فرق قطار 6 تخته با 4 تخته چیست؟ چه امکاناتی دارند؟

فرق قطار 6 تخته با 4 تخته چیست؟ عده‌‌ای از مسافران بر این باورند که قطارهای کوپه‌‌ای نسبت به قطارهای اتوبوسی برتری دارند و از امکانات و مزایای بهتری برخوردار هستند. در مورد قطارهای کوپه‌‌ای ۴ تخته‌‌ای و ۶ تخته‌‌ای نیز همین مسئله وجود دارد؛ اما در واقع موردی که مشخص کننده سطح کیفی امکانات و قیمت بلیط قطارها است چیزی غیر از تعداد تخت‌ها و نوع چینش آن‌هاست.

برای مثال قطار سریع السیر ایران بدون کوپه است ولی بخاطر امکانات و خدماتی که به مسافران ارائه می‌دهد جزء بهترین قطارها محسوب می‌شود. یکی از قطارهای کوپه‌‌ای شرکت رجا که بهترین و لوکس ترین امکانات را در اختیار مسافران قرار می‌دهد قطار زندگی است.

با این تفاسیر نمی‌توان ادعا کرد یک قطار 6 تخته از یک قطار 4 تخته دارای امکانات بیشتر یا کمتری است. زیرا کیفیت یک قطار را بر حسب کلاس، درجه قطار و کیفیت کوپه‌ها مشخص می‌کنند. حال در ادامه این مقاله قصد داریم فرق قطار 6 تخته با 4 تخته را شرح دهیم و به تعدادی از امکانات آن‌ها اشاره کنیم. همراه ما باشید.

بررسی امکانات قطارهای 4 تخته

قطارهای 4 تخته به دلیل سایز استاندارد کوپه‌ها از رایج‌ترین نوع قطارهای مورد استفاده در بازار به شمار می‌روند. همچنین به دلیل جای گیری هر چه بهتر مسافران در کوپه، این قطارها علاوه بر ایران در سرتا سر جهان دارای طرفداران زیادی هستند. قطارهای پنج ستاره زندگی، نور الرضا و پنج ستاره فدک چند نمونه از قطارهای 4 تخته هستند که در ادامه به بررسی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

شرایط و زمان پیش فروش بلیط قطار

قطار پنج ستاره زندگی

قطار 5 ستاره زندگی در اصل نسخه ارتقا یافته قطار سبز است که امکانات بیشتری دارد. ظرفیت قطار ستاره زندگی 250 الی 300 مسافر است. اگر شما هم به دنبال قطاری با امکانات بروز هستید قطار ستاره زندگی انتخابی مناسب است. در این مدل قطار 4 تخته مهمان‌داران خانم و آقا در خدمت شما هستند. خدماتی که در قطار پنج ستاره زندگی ارائه می‌شود بیشتر شبیه به یک هتل متحرک است.

قطار پنج ستاره فدک

قطار پنج ستاره فدک را می‌توان از لوکس ترین ناوگان حمل و نقل سفرهای ریلی کشور دانست. وقتی وارد این قطار می‌شوید متوجه خواهید شد که امکاناتی در حد یک هتل چند ستاره دارد. به دلیل امکانات بی‌نظیری که در این قطار وجود دارد به آن هتل پنج ستاره متحرک نیز می‌گویند. قطار پنج ستاره فدک یکی از قطارهای 4 تخته است که توانایی حرکت با سرعت 200 کیلومتر بر ساعت را دارد.

معرفی متداول ترین امکانات رفاهی در قطارهای 4 تخته

اگر قصد دارید در مسافرت به جای استفاده از هواپیما از قطار استفاده کنید باید اطلاعات مناسبی از امکانات قطارهای 4 تخته بدست آورید. تعدادی از قطارها مانند قطار سیمرغ دارای واگن‌های شیک هستند و بعضی از آن‌ها واگن‌های ساده‌تری دارند. قطارهای 4 تخته چهار نفره هستند و کوپه‌های این قطارها اندازه‌های استاندارد دارند که فضایی راحت را برای خوابیدن 4 نفر فراهم کرده است.

اگر می‌خواهید حریم شخصی بیشتری داشته باشید و هزینه کمتری را برای دربست کردن قطار بپردازید، قطارهای 4 تخته پیشنهاد بسیار خوبی هستند. این قطارها یکی از بهترین گزینه‌ها برای استفاده خانواده‌های کم جمعیت و زوج‌های جوان است. طبق بررسی‌های انجام شده مشخص شده که قطارهای 4 تخته دارای امکاناتی از قبیل زیر است:

 • این قطارها از سیستم تهویه هوای مناسبی برخوردار هستند.
 • قطار 4 تخته دارای سیستم صوتی و تصویری با قابلیت پخش به صورت مرکزی است. همچنین پخش ماهواره‌‌ای کانال‌های تلویزیونی را دارد.
 • در این قطارها پذیرایی به صورت کامل و با میان وعده به صورت رایگان انجام می‌پذیرد.
 • دارای سرویس بهداشتی و فرنگی است.
 • در برخی از قطارها از پریز برق 220 ولت پشتیبانی می‌شود.
 • برای بیمارانی که دارای مشکلات جسمی ‌هستند ویلچر قرار داده است.

امکان فروش غذا و تنقلات به صورت آنلاین، در هنگام رزرو بلیط با هزینه جداگانه وجود دارد. این ویژگی سبب می‌شود مسافر بعد از آن که بلیط خود را انتخاب کرد، وارد منو غذای انتخابی شود و غذای مورد علاقه خود را انتخاب کند. سپس هزینه آن را در کنار هزینه بلیط در درگاه بانکی پرداخت کند.

بررسی امکانات قطارهای 6 تخته

مسلما با توجه با افزایش تعداد نفرات از امکانات کاسته می‌شود. قطارهای ۶ تخته امکانات قطارهای 4 تخته را ندارند؛ اما دارای فضای کابین بیشتری هستند. اگر بخواهیم یک مثال از تفاوت قطار 6 تخته با 4 تخته را نام ببریم می‌توان گفت که قطار 4 تخته از سیستم صوتی و تصویری بهره می‌گیرد در حالی که در قطار ۶ تخته تنها از سیستم صوتی بهره می‌برد.

قطارهای 6 تخته مناسب خانواده‌های پر جمعیت و مسافرت‌های دانشجویی است. قطار 6 تخته پارسی و قطار میلاد یکی از بهترین و رایج ترین قطارهای مورد استفاده در ناوگان ریلی کشور است. در ادامه به بررسی بیشتر این قطارها خواهیم پرداخت.

قطار 6 تخته پارسی

قطار پارسی یکی از قطارهای مورد استفاده رجا است که جزء قطار‌های 6 تخته محسوب می‌شود. این قطار از واگن‌های درجه 2 استفاده می‌کند و از لحاظ کیفی و خدمات قابل ارائه، در سطح مناسبی قرار دارد. قطار پارسی در هر واگن شامل 10 کوپه است و هر کوپه 6 نفر ظرفیت دارد.

پس می‌توان گفت ظرفیت هر واگن نیز 60 نفر است. در هر واگن امکانات پایه و اولیه مانند سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وجود دارد و هر واگن دارای سرویس خواب است. این مدل از قطار سیستم تهویه هوای مناسب و پریز برق 220 ولت هم دارد. همینطور از سیستم رسانه‌‌ای نیز پشتیبانی می‌کند.

قطارهای 6 تخته میلاد

بدون شک قطار میلاد از بهترین قطارهای 6 تخته شرکت رجا محسوب می‌شود. این قطار دارای واگن‌های شیک و زیبایی است و می‌توان آن را از بهترین قطارهای 6 تخته این شرکت به شمار آورد. از جمله امکانات و قابلیت‌های قطار میلاد می‌توان به واگن‌های عایق، سیستم تهویه مطبوع، سرویس‌های بهداشتی تمیز و ملزومات خواب اشاره کرد. این قطار در اکثر مسیرهای ریلی کشور فعال است.

معرفی متداول ترین امکانات در قطارهای 6 تخته

 • در این قطار پذیرایی میان وعده به صورت رایگان انجام می‌پذیرد.
 • در قطارهای 6 تخته امکان دریافت روزنامه و نشریات جهت خواندن مسافرین فراهم شده است.
 • قطارهای 6 تخته از سیستم تهویه هوای مطبوعی بهره می‌برد.
 • دارای سرویس خواب بسیار تمیز و راحتی است.
 • در این قطارها مانند قطارهای 4 تخته برای بیماران با مشکلات جسمی‌ و سالمندان ویلچرهایی را فراهم کرده است.
 • در کوپه‌های این قطار از سیستم صوتی و در برخی از سیستم‌های تصویری پشتیبانی می‌شود. همچنین بعضی از آن‌ها قابلیت نصب فلش و مموری همراه را دارند.
 • در کوپه‌های قطار آب معدنی به صورت رایگان به ازای هر مسافر قرار داده شده است.
 • کوپه‌های این قطارها دارای جعبه‌های کمک‌های اولیه هستند که در صورت نیاز مسافرین از آن‌ها استفاده کنند.
 • بعضی از کوپه‌های قطار 6 تخته مانند قطارهای 4 تخته دارای پریز برق 220 ولت هستند.
 • این قطار دارای سرویس بهداشتی و فرنگی به صورت ثابت و سیار است.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل فرق قطار 6 تخته با 4 تخته را شرح دهیم، امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. چنانچه تجربه خوب یا بد از سفر با قطار دارید، لطفا با ما و دیگر مخاطبین هف هشتاد در میان بگذارید. در صورتی که قصد سفر با قطار را دارید، می‌توانید به‌راحتی و بدون مشکل بلیط قطار را از سایت هف هشتاد تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا