چند ساعت قبل در فرودگاه باشیم؟

زمان بسته شدن گیت پرواز داخلی

این موضوع که چند ساعت قبل باید در فرودگاه باشیم یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که مسافران پس از رزرو بلیط هواپیما با آن روبرو می‌شوند. در حالی که سفر هوایی راحت‌تر از سفر زمینی است، اما برای سوار شدن به هواپیما مراحل دشوارتری را باید طی کرد. به خصوص برای سفرهای خارج از کشور، با توجه به مقررات بین‌المللی در ایمنی پرواز، این اقدامات با جدیت بیشتری اجرا می‌شوند. در نتیجه با پاسخ به این سوال، هرگز به هر دلیلی پرواز خود را از دست نخواهید داد. در این راهنما زمان ورود به فرودگاه برای پروازهای داخلی و خارجی را بررسی می‌کنیم.

زمان بسته شدن گیت پرواز بسته به داخلی یا خارجی بودن آن متفاوت است. به صورت کلی برای پروازهای داخلی، بهتر است که دو ساعت قبل از زمان پرواز و برای پروازهای خارجی، سه ساعت قبل از زمان پرواز، در فرودگاه حاضر باشید.

برای پروازهای داخلی، چند ساعت قبل در فرودگاه باشیم؟

برای پروازهای داخلی، تشریفاتی که مسافر برای سوار شدن به هواپیما باید انجام دهد نسبت به پروازهای بین‌المللی کمتر است و در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. با این حال باید مکان فرودگاه و فاصله خود از آن را با احتساب ترافیک و موارد دیگر و همچنین زمان بسته شدن گیت داخلی در نظر داشته باشید.

در بیشتر موارد، حضور حداقل 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه کافی است تا بدون مشکل وارد کابین شوید. مدت زمان تقریبی هر مرحله که باید پس از رسیدن به فرودگاه طی کنید به شرح زیر است:

مدت زمان بررسی فیزیکی در پروازهای داخلی

به محض ورود به فرودگاه و ورود به بخش مربوطه، باید وسایل و چمدان خود را در مکان‌های مناسب گذاشته و مورد بررسی فیزیکی قرار بگیرید. بازرسی در این مرحله با دقت زیادی انجام نمی‌شود و در صورت عدم وجود تجهیزات غیرمجاز در کمتر از 15 دقیقه از گیت مربوطه رد می‌شوید. در این مرحله توصیه می‌کنیم اشیاء غیر مجاز با خود حمل نکنید تا با اقدامات اضافی وقت شما تلف نشود.

ترس از پرواز داری؟ این مقاله ارو بخون 👇

مدت زمان دریافت کارت پرواز داخلی

پس از بررسی فیزیکی، باید به باجه‌های ورود مراجعه کرده و با تحویل مدارک شناسایی و بلیط صادر شده، کارت پرواز خود را دریافت کنید. مدت زمان این مرحله نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر پرواز شما بعد از ساعت00: 11 شب انجام شود، فرودگاه معمولاً خلوت‌تر خواهد بود. بنابراین این مدت زمان می‌تواند حدود 40 دقیقه تا یک ساعت و نیم طول بکشد. به شما توصیه می‌کنیم 3 نکته را در نظر بگیرید:

مراحل دریافت کارت پرواز
مراحل دریافت کارت پرواز

حتما مدارک شناسایی و بلیط خود را از قبل آماده داشته باشید. اصل شناسنامه یا کارت ملی و اصل بلیط خریداری شده برای سوار شدن به هواپیما الزامی است. حتی اگر فایل بلیط چاپ شده را همراه خود ندارید، یک اسکرین شات یا فایل PDF باید از بلیط خود داشته باشید.

اگر بلیط خود را به صورت آنلاین از طریق وبسایت‌ها یا سامانه‌هایی مانند هف هشتاد خریداری کرده‌اید، باید هنگام ورود به فرودگاه به باجه بلیط هواپیما مراجعه کنید تا چمدان شما وزن شود.

زمان بسته شدن گیت پرواز داخلی بین 30 تا 40 دقیقه قبل از پرواز است. اگر در زمان بسته شدن گیت وارد فرودگاه شوید، کارت پرواز برای شما صادر نمی‌شود.

مدت زمان سوار شدن به هواپیما پس از دریافت کارت پرواز

پس از دریافت کارت پرواز، باید به اتاق انتظار بروید. در این مرحله مجددا اطلاعات شما بررسی و تطابق داشتن محتوای کارت پرواز با شناسنامه شما تایید می‌شود. پس از اتمام بازرسی با هیچ تشریفات اداری خاصی مواجه نخواهید شد و می‌توانید وارد کابین هواپیما شوید.

مراحل سوار شدن به هواپیما چیست؟

برای پروازهای خارجی، چند ساعت قبل در فرودگاه باشیم؟

در پروازهای بین‌المللی، تشریفات ورود به کابین هواپیما نسبت به پروازهای داخلی دشوارتر است و زمان بیشتری می‌برد. حتی برخی از اشتباهات مسافران، می‌تواند منجر به مشکلات عمده امنیتی بین‌المللی شود. مراحل و مدت زمان ورود به پرواز خارجی به شرح زیر است:

مدت زمان بررسی فیزیکی در پروازهای بین ‌المللی

پس از رسیدن به ترمینال بین‌المللی فرودگاه، باید چمدان خود را در قسمت‌های تعیین شده گذاشته و از گیت کنترل فیزیکی عبور کنید. با توجه به مسائل مهم امنیتی بین‌المللی، این مرحله با دقت زیادی انجام می‌شود. اگر کالا یا اقلام حساسی با خود همراه نداشته باشید، این مرحله در کمتر از 40 دقیقه انجام می‌شود.

مدت زمان ورود و کنترل مدارک برای پروازهای بین ‌المللی

پس از تکمیل بازرسی فیزیکی، باید به باجه کنترل مدارک پرواز مراجعه کنید. در این قسمت پس از تحویل مدارک (کارت شناسایی، گذرنامه و بلیط) و وزن کردن چمدان، کارت پرواز برای شما صادر می‌شود. این مرحله می‌تواند بین 40 دقیقه تا یک ساعت و نیم طول بکشد. پس از دریافت کارت پرواز، باید با قبض مالیات خروج و گذرنامه خود به باجه‌های کنترل گذرنامه مراجعه کنید.

اگر مشکل قانونی برای خروج از کشور نداشته باشید و مدارک شما تایید شده باشد، این مرحله در کمتر از 30 دقیقه انجام می‌شود. همچنین توصیه می‌کنیم دو نکته مهم را در نظر داشته باشید:

لطفا توجه داشته باشید که بین 40 تا 45 دقیقه قبل از پرواز گیت بسته می‌شود و برای شما کارت پرواز صادر نخواهد شد.

هنگام خرید بلیط هواپیمای سیستمی، 24 ساعت قبل از پرواز امکان بررسی (Checking) آنلاین وجود دارد که باعث تسریع در روند خرید بلیط هواپیما می‌شود.

ایرلاین های هواپیمایی

مدت زمان تایید و کنترل مدارک در سالن ترانزیت پروازهای بین ‌المللی

پس از گذراندن کنترل گذرنامه، باید به سالن ترانزیت بروید، جایی که شما و وسایلتان دوباره بررسی می‌شوند. پس از بررسی موفقیت‌آمیز مشخصات مسافر با کارت پرواز، باید در سالن منتظر بمانید تا وارد کابین هواپیما شوید. مدت زمان این مرحله در صورتی که مسافر مشکل خاصی نداشته باشد کمتر از 40 دقیقه خواهد بود.

توصیه ‌هایی در مورد زمان مناسب حضور در فرودگاه

چند ساعت قبل باید در فرودگاه باشم؟
چند ساعت قبل باید در فرودگاه باشم؟

اگر می‌خواهید در زمان مناسبی در فرودگاه حضور پیدا کنید و بدون مشکل به پرواز خود برسید، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

در پروازهای بین‌المللی، اگر مسافر به عنوان توریست به مقصد سفر کند و ویزای اقامت یا کار نداشته باشد، باید بلیط رفت و برگشت خریداری شود. بنابراین در فرودگاه، بلیط رفت و برگشت به همراه سایر مدارک لازم درخواست می‌شود. در غیر این صورت کارت پرواز صادر نخواهد شد.

بازه زمانی که در هر یک از مراحل ذکر کرده‌ایم تقریبی بوده و ممکن است تغییر کند.

اگر به خدمات خاصی مانند حمل و نقل حیوانات، شرایط خاص پزشکی، دریافت ویلچر، کودکان بدون همراه و … نیاز دارید، حتما قبل از صدور بلیط، شرایط را با کارشناسان آژانس فروش بلیط در میان بگذارید.

اگر محموله‌های غیرمعمولی مانند تجهیزات ورزشی، آلات موسیقی، محصولات کشاورزی و غیره حمل می‌کنید، حتماً قبل از پرواز با بخش باربری فرودگاه مبدا تماس بگیرید و از مجاز بودن حمل وسیله مورد نظر مطمئن شوید.

اگر مدت زیادی از خرید بلیط تا زمان پرواز می‌گذرد، بهتر است 24 تا 48 ساعت قبل از پرواز با مرکز فروش بلیط خود تماس بگیرید تا تغییرات احتمالی پرواز را جویا شوید.

دقت در میزان بار و ابعاد مجاز چمدان نیز باعث می‌شود که در هنگام تحویل بار گرفتار محاسبات و پرداخت هزینه‌های گزاف نشوید.

در طول بازرسی بدنی، به‌ویژه در پروازهای بین‌المللی، به شما توصیه می‌کنیم در مورد مسائل امنیتی، گروگان‌گیری یا تروریسم با ماموران شوخی نکنید. حتی اگر به شوخی بگویید تروریست هستید و بمب یا اسلحه حمل می‌کنید، دچار دردسرهای زیادی می‌شوید.

چه زمانی پرواز را از دست خواهیم داد؟

بهترین زمان برای رسیدن به فرودگاه بین 2 تا 4 ساعت قبل از پرواز است. در صورتی که کمتر از یک ساعت قبل از پرواز به فرودگاه بروید، احتمال اینکه پرواز خود را از دست بدهید بسیار زیاد خواهد بود.

در صورت تاخیر در پرواز، آیا می‌توانم دیرتر به فرودگاه برسم؟

با خرید بلیط هواپیما از سامانه 780، تیمی از کارشناسان به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی و رفع مشکلات احتمالی هستند. حتی اگر پرواز شما تاخیر داشته باشد، کارشناسان هف هشتاد این موضوع را با شما در میان می‌گذارند.

با این حال از آنجایی که زمان‌های درج شده در تاخیر و کنسلی پرواز دقیق نیست، بهتر است قوانین را رعایت کنید و در زمان مناسب در فرودگاه حاضر شوید تا به پرواز خود برسید.

راهنمای سفر با هواپیما

آیا خطوط هوایی منتظر مسافران می‌مانند؟

در سطح جهانی، تقریباً هیچ ایرلاینی هواپیما را برای مسافران (در صورتی که هنوز چک این نکرده باشند) نگه نمی‌دارد؛ زیرا تبعات زیادی برای پرواز خواهد داشت. در برخی موارد نادر، اگر مسافران به دلیل تاخیر پرواز اعلام شده دیر به پرواز برسند، ممکن است هواپیما منتظر آنها بماند.

به یاد داشته باشید که در اکثر فرودگاه‌ها اگر صف بررسی امنیتی طولانی نباشد و هیچ مشکلی در گیت به وجود نیاید، رسیدن از یک مرحله به مرحله بعدی حتی ممکن است کمتر از 30 دقیقه طول بکشد. با در نظر گرفتن زمان “بستن گیت در 30 دقیقه قبل از حرکت”، تنها یک ساعت طول می‌کشد تا مراحل لازم را پشت سر بگذارید.

اما همه چیز همیشه به این سادگی نیست! اگر برای اولین بار است که با هواپیما سفر می‌کنید و از مراحل لازم قبل از پرواز در فرودگاه اطلاعی ندارید، لازم است در زمان مناسب در فرودگاه حاضر شوید و مراحل را جویا شوید تا بدون استرس به پرواز خود برسید.

راهنمای سفر با هواپیما

اگر پرواز خود را از دست بدهید چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از خطوط هوایی دارای سیستم پرداخت اضطراری هستند. با پرداخت مبلغی می‌توانید با خرید بلیط پرواز بعدی به سفر خود ادامه دهید. اگر سیستم پرداخت اضطراری برای شما فراهم نباشد، قوانین عدم حضور یا No Show برای شما در نظر گرفته خواهد شد که بسته به ایرلاین و کلاس پروازی متفاوت است. در نتیجه حتما قبل از خرید بلیط از این قوانین اطلاع کامل کسب کنید.

سخن پایانی

ساعت ورود به فرودگاه یکی از نکات مهمی است که همیشه باید به آن توجه کنید. هر بلیطی که تهیه می‌کنید و هر فرودگاهی قوانین خاص خود را دارد و همه ما موظف به رعایت این قوانین هستیم. بهتر است پس توصیه می‌شود حدود دو تا سه ساعت قبل از حرکت به فرودگاه بروید و با آرامش و بدون نگرانی و استرس کارت پرواز خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا