اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس

مهم نیست با چه وسیله نقلیه‌ای سفر می‌کنیم، مهم این است که در طول سفر دردسر کمتری داشته باشیم و سفری شیرین و خاطره‌انگیز تجربه کنیم. یکی از مهم‌ترین نکات برای سفری آرام، رعایت قوانین استفاده از وسیله نقلیه مورد‌نظر است. در نتیجه اگر قصد سفر با قطار و اتوبوس را داشته باشید، باید قبل از خرید بلیط قطار و خرید بلیط اتوبوس در مورد اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس به خوبی آگاه شوید.

بسیاری از مسافرانی که قصد سفر با اتوبوس یا قطار را دارند قوانین مربوط به سفر با این وسایل نقلیه از جمله قوانین مربوط به حمل و نقل چمدان و حمل اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس را نمی‌دانند. عدم آگاهی در مورد این موارد منجر به مشکلاتی در طول سفر می‌شود. حتی ممکن است به دلیل به همراه داشتن اقلام ممنوعه قطار یا اتوبوس موردنظر را از دست بدهید. برای جلوگیری از هدررفتن هزینه‌ای که برای خرید بلیط اتوبوس و قطار می‌پردازید ما در هف هشتاد همراه شوید.

اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس

در ادامه در مورد اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس به صورت جداگانه صحبت خواهیم کرد:

اقلام ممنوعه در قطار

قطار به دلیل راحتی و ایمنی همیشه می‌تواند اولین انتخاب برای سفر باشد. فضای قطار با کوپه‌های متصل، راهروهای باریک، رستوران‌ها و سایر امکانات، فضایی نوستالژیک را تداعی می‌کند. برای لذت بردن از سفر ریلی خود قبل از سوار شدن به قطار باید مقررات را به طور کامل مطالعه کنید.

هنگام خرید بلیط قطار در هف هشتاد به شما اطلاع داده می‌شود که قطار مسئولیتی در قبال مفقود شدن وسایل شما ندارد، بنابراین بهتر است از حمل اشیاء قیمتی خودداری کنید.

چه وسایلی را نمی‌ توان با قطار حمل کرد؟

به منظور رعایت حال سایر مسافران و تضمین سفری ایمن برای همه، حمل برخی از اقلام در قطار ممنوع است. به عنوان مثال، حمل اشیایی مانند سلاح و مهمات، مواد محترقه و مواد منفجره در قطار ممنوع است. اگر دلیل قانع‌کننده‌ای برای حمل چنین موادی دارید، باید آن را قبل از سوار شدن به مسئول مربوطه تحویل دهید و در مقصد از او تحویل بگیرید. علاوه بر این، حمل کالاهای قاچاق، مواد سمی و بیماری‌زا، مواد رادیواکتیو، سلاح‌های سرد و موارد مشابه در قطار غیرقانونی است.

محدودیت‌های قابل‌توجهی نیز برای حمل‌و‌نقل حیوانات با قطار اعمال می‌شود. شما نمی‌توانید هیچ حیوانی را همراه خود وارد قطار کنید، به جز پرندگان در قفس که آنها نیز در صورتی  قابل‌قبول هستند که خطری برای دیگران ایجاد نکنند. درغیر این صورت ممکن است افسر ویژه قطار از شما بخواهد که قفس را در محل خاصی از قطار بگذارید و در مقصد تحویل بگیرید.

هیچ ممنوعیت خاصی برای غذا و نوشیدنی غیر از مشروبات الکلی وجود ندارد. البته کاملاً منطقی است که مواد غذایی بدبو را نباید با خود به داخل کوپه‌ها ببرید.

کوپه یک مکان عمومی است و اگر کوپه دربست نداشته باشید، نباید با حمل جعبه، چمدان بزرگ و حجیم، فضای دیگران را اشغال کنید. حمل چمدان با اندازه غیرمعمول اغلب منجر به اشغال شدن راهروها می‌شود. در نتیجه توصیه می‌شود از بسته‌های کوچکتر استفاده کنید و هنگام بسته‌بندی، موقعیت بسته خود را در کوپه در نظر بگیرید.

اقلام ممنوعه در اتوبوس

اتوبوس یک وسیله نقلیه برای مسافرت‌های ارزان‌قیمت محسوب می‌شود. در فضای اتوبوس مسافران نزدیک به یکدیگر می‌نشینند و به همین دلیل سازمان حمل‌ونقل جاده‌ای قوانینی را برای تامین امنیت مسافران اتوبوس وضع کرده است. بهتر است با این قوانین آشنا باشید تا هنگام سوار شدن به اتوبوس با مشکل مواجه نشوید.

برای تجربه یک سفر دلپذیر و بدون دردسر با اتوبوس، درست مانند قطار باید اصولی را رعایت کنید. رعایت این اصول توسط تمامی مسافران سفری بی‌دغدغه و آرام را امکان‌پذیر می‌کند. همه این قوانین برای اطمینان از ایمنی سایر مسافران، عدم تأثیرگذاری بر آسایش آنها و اطمینان از سلامت اتوبوس تا رسیدن به مقصد تنظیم شده‌اند.

چه وسایلی را نمی‌ توان با اتوبوس حمل کرد؟

حمل مواد منفجره و اسیدی، مواد محترقه، مواد قابل اشتعال، مواد سمی، مواد رادیواکتیو و مواردی از این قبیل با اتوبوس غیرقانونی است.

همچنین شما نمی‌توانید حیوانات اهلی و وحشی را با اتوبوس حمل کنید. با این حال اگر مسافر نیاز دارد حیوانی را با خود حمل کند، می‌تواند این موضوع را با راننده در میان بگذارد. راننده نیز پس از بررسی شرایط و وضعیت، اجازه حمل حیوان را می‌دهد.

حمل اشیایی که آسایش مسافران را مختل می‌کنند و اصول ایمنی را زیر پا می‌گذارند مانند سلاح سرد و گرم، اجسام تیز، اجسام با صدای بلند، اجسامی که فضای زیادی در اتوبوس اشغال می‌کنند و هر چیزی که امنیت مسافران را به خطر می‌اندازد با اتوبوس ممنوع خواهد بود.

در میان دیگر اقلام ممنوعه در اتوبوس می‌توان وسایل عفونی و غیربهداشتی و هر چیزی که باعث بوی بد شود از جمله لاشه حیوانات، غذای فاسد و مواردی از این قبیل را نام برد. حمل مواد مخدر، مواد روانگردان، مشروبات الکلی و قرص‌های شبه مخدر در اتوبوس ممنوع است و برخورد قانونی را به همراه خواهد داشت.

شرایط و زمان پیش فروش بلیط قطار

مقدار مجاز بار در قطار و اتوبوس

علاوه بر بررسی اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس، آگاهی از میزان بار مجاز برای حمل در قطار و اتوبوس نیز اهمیت زیادی دارد و برای رعایت حقوق دیگر مسافران ضروری است.

به طور کلی میزان بار مجاز در قطار 30 کیلوگرم است. در ضمن ابعاد چمدان باید حدود 75 سانتی‌متر باشد. علاوه بر این، می‌توانید یک کیف دستی با اندازه مناسب نیز به همراه داشته باشید. اگر چمدان مسافر بزرگ‌تر از این ابعاد باشد، باید آن را در بخش بار قطار قرار دهد. البته این بخش نیز چمدان‌هایی با ابعاد بیشتر از 2 متر و وزن بیش از  200 کیلوگرم را نمی‌پذیرد.

بار مجاز برای هر مسافر اتوبوس 20 کیلوگرم است. اگرچه ممکن است بار حمل شده توسط مسافر اتوبوس به طور جدی کنترل نشود، اما بارهای زیاد و سنگین طبیعتاً دیگران را آزار می‌دهد. بنابراین اگر بار شما سنگین است و قصد سفر با اتوبوس را دارید، توصیه می‌شود چمدان خود را از قبل به مقصد ارسال کنید.

میزان مجاز بار در قطار چقدر است؟

اگر بار اضافی و سنگین در قطار حمل کنید، محموله‌های شما از نظر دو بعد اندازه و وزن بررسی می‌شوند. اندازه مجاز بار 70*7۰ سانتی متر و وزن آن نمی‌تواند از 30 کیلوگرم بیشتر باشد. اگر چمدان اضافی دارید، باید آن را به بخش باربری قطار تحویل دهید. این بخش قسمتی از قطار است که وسایل شما را در ابتدای مسیر تحویل می‌گیرد و در انتهای مسیر به شما تحویل می‌دهد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم باری که به این بخش تحویل می‌دهید نباید بیش از 200 کیلوگرم وزن داشته باشد و ابعاد بیش از 2*2 متر قابل‌قبول نیست. بهتر است وسایل با ارزش خود را در این بخش قرار ندهید.

حمل بار اضافی برای شما هزینه‌ای در بر دارد، اما ایمنی بار شما تضمین می‌شود. مراقب باشید اگر چمدان اضافی دارید، حتما یک ساعت قبل از حرکت قطار در ایستگاه حاضر شوید و پس از بستن چمدان، آن را به بخش ویژه تحویل دهید. حدود چهل دقیقه قبل از حرکت قطار، این بخش بسته می‌شود و دیگر بار اضافی نمی‌پذیرد.

میزان بار مجاز در اتوبوس چقدر است؟

برای سفر با اتوبوس شما نسبت به قطار محدودیت بیشتری خواهید داشت. هر چند بار اتوبوس در ایران وزن نمی‌شود، اما با حمل کردن بار اضافی، آسایش خود و دیگران را مختل می‌کنید و طبق قوانین مجاز به حمل بار بیش از 20 کیلوگرم نخواهید بود.

حمل اجسام با ابعاد غیرعادی با اتوبوس ممنوع است. راننده می‌تواند با هر یک از این موارد برخورد کند و جایی برای اعتراض نیست. در مورد سفرهای خارجی، هر شرکت قوانین خاص خود را دارد. به طور کلی برای هر مسافر برای مسیرهای برون کشوری 40 کیلوگرم بار مجاز است که به ازای هر کیلوگرم اضافه مبلغی باید پرداخت شود.

سخن پایانی

سفر با اتوبوس و قطار سطح بالایی از امنیت را برای شما ایجاد می‌کند، راحت و کم هزینه است و همه طبقات اجتماعی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند. فراموش نکنید که هنگام سفر با این وسایل نقلیه شما وارد جامعه‌ای کوچک می‌شوید و باید قوانین را رعایت کنید.

 بنابراین قبل از سفر مقررات مربوطه را به دقت مطالعه کرده و از حمل اشیا ممنوعه در قطار و اتوبوس جدا خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود نسبت به قوانین حمل بار نیز آگاه شوید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. با خرید بلیط قطار و اتوبوس از سامانه ۷۸۰ از مزایای زیادی از جمله پشتیبانی ۲۴ ساعته، تقویم قیمتی و امکان مقایسه قیمت‌ها بهره‌مند خواهید شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا