سفر با قطار: راهنمای کامل برای بهترین تجربه سفر قطار

سفر با قطار یکی از محبوب ترین و قدیمی ترین روش های سفر به حساب می آید. قطار نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری قوانین و شرایط خاص خود را دارد. اطلاع از این قوانین سبب می شود تا مسافران سفر راحت تر و بدون دردسری را تجربه کنند. در ادامه این مطلب به بررسی شرایط مسافرت با قطار از ابعاد مختلف خواهیم پرداخت.

با بررسی قوانین سفر با قطار با ما باشید

بسیاری از افراد با وجود اتوبوس و هواپیما، ترجیح می دهند با قطار سفر کنند. گوش سپردن به آوای حرکت چرخ های قطار بر روی ریل برای بسیاری از افراد لذت بخش است؛ به علاوه هنگام سفر با این وسیله نقلیه افراد می توانند درحالی که به صندلی های راحت خود تکیه داده اند، از مناظر زیبای اطراف لذت ببرند.

دسترسی به امکانات رفاهی و بهداشتی مانند کافی شاپ و رستوران، تخت خواب، سرویس بهداشتی و غیره نیز محبوبیت این نوع سفر را بیشتر می کند.

سفر با قطار بله یا خیر؟

در دهه های اخیر، با گسترش راه آهن و خدمات ریلی در بسیاری از نقاط کشور، افراد علاقه مند استفاده از قطار برای سفرهای خود هستند. مسلما سفر با این وسیله نقلیه معایب و مزایای خاص خود را دارد؛ اما این شرایط و سلیقه مسافر است که تعیین می کند قطار وسیله مناسبی برای سفر او به شمار می رود یا خیر!

بیشتر بخوانید: شرایط و زمان پیش فروش بلیط قطار

برای مثال، اگر شما فردی با حوصله و علاقه مند به تماشای مناظر زیبای اطراف باشید، قطار وسیله نقلیه مناسبی برای شما به حساب می آید؛ اما اگر برای رسیدن به مقصد عجله داشته باشید یا سفرتان فوری باشد، بهتر است وسایل نقلیه دیگر مانند هواپیما را برای سفرتان انتخاب کنید.

قوانین حمل دارو در سفرهای ریلی

قوانین حمل دارو

یکی از مواردی که ممکن است هنگام سفر با قطار درخصوص آن کنجکاو باشید، قوانین حمل دارو است. دارو جزو مهمترین وسایلی است که هنگام سفر باید به همراه داشته باشید. در سفر ممکن است اتفاقات پیش‌بینی نشده ای رخ دهد به همین دلیل همراه داشتن دارو و تجهیزات ابتدایی کمک های اولیه ازجمله ضروری ترین وسایلی است که هر مسافر باید به آن توجه کند. درصورتی که مسافر داروهای مجاز و مورد تایید ایران را در قطار همراه داشته باشد، جای هیچ گونه نگرانی نیست.

به طورکلی در سفرهای داخلی نظارت زیادی درخصوص داروهای مسافران انجام نمی شود؛ اما بهتر است چنانچه از داروهای مخدر و خاص استفاده می کنید، فهرست نام داروها را به همراه دستور پزشک به ماموران مربوطه ارائه دهید.

در اینجا لازم است نکته ای را به شما یادآور شویم، چنانچه قصد سفر با قطار در یک کشور خارجی را دارید، دستورالعمل فوق شامل حال شما نمی شود. در چنین شرایطی لازم است ابتدا نسبت به قوانین داروها در شرکت های ریلی آن کشور مطلع شوید.

ممکن است همراه داشتن بسیاری از داروها در کشور ما کاملا عادی و مجاز باشد؛ اما حمل همان دارو در کشور دیگر ممنوع بوده و جرم تلقی شود. به همین دلیل، لازم است پیش از سفرهای خارجی درخصوص این مسئله اطلاعات کامل را کسب کنید.

پیشنهاد بعدی: شرایط پیش فروش قطار 

قوانین حمل حیوانات در سفر با قطار در یک نگاه

 حیوانات خانگی برای سرپرستان خود به عنوان یکی از اعضای خانواده آن ها به حساب می آیند. این علاقه و وابستگی تا آنجایی است که افراد علاقه مند همراهی حیوانات خانگی خود در سفرهایشان هستند. قوانین حمل حیوانات در سفر با وسایل نقلیه مختلف، متفاوت است.

در سفرهای داخلی با قطار امکان همراه داشتن حیوانات خانگی برای مسافران وجود ندارد. البته برخی از شرکت های ریلی اجازه حمل پرندگان در قفس را با شرایطی خاص برای مسافران خود فراهم کرده اند. بهتر است برای اطلاع دقیق تر از این موضوع با دفتر اطلاعات شرکت ریلی که قصد سفر با آن را دارید تماس بگیرید.

آیا سفر با قطار در دوران بارداری خطرناک است؟

به طورکلی سفر در زمان بارداری آن هم درماه های آخر برای مادر توصیه نمی شود. بهتر است مادران باردار به خصوص افرادی که در سه ماهه آخر بارداری خود هستند، زمان سفر را به بعد از زایمان خود موکول کنند. ممکن است برخی مواقع مادر مجبور رفتن به سفری ضروری در زمان بارداری شود، در چنین شرایطی انتخاب وسیله نقلیه و درنظرگرفتن راحتی شرایط سفر بسیار مهم است.

سفر مادران باردار با قطار درصورتی که شرایط خاص و خطرناکی مانند فشارخون بالا، دیابت و بارداری پر ریسک نداشته باشند، بلامانع است؛ البته لازم است برای راحتی و ایمنی بیشتر در زمان سفر چند نکته را مدنظر قرار دهید. این موارد عبارتند از:

 • برای سفر قطاری را انتخاب کنید که صندلی های راحت تر و سیستم تهویه مناسب تری داشته باشد.
 • صندلی خود را هم جهت با حرکت قطار انتخاب کنید؛ اینکار در جهت جلوگیری از حالت تهوع بارداری مفید است.
 • سعی کنید در هنگام خواب، پاهای خود را بالاتر از سطح بدنتان قرار دهید.
 • در طول سفر با قطار از لباس و کفش راحت استفاده کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از حالت تهوع صندلی خود را به گونه ای رزرو کنید که با سرویس بهداشتی قطار فاصله داشته باشد.

از مزایا و معایب سفر با قطار چه می دانید؟

سفر با قطار نیز مانند هر وسیله نقلیه دیگری مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این وجود، سفر با وسیله نقلیه قطار معمولا طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. در ادامه به مزایا و معایب قطار به صورت فهرست وار اشاره خواهیم کرد:

مزایا

 • هزینه مناسب تر نسبت به هواپیما
 • راحتی زیاد با وجود تخت خواب، سرویس بهداشتی، رستوران و سیستم صوتی تصویری
 • ایمنی بالاتر در مقایسه با اتوبوس و هواپیما
 • آرامش بیشتر و لذت بردن از مسیر
 • فضای بیشتر برای حمل بار و در دسترس بودن چمدان ها برای مسافران

معایب

 • طولانی بودن مسیر نسبت به سایر وسایل نقلیه
 • همسفر شدن با مسافران غریبه در یک کوپه
 • رعایت نکات بهداشتی ضعیف در برخی از قطارهای قدیمی تر

با قوانین حمل ماشین با قطار آشنا شوید!

چنانچه بنا به هر دلیلی شرایط رانندگی با خودرو تا مقصد موردنظرتان را نداشته باشید، می توانید خودرو خود را با قطار به مقصد روانه کنید. تقریبا در تمامی مسیرهای ریلی ایران امکان حمل خودرو وجود دارد. برای اینکار، لازم است ابتدا بلیط تهیه کنید. برای راحتی بیشتر می توانید بلیط خود را به صورت اینترنتی رزرو کنید.

هنگام تحویل خودرو لازم است مدارکی از قبیل کارت مالکیت و مدارک شناسایی خودرو را به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید، شرکت های ریلی معمولا خودروهای خاموش، تصادفی و معیوب را پذیرش نمی کنند؛ همچنین هنگام تحویل خودرو، لازم است حداقل یک سوم باک بنزین پر باشد.

زیباترین مسیرهای ریلی ایران و جهان را بشناسید!

شاید بارها این جمله را شنیده باشیم که بجای اینکه منتظر رسیدن به مقصد باشید، از مسیر لذت ببرید! شاید برایتان جالب باشد که بدانید مسیرهایی در دنیا وجود دارد که زیبایی آن ها آنچنان حیرت انگیز است که مسافران هرگز دوست ندارند به مقصد برسند. جذابیت این مسیرها سبب می شود تا شما محو تماشای زیبایی ها و مناظر شگفت انگیز آن شوید و گذر زمان را احساس نکنید. در ادامه به معرفی چند نمونه از جذاب ترین مسیرهای ریلی ایران و جهان می پردازیم.

مسیر پکن به لهاسا در چین

قطار اکسپرس پکن به لهاسا حرکت خود را از شهر پکن چین آغاز کرده و در مدت زمان 40 ساعت با طی 3750 کیلومتر مسافران را در مقصد لهاسا پیاده می کند. این قطار در مسیر خود از زیباترین کاخ ها، صومعه ها و معماری های پکن عبور می کند. در ادامه مسیر گذر این قطار مسافران از سرزمین راهبان قرمز پوش بودایی گذر می کنند، آن چنان که گویی در تونل زمان به قرن های گذشته در امپراتوری چین پرتاب شده اند.

سپس در ادامه این مسیر 40 ساعته، مسافران به بام جهان با ارتفاعی 5000 متری صعود می کنند. حتی شنیدن توصیف این مسیر رویایی انسان را به وجد می آورد، چه رسد به اینکه روزی به صورت واقعی این سفر را تجربه کنید.

قطار برگنسبانن نروژ

 قطار برگنسبانن از جمله بهترین و پر طرفدار ترین مسیر های ریلی در دنیا است. این قطار حرکت خود را از شهر اسلو در نروژ آغاز کرده و مسافران را به مقصد برگن منتقل می کند. سفر با این قطار حدود 6 ساعت و 30 دقیقه به طول می انجامد.

گذر از تنگه های عمیق در دل طبیعت، عبور از رودخانه های زیبا با حاشیه سرسبز و دلپذیر و وجود یخچال های طبیعی سبب شده تا این مسیر به یکی از زیباترین و توریستی ترین مسیرهای ریلی در دنیا تبدیل شود.

تهران به ساری

شنیدن نام ساری تصویر جنگل های سر به فلک کشیده و طبیعت بکر و بی نظیر شما را در ذهن تداعی می کند. اگر به دنبال سفری متفاوت به شمال کشور هستید، پیشنهاد می کنیم برای سفر به این شهر رویایی قطار را انتخاب کنید. به شما این اطمینان را خواهیم داد که سفر در این مسیر به یکی از بهترین تجربه های عمرتان تبدیل خواهد شد.

مسیر قطار تهران اهواز

مسیر تهران به اهواز از جمله زیباترین مسیرهای ریلی ایران است که گذر از آن روان انسان را جلا می دهد. در این مسیر دشت ها، آبشار ها، کوه ها و سرسبزی های بسیاری وجود دارد. گذر از بهترین مناطق لرستان و رشته کوه زاگرس هر کسی را برای سفر در این مسیر وسوسه می کند. البته بهتر است زمان سفر خود را به گونه ای تنظیم کنید که در روز باشد؛ چراکه در شب امکان تماشا و لذت بردن از مناظر بی نظیر بیرون از قطار امکان پذیر نیست.

مسیر قطار مشهد ساری

اگر به دنبال سفری رویایی و خاطره انگیز با قطار هستید، برای یکبار هم که شده سفر در مسیر مشهد به ساری را امتحان کنید. گذر از جنگل ها و سرسبزی های شمال کشور سفر را آن چنان برای شما جذاب می کند که مایل به پایان این سفر نخواهید بود.

معرفی بزرگ ترین و لوکس ترین قطارهای دنیا

در ادامه آشنایی با شرایط و قوانین سفر با قطار، شاید خارج از لطف نباشد که با برخی از لوکس ترین قطارهای دنیا آشنا شوید. در ادامه به معرفی چند نمونه از لاکچری ترین و گران ترین قطارهای دنیا می پردازیم: قطار لوکس راکی مونتنر در کانادا، مهاراجه اکسپرس؛ گران ترین قطار آسیا، قطار سیمپلون اورینت اکسپرس.

فقط با چند کلیک بلیط قطار خودت رو رزرو کن!

در این مطلب درخصوص قوانین و شرایط مسافرت با قطار به طور مفصل با شما صحبت کردیم. با این وجود، اگر شما نیز برای سفر با قطار وسوسه شدید، می توانید به راحتی و تنها با چند کلیک بلیط سفرتان را رزرو کنید.

سایت هف هشتاد یکی از معتبرترین مراجع فروش بلیط قطار به صورت آنلاین است. محیط کاربرپسند این سایت سبب شده تا افرادی که برای اولین بار به آن مراجعه می کنند نیز بتوانند فرآیند خرید بلیط را به راحتی انجام دهند. در صورت بروز مشکل، کارشناسان هف هشتاد در تمامی روزهای هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا