شرایط و زمان پیش فروش بلیط قطار

پیش فروش بلیط قطار های 1 تا 31 اردیبهشت ماه از سه شنبه 21 فروردین 1403 آغاز می شود.

مسافران معمولاً سفر با قطار را یکی از راحت ترین و شگفت انگیزترین تجربه ها تلقی می کنند و به طور گسترده ای از این امکان استفاده می کنند. شرکت های راه آهن نیز به منظور بهره برداری بهتر از تقاضا و برنامه ریزی دقیق تر برای سفرهای ریلی، به صورت مکرر به پیش فروش بلیط قطار در مسیر های پر تردد می پردازند. این اقدامات به مسافران این امکان را می دهد تا با اطمینان و آسوده خاطر، بلیط متناسب با برنامه سفر خود را تهیه کنند. در واقع، پیش فروش بلیط قطار به افراد این امکان را می دهد تا مدتی قبل از تاریخ عرضه عادی بلیط، بلیط خود را به خریداری کرده نگرانی از بابت بلیط نداشته باشند.

در این مقاله، به شرایط و زمان پیش فروش بلیط قطار و همچنین نکاتی که باید در زمان خرید بلیط قطار رعایت کنید، پرداخته ایم، پس با ما همراه باشید.

چرا پیش فروش بلیط قطار؟

پیش فروش بلیط قطار، یک خدمت عالی از شرکت راه آهن ایران است که این امکان را به مسافران می دهد تا قبل از دوره عادی فروش، بلیط قطار خود را تهیه کنند. این سرویس کاربردی باعث می شود مسافران با آرامش و بدون نگرانی از اتمام بلیط، برنامه ریزی دقیق تری برای سفر خود داشته باشند.

با استفاده از پیش فروش بلیط قطار، به راحتی می توانید مدتی قبل از تاریخ حرکت، بلیط موردنظر خود را خریداری کنید و از امکان انتخاب مسیر، کلاس و حتی صندلی خود لذت ببرید.

خرید بلیط از هف هشتاد
خرید بلیط از هف هشتاد

پیش فروش قطار چه زمانی آغاز می شود؟

تاریخ های پیش فروش بلیط قطار برای هر ماه از سال ممکن است به دلیل متغیرهای مختلفی متفاوت باشد. عموماً پیش فروش بلیط قطار برای هر ماه از ماه قبل آغاز می شود. شاید در برخی ماه ها، به دلیل افزایش تقاضا، پیش فروش حتی دوبار در ماه انجام شود. به طور کلی تاریخ های پیش فروش بلیط های قطار در طول سال متفاوت است. به عنوان مثال، در فصل بهار با شروع نوروز، پیش فروش بلیط های نوروزی معمولا از 23 اسفند تا 15 فروردین انجام می شود. همچنین،با فرا رسیدن تابستان و آغاز سفرهای تابستانه، پیش فروش بلیط های تابستانی نیز معمولا در بازه 16 مرداد تا 31 شهریور انجام می پذیرد. پیش از تعطیلات رسمی و پشت سرهم در دیگر فصول نیز پیش فروش بلیط قطار را داریم.

قیمت پیش فروش بلیط قطار

قیمت پیش فروش بلیط قطار به عوامل متعددی بستگی دارد و این عوامل در تعیین قیمت نقشی اساسی دارند. در ادامه به برخی از این عوامل و نکاتی تاثیر گذار در قیمت پیش فروش بلیط قطار اشاره می کنیم:

 1. ظرفیت باقی مانده

میزان ظرفیت باقی مانده در قطار نیز در تعیین قیمت پیش فروش تأثیر دارد. در صورتی که ظرفیت باقی مانده کم باشد، قیمت ها ممکن است افزایش یابد.

 1. تاریخ سفر

فصل سفر و تاریخ و تعطیلی ها در قیمت بلیط قطار نقش تعیین کننده دارند. در تعطیلات یا دوره های تقاضای زیاد، قیمت ها معمولاً افزایش می یابند.

 1. کلاس سفر

نوع کلاسی که مسافر انتخاب می کند نیز در قیمت گذاری تأثیر دارد. کلاس های اقتصادی، تجاری و قطارهای اتوبوسی درقیمت متفاوت هستند.

 1. مسیر سفر

مسافت و مسیر سفر نیز در تعیین قیمت تأثیر دارد. مسافت های طولانی تر معمولاً باعث افزایش قیمت می شوند.

 1. امکانات اضافی

اگر برخی از امکانات اضافی مانند وعده های غذایی یا اینترنت در قطار ارائه شود، نیز قیمت بلیط را تغییر می دهد.

 1. سن

هزینه بلیط قطار کودکان با بزرگسالان متفاوت است. قیمت بلیط قطار برای کودکان زیر دو سال رایگان بوده و برای تهیه بلیط تنها نیاز به پرداخت هزینه بیمه سفر می باشد و هزینه بلیط کودکان بین 2تا12 سال نیم بها حساب می شود.

در نهایت، قیمت پیش فروش بلیط قطار یک ترکیب پیچیده از عوامل مختلف است که توسط شرکت های راه آهن با توجه به تقاضا، زمان، شرایط بازار و عوامل دیگر تعیین می شود.

خرید هنگام پیش فروش بلیط قطار

خرید بلیط پیش فروش قطار با خرید بلیط های عادی تفاوتی ندارد و این دو روش اساساً مشابه هستند. به منظور رزرو بلیط های پیش فروش می توانید از سایت هف هشتاد استفاده نمایید. برای خرید بلیط خود می توانید مراحل زیر را دنبال کنید.

ایجاد حساب کاربری یا ورود به حساب کاربری قبلی در سایت هف هشتاد

در صفحه فروش بلیط، اگر قبلاً حساب کاربری ایجاد کرده اید، با وارد کردن اطلاعات و ورود به حساب خود، می توانید به مرحله بعدی بروید. در غیر این صورت، باید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.

ورود به صفحه فروش بلیط

پس از ورود به وب سایت، به صفحه فروش بلیط قطار می روید. این قسمت معمولاً در منوی اصلی وب سایت قرار دارد و با کلیک بر روی آن، وارد صفحه فروش بلیط می شوید.

انتخاب بلیط

پس از ورود به حساب کاربری خود، می توانید مسیر مورد نظر و تاریخ سفر را جستجو نموده و بلیط مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

وارد نمودن اطلاعات

در مرحله بعد، انواع کوپه ها و تعداد تخت های مورد نظرتان را انتخاب می کنید. پس از تکمیل اطلاعات، به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد. پس از انجام پرداخت موفق، بلیط خریداری شده به ایمیل یا تلفن همراه ثبت شده ارسال می شوند.

نحوه استرداد پیش فروش بلیط قطار

استرداد بلیط های پیش فروش قطار، می تواند به دلایل مختلفی از جمله تغییر برنامه یا اتفاقات غیرمنتظره انجام شود. قوانین استرداد بلیط های پیش فروش قطار همانند بلیط های عادی قطار بوده و تفاوتی ندارد. اگر شما پس از خرید بلیط متوجه شوید که مجبور به انصراف از سفر هستید، می توانید برای استرداد بلیط با پشتیبانی سایت هف هشتاد با شماره 021-4780 تماس بگیرید. درخواست لغو بلیط قطار، به توجه به زمان باقی مانده تا حرکت قطار، مشخص می شود. بنا بر مقررات شرکت های ریلی عودت وجه به صورت زیر در نظر گرفته شده است.

 • پیش از 12 ساعت تا حرکت: 90٪ بازگشت وجه
 • 12 تا 3 ساعت تا حرکت:70٪ بازگشت
 • کمتر از 3 ساعت تا حرکت: 50٪ بازگشت

توجه داشته باشید در صورتی که قطار حرکت کند و شما از قطار جا بمانید یا به هر دلیلی مسافر قطار نباشید، مبلغی بابت عودت بلیت به شما برگردانده نمی شود. پیشنهاد می کنیم حتما پیش از درخواست استرداد شرایط و ضوابط مربوط به استرداد بلیط قطار را بررسی نمایید، زیرا این احتمال وجود دارد که هر شرکت ریلی در این زمینه سیاست مختص به خود را در این زمینه داشته باشد.

نکات مهم پیش فروش بلیط قطار

 • پیش فروش بلیط قطار، مختص قطارهای رجا است و بلیط قطارهای دیگر از جمله شرکت های ریلی فدک، نورالرضا و … در پیش فروش ارائه نمی شوند. برای تهیه بلیط این شرکت ها، می توانید با وارد کردن مسیر و تاریخ مورد نظر در کادرهای جستجوی بالای صفحه، اقدام به جستجو و رزرو بلیط کنید.
 • در زمان آغاز پیش فروش بلیط تمامی مسیرها در دسترس مسافران قرار دارد و نکته مهم توجه به این مساله است که مسیرهایی که ترافیک بالاتری دارند، به سرعت تکمیل می شوند. به همین دلیل، تهیه بلیط های این مسیرها نیازمند سرعت عمل بیشتری از سوی مسافران است.
 • لازم به ذکر است که در صورت پر شدن ظرفیت ها، امکان خرید بلیط های قطارهای رجا تا زمان پیش فروش بعدی وجود نخواهد داشت. بنابراین، بهتر است با توجه به اهمیت و تقاضای بالا برای بلیط های این قطارها، به سرعت اقدام به خرید نمایید.

در پایان، پیش فروش بلیط قطار فرصتی است که به مسافران این امکان را می دهد تا با برنامه ریزی دقیق تر و بهتر، سفری در آرامش را تجربه کنند. بنابراین، اگر قصد سفر با قطار را دارید، پیش فروش بلیط قطار را در نظر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا