تنگه واشی کجاست؟ مسیردسترسی به تنگه واشی فیروزکوه

یکی از معروف ترین جاذبه های دیدنی اطراف تهران، تنگه واشی نام دارد. این مکان زیبا با وجود صخره های بزرگ، دشت های سرسبز، رودخانه خروشان و آبشارهای دیدنی به یکی از جذاب ترین مکان های گردشگری ایران تبدیل شده است. اگر می خواهید به طور کامل با آن آشنا شوید، پیشنهاد می کنم تا آخر این مقاله از هف هشتاد کنار ما باشید.

تنگه واشی کجاست؟

این تنگه در استان تهران و شهرستان فیروزکوه قرار دارد. مسیر دسترسی آن از غرب به دماوند و تهران، از شمال به مازندران، از جنوب به فیروزکوه و از شرق به سمت سمنان می رسد. مسافت آن تا تهران، حدود 155 کیلومتر است که گردشگران طی دو ساعت زمان، می توانند از تهران به این تنگه برسند. از جاده هراز تا تنگه 175 کیلومتر فاصله است که با وجود پیچ و خم های جاده، پس از گذشت 3 ساعت به آن جا می رسید.

جاذبه های دیدنی تنگه واشی

این منطقه دارای جاذبه های فراوانی است که می تواند شما را به خود جلب کند. برخی از جاذبه های دیدنی آن عبارتند از:

آبی  ترین دریاچه ایران

دریاچه واشی، آبی بسیار زیبا و صاف دارد و یکی از آبی ترین دریاچه های ایران به شمار می رود.

مناظر طبیعی

مناظر زیبا و دل نشین اطراف این تنگه، شامل کوه ها، درختان و طبیعت سرسبز است که آن جا را به یک مکان آرامش بخش تبدیل می کند.

آبشار و دشت سرسبز ساواشی

مسافران در انتهای مسیر پیاده روی و رودخانه نوردی تنگه، می توانند آبشار آن را مشاهده کنند. آبشار تنگه واشی در فصول سرد سال یخ می زند و در فصول گرم سال خروشان است که منظره زیبایی را در دل طبیعت برای گردشگران به نمایش می گذارد. دشت ساواشی نیز بین تنگه سا و واشی قرار گرفته و به محلی برای استراحت مسافرن تبدیل شده است.

میراث فرهنگی

وجود روستاها و مناطق محلی با فرهنگ و آداب و رسوم متمایز در اطراف تنگه، می تواند خاطره خوبی را برای گردشگران به یادگار بگذارد.

برای دیدن همه این جاذبه ها و لذت بردن از زیبایی های تنگه، بهتر است که برنامه ریزی دقیق و هماهنگی با راهنمایان محلی داشته باشید تا سفر زیبایی را تجربه کنید.

تنگه واشی
تنگه واشی فیروزکوه

بهترین زمان بازدید از تنگه واشی

بهترین زمان برای بازدید از تنگه فصول بهار و تابستان است. اکثر گردشگران آخر هفته را برای بازدید از آن انتخاب می کنند. در حالی که در روزهای وسط هفته این مکان خلوت تر از تعطیلات است. بنابراین، اگر به دنبال بازدید از تنگه به دور از شلوغی هستید، پیشهاد می شود، وسط هفته را برای سفر خود انتخاب کنید.

امکانات تنگه واشی

با وجود اینکه امکانات تنگه محدود است اما به طور امکانات رفاهی اولیه مانند سرویس بهداشتی، مغازه های حاوی آب آشامیدنی و مواد غذایی، پارکینگ، اسب سواری، اقامتگاه بوم گردی و اتاق های اقامتی در اطراف تنگه در دسترس است.

هزینه و ساعات بازدید از تنگه واشی

در ورودی روستای جلیزبند، برای ورود به تنگه از هر خودرو هزینه ای به عنوان ورودی دریافت می شود. البته این هزینه چندان زیاد و سنگین نیست.

در داخل تنگه به دلیل باریک بودن مسیر، برخی از گردشگران برای تردد، از اسب و قاطر استفاده می کنند که کرایه این حیوانات برای طی کردن مسیر حدود 30 تا 50 هزار تومان (در زمان نگارش، اردیبهشت 1403) است.

بهترین زمان بازدید در فصول تابستان، ساعات اولیه صبح است. چرا که در این زمان، تنگه خلوت تر و هوا خنک تر از ساعات ظهر است.

سوغات تنگه واشی

در این منطقه، می توانید انواع سوغات محلی و صنایع دستی زیبا را بیابید. برخی از سوغات محلی آن شامل موارد زیر می شود:

 • گیاهان دارویی و عرقیات محلی: تولید گلاب و عرقیات محلی از گیاهان و گل های معطر کوه های این منطقه، یکی از سوغات محبوب آن جا است. دوغ پنج گیاه نیز یکی از سوغات دارویی روستای جلیزبند به حساب می آید.
 • صنایع دستی: صنایع دستی چوبی، از جمله آباژور و زیورآلات چوبی از دیگر سوغات مورد علاقه این منطقه محسوب می شود.
 • محصولات غذایی محلی: سوغاتی مانند عسل، خشکبار، چای محلی و ترشی جات نیز از محصولات محبوب این منطقه به حساب می آیند.

از تهران تا تنگه واشی چقدر راه است؟

گردشگران برای رسیدن به تنگه (از تهران) حدودا 2 ساعت زمان لازم دارند. این تنگه در استان تهران واقع شده و برای دسترسی به آن از تهران می توانید، اتوبان شهید بابایی را به مقصد فیروزکوه رانندگی کنید. سپس، بعد از طی 17 کیلومتر و در 2 کیلومتری فیروزکوه، تابلو تنگه را مشاهده می کنید. در جاده فرعی، پس از 9 کیلومتر رانندگی، به روستای سرسبز جلیزبند می رسید و پس از طی 4 کیلومتر دیگر در دل کوه ها و دشت های سرسبز این روستا، پارکینگ تنگه را مشاهده می کنید.

مسیر دسترسی به تنگه واشی و آبشارهای آن، با پیاده روی امکان پذیر است. پس از طی 300 متر به دشت ساواشی می رسید و با پیمایش 2 کیلومتر می توانید تنگه سا را مشاهده کنید. از این جا به بعد را باید در مسیر رودخانه قدم بگذارید و پس از 800 متر به آبشار آن می رسید.

تنگه واشی یا ساواشی؟

بین تنگه سا و تنگه واشی، دشت ساواشی قرار گرفته است. این دشت زیبا، تنگه را به مکانی زیبا و گردشگری تبدیل کرده است. اما به عنوان یک مقصد گردشگری، همه مسافران تنگه را می شناسند. البته این منطقه به خاطر آبشارهای زیبا، طبیعت دل انگیز و فضای آرامش بخش شناخته می شود. از سوی دیگر، ساواشی نیز یک دشت زیبا و دیدنی است اما نسبت به تنگه کمتر شناخته شده است.

کتیبه فتحعلی  شاه قاجار در دل صخره  های تنگه واشی

ساخت کتیبه در صخره های تنگه به دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار (1772–1797) باز می گردد. این کتیبه به دستور فتحعلی شاه قاجار برای گرامیداشت پیروزی او در جنگ با قوم بختیاری در سال 1789 ساخته شده است.

در این کتیبه ۷ متری، تصاویر عباس میرزا، علی قلی میرزا، علی نقی میرزا، پسران و نوادگان فتحعلی شاه و عکس هایی از شکارگاه، اسب، نیزه و شکار کشیده شده است.

ساخت کتیبه در این مکان به منظور نمایش قدرت فتحعلی شاه و حکومت قاجاریه و همچنین، اقتدار او بر رقبا و دشمنانش انجام شده است. ساخت این کتیبه تلاشی برای ثبت یک رویداد تاریخی مهم در دوران حکومت فتحعلی شاه بوده است.

درجه سختی سفر یک روزه به تنگه واشی فیروزکوه

سفر یک روزه به تنگه فیروزکوه به عنوان یک مقصد گردشگری طبیعی، درجه سختی متوسط تا سخت را دارد، چرا که مسیر دسترسی به تنگه واشی شامل پیاده  روی درون آب دریاچه، کوهنوردی روی صخره های زیبا و صعود و نزول در منطقه کوهستانی می شود. البته درجه سختی این سفر بستگی به وضعیت فیزیکی شما، مسیر انتخابی، وضعیت آب و هوا و دیگر شرایط محیطی نیز دارد.

همچنین، اگر از خدماتی مانند راهنمای محلی یا تورهای گردشگری استفاده کنید، می  توانند به شما کمک زیادی کنند. قبل از شروع سفر، اطمینان حاصل کنید که به خوبی با شرایط محیطی و فیزیکی مرتبط با سفر آشنا هستید تا سفری ایمن و لذت  بخشی را تجربه کنید.

تنگه واشی
تنگه واشی از جاذبه های گردشگری فیروزکو

لوازم مورد نیاز برای سفر به تنگه واشی

برای سفر به منطقه زیبای فیروزکوه و تنگه، لیست زیر را تهیه کنید:

 • لباس و وسایل شخصی: لباس های راحت و مناسب برای پیاده  روی و کوهنوردی؛
 • کفش مناسب برای راه رفتن در طبیعت؛
 • شال یا کلاه برای محافظت از نور خورشید؛
 • لوازم بهداشتی شخصی و داروهای مورد نیاز؛
 • کوله پشتی یا کیسه برای حمل لوازم شخصی؛
 • چادر و کیسه خواب (در صورتی که قصد شب مانی در تنگه دارید)؛
 • چراغ قوه و باطری قوی؛
 • چاقوی کوچک؛
 • نقشه و قطب نما (اگر قصد کوهنوردی دارید)؛
 • دوربین و لوازم جانبی مانند باتری اضافی و کارت حافظه؛
 • موبایل و کابل شارژ؛
 • پاوربانک؛
 • آب و مواد غذایی مناسب برای سفر؛
 • ظروف مناسب برای مواد غذایی؛
 • دفتر یادداشت و خودکار؛
 • کیت کمک های اولیه و امدادی؛

با بررسی این لیست و تطبیق آن با نیازهای خود، می توانید کوله خود را برای یک سفر فراموش نشدنی به تنگه آماده کنید.

امکان اقامت در تنگه واشی

امکان اقامت در نزدیکی تنگه به صورت کمپینگ وجود دارد. البته منطقه فیروزکوه دارای اقامتگاه ها، هتل ها و امکانات اقامتی مختلفی است که به گردشگران ارائه می  شود.

یکی از اقامتگاه های بومگردی که در روستای جلیزبند ساخته شده است، خانه باغ ساواش نام دارد. این اقامتگاه در بین گردشگران بسیار مشهور شده است.

اتاق ها و اقامتگاه های نزدیک به تنگه دارای مناظر بکر و زیبایی هستند. چرا که در دل طبیعت ساخته شده و به گردشگران امکان دسترسی آسان به آبشار ها و مناطق دیدنی را فراهم می کنند.

جمع بندی

فیروزکوه و تنگه یکی از بهترین مکان های گردشگری اطراف تهران هستند که سالانه گردشگران و کوهنوردان زیادی برای بازدید از این تنگه به فیروزکوه می آیند. مسیر دسترسی به تنگه واشی از تهران، جاده فیروزکوه است. برای اطلاعات دقیق  تر در مورد امکانات اقامتی در اطراف تهران و رزرو هتل، بهتر است به سایت گردشگری هف هشتاد مراجعه کنید تا قیمت هتل ها را مشاهده کرده و بهترین گزینه را برای اقامت خود انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا