیما خارجی

چه کشورهایی برای اتباع ایرانی ویزای الکترونیک صادر می کنند؟

ویزای الکترونیک یا e-Visa به عنوان یک پاسپورت مجازی برای سفر به کشورهای مختلف شناخته می شود. این ویزا به صورت اطلاعاتی در پایگاه های داده مهاجرتی کشور مقصد ثبت می شود و هنگام ورود به آن کشور، در گذرنامه شما ثبت می شود. برخی از کشورها حتی این ویزا را به صورت نوشتاری در فرودگاه ارائه می دهند.

دریافت ویزای الکترونیکی به طور آنلاین انجام می شود و شما باید مراحل درخواست را از طریق اینترنت انجام دهید. معمولاً مدارک مورد نیاز برای این نوع ویزا به صورت تصاویر اسکن شده در سایت سفارت یا کنسولگری کشور مقصد بارگذاری می شود. این روش به دلیل سرعت، راحتی و کارآمدی، برای مسافران جهانی جذابیت ویژه ای دارد.

به غیر از 11 کشور که امکان سفر بدون ویزا برای ایرانیان را فراهم نموده اند، امکان سفر به 41 مقصد جهانی دیگر نیز با دریافت ویزاهای الکترونیک یا فرودگاهی برای ایرانیان وجود دارد. لیست این کشورها بر اساس اطلاعات منبع پاسپورت ایندکس (passportindex) می باشد و سالانه به روزرسانی می شود.

20 کشور زیر برای دارندگان پاسپورت ایرانی ویزای الکترونیکی صادر می کنند:

آنتیگوا و باربودا کنیا کویت مونتسرات زامبیا
بنین گینه قرقیزستان سائوتومه و پرنسیپ ازبکستان
کلمبیا گابن لسوتو سنت کیتس و نویس امارات متحده عربی
جیبوتی اتیوپی مولداوی تاجیکستان اوگاندا

روند دریافت ویزای الکترونیک کم و بیش مشابه درخواست ویزای سنتی است. با این حال، در این مورد، لازم نیست به مرکز درخواست ویزا مراجعه کنید. می توانید درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال کنید.

پس از تایید درخواست شما، ایمیلی دریافت خواهید کرد که وضعیت ویزای شما را تایید می کند؛ به همراه سندی که باید هنگام عبور از مرز آن را پرینت بگیرید و همراه داشته باشید. ویزای شما به صورت آنلاین ثبت می شود اما برخی از افسران ممکن است از شما یک کپی فیزیکی از مجوز درخواست کنند. به همین دلیل جهت اطمینان یک کپی از ویزای خود، همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانیم: قیمت ویزای عراق 1402 چقدر است؟!

چه کشورهایی برای دارندگان گذرنامه ایرانی ویزای فرودگاهی صادر می کنند؟

اگر شهروند ایرانی هستید، می توانید در بدو ورود برای 27 کشور فهرست شده در زیر ویزای فرودگاهی دریافت کنید:

آذربایجان کومور ماکائو موریتانی پالائو رواندا سیشل سوریه رفتن
بولیوی کابو ورد لبنان مالدیو نپال ساموآ سیرا لئون تانزانیا تووالو
بوروندی کامبوج گینه بیسائو ماداگاسکار موزامبیک سنگال سومالی تیمور شرقی زیمبابوه

مسافران پس از ورود به کشوری که چنین ویزایی را صادر می کند، ویزا در بدو ورود (VOA) دریافت می کنند. معمولاً در فرودگاه یک بخش جداگانه وجود دارد که می توانید در بدو ورود درخواست خود را برای ویزای خود ارسال کنید.

دارندگان گذرنامه ایرانی به کدام کشورها اجازه ورود ندارند؟

دارندگان پاسپورت ایرانی اجازه ورود به لیبی را ندارند.

بیشتر بخوانیم: خروج از کشور بدون پایان خدمت!!

مزایای سفر بدون ویزا برای ایرانیان

مزایای سفر بدون ویزا برای ایرانیان بسیار است. در ادامه به برخی از مزایای کلیدی سفر بدون ویزا برای ایرانیان می پردازیم.

  • راحتی و انعطاف پذیری

یکی از مزایای اصلی کشورهای بدون ویزا، راحتی آنهاست. دارندگان گذرنامه ایرانی می توانند بدون نیاز به درخواست ویزا از قبل به این کشورها سفر کنند و در بدو ورود می توانند ویزا دریافت کنند. این انعطاف پذیری باعث می شود مسافران بتوانند بلیط های لحظه آخری تهیه نمایند و از تخفیف های سفر استفاده کنند.

  • صرفه جویی در زمان و هزینه

درخواست از قبل برای ویزا می تواند یک فرآیند طولانی و پرهزینه باشد. سفر بدون ویزا باعث صرفه جویی در وقت و هزینه برای دارندگان پاسپورت ایرانی می شود، زیرا آن ها مجبور نیستند قبل از عزیمت مراحل درخواست ویزا را طی کنند. همچنین سفر بدون ویزا برای ایرانیان مقرون به صرفه است زیرا نیاز به پرداخت هیچ هزینه اضافی برای دریافت وایز نیست.

  • فرصت های سفر خود به خود

سفر بدون ویزا برای ایرانیان این امکان را می دهد که در برنامه های سفر خود خودجوش تر عمل کنند. بدون نیاز به درخواست ویزا، مسافران می توانند در لحظه آخر تصمیم بگیرند تا مقاصد جدید را کشف کنند.

  • کاغذبازی کمتر

سفر بدون ویزا به معنای کاغذبازی کمتر و الزامات کمتری است. این امر باعث می شود برنامه ریزی سفر، آسان تر و استرس کمتری داشته باشد و به مسافران ایرانی این امکان را می دهد تا روی سایر جنبه های سفر خود مانند رزرو پرواز و اقامتگاه تمرکز نمایند.

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که زمان پردازش ویزا، هزینه ها و مدارک مورد نیاز بر اساس ملیت مسافر و کشور مقصد متفاوت است. برای دریافت ویزا، عموماً مسافران باید به سفارت یا کنسولگری کشور مقصد در کشور مبدا یا کشور محل اقامت خود مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز مانند گذرنامه، عکس ها، برنامه سفر، اثبات تمکن مالی و سایر اطلاعات مربوطه را ارائه دهند. مهم است که قبل از برنامه ریزی سفر، شرایط خاص ویزای کشور مقصد خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مدارک و مجوزهای مناسب برای سفر خود را دارید.

بیشتر بخوانیم: همه چیز درباره عوارض خروج از کشور

در آخر

به طور خلاصه می توان گفت سفر بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان به کشور های ارمنستان، عراق، دومینیکا، اکوادور، گرجستان، هائیتی، مالزی، میکرونزی، نیوئه، عمان، پاکستان، قطر، سری لانکا، سورینام، ترکیه و  ونزوئلا مجاز است. البته فهرست این مقاصد برای ایرانیان هر از چند گاهی بر اساس توافق نامه های روادید بین کشورها، محدودیت های موقت سفر و الزامات ورود اعمال شده توسط کشورها، ممکن است تغییر کند. توصیه می شود قبل از سفر، شرایط اضافی یا محدودیت های موقتی را که ممکن است توسط کشور مقصد سفر شما اعمال شود، بررسی کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا