راهنمای خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان

اگر قصد سفر با قطار را داشته باشید، ممکن است تصور کنید نیازی تهیه بلیط قطار برای کودکان و نوزادان نخواهید داشت. اما حقیقت این است که برای کودکان و نوزادان خود نیز باید تحت قوانین و شرایط خاصی بلیط قطار تهیه کنید.

سفر با قطار به همراه کودکان و نوزادان

خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان یکی از مواردی است که برای والدین اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که ظرفیت بیشتر قطار فضای راحت‌تری را برای مسافران فراهم می‌کند، استراحت یا بازی برای کودکان نیز راحت‌تر خواهد بود. به همین دلیل خانواده‌ها ترجیح می‌دهند با تهیه بلیط قطار برای فرزندشان سفری آرام و بدون استرس را تجربه کنند. از سوی دیگر، والدین تمایل دارند خاطرات یک سفر شاد را در ذهن فرزندان دلبند خود نگه دارند. فضای امن و راحت قطار جایی است که کودکان می‌توانند نگرش مثبتی نسبت به سفر داشته باشند و از سفر لذت ببرند.

نکاتی در خصوص سفر با قطار به همراه کودکان و نوزادان

در سفر با قطار به همراه کودکان و نوزادان، برخی نکات مهم و اساسی را نباید فراموش کرد. کودکان حساس‌تر از بزرگسالان هستند و استقامت کمتری دارند. در نتیجه قبل از سوار شدن به قطار، تنقلات کوچک همراه داشته باشید زیرا گرسنگی یکی از عواملی است که باعث می‌شود کودکان در سفر به سرعت احساس ناراحتی کنند. همراه داشتن وسایل سرگرمی مانند اسباب بازی یا کتاب باعث می‌شود کودک در طول سفر سرگرم شود و طولانی شدن سفر او را آزار ندهد. خوابیدن در قطار برای کودکان راحت‌تر است، بنابراین برای سفرهای طولانی، زمانی را انتخاب کنید که زمان زیادی از شب را در مسیر باشید و کودک بیشتر مسیر را بخوابد.

تجهیزات قطار برای کودکان و نوزادان

علاوه بر مسیر و مقصد سفر که در قیمت بلیط قطار برای کودکان تاثیرگذار است، انتخاب شرکت راه آهن و نوع قطار نیز بر قیمت بلیط تاثیر می‌گذارد. قطارهای لوکس، درجه یک، درجه دو، سالنی و اتوبوسی از جمله انواع قطارهای مسافربری در کشور هستند. با انتخاب هر یک از این قطارها، سطوح مختلفی از امکانات و راحتی را دریافت خواهید کرد. قطارهای نورالرضا، فدک، زندگی و… از شرکت‌های مسافربری ریلی شناخته شده و محبوب ایران هستند.

اگر بلیط قطار فدک یا زندگی را برای سفر خود انتخاب کنید، این شرکت‌ها آماده هستند تا آسایش و رفاه فرزندان شما را تضمین کنند. امکانات رفاهی این قطارها برای کودکان و نوزادان عبارتند از:

  • امکان سفارش انواع غذا و نوشیدنی در کافه قطار
  • حمام بهداشتی
  • بسته بندی بهداشتی سوریس خواب
  • توالت ایرانی و فرنگی در هر واگن
  • امکان تماشای فیلم با سیستم صوتی و تصویری در کوپه

بایدها و نبایدهای سفر با قطار به همراه کودکان و نوزادان

قبل از خرید بلیط قطار برای کودکان نوزادان باید توجه ویژه‌ای به فراهم کردن امکانات رفاهی در طول مسیر برای آن‌ها داشته باشید. همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، سطح تحمل افراد در سنین پایین کمتر از بزرگسالان است و زودتر خسته می‌شوند. بنابراین قبل از سفر با قطار باید به فکر تمام نیازهای آنها از جمله تهیه غذا در طول سفر و استراحت کافی باشید. برای این منظور، بهتر است چند تنقلات محبوب کودکان خود را به همراه داشته باشید و برای سرگرم نگه داشتن آن‌ها از وسیله‌های سرگرمی مورد علاقه‌شان استفاده کنید. به این ترتیب فرزندان شما در طول سفر کمتر احساس ناراحتی می‌کنند و از مسیر لذت می‌برند.

توصیه ‌هایی برای سفر با قطار به همراه کودکان و نوزادان

اگر به همراه خانواده خود با قطار سفر می‌کنید و نوزاد یا کودکی همراه شماست، برخی از توصیه‌های مهم را باید جدی بگیرید و باعث آزار همسفران خود در کوپه‌های دیگر نشوید. برخی از این توصیه‌های مهم به شرح زیر هستند:

  • اگر کودکی فعال یا بیش‌فعال همراه خود دارید، تا حد امکان از سرگرمی او اطمینان حاصل کنید تا مزاحم استراحت و آسایش سایر مسافران نشود.
  • به زمان خواب و استراحت سایر افراد داخل واگن احترام بگذارید و اجازه ندهید سر و صدا مزاحم آن‌ها شود.
  • محفظه‌ها بسیار شبیه به هم هستند، پس هرگز فرزندتان را به تنهایی به توالت یا بوفه و رستوران نفرستید.
  • هنگام خواندن نماز، دستشویی ایستگاه‌های بین شهری و نمازخانه شلوغ می‌شود، پس فرزندتان را نزدیک به خود نگه دارید.
  • اگر کودک یا نوجوان شما اصرار دارد که به تنهایی در واگن‌ها تردد کند، حتماً مشخصات شخصی، شماره تماس و اطلاعات کوپه خود را یادداشت کرده و از او بخواهید این یادداشت را همراه خود داشته باشد تا در صورت گم شدن کودک، مسئولان قطار بتوانند به راحتی او را پیدا کنند و کودک دچار ترس و اضطراب نشود.

شرایط سنی بلیط قطار برای کودکان و نوزادان

قوانین قطار با قوانین هواپیماها متفاوت است. به عنوان مثال حداقل سن برای خرید بلیط هواپیما با حداقل شرایط سنی برای خرید بلیط قطار تفاوت دارد. در مورد شرایط سنی برای خرید بلیط قطار باید گفت که اگر جوانان زیر 17 سال بخواهند بلیط قطار را به صورت انفرادی خریداری کنند، مجاز به خرید بلیط نخواهند بود. زیرا در زمان خرید بلیط، مشخصات فرد با کد کشور تایید می‌شود و در صورتی که مسافر برای خرید بلیط به سن قانونی نرسیده باشد، بلیط برای او صادر نخواهد شد.

اگر قصد خرید بلیط قطار از وبسایت هف هشتاد را داشته باشید، باید بدانید که صدور بلیط تنها با ارائه کد ملی هر فرد امکان‌پذیر است. هنگام خرید بلیط، وارد کردن اطلاعات صحیح الزامی است، زیرا صادرکنندگان بلیط و سامانه راه‌آهن هرگونه مغایرت را بررسی می‌کنند و عواقب آن متوجه مسافر خواهد بود. پس هنگام خرید بلیط، از ارائه اطلاعات دقیق خود و همسفرانتان اطمینان حاصل کنید.

هزینه بلیط قطار برای کودکان چگونه محاسبه می ‌شود؟

از نظر قیمت، سفر با قطار یکی از ارزان‌ترین گزینه‌های سفر محسوب می‌شود. قیمت بلیط قطار از قیمت بلیط اتوبوس بیشتر و از قیمت بلیط هواپیما کمتر است. البته بر اساس نوع قطاری که انتخاب می‌کنید و تعداد امکانات رفاهی آن، قیمت بلیط قطار متفاوت خواهد بود. خدماتی مانند امکانات پذیرایی، تنقلاتی که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد و استفاده از سیستم‌های صوتی و تصویری از مواردی هستند که در رتبه و قیمت بلیط قطار تاثیرگذار خواهند بود. با خرید بلیط قطار از سامانه هف هشتاد، می‌توانید انواع قطارهای مختلف از شرکت‌های مسافربری در خط ریلی را انتخاب کرده و از تخفیف‌های ویژه نیز بهره‌مند شوید.

قیمت خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان

اگر در سیستم‌های خرید اینترنتی مانند هف هشتاد یا باجه‌های مربوطه قیمت بلیط قطار را بررسی کنید، متوجه می‌شوید که قیمت بلیط قطار برای گروه‌های سنی مختلف بزرگسال، کودک و نوزاد متفاوت است.

هنگام سفر با قطار، شرایط و قیمت‌های متفاوتی برای بلیط قطار برای کودکان اعمال می‌شود. طبق این قوانین افراد بالای 12 سال بزرگسال محسوب می‌شوند و باید هزینه کامل بلیط قطار را بپردازند. در نتیجه بزرگسالان به استثنای خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران باید هزینه بلیط قطار خود را به طور کامل پرداخت کنند.

برای خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان هزینه‌ای که برای کودکان بین 2 تا 12 سال می‌پردازید به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود و برابر با نصف هزینه یک بلیط خواهد بود. نوزادان یا مسافران زیر 2 سال نیز از 90 درصد تخفیف برخوردار می‌شوند و تنها باید 10 درصد از کل قیمت بلیت قطار را بپردازند.

به یاد داشته باشید که 10 درصد هزینه‌ای که برای هر نوزاد می‌پردازید فقط بابت هزینه بیمه او خواهد بود و به همین دلیل تخت، صندلی و وسایل خواب به این نوزاد ارائه نمی‌شود. در نتیجه نباید انتظار داشته باشید که هنگام توزیع وسایل خواب یا تغذیه، بسته جداگانه‌ای برای نوزاد خود دریافت کنید. با این حال کودکان بین 2 تا 12 سال با اینکه تنها ۵۰ درصد از هزینه بلیط را برای آن‌ها می‌پردازید، هم صندلی و هم بسته پذیرایی و خواب دریافت خواهند کرد. همچنین توجه داشته باشید که هنگام سوار شدن به قطار، مدارک هویتی افراد بررسی می‌شود، بنابراین تمامی اعضای خانواده باید شناسنامه یا کارت ملی معتبر به همراه داشته باشند.

خرید آنلاین بلیط قطار برای کودکان و نوزادان

یکی از بهترین راهکارهای خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان، خرید بلیط به صورت اینترنتی است. علاوه بر تخفیف هنگام خرید آنلاین، خرید آنلاین از وبسایت هف هشتاد باعث صرفه‌جویی در وقت، انرژی و هزینه شما نیز می‌شود. راه خرید بلیط قطار به صورت آنلاین بسیار ساده است. برای این کار کافی است با مراجعه به وبسایت یا اپلیکیشن هف هشتاد، محل حرکت و مقصد سفر و تاریخ حرکت یا بازگشت را مشخص کنید تا اطلاعات مربوط به این سفر برای شما نمایش داده شود.

یکی از مزایای خرید اینترنتی بلیط قطار این است که به راحتی می‌توانید زمان‌های مختلف حرکت قطار را بررسی کرده و با توجه به شرایط خود، بلیط قطار مناسب خود را انتخاب کند. همچنین می‌توانید گزینه کوپه دربست را برای سفرهای خانوادگی یا گروهی خود بررسی کرده و سفر را در فضایی راحت را تجربه کنید. قطارهای جدید با امکانات ویژه‌ای که به مسافران ارائه می‌دهند، گزینه خوبی برای سفرهای خانوادگی، همراه با کودکان و نوزادان هستند.

سخن پایانی

اگر قصد سفر با قطار را داشته باشید، باید بدانید شرایط و قیمت‌های متفاوتی برای خرید بلیط قطار برای افراد مختلف در نظر گرفته می‌شود. طبق قوانین، افراد بالای 12 سال بزرگسال محسوب می‌شوند و به استثنای خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران باید هزینه بلیط قطار خود را به طور کامل پرداخت کنند. همچنین برای خرید بلیط قطار برای کودکان و نوزادان، هزینه‌ای که برای کودکان بین 2 تا 12 سال می‌پردازید به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود. نوزادان یا مسافران زیر 2 سال نیز از 90 درصد تخفیف برخوردار می‌شوند و تنها باید 10 درصد از کل قیمت بلیط قطار که شامل حق بیمه آن‌ها است را بپردازید.

توصیه می‌شود قبل از خرید بلیط قطار برای کودکان خود امکانات رفاهی در طول مسیر برای آن‌ها را فراهم کنید؛ زیرا سطح تحمل افراد در سنین پایین کمتر از بزرگسالان است و زودتر خسته می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا