زیباترین مسیرهای ریلی ایران و جهان

سفر در شگفت انگیز ترین مسیرهای ریلی

 از سده 1500 میلادی و ساخت اولین قطار چوبی تا همین امروز که پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها در ساخت این وسیله ترابری و حمل‌و‌نقل استفاده می‌شود، بشر در حال ساخت زیباترین مسیرهای ریلی در جهان بوده است.

هنگامی که ریچارد ترویتیک در ولز جنوبی اولین قطار مجهز به موتور بخار را به حرکت درآورد، هرگز فکرش را نمی‌کرد که این اختراع شگفت‌انگیز چه‌قدر می‌تواند زندگی ما انسان‌ها را تغییر دهد. قطارها، بهترین نوع وسایل ترابری هستند چون شهرها و کشورها، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها و از همه مهم‌تر انسان‌ها را به یکدیگر نزدیک می‌کنند. مسافران درون یک قطار، از بیرون شیشه‌ها می‌توانند تاریخ و طبیعت شهرها را ببینند، با یکدیگر صحبت کنند و از مسیر لذت ببرند.

زیباترین مسیرهای ریلی ایران

ایران کشوری مملو از تاریخ و تمدن و فرهنگ غنی است و طبیعت چهار فصل زیبایی‌اش را دو چندان می‌کند. مسیرهای ریلی شهرهای هزار رنگ ایران را به یکدیگر وصل می‌کند و می‌توان در یک سفر چند ساعته بخشی از زیبایی‌های این کشور چهار فصل را در یک قاب دید.

از آن زمان که اولین قطار معروف به ماشین دودی وارد ایران شد و در شهر ری تهران شروع به حرکت کرد تا به همین امروز که قطارها با تکنولوژی پیشرفته‌تری به صورت زمینی و زیر زمینی در حال فعالیت هستند، استفاده از این وسایل ترابری همواره برای مردم کاربردی و پر از جذابیت بوده است. به همین خاطر تصمیم گرفتیم چند مورد از زیباترین مسیرهای ریلی ایران را معرفی کنیم.

خط راه آهن تهران به ساری

شمال ایران پر از سر سبزی، طراوت و زیبایی است اما فکر اینکه می‌توان تمام این زیبایی را طی یک سفر دید، اعجاب انگیز نیست؟

 تصور کنید که در قطاری از تهران به مقصد ساری هستید و در این سفر زیبایی را در یک مجموعه فشرده از طبیعت سر سبز، تاریخ و فرهنگ مازندران ببینید. پل ورسک، سد لفور، پارک جنگلی جوارم و تونل گدوک فقط بخش کوچکی از این مجموعه است.

بلیطت با ما

همین الان بلیط قطار شمال رو بخر و از دیدن این مسیر لذت ببر 🙂

 به جرئت می‌توان گفت مسیر راه آهن شمال یکی از زیباترین مسیرهای ریلی حال حاضر در ایران است چرا که می‌توان در طی مسیر از این همه شگفتی‌های خلقت لذت برد.

خط راه آهن تهران به گرگان

گرگان یکی از شهرهای مهم تاریخی در ایران است. این شهر که در شمال شرقی ایران قرار دارد از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیاری بهره‌مند است. پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد مسافرت به این شهر تاریخی را دارید، قطار بهترین وسیله برای رسیدن به این شهر است زیرا مسیر پر پیچ و خم قطار تهران به سمت گرگان نیز پر از جاذبه‌های گردشگری زیبا و طبیعی است. در طول این مسیر 95 تونل و 1500 پل تاریخی را از جمله پل ورسک که قدمت آن به دوره پهلوی اول باز می‌گردد را خواهید دید.

خط راه آهن تهران به گرمسار

گرمسار، یکی از شهرهای کویری ایران است که پیشنهاد می‌کنیم حتما به آن سفر کنید، در زیر سقف شیشه‌ای آسمانش دراز بکشید و به ستاره‌های پرشماری که در آسمانش می‌درخشند و می‌تابند، نگاه کنید. باید بگوییم که اگرچه مسیر ریلی تهران به گرمسار به اندازه مسیر راه آهن شمال پر سر سبزی نیست اما از جاذبه‌های دیدنی خاص خودش بهره‌مند است.  

خط راه آهن تهران به اهواز

اهواز یک شهر تاریخی در جنوب ایران است که به نخل‌های استوار و مردمان غیورش معروف است. این شهر که آب و هوای گرم و شرجی دارد، پر از اماکن تاریخی است که نشان از تمدن و فرهنگ غنی مردمانش دارد. طی مسیر خط راه آهن تهران به اهواز، از ایستگاه‌های قم، محمدیه، اراک، مومن آباد، شازند، ازنا، دورود و شهرهای تاریخی شوش، اندیمشک و هفت تپه گذر می‌کنید.  مسیر خط راه آهن تهران به اهواز مسافتی بالغ بر 120 کیلومتر دارد و حدود 16 ساعت طول‌ می‌کشد.

خط راه آهن مشهد به ساری

مشهد یکی از شهرهای مذهبی ایران است و مسافرینی که به این شهر مقدس سفر می‌کنند پس از بازدید از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهر، اغلب به سمت شمال کشور سفر می‌کنند. خط راه آهن مشهد به ساری این امر را برای مسافرینی که قصد سفر به شمال کشور را دارند را آسان کرده است. هرچه از مشهد به سمت ساری برویم، طبیعت مسیر سر سبزتر می‌شود و در طی مسیر از جنگل‌های فراوانی بازدید می‌کنید. برای این که از مشهد به سمت ساری بروید، حدود 14 ساعت باید در سفر باشید و از ایستگاه‌های کاشمر، اسفراین، شاهرود، دامغان، سمنان، گرمسار و فیروزکوه گذر می‌کنید.

خط راه آهن لرستان

در لرستان یک خط راه آهن سر تا سری به منظور گردشگری و بازدید از منابع طبیعی این شهر زیبا احداث شده است و اولین ایستگاه این مسیر ریلی که جزو زیباترین سفرهای ریلی ایران محسوب می‌شود، از شهر دورود شروع شده و سپس به خط راه آهن سراسری ایران اتصال می‌یابد. در طی این مسیر از جاذبه‌های طبیعی مانند آبشار و چشمه آبگرم، تالاب ازگن، آبشار بیشه و چشمه آب گوگرد بازدید می‌کنید.

زیباترین مسیرهای ریلی جهان

از آن زمان که اولین قطار توسط ریچارد ترویتیک ساخته شد تا امروزه که مسیرهای ریلی به صورت سراسری شهرها و کشورها را به یکدیگر متصل می‌کند، قطار نقش مهمی را در حوزه گردشگری ایفا کرده است و بسیاری از کشورها می‌توانند با جذب توریست و تسهیل بازدید از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی به اقتصاد کشورشان کمک کنند. در ادامه این مطلب، چند مورد از زیباترین مسیرهای ریلی جهان صحبت خواهیم کرد پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

خط آهن ترنس سیبری در کشور روسیه

کشور روسیه به عنوان دارنده طولانی‌ترین مسیر خط راه آهن در جهان معروف است. این خط راه آهن که با عنوان راه آهن سراسری اوراسیا شناخته می‌شود برای افرادی مطلوب است که می‌خواهند سفر به هشتاد شهر کوچک و بزرگ روسیه را در قالب یک سفر به یاد ماندنی چند ساعته تجربه کنند. مسافرین در طول این مسیر از جاذبه‌های دیدنی معروفی مانند رود ولگا، رشته کوه اورال و ابرهای شگفت انگیز رشته کوه استپ بارابا دیدن می‌کنند.

خط راه آهن کونکان در کشور هند

در طی مسیر راه آهن کونکان شما یکی از زیباترین آفریده‌های پروردگار را خواهید دید. آبشار دوداساگار در مرز گوا-کارناتاکا با ارتفاعی بالغ بر 6000  متر جاری است. در طی مسیر زمانی که از مرز این دو شهر می‌گذرید، این آبشار را خواهید دید که استوار بر کوه بر رودخانه‌های اطراف گوا سرریز می‌شود تا از نسیم خنک بهاری همراه با بوی خاک مرطوب لذت ببرید.

خط راه آهن اکسپوریل در سریلانکا

عده‌ای ازگردشگران معتقدند که سریلانکا یکی از زیباترین مسیرهای ریلی جهان را در دل خود جای داده است چراکه در طول مسیر از میان مزرعه‌های چای و آبشارهای فراوانی خواهید گذشت که مطمئنا تا انتهای مسیر چشم از تماشای این جاذبه‌ها بر نخواهید داشت.

خط راه آهن گرند کنیون در کشور آمریکا

حتما این خط راه آهن را در بسیاری از فیلم‌های وسترن آمریکایی دیده‌اید. منطقه‌ای بیابانی با کاکتوس‌هایی بزرگ و قطار قدیمی که با زغال سنگ در حال حرکت است. این خط راه آهن احداث شده است تا گردشگران را در ایستگاه پایانی به پارک ملی گرند کنیون برساند.

خط راه آهن رووس در آفریقای جنوبی

کشور آفریقای جنوبی یکی از شگفت انگیزترین طبیعت جهان را در دل خود جای داده است. همانطور که احتمالا می‌دانید این کشور دارای بزرگترین حیات وحش جانوری است و به همین خاطر یکی از زیباترین مسیرهای ریلی جهان در آن احداث شده است تا گردشگران بتوانند از بزرگترین معدن‌های این کشور تا وسیع‌ترین زیستگاه جانوری در کل جهان به آسانی بازدید کنند.

خط راه آهن وست هایلند در کشور اسکاتلند

خط راه آهن وست هایلند یکی از معروف‌ترین مسیرهای ریلی تفریحی است که اولین ایستگاه آن از گلاسکو آغاز می‌شود و پس از بازدید از جاذبه‌های طبیعی کشور اسکاتلند در بندر مالیاگ متوقف می‌شود. جالب است که بدانید در طول مسیر سوار بر قطارهای بخاری خواهید شد که علاوه بر دو چندان کردن جذابیت سفر امکان بازدید از جاذبه‌های تاریخی و کهن این کشور مهیا می‌کند. یکی از مهم‌ترین اماکن تاریخی کشور اسکاتلند می‌توان به پل بتنی گلن فینان اشاره کرد که قدمتی بالغ بر سیصد سال دارد.

خط راه آهن برگن در نروژ

این مسیر ریلی که مسافتی بالغ بر 371 کیلومتر را دارد به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای ریلی جهان شناخته شده است. شما در این سفر 7 ساعته در دل کشور نروژ از کوه‌ها و صخره‌های پوشیده از سفیدی برف و تنگ‌ترین دره‌های جهان بازدید می‌کنید.

جمع بندی

اولین خط راه آهن در بریتانیای کبیر حدود صد سال قبل ساخته شد. آن هم در زمانی که کشور بریتانیا از بهداشت عمومی مطلوبی برخوردار نبود اما مردمان آن دوره هرگز نمی‌دانستند که چه خدمت شگرفی در حوزه ترابری و حمل و نقل جهان انجام داده‌اند.

 امروزه قطار و متروهای زیر زمینی به یکی از محبوب‌ترین روش‌های مسافرتی تبدیل شده است چراکه گردشگران را از دشواری رانندگی و ترافیک بی‌نیاز می‌کند اما به جز این قطار یکی از روش‌های گردشگری و بازدید از اماکن تاریخی محسوب می‌شود. چراکه در طول مسیر علاوه بر تماشای تعداد بسیار زیادی از جاذبه‌های دیدنی و توریستی در وقت خود نیز صرفه جویی می‌کنند.

در این مقاله در هف هشتاد سعی کردیم چند مورد از زیباترین مسیرهای ریلی ایران و جهان را برای شما شرح دهیم و امیدواریم از مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا