روش های کنترل ترس از پرواز

10 روش برای از بین بردن اضطراب و ترس از پرواز

اگر اهل ماجراجویی باشید، برای سفر بعدی سر از پا نمی‌شناسید. اما اگر قرار باشد با هواپیما راهی سفر شوید و ترس از پرواز داشته باشید، آیا همچنان مشتاق به سفر کردن هستید؟ کنترل ترس از پرواز یک چالش بزرگ برای بسیاری از مسافران است. ترس از پرواز از عوامل مختلفی ناشی می‌شود که در میان آن‌ها می‌توان به ترس از فضاهای محدود یا ترس از ارتفاع اشاره کرد.

برخی از مسافرانی که ترس از هواپیما را تجربه می‌کنند درواقع از اینکه هواپیمای آنها در طول سفر دچار نقص فنی شود یا سقوط کند می‌ترسند. برخی دیگر از مسافران نگران مواردی مانند ربوده شدن هواپیما هستند. دلیل ترس از پرواز هر چه که باشد، راهکارهایی برای کنترل این ترس وجود دارد.

روش های کنترل ترس از پرواز

 • اطلاعات خود را در مورد نحوه عملکرد هواپیما بالا ببرید
 • از نشستن کنار پنجره خودداری کنید
 • اخبار مربوط به سقوط هواپیما را دنبال نکنید
 • مثبت فکر کنید
 • دلایل اصلی ترس خود از پرواز را شناسایی کنید
 • با مهماندار هواپیما صحبت کنید
 • موسیقی گوش دهید
 • نفس عمیق بکشید
 • از مصرف کافئین بپرهیزید
 • در هر فرصتی با هواپیما سفر کنید

دلایل اصلی ترس از هواپیما و پرواز چیست؟

یکی از مهم‌ترین دلایل ترس از پرواز که تقریبا 90 درصد افراد را شامل می‌شود، احساس اضطراب شدیدی است که فرد در طول پرواز تجربه می‌کند. چنین مسافرانی معمولاً در طول پرواز دچار یک اضطراب غیرمنتظره می‌شوند و نگران هستند که در پرواز بعدی دوباره این علائم را تجربه کنند. اضطراب شدید معمولاً در سنین بین 17 تا 34 سالگی و در مراحل مهم زندگی مانند تولد، مرگ، ازدواج، طلاق یا فارغ‌التحصیلی در فرد شکل می‌گیرد و در زندگی فرد به اشکال مختلف مانند ترس از ارتفاع و …خود را نشان می‌دهد. درواقع تعداد کمی از مسافران هستند که دلیل آن‌ها برای ترس از هواپیما، سقوط، ربوده شدن یا مواردی از این قبیل بوده و اضطراب آن‌ها باعث ترس از پرواز می‌شود.

ترس از پرواز برای انسان‌های زیادی وجود دارد، اما طبق مطالعات، این ترس در کار و زندگی 20 درصد از مردم اختلال ایجاد می‌کند. این مسافران گاهی اوقات به دلیل عدم کنترل ترس از پرواز، موقعیت‌های بسیار خوبی را در زندگی از دست داده‌اند. افرادی که ترس از پرواز را تجربه می‌کنند به 3 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

 • افرادی که با وجود فرصت پرواز، سفر با هواپیما را برای خود ممنوع کرده‌اند و هیچ وقت سوار هواپیما نمی‌شوند.
 • افرادی که فقط در مواقع اضطراری و با ترس زیاد از هواپیما استفاده می‌کنند.
 • افرادی که در مواقع لزوم حتی با وجود ترسی که تجربه می‌کنند سوار هواپیما می‌شوند.

راهنمای سفر با هواپیما

علائم ترس از پرواز چیست؟

قبل از اینکه به روش‌های کنترل ترس از پرواز بپردازیم، اجازه دهید در مورد علائم این ترس صحبت کنیم. افرادی که ترس از پرواز را تجربه می‌کنند معمولاً دچار علائم زیر می‌شوند. این علائم در برخی افراد به صورت خفیف و در برخی دیگر به شکلی تشدید شده و نگران کننده خود را نشان می‌دهند. اصلی‌ترین علائم ترس از هواپیما عبارتند از:

 • تپش قلب
 • سردرد
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • عرق کردن دست‌ها
 • لرزش بدن به خصوص در پاها
 • احساس درد متناوب در سمت چپ بدن
 • گرفتگی عضلات

علائم ترس از پرواز، معمولاً از چند ساعت قبل از پرواز ظاهر می‌شوند و در طول پرواز نیز ادامه پیدا می‌کنند. شدت این علائم و مدت زمانی که فرد آن‌ها را تجربه می‌کند در مسافران متفاوت خواهد بود.

عوامل موثر در کنترل ترس از پرواز

به طور کلی، راهکار مبارزه با ترس این است که خود را در معرض محرک‌هایی قرار دهید که ترس را در شما به وجود می‌آورند. اگر با ترس خود رو‌به‌رو نشوید، هیچ وقت نمی‌توانید آن را کنترل کنید. به عنوان مثال برای کاهش ترس از هواپیما امروزه شبیه‌سازهای کامپیوتری طراحی شده‌اند که مسافران را در محیط هواپیما قرار می‌دهند و به آن‌ها کمک می‌کنند بر ترس خود غلبه کنند.

در مورد کنترل ترس از پرواز یکی از عوامل موثر، کنترل اضطرابی است که فرد قبل از سوار شدن به هواپیما تجربه می‌کند. درمان‌های جدیدتر برای کنترل ترس از هواپیما شامل درمان‌های شناختی و رفتاری است. در این روش‌های درمانی، تکنیک‌هایی برای کنترل اضطراب به شما معرفی می‌شود، مثلا نفس‌های عمیق هنگام پرواز می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند.

یکی دیگر از راهکارهای کاهش اضطراب و کنترل ترس از پرواز این است که اطلاعات عمومی خود را در مورد هرانچه به هواپیما و پرواز مربوط می‌شود بالا ببرید. مثلا در مورد علت لرزش‌هایی که در طول پرواز تجربه می‌کنید یا صداهایی که در هواپیما شنیده می‌شود تحقیق کنید تا طبیعت هواپیما و پرواز را درک کنید.

به یاد داشته باشید که روش‌های دارویی کمترین تاثیر را در کنترل ترس از پرواز و غلبه بر این مشکل دارند. قرص‌های ضد اضطراب برای برخی از افرادی که در حین پرواز دچار اضطراب شدید می‌شوند موثر است. اما این افراد باید روزانه و به مدت طولانی از چنین قرص‌هایی استفاده کنند. علاوه بر این، این قرص‌ها کمترین اثر را در درمان اضطراب خواهند داشت.

راهکارهای کنترل ترس از پرواز

راهکارها و روش‌های مختلفی برای کنترل ترس از پرواز وجود دارد. در ادامه برخی از راهکارهای ساده اما کاربردی غلبه بر اضطراب و ترس از هواپیما را معرفی می‌کنیم:

اطلاعات خود را در مورد نحوه عملکرد هواپیما بالا ببرید

شناخت کافی در مورد نحوه عملکرد هواپیما می‌تواند به کاهش اضطراب در طول پرواز کمک کند. برای مثال، مطالعه در مورد اینکه چگونه یک هواپیما می‌تواند حتی با موتور خراب به پرواز ادامه دهد، به کاهش ترس ما از تصادفات هواپیما کمک می‌کند. برای کنترل ترس از پرواز، شناخت کافی در مورد علل تلاطم هوا و صداهایی که در هواپیما شنیده می‌شود، بسیار مفید خواهد بود.

از نشستن کنار پنجره خودداری کنید

اکثر خطوط هوایی به ما اجازه می‌دهند هنگام رزرو بلیط، ردیف صندلی‌های خود را انتخاب کنیم. اگر از نشستن در فضای کوچک می‌ترسید، صندلی راهروی هواپیما را انتخاب کرده و از نشستن کنار پنجره خودداری کنید؛ با این روش کمتر احساس خفگی خواهید کرد. همچنین، می‌توانید گاهی از جای خود بلند شوید و در اطراف کابین قدم بزنید. اگر ترس از ارتفاع داشته باشید، با انتخاب صندلی راهرو، احتمال اینکه از پنجره به بیرون نگاه کنید و استرس شما تشدید شود نیز کمتر خواهد بود.

اخبار مربوط به سقوط هواپیما را دنبال نکنید

یکی از راهکارهای کنترل ترس از پرواز این است که از تماشای فیلم‌ها و اخبار مربوط به سقوط هواپیما خودداری کنید. به یاد داشته باشید که درصد بسیار بالایی از پروازها با موفقیت به مقصد می‌رسند، اما هیچکس در مورد پروازهایی که به سلامت به مقصد می‌رسند صحبت نمی‌کند! پس با دنبال کردن اخبار منفی ترس خود را تشدید نکنید.

مثبت فکر کنید

در ساعت‌های پایانی قبل از پرواز، احساس ترس تشدید می‌شود. در چنین شرایطی سعی کنید با مثبت اندیشی به این ترس غلبه کنید. به این فکر کنید که به زودی و به راحتی به مقصد می‌رسید و سفر بسیار خوبی در انتظار شما است.

دلایل اصلی ترس خود از پرواز را شناسایی کنید

برای کنترل ترس از پرواز، باید دلیل ترس خود را پیدا کنید. اگر همه محرک‌هایی را که باعث افزایش ترس شما از پرواز می‌شوند شناسایی کنید، کنترل ترس و اضطراب برای شما راحت‌تر خواهد بود.

ترس شما به معنای خطر نیست

ترس و خطر دو مقوله کاملا متفاوت هستند، اما بدن ما به هر دو به یک شکل واکنش نشان می‌دهد. به یاد داشته باشید ترسیدن به این معنا نیست که لزوماً خطری شما را تهدید می‌کند. ترس و اضطراب باعث می‌شود احساس کنید در موقعیت خطرناکی هستید و این ترس شما را از سفر با هواپیما باز می‌دارد. توجه کردن به این ترس و عدم کنترل آن باعث می‌شود هر لحظه ترس از هواپیما در شما قوی‌تر شکل بگیرد.

با مهماندار هواپیما صحبت کنید

سعی کنید قبل اینکه هواپیما پرواز کند با خدمه پرواز گپ کوتاهی داشته باشید. ملاقات و صحبت کردن با افرادی که امنیت شما در دست آنهاست معمولاً به کنترل ترس از پرواز کمک می‌کند.

موسیقی گوش دهید

یکی از راهکارهای کنترل ترس از پرواز این است که در طول سفر چشم‌های خود را ببندید و به یک موسیقی آرامش بخش یا پادکست‌هایی که داستان‌های جذابی تعریف می‌کنند گوش دهید.

زندگی شما در دستان افراد با تجربه است

بسیاری از مسافران به دلیل اینکه کنترلی بر عملکرد هواپیما ندارند و زندگی آنها در دستان اشخاص دیگری است، استرس پرواز را تجربه می‌کنند. در این شرایط باید به خودتان یادآوری کنید زندگی شما در دستان افرادی متخصص و با تجربه است و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

نفس عمیق بکشید

با افزایش استرس، تنفس شما کوتاه‌تر و کم عمق‌تر می‌شود. تنفس عمیق و آگاهانه راهکاری ساده و سریع برای غلبه بر استرس است. در نتیجه یکی از راهکارهای موثر کنترل ترس از پرواز، تنفس عمیق خواهد بود زیرا شما را از حمله عصبی دور نگه می‌دارد.

ایرلاین های هواپیمایی

از مصرف کافئین بپرهیزید

نوشیدنی‌های کافئین‌دار سطح استرس شما را افزایش می‌دهند، پس از چندساعت قبل از پرواز و حتی در طول سفر نیز از مصرف کافئین پرهیز کنید.

در هر فرصتی با هواپیما سفر کنید

مواجه درمانی، بهترین راه برای مقابله با فوبیا است. روانشناسان بر این باورند که قرار گرفتن در معرض محرک‌های ترس، به فرد این امکان را می‌دهد که تصورات اغراق‌آمیز و غیرمنطقی خود را در مورد ترس از بین ببرد. از سوی دیگر، اجتناب از رویارویی با ترس، تنها آن را تشدید می‌کند. بنابراین اگر واقعاً می‌خواهید بر ترس خود از پرواز غلبه کنید، بهترین کاری که می‌توانید برای خود انجام دهید این است که در هر فرصتی با هواپیما سفر کنید.

سخن پایانی

ترس از هواپیما یکی از مشکلات رایج در میان مسافران بوده و کنترل ترس از پرواز به یک چالش تبدیل شده است. ترس از پرواز و هواپیما دلایل متعددی دارد که برای هرکدام راهکاری وجود خواهد داشت. کافی است این راهکارها را بشناسید و برای غلبه بر ترس خود تلاش کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا