راهنمای کامل نقشه مترو تهران 1403

تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران و دومین شهر بزرگ خاورمیانه محسوب می‌شود. روزانه هزاران نفر در این شهر تردد می‌کنند. تقریبا همه کسانی که مدتی است در تهران زندگی یا رفت‌و‌آمد داشته‌اند طعم شلوغی و ترافیک شدید را چشیده‌اند. در این شرایط مترو تهران با هفت خط و سه انشعاب مسیرهای زیادی را پوشش می‌دهد. در این مقاله قصد داریم در مورد نقشه مترو تهران صحبت کنیم.

بلیط هواپیما بلیط قطار بلیط اتوبوس

جدیدترین ایستگاه های مترو تهران که در سال 1402 افتتاح شد

جدیدترین ایستگاه های مترو تهران در سال 1402 به شرح زیر هستند:

 • ورودی سوم ایستگاه بریانک در خط ۷ مترو: این ایستگاه مجهز به ۴ دستگاه آسانسور است که امکان دسترسی افراد کم توان جسمی و حرکتی و معلولین به طرفین سکوی مسافرگیری قطار را فراهم می کند. ایستگاه بریانک روی خط 7 نقشه مترو تهران در بزرگراه شهید نواب صفوی و در مرز مناطق ۱۰ و ۱۱ تهران قرار دارد. از طریق این ایستگاه مسافران به بزرگراه شهید نواب صفوی، خیابان بریانک و محلات اطراف پل قزوین دسترسی خواهند داشت.
 • ورودی دوم ایستگاه شهید دادمان خط ۷ مترو: این ایستگاه در محدوده خیابان شهید پاک نژاد و تقاطع بلوار شهید دادمان و در مجاورت بیمارستان آتیه قرار دارد و دارای 4 دستگاه پله برقی است.
 • ایستگاه پرند خط 1 مترو: این ایستگاه در حال حاضر آخرین ایستگاه خط یک نقشه مترو تهران است. ایستگاه پرند در قسمت جنوب غربی شهر پرند و آزادراه تهران ساوه و در نزدیکی فرودگاه بین المللی امام خمینی واقع شده است.
 • ایستگاه شهران در خط 6 مترو: ایستگاه شهران یکی دیگر از جدیدترین ایستگاه های مترو تهران است و در جنوب محله شهران در ابتدای بلوار کوهسار و در مجاورت بزرگراه شهید همت واقع شده است. ایستگاه مترو شهران مجهز به 8 دستگاه پله برقی و 6 دستگاه آسانسور است.
 • ایستگاه شهید آرمان علی وردی (کوهسار) در خط 6 مترو: این ایستگاه در بلوار کوهسار به سمت سولقان قرار دارد. ایستگاه مترو کوهسار به 8 دستگاه پله برقی و 4 دستگاه آسانسور مجهز است.
 • ایستگاه شهر زیبا در خط 6 مترو: ایستگاه شهر زیبا در مجاورت بزرگراه شهید باکری و در میدان کودک شهرزیبا قرار دارد. این ایستگاه برای رفاه حال شهروندان به 6 دستگاه آسانسور 6 دستگاه پله برقی مجهز شده است.

بیشتر بخوانیم: مرکز خرید اپال تهران کجاست؟!

اهمیت نقش مترو تهران در حمل و نقل شهری

تهران پایتخت ایران و شهری بسیار بزرگ و پر جمعیت است. جاذبه های گردشگری تهران مانند میدان آزادی، کاخ سعد آباد، برج میلاد، کاخ گلستان، کاخ موزه نیاوران و غیره و همچنین بقعه‌هایی مانند حرم شاه عبدالعظیم و امامزاده صالح را در خود جای داده است. همچنین بسیاری از مردم روزانه برای رسیدن به محل کار در این شهر در تردد هستند.

رانندگی با اتومبیل شخصی آن هم در ترافیک و ازدحام تهران بسیار دشوار و زمان‌بر است. بهترین راه برای کاهش ازدحام و رسیدن سریع‌تر به مقصد استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی است. در این حالت هزینه حمل‌و‌نقل و رفت‌و‌آمد نیز به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. تنها وسیله حمل‌و‌نقل اقتصادی در تهران که ترافیک ندارد مترو است. مترو تهران یک وسیله عمومی بسیار پیشرفته محسوب می‌شود و روز‌به‌روز در حال توسعه است. نقشه مترو تهران جدید نشان می‌دهد خطوط جدیدی در مترو به بهره‌برداری می‌رسند که به لطف آنها مترو تهران تقریباً در سراسر پایتخت ایستگاه خواهد داشت.

عکس نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران
عکس نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران به شما کمک می‌کند تا خطوط فعال مترو تهران و فاصله هر ایستگاه مترو را بشناسید و نزدیک‌ترین راه به مقصد مورد نظر خود را انتخاب کنید. این نقشه در تمامی ایستگاه‌ها نصب شده است و در اکثر واگن‌ها نیز می‌توانید آن را مشاهده کنید. لازم به ذکر است در برخی از نقشه‌های نصب شده در مترو ایستگاه جدید اضافه نشده است.

اگر نگاه دقیقی به نقشه مترو بیندازید متوجه می‌شوید که به دلیل ترافیک شدید در بخش مرکزی تهران تمرکز ایستگاه‌ها و خطوط مترو در این قسمت بیشتر است. اکثر افرادی که هر روز از متروی تهران استفاده کرده در مسیرهای خاصی رفت‌و‌آمد می‌کنند برای رسیدن به مقصد مورد نظر از مترو استفاده می‌کنند.

پرداخت هزینه‌ های مترو تهران

مترو یک وسیله حمل‌و‌نقل اقتصادی است. بلیط مترو قیمت بسیار پایینی دارد. اگر وارد شبکه مترو شوید و هزینه آن را پرداخت کنید می‌توانید به اکثر نقاط تهران برسید.

از زمان افتتاح اولین خط متروی تهران در ایستگاه صادقیه، بلیط برای رفت‌و‌آمد در شبکه مترو استفاده می‌شود. این بلیط طی چند سال گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است. اولین بلیط‌ها کارت‌های کاغذی 1500 ریالی بودند که مسافران می‌توانستند در هر ایستگاهی از آن استفاده کنند. پس از آن بلیط‌های اعتباری در مترو ارائه شد. نسل قبلی بلیط‌های مترو، بلیط‌های یک یا دو نفره بودند که به صورت آهنربایی ارائه می‌شدند و می‌توانستند به صورت روزانه توسط مسافران استفاده شوند.

در سال‌های اخیر بلیط‌های هوشمند در مترو معرفی شده‌اند. این کارت‌ها باید در یک نقطه مخصوص روی دروازه قرار داده شوند تا درهای آن باز شود. این بلیط‌ها قابل شارژ هستند و با هر بار استفاده بخشی از اعتبار آنها کاهش می‌یابد. این بلیط‌ها در اتوبوس‌های بین شهری و BRT نیز قابل استفاده هستند.

 کارت‌های مترو EasyPay نیز اخیرا عرضه شده‌اند که اندازه کوچکی دارند اما از نظر عملکرد بسیار شبیه به کارت‌های هوشمند هستند. با کمک اپراتورها و کارکنان مترو یا با استفاده از دستگاه‌های موجود در مترو و از طریق کارت خودپرداز می‌توانید کارت‌های هوشمند و Easy Pay را شارژ کنید.

بیشتر بخوانیم: بریم پارک ملت؟!

خرید بلیط‌ های مترو تهران

در حال حاضر بلیط‌های کد QR که از طریق دستگاه‌های POS برای مسافران صادر می‌شود در مترو نیز رواج دارد. این بلیط‌ها از کاغذ ساخته شده‌اند و به راحتی تهیه می‌شوند.

قبل از استفاده از مترو باید یکی از بلیط‌های هوشمند، آسان پرداخت یا کد QR را خریداری کنید. اگر به صورت روزانه از مترو استفاده می‌کنید، بهتر است یکی از بلیط‌های هوشمند را انتخاب کنید. در صورت پرداخت 1500 تومان ورودی، می‌توانید از مترو تهران استفاده کنید و در هر ایستگاهی که بخواهید پیاده شوید. لازم به ذکر است انواع بلیط‌ها در باجه‌های مترو به فروش می‌رسند. برای این بلیط‌ها هزینه جداگانه‌ای دریافت می‌شود اما می‌توانید پس از خرید هر چقدر که دوست دارید آن را شارژ کنید.

ایستگاه ‌های مترو تهران برای گردشگران

یکی از بهترین راه‌ها برای بازدید از مکان‌های تاریخی و تفریحی تهران استفاده از مترو است زیرا علاوه بر دسترسی خوب و آسان از طریق مترو، می‌توانید در زمان کمتری به مکان‌های تفریحی تهران برسید و در مدت زمان کوتاهی از بسیاری از مکان‌ها دیدن کنید. در ادامه به معرفی ایستگاه‌های مترو تهران مناسب گردشگری می‌پردازیم.

جاذبه ‌های گردشگری اطراف خطوط مترو

ایستگاه‌های مترو در تهران که شما را به جاذبه‌های گردشگری پایتخت می‌رساند به شرح زیر هستند:

 • ايستگاه جوانمرد كسب: آرامگاه جوانمرد
 • ایستگاه امام خمینی: پارک شهر، بازار بزرگ تهران، موزه پست و ارتباطات، موزه عبرت، باغ ملی.
 • ایستگاه پانزده خرداد: کاخ موزه گلستان
 • ایستگاه حقانی: موزه دفاع مقدس، مصلی، پارک آب و آتش، باغ کتاب و پل طبیعت
 • ایستگاه طالقانی: پارک هنرمندان
 • ایستگاه قیطریه: پارک قیطریه و امامزاده علی اکبر
 • ایستگاه تجریش: حسینه ارشاد، ایستگاه ارشاد، موزه کاخ سعدآباد، موزه کاخ نیاوران، امامزاده صالح، موزه دکتر حسابی، باغ فردوس، موزه سینما، موزه موسیقی، پارک ملت و باغ ایرانی.
 • ایستگاه تهران پارس: پارک جنگلی
 • ایستگاه ملت: عمارت مسعودیه و موزه ملی
 • ایستگاه سربازان: موزه و پارک تمدن
 • ایستگاه بهارستان: باغ نگارستان
 • ایستگاه شهید قدوسی: موزه رضا عباسی
 • ایستگاه شهید زین الدین: پارک لویزان
 • ایستگاه فردوسی: خانه هنرمندان
 • ایستگاه تئاتر شهر: تئاتر شهر و تالار وحدت
 • ایستگاه میدان آزادی: برج و میدان آزادی
 • ایستگاه انقلاب اسلامی: پارک لاله
 • ایستگاه چیتگر: مجتمع تجاری-تفریحی بام لند و دریاچه و پارک چیتگر
 • ایستگاه ارم: شهربازی، باغ وحش و پارک ارم
 • ایستگاه بریانک: موزه حیات وحش و هفت چنار
 • ایستگاه برج میلاد: برج میلاد، تهران

نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک ارم

پارک ارم یکی از پرترددترین مراکز تفریحی تهران به شمار می‌رود که در کیلومتر 4 اتوبان تهران-کرج واقع شده است. مردم تهران و مسافرانی که از پایتخت بازدید می‌کنند حتما بازدید از این پارک را در برنامه‌های خود قرار می‌دهند.

بسیاری از مردم برای رسیدن به این پارک از خودروی شخصی استفاده می‌کنند. در این صورت باید از اتوبان شهید باکری وارد پارک شوید. در این حالت باید برای ترافیک‌های جاده‌ای آماده شوید. اما اگر به دنبال روش ساده‌تری برای رسیدن به این پارک باشید باید از نقشه مترو تهران استفاده ‌کنید.

نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک ارم ایستگاه ارم سبز است. این ایستگاه روی خط 4 و 5 متروی شهر تهران قرار دارد. خط متروی 4 به نام خط کلاهدوز-ارم سبز نیز شناخته می‌شود و خط شماره 5 نیز همان خط صادقیه-گلشهر است.

ایستگاه ارم سبز با نام شهرک اکباتان نیز شناخته می‌شود. با پیاده شدن در این ایستگاه امکان بازدید از شهربازی پارک ارم، باغ وحش و استفاده از وسایل بازی پارک را در اختیار خواهید داشت. یک روز گردش و تفریح در این پارک، خاطره‌ای است که به سادگی از یاد نمی‌برید.

همان‌طور که گفته شد نزدیک‌ترین ایستگاه به پارک ارم ایستگاه ارم سبز یا اکباتان است البته شما همواره می‌توانید از خودروی شخصی یا خطوط اتوبوس برای رسیدن به پارک استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم: پارک آبی تهران رفتی؟!

ساعت کاری پارک ارم

با وجود 3 پارک بزرگی که در محوطه ارم وجود دارد و تفریحاتی مانند باغ وحش و شهربازی باید زمان کافی را برای گردش یک روزه در نظر بگیرید.

شهربازی در روزهای غیرتعطیل از ساعت 17.30 تا ساعت 1 بامداد و در روزهای دیگر از ساعت 1 تا 20 آماده خدمت‌رسانی به بازدیدکنندگان است.

باغ وحش مجموعه نیز در روزهای عادی از ساعت 9.30 تا 8 شب و در تعطیلات از ساعت 10 صبح تا 20 به روی بازدیدکنندگان باز است. برای قایق‌رانی در پارک نیز می‌توانید همه روزه از 10 تا 17 به پارک ارم مراجعه کنید.

با در نظر گرفتن برنامه‌زمانی بخش‌های مختلف پارک و مسافتی که تا پارک در پیش دارید، برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید و خود را به نزدیک ترین ایستگاه مترو به پارک ارم برسانید و از گردش یک روزه در پارک ارم تهران نهایت استفاده را ببرید.

ایستگاه‌ های مناسب برای معلولین

خوشبختانه برخی از خطوط مترو ایستگاه‌هایی دارند که افراد معلول می‌توانند از آنها استفاده کنند. این ایستگاه‌ها محدود هستند اما دسترسی خوبی به برخی نقاط شهر دارند و روند رفت‌و‌آمد شهری را برای افراد دارای معلولیت آسان‌تر می‌کنند. در ادامه لیست ایستگاه‌های مناسب برای افراد معلول را به صورت خطی معرفی می‌کنیم.

ایستگاه‌ های مناسب معلولین در خط یک (تجریش – کهریزک)

دکتر شریعتی شهید بهشتی شهید مفتح شهدای هفتم تیر سعدی امام خمینی خیام شوش، پایانه جنوبی میدان محمدیه
شهید بخارا علی آباد قصاب آقا شهر ری شاهد فرودگاه بین المللی امام خمینی حرم امام خمینی کهریزک

ایستگاه‌های مناسب برای معلولان در خط 2 (صادقیه-فرهنگ سرا)

تهران (صادقیه) دانشگاه شریف تهران پارس شهید باقری جانبازان دانشگاه علم و صنعت
طرشت میدان حر میدان امام خمینی میدان امام حسین شهید مدنی

ایستگاه های مناسب برای معلولان در خط سه (آزادگان)

 • شهید بهشتی

ایستگاه‌ های مناسب برای افراد معلول در خط چهارم (کلاهدوز-ارم سبز)

 • شادمان
 • ارم سبز

ایستگاه‌ های مناسب برای افراد معلول در خط پنج (صادقیه-گلشهر)

 • صادقیه
 • ارم سبز
 • ورزشگاه آزادی
 • چیتگر
 • ایران خودرو
 • وردآورد
 • گرم دره
 • اتمسفر
 • کرج
 • محمدشهر
 • گل شهر

بیشتر بخوانیم: تفریحات پیست اسکی توچال

ایستگاه‌ های مناسب برای معلولان در خط ششم (دولت آباد-امام حسین)

 • شهدای هفتم تیر
 • امام حسین

ایستگاه ‌های مناسب برای معلولان در خط هفت (بسیج – صنعت)

 • برج میلاد
 • میدان محمدیه
 • بسیج

بد نیست بدانید ایستگاه‌های مترو تهران تنها برای استفاده کنندگان از ویلچر مناسب نیستند و سایر معلولان مانند نابینایان نیز می‌توانند از این ایستگاه‌ها بهره‌مند شوند زیرا تمامی ایستگاه‌ها مجهز به مسیرهای ویژه نابینایان هستند. در برخی از این ایستگاه‌ها آسانسورهایی نیز وجود دارد که به چهار روش اصلی کار می‌کنند:

 • آسانسور از سطح خیابان به یک سکو
 • آسانسور از سطح خیابان به هر دو سکو
 • آسانسور از سالن بلیط تا سکو
 • آسانسور از سطح خیابان تا سالن بلیط و از سالن تا سکو

سخن پایانی

تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران است و رفت‌و‌آمد بسیار زیادی دارد. رفت‌و‌آمد در این شهر با اتومبیل شخصی برای شما دشوار خواهد بود و هزینه زیادی به همراه دارد. بهترین راه برای رفت‌و‌آمد در این شهر استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی است. نقشه مترو تهران به شما کمک می‌کند تا خطوط مترو در تهران و فاصله ایستگاه‌های مترو را بشناسید و نزدیک‌ترین راه به مقصد مورد نظر خود را انتخاب کنید. نقشه مترو تهران در تمامی ایستگاه‌ها نصب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا