قوانین و شرایط خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت

چگونه بدون پایان خدمت پاسپورت بگیریم؟

اگر به دنبال راهی برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت هستید، باید بدانید که با وجود محدودیت‌هایی که برای خروج مشمولان سربازی وجود دارد، گرفتن پاسپورت برای این دسته از افراد امکان‌پذیر است. خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت برای افرادی که غیبت سربازی ندارند،دانش‌آموز، دانشجو یا طلبه محصل هستند، امکان پذیر است و می‌توانند با پرداخت وثیقه به سازمان وظیفه عمومی، پاسپورت خود را بدون نیاز به کارت پایان خدمت بگیرند.

با وجود این تدابیر، دیگر سفر به یک کشور خارجی برای سربازان و مشمولان وظیفه یک رویا نیست. شما می‌توانید بدون پشت سرگذاشتن خدمت سربازی نیز راهی کشورهای خارجی شوید. اولین قدم دریافت گذرنامه است در ادامه این مقاله از هف هشتاد شما را با روش دریافت پاسپورت بدون کارت پایان خدمت آشنا می‌کنیم. پیش از برنامه‌ریزی سفر بعدی خود با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

آیا بدون کارت پایان خدمت نمی توانید از کشور خارج شوید؟

مردان ایرانی پس از رسیدن به 18 سالگی مشمول خدمت سربازی می‌شوند و برای گرفتن پاسپورت باید کارت پایان خدمت خود را تسلیم کنند. اما در برخی موارد نیازی به کارت پایان خدمت نیست. به عنوان مثال مردانی که هنوز به سن مشمولیت نرسیده‌اند می‌توانند بدون نیاز به اخذ مجوز از کشور خارج شوند.

دانشجویان یا طلاب نیز می‌توانند با ارائه گواهی اشتغال به تحصیل بدون نیاز به مجوز از کشور خارج شوند. در نظر داشته باشید که دریافت گذرنامه تنها برای آن دسته از افراد مشمولی امکان‌پذیر است که غیبت نکرده و برای اعزام اعلام آمادگی کرده‌اند. این دسته از افراد همواره می‌توانند با گذاشتن وثیقه خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت از کشور خارج شوند. پیش از بررسی این موارد به بررسی شرایط اختصاصی مشمولان برای دریافت گذرنامه بدون کارت پایان خدمت می‌پردازیم.

مشمولان برای دریافت گذرنامه بدون کارت پایان خدمت باید فاقد غیبت برای اعزام به خدمت باشند. دانشجویان و محصلانی که 18 سال تمام دارند می‌توانند با دریافت گواهی اشتغال به تحصیل از مدرسه، دانشگاه یا محل تحصیل، گذرنامه دریافت کنند. این دسته از افراد می‌توانند با مراجعه به مراکز پلیس + 10 نیز کارت معافیت تحصیلی را دریافت کنند. داشتن این کارت نیز به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به کارت پایان خدمت گذرنامه دریافت کنید.

دریافت گذرنامه سربازان
دریافت گذرنامه سربازان

مشمولان وظیفه باید هنگام فارغ‌التحصیلی در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی خود را معرفی کنند. در صورتی که قصد دارید از قانون دریافت گذرنامه بدون کارت پایان خدمت استفاده کنید، مهلت معرفی نباید برای شما گذشته باشد.

در نظر داشته باشید که پس از فارغ‌التحصیلی یکسال فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید در غیر این‌صورت غیبت برای شما منظور می‌شود.

اگر از آن دسته از مشمولانی هستید که بدون غیبت، برگه درخواست معافیت پزشکی یا کفالت را در اختیار دارند نیز می‌توانید برای دریافت گذرنامه بدون کارت پایان خدمت اقدام کنید.

 گذاشتن وثیقه خروج از کشور بدون سربازی

بدون غیبت و بدون داشتن کارت پایان خدمت و به واسطه گواهی اشتغال به تحصیل یا معافیت پزشکی از سازمان نظام وظیفه می‌توانید با گذاشتن وثیقه از کشور خارج شوید. تامین وثیقه به شما اجازه می‌دهد بدون مشکل گذرنامه دریافت کنید.

قبل از تقاضا برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت در یکی از بانک‌های داخلی حساب باز کنید سپس با مشخص کردن هدف سفر، وثیقه را به حساب واریز کنید. بانک موردنظر مبلغ واریزی را به عنوان وثیقه تا زمان بازگشت شما به کشور مسدود می‌کند. پس از بازگشت به ایران طی 48 ساعت وثیقه به حساب شما بازگردانده می‌شود.

میزان وثیقه با توجه به نوع سفر سیاحتی، زیارتی، علمی وغیره متفاوت خواهد بود. سفرهای زیارتی مانند سفر به مکه، سوریه و کربلا و سفرهای سیاحتی شامل سفر به کشورهای خارجی با هدف سیاحت و تفریح می‌شود.

 اگر بدون کارت پایان خدمت قصد دارید در یک کشور خارجی ادامه تحصیل دهید ابتدا نباید غیبت داشته باشید، در ادامه نیز باید وثیقه تعیین‌شده را به حساب بانکی واریز کنید. به این ترتیب دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای استفاده از فرصت‌های مطالعاتی می‌توانند از کشور خارج شوند. در نظر داشته باشید که قوانین مربوط به خروج به قصد تحصیل برای مشمولان نظام وظیفه هر سال دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین باید اطلاعات به‌روز را از سازمان نظام وظیفه جویا شوید.

خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد
خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد

مراحل خروج از کشور برای مشمولان

ابتدا باید گواهی اشتغال به تحصیل و وثیقه خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت را آماده کنید. در ادامه این مدارک را به سازمان وظیفه عمومی مستقر در دانشگاه یا شهر محل سکونت خود تحویل دهید. در نظر داشته باشید که یگان خدمتی مسئول صدور مجور خروج از کشور است و نه سازمان وظیفه عمومی کشور.

پس از ارائه گواهی، سازمان موردنظر اقدامات لازم را در راستای صدور مجوز خروج از کشور به پلیس ناجا گذرنامه ارسال می‌کند. این روند بدون نیاز به حضور مشمولان انجام می‌شود و پس از اتمام مراحل گذرنامه برای متقاضی صادر یا تمدید می‌شود.  بازه زمانی مجاز برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت به متقاضی اطلاع داده می‌شود. در این مدت باید مقدمات سفر را مهیا و در زمان مقرر به کشور بازگردید تا مشکلی برای‌تان به وجود نیاید.

پس از دریافت گذرنامه، در مرحله بعدی باید قوانین کشور موردنظر برای اعطای ویزا را مطالعه کنید. برای سفر به کشورهایی مانند ترکیه و ارمنستان به ویزا نیاز ندارید و کافی است بلیط هواپیما یا قطار را برای مقصد موردنظر رزرو کنید و مهیای سفر شوید.

اقدامات لازم پس از سفر

پس از بازگشت باید به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید و وثیقه را پس بگیرید. برای این منظور مدارک شناسایی و گذرنامه را به همراه داشته باشید. فراموش نکنید که اگر در بازه زمانی مشخص شده به کشور باز نگردید یا در مراجعه به سازمان وظیفه تاخیر داشته باشید به مدت 6 شش ماه تا یکسال اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت.

پس از گذاشتن وثیقه خروج از کشور بدون سربازی و دریافت گذرنامه می‌توانید بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس را برای مقصد موردنظر از هف هشتاد خریداری کنید.

مقدار وثیقه خروج از کشور بدون سربازی چقدر است؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد میزان وثیقه برای انواع سفر متفاوت است و مشمولات باید با گذاشتن وثیقه تعیین شده اقدامات لازم برای دریافت گذرنامه را انجام دهند. وثیقه درواقع تضمینی برای بازگشت دوباره شما به کشور است.

مبلغ وثیقه پس از بازگشت شما به وطن به شما بازگردانده می‌شود. توجه داشته باشید که باید مبلغ وثیقه را استعلام بگیرید تا رقم درستی را به حساب واریز کنید. اما روی هم رفته می‌توان گفت که وثیقه برای سفرهای زیارتی مشمولان وظیفه برابر با 3 میلیون تومان است.

 وثیقه لازم برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت و شروع یک سفر سیاحتی برابر با 15 میلیون تومان است. بازدید از اقوام نیز در زمره سفرهای سیاحتی جای می‌گیرد. وثیقه خروج از کشور بدون سربازی با هدف ادامه تحصیل برابر با 8 میلیون تومان است.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت بدون کارت پایان خدمت

به منظور دریافت گذرنامه بدون داشتن کارت پایان خدمت باید مدارک زیر را مهیا کنید:

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی اشتغال به تحصیل از واحد دانشگاهی یا محل تحصیل
 • برگه معرفی برای اعزام (برای اثبات نداشتن غیبت)
 • دفترچه حساب بانکی و کپی فیش واریز مبلغ وثیقه

پس از مهیا کردن مدارک به یکی از دفاتر پلیس + 10 نزدیک محل سکونت خود مراجعه و کد سخا را دریافت کنید. در ادامه باید وارد سامانه اینترنتی سازمان نظام وظیفه شوید و کد ملی خود را وارد کنید. در این مرحله به کد سخا که در مرحله قبل دریافت کرده‌اید نیاز دارید.

در ادامه باید جزئیات درخواست، سفر، نوع سفر، نام مرکز علمی، مقصد را وارد و 3500 تومان واریز کنید و 24 تا 48 ساعت منتظر دریافت تاییدیه باشید. در آخر متقاضی می‌تواند با پرداخت وثیقه، دریافت ویزا و خرید بلیط راهی سفر شود.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت بدون کارت پایان خدمت
اخذ پاسپورت بدون کارت پایان خدمت

همه چیز در مورد عوارض خروج از کشور

قوانین مروبط به خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت

تمامی مشمولان نظام وظیفه که در واحدهای دانشگاهی کشور تحصیل می‌کنند تا زمان تمام شدن مدت تحصیل از خدمت وظیفه معاف هستند. در این صورت تنها کاری که باید برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت انجام دهید پرداخت وثیقه است.

معاون سازمان نظام وظیقه در خصوص خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت به قصد تحصیل گفته است که تنها مشمولانی که در دوره کارشناسی یا بالاتر فارغ‌التحصیل شده‌اند می‌توانند برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت درخواست معافیت تحصیلی بدهند.

اگر به موقع به ایران باز نگردید چه می‌ شود؟

موعد تعیین شده برای سفر از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در زمان تعیین شده به کشور باز نگردید وثیقه‌ای که در بانک گذاشته‌اید مصادره می‌شود. در ادامه نیز با توجه به مدت زمان تاخیر در بازگشت، بازه زمانی مشخصی برای ممنوعیت خروج شما از کشور تعیین می‌شود.

در مواردی ممکن است به موقع به کشور بازگردید اما نتوانید در بازه زمانی معین به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنید در این حالت نیز وثیقه مصادره می‌شود. بنابراین بهتر است به محض ورود به کشور خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی و وثیقه را آزاد کنید.

آیا دانشجو در سنوات ارفاقی نیز حق خروج بدون کارت پایان خدمت را دارد؟

در یک کلام باید گفت بله. دانشجو در سنوات ارفاقی در صورت موافقت کمسیون موارد خاص واحد دانشگاهی و همین‌طور سازمان نظام وظیفه کشور می‌تواند برای خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت اقدام کنید. در این حالت نیز دانشجو کافی است وثیقه تعیین‌شده را پرداخت کند.

بدون غیبت راهی سفر خارج از کشور شوید

 تمامی مشمولانی که براساس قوانین در زمان مقرر خود را برای خدمت سربازی معرفی کرده‌اند و غیبت ندارند می‌توانند با دریافت گواهی اشتغال به تحصیل و پرداخت وثیقه خروج از کشور بدون سربازی عازم سفرهای سیاحتی، زیارتی و علمی شوند.

با توجه به تغییرات احتمالی در میزان وثیقه و شرایط صدور مجور دریافت گذرنامه، پیش از خرید یا رزرو بلیط در هف هشتاد ابتدا اطلاعات لازم را از سازمان نظام وظیفه جویا شوید تا در صورت تغییر در قوانین خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت برای آماده‌سازی مدارک و شرایط آماده باشید.

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. سلام کسی که فرار خدمتی داره و الان ۲۰ سال گذشته میشه بره سفر زیارتی

  1. سفرهای زیارتی از برخی قوانین میتونن مستثنی باشند که باید از اداره گذرنامه سوال کنید اما با تعیین وثیقه میتوانید پاسپورت دریافت کنید.

  2. سلام داداش.آره میشه.چون من شکل تو هستم.وحالا گذرنامه گرفتم.راهنمایی بیشتر خواستی در خدمتم

   1. ببخشید من یک سوال داشتم من عربم و تازه چند ساله تابعیت مادرم که ایرانی رو گرفتم و حدود دو سه ساله شناسنامه گرفتم و الان بخام برا سفر خارج از کشور بشم میتونم یا نه برا خدمت هنوز نه ثبت نامی هیچی انجام ندادن

   2. داداش جون من یه پیام بده ۰۹۰۱۰۶۲۵۵۳۹
    واقعاً گیرم
    راهی داره بهم بگو

 2. سلام من امروز رفتم برای گذاشتن وثیقه گفتن که باید دیپلم ات تو سیستم ثبت بشه میخوام بپرسم آیا راهی هست به غیر از این؟

  و آیا فقط باید وثیقه نقدی گذاشت؟
  وثیقه مثل سند خونه یا ماشین هم میشه؟

 3. سلام وقت بخیر
  من نیاز به پاسپورت دارم ولی نمیخوام از کشور خارج بشم و فقط برای احراز هویت و دریافت یه مدرک از یک سایت خارجی نیازمند پاسپورت هستم آیا نیازه که برای دریافت گذر نامه اگه خدمت نرفتم حتما وثیقه بذارم ؟؟

 4. سلام این پاسپورت های که با وثیقه گرفته میشن تاریخ انقضا دارن؟

 5. کسی می تونه دقیق تر توضیح بده چطوری میشه بدون رفتن به خدمت پاسپورت گرفت ؟!

 6. سلام وقت بخیر
  من نیاز به پاسپورت دارم ولی نمیخوام از کشور خارج بشم آیا نیازه که برای دریافت گذر نامه اگه خدمت نرفتم حتما وثیقه بذارم ؟؟ من دانشجو هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا