وسایل ممنوعه در کابین هواپیما چیست؟

اشیاء ممنوعه در کابین هواپیما

بار سفر بستن اگرچه ممکن است به راحتی آب خوردن باشد اما باید در حین جمع کردن بار و بستن ساک و چمدان سفر مراقب چند نکته کلیدی مهم باشید. این نکات شامل وزن بار و اضافه بار تا وسایل ممنوعه در کابین هواپیما می شوند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید چرا که قرار است ریز به ریز این نکات را کنار هم یاد بگیریم.

اشیاء ممنوعه در کابین هواپیما

پیش از ادامه مطلب ابتدا باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که لیست اشیاء ممنوعه برای هر شرکت هواپیمایی متفاوت است اما مجموعه ای از وسایل و اشیاء هستند که در همه ایرلاین ها به صورت مشترک ممنوع اعلام شده اند.

پس توجه داشته باشید که اگر می خواهید وسایلی را به کابین هواپیما ببرید و از ممنوعیت ورود آنها اطلاع ندارید، پیشنهاد می کنیم با کارشناسان ما در مجموعه هف هشتاد یا ایرلاین مورد نظر تماس بگیرید و از ممنوعیت یا عدم ممنوعیت حمل آن مطلع شوید. در ادامه به چند مورد از وسایل ممنوعه در کابین هواپیما اشاره کرده ایم.

خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد
خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد

چند وسیله ای که نباید با خود به کابین هواپیما ببرید

بدیهی است که حمل مواد منفجره، قابل اشتعال، مواد مخدر، انواع اسلحه و مواد رادیو اکتیو به داخل کابین هواپیما ممنوع و در اکثر کشور ها جرم محسوب می شود اما در کنار این موارد، اشیاء ممنوعه دیگری نیز هستند که به هیچ عنوان نباید آن ها را به درون کابین هواپیما ببرید.

راهنمای سفر با هواپیما

لوازم ورزشی

اگر ورزشکار هستید و یا به ورزش علاقه دارید و می خواهید وسایل ورزشی خود مانند چوب بیسبال، راکت تنیس و بدمینتون، چوب گلف، چوب بیلیارد، باتوم اسکی، تیر و کمان و هر وسایلی مانند این موارد را با خود به مسافرت ببرید، باید پیش از ورود به کابین هواپیما آنها را به قسمت بار تحویل دهید. پس دقت کنید که در بسته بندی آنها از محافظ های مناسب و ایمن مخصوص خودشان استفاده کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی و جدی به لوازم ورزشی تان در امان باشند.

مواد غذایی

شاید به نظر نیاید که حمل مواد غذایی از جمله گوشت، سبزیجات، میوه ها و دیگر محصولات کشاورزی برای امنیت مسافران یک پرواز مسافرتی دردسرساز باشند اما باید توجه کنید که به دلیل دمای مشخص کابین و مدت زمان پرواز ممکن است خیلی از این مواد غذایی فاسد شوند البته باید در نظر داشته باشید که حمل دانه های کشاورزی نیز در بسیاری از ایرلاین ها ممنوع است. بسیاری از کشور ها ورود برخی از دانه های گیاهان را به درون کشورشان به دلیل این که برای مصارف اعتیاد آور استفاده شوند، ممنوع کرده اند. از طرفی هر دانه به اقلیم خاصی تعلق دارد و جابه جا کردن دانه می تواند خصوصیات دانه های مقصد را تغییر دهد یا حاوی آفت هایی باشد و به محصول زمین‌ های زراعی مقصد آسیب برساند.

ایرلاین های هواپیمایی

ابزارآلات

فرقی نمی کند بخواهید یک پیچ گوشتی کوچک ساده یا یک جعبه ابزارآلات فنی و کشاورزی را با خود به درون کابین هواپیما ببرید، به هرحال تمامی این وسایل، چه کوچک و چه بزرگ جزو وسایل ممنوعه در کابین هواپیما و لوازم پر خطر و آسیب زا محسوب می شوند. پس اگر قصد حمل هر یک از این لوازم را داشتید ابتدا برای آنها پوشش و محافظ مناسب تهیه کنید و سپس پیش از ورود به درون هواپیما آنها را به قسمت بار تحویل دهید.

فندک، کبریت و سایر لوازم آتش زا

پیش تر نیز اشاره کردیم که ورود هر مواد آتش زا و قابل اشتعالی به درون کابین هواپیما ممنوع است. این وسایل می تواند فشفشه، ترقه، مواد منفجره مانند انواع بمب و اسلحه یا یک شمع کوچک تزیینی، کبریت و فندک برای موارد اضطراری یا روشن کردن یک شمع تولد ساده باشد، به هر حال ممکن است با کوچک ترین اتفاق این لوازم به ظاهر ساده به حادثه ای مهیب و ترسناک بدل شوند.

لوازم بهداشتی و دارویی

بسیاری از عطر ها به دلیل خاصیت قابل اشتعال بودنشان جزو اشیاء ممنوعه در کابین هواپیما محسوب می شوند. همچنین بسیاری از داروها ( به جز داروهای اضطراری که برای بیماری های شخصی استفاده می شوند) از ورودشان به داخل کابین جلوگیری شود پس پیشنهاد می کنیم پیش از سفر خود از ممنوعیت ورود این موارد به داخل کابین هواپیما مطلع شوید.

وسایل ممنوعه ای که نباید اصلا با خود حمل کنید

منظور از این وسایل، وسایلی هستند که ورود آنها به درون کشور دیگری ممنوع و در اکثر اوقات جرم است و ممکن است با حمل آنها برای خودتان دردسر درست کنید. در ادامه چند مورد از این وسایل را شرح داده ایم:

اسلحه، مواد منفجره و قابل اشتعال

در بسیاری از کشور های جهان حمل اسلحه (حتی اسباب بازی و بدل آنها)، مواد منفجره مانند بمب و ترقه، مواد آتش زا مانند فشفشه ممنوع و جرم محسوب می شود.

مقدار بیش از حد ارز خارجی

ورود مقدار زیادی ارز از کشورهای دیگر آن هم به صورت قاچاق در بسیاری از کشور ها ممنوع است پس پیش از ورود به یک کشور، از قوانین مبادله ارز در آن کشور مطلع شوید.

مواد دارویی و پزشکی

در بسیاری از کشورها از جمله آلمان، ورود مقدار زیادی دارو ممنوع است چراکه موارد مصرف هر دارو و چگونگی مصرف آنها در هر کشور متفاوت است. به طور مثال در کشور آلمان استفاده روزمره از داروها در موارد غیر اورژانسی امری غیر معمول است و به همین دلیل از داروخانه های این کشور بدون نسخه نمی توانید هر دارویی را تهیه کنید پس اگر می خواهید از کشورهای دیگر به این کشور مقداری دارو حمل کنید، باید از مقدار دقیق مجاز آن مطلع شوید.

از آنجایی که قوانین مربوط به حمل دارو در کشورهای متفاوت متغیر است بهتر است قبل از سفر، ضمن تماس با کارشناسان هف هشتاد از قوانین کشور مقصد مطلع شوید.

آگاهی از اشیاء ممنوعه در کابین هواپیما، شروع سفری به یاد ماندنی

پیش از سفر بهتر است درمورد وسایل ممنوعه در کابین هواپیما، حمل آنها حتی در قسمت بار و ممنوعیت یا عدم ممنوعیت ورود آنها به داخل کشور یا شهری دیگر اطلاعات مناسبی جمع آوری کنید تا بتوانید سفری به یاد ماندنی و دور از استرس را برای خود و خانواده تان فراهم کنید. همچنین شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در 780 در ارتباط باشید که در هر ساعتی از شبانه روز پاسخگوی سوالات شما خواهند بود. در آخر ما در هف هشتاد امیدواریم سفری پر از خاطرات دلنشین و ماندگار را تجربه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا