پرواز

بررسی مراحل سوار شدن به هواپیما

زمانی که اولین بار با هواپیما سفر می‌کنید ممکن است درباره مراحل سوار شدن به هواپیما اطلاعات زیادی نداشته باشید. سفر با هواپیما می‌تواند بسیار راحت باشد اگر به خود استرس راه ندهید و از تشریفات پرواز آگاهی داشته باشید. با سوار شدن به هواپیما در کوتاه‌ترین زمان به مقصد خواهید رسید و این وسیله نقلیه امکان سفر به دور دست‌ترین نقاط را هم برای شما فراهم می‌کند.

از زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید تا زمانی که از گیت پرواز عبور می‌کنید و وارد هواپیما می‌شوید معمولا چند ساعت زمان می‌برد؛ بنابراین اولین کاری که پیش از پرواز باید انجام بدهید زمان‌بندی مراحل و حضور به موقع در فرودگاه است.

زمان حضور در فرودگاه

همیشه چند ساعت پیش از پرواز باید در فرودگاه حضور داشته باشید تا مراحل سوار شدن به هواپیما را بدون عجله و کامل طی کنید. اگر به سفر خارجی می‌روید باید سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشید و تشریفات لازم را انجام دهید. اما پرواز داخلی بعضی تشریفات پرواز‌های خارجی (مانند پرداخت عوارض خروج از کشور) را ندارد. اگر سفر داخلی دارید کافی است یک الی یک و نیم ساعت زودتر از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.

عبور از گیت بازرسی انتظامی

زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید، چند ورودی پیش روی شما قرار دارد که هر کدام به یک سالن بزرگ ختم خواهد شد. مسافران با چمدان‌ها و همراهان خود، مقابل این ورودی‌ها در صف ‌ایستاده‌اند. با رسیدن نوبت شما، باید با همراهان‌تان خداحافظی کنید. سپس چمدان‌ها را از دستگاه چک امنیتی عبور می‌دهید و خودتان نیز از گیت بازرسی می‌گذرید. البته اگر سفر داخلی دارید همراهان شما نیز می‌توانند با شما از گیت بازرسی عبور کنند.

در این قسمت از مراحل سوار شدن به هواپیما، تمام چمدان‌های خود را روی تسمه نقاله قرار می‌دهید تا مورد بررسی قرار بگیرند. هنگامی که خودتان از گیت عبور می‌کنید یک مامور به بازرسی بدن شما می‌پردازد (گیت ورودی خانم‌ها و آقایان جداست). پس از اینکه اجازه عبور پیدا کردید و از گیت رد شدید، می‌توانید چمدان‌ها را از طرف دیگر تسمه نقاله بردارید.

توجه کنید که اگر داخل چمدان‌تان لپ تاپ دارید، باید جداگانه بررسی و از گیت رد شود.

دریافت کارت پرواز دومین مرحله سوار شدن به هواپیما

دومین مرحله از مراحل سوار شدن به هواپیما، گرفتن کارت پرواز است. از اولین ورودی (بازرسی) که عبور کردید وارد سالن بزرگی می‌شوید که گیت‌های مختلف در آن قرار دارد. هر یک از این پیشخوان‌ها به یک شرکت هواپیمایی تعلق دارد؛ از روی تابلوی اعلانات سالن می‌توانید شماره گیت مربوط به شرکت هواپیمایی مورد نظرتان را پیدا کنید. پس از اینکه پیشخوان مورد نظر را پیدا کردید، باید کارت شناسایی یا پاسپورت خود را به مامور نشان دهید.

کارت پرواز برای سفر داخلی

برای سفر‌های داخلی لازم است که کارت شناسایی (کارت ملی یا شناسنامه) نشان دهید؛ سپس مامور، اطلاعات را وارد سیستم می‌کند و در صورتی که با بلیط پرواز شما تطبیق داشته باشد، کارت پرواز خود را می‌گیرید. برای رفع مشکلات و طرح سوالات هم می‌توانید به باجه اطلاعات در سالن مراجعه کنید.

البته یک راه دیگر برای کسانی که بار و چمدانی ندارند هم وجود دارد که بدون مراجعه به پیشخوان، خودشان کارت پرواز بگیرند. دستگاه‌هایی در فرودگاه وجود دارد که با وارد کردن کد ملی و شماره پرواز خود می‌توانید بدون معطلی کارت پرواز بگیرید. این کارت را در آخرین مرحله هنگام خروج از گیت پرواز به مامور خط هوایی تحویل خواهید داد.

کارت پرواز برای سفر خارجی

در مراحل سوار شدن به هواپیما در سفر‌های خارجی به جای کارت ملی یا شناسنامه، از شما پاسپورت می‌خواهند. (البته کارت شناسایی باید همراه‌تان باشد). پاسپورت شما توسط مامور مربوطه بررسی و اطلاعات‌تان وارد سیستم می‌شود؛ سپس در صورت تطابق همه چیز کارت پرواز خود را تحویل می‌گیرید. توجه کنید که پاسپورت شما باید حداقل شش ماه اعتبار داشته باشد.

در مراحل سوار شدن به هواپیما هنگام تحویل بار دقت لازم را داشته باشید.

در مرحله‌ای که از گیت عبور می‌کنید و کارت پرواز می‌گیرید، باید چمدان‌های خود را نیز تحویل بدهید؛ این چمدان ها ‌اتیکت می‌خورند تا با وسایل دیگران قاطی نشوند. مامور مورد نظر از شما می‌خواهد چمدان خود را روی تسمه قرار دهید تا در آن جا وزن کشی و به قسمت بار منتقل شوند.

هنگام وزن کشی چمدان‌ها، اگر اضافه بار داشته باشید باید به بانک موجود در سالن بروید و مبلغ اضافه بار را پرداخت کنید. یا این که از بار خود کم کرده و آن را به وزن مورد نظر برسانید. پس از این کار می‌توانید به گیت بازگردید و دوباره بار را تحویل دهید.

پرداخت عوارض

مراحل سوار شدن به هواپیما سفر داخلی تا این جا تقریبا به پایان رسیده است. مسافران سفر‌های خارجی به محض تحویل بار و دریافت کارت پرواز باید به بخش چک پاسپورت بروند تا مهر خروج بگیرند؛ اما پیش از مراجعه به این بخش باید عوارض خروج از کشور را پرداخته باشند. پرداخت عوارض را می‌توانید هم از طریق سایت اختصاصی پرداخت عوارض خروج از کشور از طریق کیوسک‌هایی که در فرودگاه تعبیه شده اند پرداخت کنید. در غیر این صورت باید به باجه بانکی سالن بروید و با پرداخت این عوارض، قبض خود را دریافت کنید. در صورتی که سفر داخلی دارید نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور نیست.

چک پاسپورت

ماموران در قسمت چک پاسپورت، ابتدا فیش پرداخت عوارض را از شما می‌گیرند؛ سپس پاسپورت و تاریخ انقضای آن را بررسی می‌کنند؛ اطلاعات شخصی و چهره‌تان نیز ارزیابی می‌شود و موارد قانونی و امنیتی را در سیستم چک می‌کنند. چنانچه مشکل خروج از کشور نداشته باشید (ممنوع الخروج نباشید) مهر خروج می‌گیرید.

توجه کنید که دو عدد از گیت‌های چک پاسپورت، در اختیار اتباع خارجی قرار دارد و بقیه گیت‌ها برای شهروندان ایرانی در نظر گرفته شده است. بنابراین پیش از اینکه در صفی بایستید به تابلوی بالای آن توجه کنید که زمان خود را از دست ندهید.

ورود به سالن انتظار (ترانزیت فرودگاهی)

در مراحل سوار شدن به هواپیما جهت انجام سفرهای داخلی، مسافران پس از گرفتن کارت پرواز خود مستقیما به بخش بازرسی نهایی ‌می‌روند. اما اگر سفر خارجی دارید، پس از انجام تمام این مراحل، باید وارد سالن انتظار یا سالن ترانزیت شوید تا زمان پرواز فرا برسد. معمولا در این سالن‌ها کافی شاپ‌هایی وجود دارد که بتوانید وقت خود را در آن جا سپری کنید.

این سالن، گیشه‌ها یا گیت‌هایی دارد که در زمان اعلام پرواز باید به سمت آن‌ها بروید. از روی تابلوی اعلانات داخل سالن، می‌توانید شماره گیت خود را پیدا کنید. سعی کنید روی صندلی‌هایی که نزدیک به خروجی گیت هستند منتظر بمانید. این کار به شما کمک می‌کند هنگام رسیدن زمان پرواز، زمان‌تان از دست نرود؛ چرا که ممکن است گیت پرواز شما شلوغ باشد.

آخرین بازرسی

این بخش، آخرین مرحله از مراحل سوار شدن به هواپیما پیش از پرواز است. در این بخش بازرسی پایانی انجام می‌شود که نسبت به بازرسی‌های قبلی سخت‌گیرانه‌تر است. شما باید تمام‌ اشیاء فلزی (مانند گوشی، سکه، کلید وغیره) از جیب‌های خود خارج کنید و در سبد‌ها قرار دهید؛ سپس خود از گیت عبور کنید. اگر در این زمان زمان صدای آلارم شنیدید نگران نباشید؛ ممکن است به خاطر کمربند یا دکمه فلزی و غیره باشد.

عبور از گیت پرواز

این بخش مربوط به همان آخرین مرحله بازرسی، از مراحل سوار شدن به هواپیما سفر داخلی و خارجی است. هر شرکت هوایی گیت مخصوص خود را دارد که باید از آن رد شوید تا به هواپیما برسید؛ اگر تابلوی بالای گیت را نگاه کنید نام خط هوایی، شماره و ساعت پرواز را در آن خواهید دید.

مسئولان خط هوایی، چهل و پنج دقیقه تا نیم ساعت قبل از پرواز از مسافران دعوت می‌کنند که سوار هواپیما شوند. در این زمان شما باید خود را به گیت خروجی رسانده و در صف بایستید تا زمان سوار شدن به هواپیما برسد. برای عبور از این قسمت لازم است کارت پرواز خود را به مسئول مربوطه نشان دهید تا مسافران را سرشماری کنند.

سوار شدن به هواپیما

در آخرین قسمت از مراحل سوار شدن به هواپیما از گیت پرواز که عبور کردید، وارد تونلی می‌شوید که به هواپیما متصل است. گاهی نیز اتوبوس‌هایی، شما را به هواپیما می‌رسانند. وارد هواپیما که شدید، مهمانداران مسافران را به سمت صندلی های‌شان هدایت می‌کنند. مسافران باید ساک‌های دستی و وسایل همراه خود را داخل محفظه بالای سرشان قرار دهند؛ سپس روی صندلی خود بنشینند و کمربند ایمنی ببندند.

این طبیعی است که پیش از اولین پرواز، استرس داشته باشید. با این حال دقت کنید که چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر شوید؛ مدارک لازم مانند بلیط، مدارک شناسایی، و برای پروازهای خارجی، قبض پرداخت عوارض خروج و پاسپورت همراه‌تان باشد و هنگام عبور از گیت‌ها، به تابلوی اعلانات و مشخصات پرواز خود توجه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا