قوانین حمل ماشین با قطار

بررسی قوانین حمل خودرو شخصی با قطار

شاید برایتان مهم باشد که در شهر یا کشور مقصد با خودروی شخصی رفت‌ و آمد کنید اما به دلیل طولانی بودن مسیر و دشوار بودن رانندگی از این کار منصرف شوید. شما می‌توانید با اتومبیل خود سفر کنید بدون این که دچار سختی و زحمت برای رانندگی به مدت زیاد و در مسیرهای طولانی شوید. یکی از راه‌های مرسوم برای انجام این کار انتخاب گزینه حمل ماشین با قطار است.

شما می‌توانید به راحتی اتومبیل خود را نیز همراهتان به سفر ببرید و در شهر مقصد از رانندگی با آن لذت ببرید. البته برای این کار باید واجد شرایط و قوانینی که در این زمینه وجود دارند باشید. برخی از این قوانین کاملا مربوط به خودرو و برخی مربوط به مسافر است که قبل از سفر مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در این مطلب قصد داریم شما را با قوانین مربوط به حمل خودرو با قطار آشنا و شرایط انتقال اتومبیل از این طریق را برایتان شرح دهیم. اگر علاقه‌مند به حمل اتومبیل شخصی‌تان توسط قطار و حمل‌ و‌ نقل ریلی از نقطه‌ای به نقطه دیگر هستید این مطلب می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

بلیطت با هف هشتاد

بررسی وب سایت کارگزاران ریلی

اصولا مسیرهای ریلی بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید اتومبیل شخصی خود را از طریق آن‌ها بین مبدا و مقصد جابه‌جا کنید. از سوی دیگر نیز مسیرهایی وجود دارند که یا قابلیت این جابه‌جایی را ندارند یا از نظر قانونی اجازه حمل‌ونقل خودروی شخصی را نمی‌دهند.

قبل از گرفتن تصمیم نهایی برای استفاده از شبکه ریلی کشور حتما از وجود این قابلیت در مسیر موردنظر اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام کنید. بهترین راه برای کسب اطمینان در این خصوص مراجعه به وب سایت کارگزاران ریلی است. شما می‌توانید تمامی استعلام‌های لازم را از این وب سایت دریافت و برنامه‌ریزی مطمئن‌تری برای سفر خود داشته باشید.

کدام خودروها شرایط حمل با قطار را دارند؟

قوانین حمل خودرو شخصی
قوانین حمل خودرو شخصی چیست؟

شاید شما نیز پس از اطلاع از خدمات ناوگان سفرهای ریلی کشور به فکر حمل‌ونقل خودروی خود با قطار افتاده‌اید. شرایطی که خودروی موردنظر برای حمل‌ونقل با قطار باید داشته باشد چندان پیچیده نیست. با این حال بهتر است قبل از تصمیم‌گیری با قوانین ناوگان حمل‌ونقل کشور در این خصوص آشنا شوید.

استاندارد بودن ابعاد خودرو

برای حمل ماشین با قطار خودروی شما باید دارای ابعاد استاندارد از نظر ناوگان راه آهن کشور باشد. حتما به یاد داشته باشید که ارتفاع خودرو نباید بیش از 158 سانتی‌متر باشد. همچنین خودرویی که دارای عرض بیش از 180 سانتی‌متر است را نمی‌توانید به وسیله قطار جابه‌جا کنید. خودرو‌هایی که ابعاد آن‌ها از میزان ذکر شده تجاوز کند قابلیت بارگیری بر روی واگن‌های قطار را نخواهند داشت.

امکان روشن شدن موتور خودرو

گاهی ممکن است خودرویی که قصد جابه‌جایی آن را از طریق ناوگان ریلی دارید به دلیل تصادف و یا مشکل فنی روشن نشود. در برخی مواقع نیز قصد جابه‌جا کردن یک ماشین کلکسیونی را دارید که به دلایل مختلف نمی‌توانید آن را روشن کنید. مطمئن باشید که مسئولان مربوطه به هیچ عنوان اتومبیل‌هایی با این شرایط را بارگیری نخواهند کرد. بارگیری و حمل ماشین با قطار برای خودروهایی که قابلیت روشن شدن ندارند توسط قطار یک امر غیر قانونی است.

حمل ‌و نقل خودروی ارگان های دولتی

ممکن است خودرویی که قصد جابه‌جایی آن را با قطار دارید متعلق به یک سازمان دولتی، سیاسی و غیره باشد. در این صورت باید مجوز‌های لازم را به صورت رسمی اخذ و به مسئولان راه ‌آهن ارائه کنید. توجه داشته باشید که در صورت عدم ارائه مدارک ذکر شده به مسئولان این امر خودروی شما بارگیری نخواهد شد.

شرایط و زمان پیش فروش بلیط قطار

خودروهای وارداتی

شاید حمل ماشین با قطار گزینه مناسبی برای افرادی‌ست که خودرو‌های خارجی را خریداری کرده و وارد کشور می‌کنند. اگر جزو این دسته از افراد هستید باید قبل از مراجعه به ایستگاه قطار و تحویل خودرو به مسئولان بارگیری برگ سبز گمرکی آن را ارائه کنید. با ارائه برگ سبز گمرکی و تایید آن توسط مسئولان مربوطه اجازه بارگیری به شما داده خواهد شد.

شرایط حمل ماشین با قطار

تا این بخش از گفتار به قوانین اصلی در مورد حمل‌ونقل خودرو توسط ناوگان ریلی کشور اشاره کردیم. تمامی قوانین بالا باید به طور کامل رعایت شوند. در غیر این صورت به هیچ عنوان امکان بارگیری خودرو وجود نخواهد داشت. در ادامه نیز شما را با نکات ریزتری آشنا می‌کنیم که معمولا نادیده گرفته می‌شوند اما بسیار مهم هستند. در واقع شما با عدم رعایت این موارد مجبور به لغو ارسال اتومبیل خود با استفاده از قطار خواهید شد بنابراین حتما به این نکات توجه کنید.

ساعت دقیق بارگیری

اگر خودروی شما به صورت کامل واجد شرایط حمل‌ونقل با قطار است و برای آن بلیط تهیه کرده‌اید سر وقت رسیدن را فراموش نکنید. بسیاری از افراد در مورد لغو سفر به دلیل تاخیر و دیر تحویل دادن اتومبیل به مسئولان بارگیری تجربه مشابهی دارند.

حتما توجه داشته باشید که حدود ساعت ۸ صبح اتومبیل خود را به محل بارگیری تحویل دهید تا در واگن مخصوص قرار بگیرد. این نکته جزو قوانینی است که به هیچ عنوان شامل اغماض نمی‌شود و در صورت عدم رعایت بلیط شما خواهد سوخت.

پر کردن باک بنزین به اندازه یک چهارم ظرفیت

گاهی افراد تصور می کنند که قبل از بارگیری باید باک بنزین اتومبیل خود را کاملا خالی کنند تا اتومبیل شرایط بهتری برای جابه‌جایی و بارگیری داشته باشد. برعکس آن نیز در بسیاری از موارد دیده شده است. افراد قبل از بارگیری اتومبیل باک آن را کاملا پر می‌کنند و به مسئولان مربوطه تحویل می‌دهند.

نکته قابل توجه در این مورد این است که باک ماشین نباید کاملا خالی و نه کاملا پر باشد. بهترین کار این است که باک بنزین خودروی خود را به اندازه یک چهارم ظرفیت پر کنید. یادتان باشد که در غیر این صورت مسئولان مربوطه می‌توانند از بارگیری خودروی شما جلوگیری کنند.


زیباترین مسیر های ریلی ایران و جهان 


نکات ایمنی در مورد حمل ماشین با قطار

برای این که مطمئن شوید خودرو بدون مشکل و کاملا سالم به مقصد می‌رسد باید تمام نکات ایمنی را در خصوص خودرو مورد بررسی قرار دهید. نکات ایمنی که باید قبل از بارگیری خودرو انجام شود شامل موارد زیر است:

باز کردن سر باتری

اولین اقدام ایمنی مهمی که قبل از بارگیری خودرو باید انجام شود باز کردن سر باتری‌های خودرو است. توجه داشته باشید که حتما این کار را انجام دهید تا از خطرات و آسیب‌های احتمالی که ممکن است در اثر نوسانات برق در خودرو ایجاد شود جلوگیری کنید.

وسایل و لوازم شخصی خود را به طور کامل خالی کنید!

یکی از اشتباهاتی که افراد مرتکب آن می‌شوند این است که لوازم شخصی خود در داخل خودرو را به صورت کامل تخلیه نمی‌کنند. گزارش‌های بسیاری وجود دارد که وسایل شخصی افراد در زمان بارگیری از داخل ماشین گم شده است. در اکثر مواقع مسئولان مربوط به بارگیری خودرو مسئولیتی را در این خصوص قبول نمی‌کنند. بنابراین برای جلوگیری از گم شدن اشیا شخصی خود حتما قبل از بارگیری آن‌ها را از داخل خودرو خارج کنید.

نحوه خرید بلیط برای حمل ماشین با قطار

اگر قصد جابه‌جا کردن خودروی شخصی با قطار را دارید کافی‌ست مانند زمانی که برای خودتان بلیط تهیه می‌کنید برای اتومبیل نیز بلیط تهیه کنید. شما می‌توانید بلیط قطار را از ایستگاه‌های راه آهن تهیه کنید. راه دیگر این است که از سایت‌های معتبر گردشگری بلیط خود را خریداری کنید. اگر به هر دلیلی بلیط را گم کنید نیازی به خرید مجدد بلیط نیست. با درخواست بلیط المثنی و ارائه مدارک موردنیاز می‌توانید مجددا و بدون پرداخت هزینه بلیط تهیه کنید.

کاملا روشن است که اگر برای خرید بلیط قطار از روش آنلاین استفاده کنید دردسر کمتری دارید و مانند سایر خرید‌های اینترنتی به راحتی بلیط موردنظرتان را تهیه خواهید کرد. ما در هف هشتاد با ارائه بهترین قیمت‌ها به شما کمک خواهیم کرد تا مناسب‌ترین خرید را انجام دهید.

طبیعتا قیمت بلیط برای خودرو نسبت به فاصله مبدا و مقصد و عوامل دیگر متغیر خواهد بود. در زمان نگارش این متن برای تهیه بلیط جهت حمل ماشین با قطار باید حدودا رقمی بین 1.090.500 تا 2.025.000 تومان را در نظر بگیرید. همان‌طور که گفته شد پس از مشخص شدن مبدا و مقصد می‌توانید از قیمت دقیق بلیط موردنظرتان مطلع شوید.

تحویل گرفتن خودرو

به یاد داشته باشید که در زمان تحویل خودرو باید مدارک موردنیاز را به اضافه اصل مدارک شناسایی مالک، کارت مالکیت خودرو و همچنین سند آن ارائه کنید. اگر به هر دلیلی این مدارک را به همراه نداشته باشید طبق قانون نمی‌توانید اتومبیل خود را تحویل بگیرید.

اگر ماشین شما گذر موقت باشد در صورتی که زمان مجوز عبور و مرور آن به پایان نرسیده باشد مشکلی در تحویل گرفتن ماشین نخواهید داشت. در ضمن اگر خودرویی که قصد حمل‌ونقل آن از طریق ناوگان ریلی را دارید هنوز پلاک نشده است حتما برگه فروش آن را همراه خود داشته باشید.

جبران خسارت

به طور معمول در زمان حمل ماشین با قطار همه چیز سر موقع اتفاق خواهد افتاد و ماشین طبق برنامه زمانی تحویل شما خواهد شد. اما گاهی به دلایل پیش‌بینی نشده ممکن است تحویل ماشین با تاخیر صورت پذیرد. در این صورت شما می‌توانید ۵۰% از مبلغ بلیط را پس بگیرید. همچنین به یاد داشته باشید که اگر به هر دلیلی اتومبیل شما در مقصد تحویل داده نشود می‌توانید برای دریافت کامل بهای بلیط خود اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا