هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه در سال 1402 چقدر است؟

ترکیه از جمله کشورهایی است که همواره مقصد سفر ایرانیان بوده است. این کشور در منطقه شمال غربی ایران واقع شده است و دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است. اگر قصد دارید تا از هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه با خبر شوید، در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد. بهتر است در ابتدای امر اشاره کنیم، هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه بین 400 دلار تا 1500 دلار متغیر است که این میزان بر اساس شرایط مختلف ممکن است تغییراتی را داشته باشد.

هف هشتاد بهترین و در دسترس ترین قابلیت برای خرید بلیط زمینی و هوایی به ترکیه است. شما می توانید با مراجعه به وبسایت و اپلیکیشن هف هشتاد به صفحه خدمات خرید بلیط دسترسی داشته باشید و در چند دقیقه بلیط خود را به ترکیه رزرو کنید. 

هزینه خرید بلیط سفر به ترکیه

در دنیای کنونی روش های آسان و سریعی برای خرید بلیط فراهم شده است. به خصوص زمانی که شما قصد سفر به یک کشور همسایه را داشته باشید که مشکل سفارت نیز در آن وجود نداشته باشد. برای خرید بلیط و سفر هوایی یا زمینی به کشور ترکیه بهترین روش مراجعه به وب سایت های خرید بلیط است. 

البته، روش آسان تری نیز وجود دارد و آن استفاده از یک اپلیکیشن خدماتی است. در این صورت، تمامی فرآیندهای خرید داخل اپلیکیشن انجام شده و در نهایت بلیط به صورت دیجیتالی برایتان ارسال خواهد شد. 

هزینه سفر زمینی به ترکیه

در صورتی که شما روش زمینی را انتخاب کرده باشید روش های مختلفی وجود دارد. برای نمونه، می توانید با اتوبوس تا شهر استانبول بروید و از سفر خود لذت ببرید. البته، سفر با قطار نیز از جمله روش های محبوب است. 

شما می توانید نصف مسیر را با اتوبوس طی کنید و مابقی آن را تا مقصد از قطارهای داخل کشور ترکیه استفاده کنید. 

هزینه سفر زمینی به ترکیه با قطار

اگر سفر زمینی به ترکیه با قطار را انتخاب کرده باشید، یک مسیر هیجان انگیز پیش روی شما است. خوشبختانه مسیرهای ریلی فراهم شده است و در حال حاضر از شهر تهران تا آنکارا می توان با بلیط قطار اقدام کرد. از آنکارا که پایتخت این کشور است نیز مسیرهای ریلی فراهم است. برای بررسی قیمت قطار از آنکارا به استانبول و بقیه استان می توانید از طریق این لینک اقدام کنید. 

نکته مهم : در حال حاضر امکان خرید بلیط قطار برای ترکیه از طریق هف هشتاد وجود ندارد.

هزینه سفر زمینی به ترکیه با قطار
هزینه سفر زمینی به ترکیه با قطار

هزینه سفر به ترکیه با اتوبوس

اتوبوس برای بسیاری از مسافران گزینه ای در دسترس است و این روش مقرون به صرفه محسوب می شود. در حال حاضر، امکان خرید بلیط از تهران به ترکیه یا از تبریز به ترکیه فراهم است. در صورتی که مقصد خود را استانبول تعیین کرده باشید، هزینه بالاتری برای آن تعیین شده است چرا که مسیری طولانی در پیش خواهید داشت. به طور میانگین، هزینه از شهر تهران تا شهر استانبول 2 میلیون تومان است. 

روش ترکیبی

شاید هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه در روش ترکیبی کمی بالاتر باشد. با این حال، جذابیت سفر در این روش بالاتر خواهد بود. در این صورت، شما می توانید بخشی از سفر را با اتوبوس و بخش دیگر را با قطار انجام دهید و در صورت نیاز از هواپیما نیز استفاده کنید. 

برای رسیدن به بهترین برنامه ریزی می توانید وب سایت های خرید بلیط یا اپلیکیشن هف هشتاد را بررسی کنید و از زمان بندی های بلیط ها مطلع شوید. 

هزینه سفر هوایی به ترکیه

افرادی که به دنبال راحتی و سرعت در سفر هستند، معمولا گزینه سوم را انتخاب می کنند که همان هواپیما است. مطمئنا سرعت سفر با هواپیما در برابر اتوبوس و قطار قابل مقایسه نیست اما هزینه این روش نیز به نسبت بالاتر خواهد بود. 

شما می توانید یک بلیط شخصی خریداری کنید و در منطقه مورد نظر حضور پیدا کنید. با این حال، اگر به دنبال استفاده از تورهای مسافرتی هستید، بسیاری از خدمات تور در کشور فراهم است. 

بسته به کیفیت وسیله نقلیه و خدمات ارائه شده، هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه متفاوت است. در روش هوایی این موضوع بیشتر مشهود است و با بررسی قیمت بلیطهای هواپیما می توانید این موضوع را مشاهده کنید. برای نمونه قیمت بلیط مقرون به صرفه رفت و برگشت استانبول از 7 میلیون تومان شروع می شود و این در حالی است که قیمت بلیط متوسط به ازای هر نفر 12 میلیون تومان است. 

در صورتی که قصد استفاده از بهترین خدمات مسافرتی در سفر هوایی را دارید، می توانید از خدمات هوایی لوکس استفاده کنید که به طور میانگین به ازای هر نفر 80 میلیون تومان است.

هزینه سفر به ترکیه با ماشین شخصی

اگر وقت کافی برای گشت و گذار در ترکیه را دارید، بهترین روش می تواند استفاده از خودروی شخصی باشد. این گزینه ای جذاب است که با استفاده از آن محدودیتی از نظر گشت و گذار نخواهید داشت. در این صورت، فرصت این را دارید تا از مسیرهای مختلف عبور کنید و به شهرهای مختلف سرک بکشید. 

در این روش، هزینه ها بستگی به سبک زندگی خودتان دارد و دقت داشته باشید که تمامی هزینه های خورد و خوراک و اقامت در هتل و علاوه بر آن، برنامه ریزی برای سفر به عهده خودتان است. 

مدارک زیر برای استفاده از خودروی شخصی مورد نیاز است:

 • دریافت مجوز عبور کاپوتاژ: حدود 400 هزار تومان
 • پلاک ترانزیت: در حدود یک میلیون تومان
 • دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: 250 هزار تومان
 • ترجمه گواهینامه خودرو: 265 هزار تومان
 • بیمه چند روزه برای خودرو: بسته به شرکت بیمه متفاوت است

هزینه گذرنامه

برای هر سفر خارج از کشور شما نیاز به گذرنامه معتبر دارید. تهیه گذرنامه شاید یک هفته یا چند روز بیشتر از شما زمان ببرد اما پس از آن با خیال راحت می توانید اقدام به خرید بلیط کنید. اگر به کشور های بدون نیاز به ویزا برای ایرانیان سفر می کنید، کار در مرحله گذرنامه تمام است و شما تنها نیاز به خرید بلیط دارید. در غیر این صورت، یک مرحله ویزای سفارت نیز به مراحل سفر شما اضافه خواهد شد.

 • برای سفر توریستی به کشور ترکیه نیازی به گذراندن مرحله سفارت ندارید و با حضور در مرز به راحتی می توانید گذرنامه خود را مهر کنید. 

در حال حاضر هزینه دریافت گذرنامه و هزینه های فرعی به صورت زیر هستند:

 • صدور گذرنامه: 125 هزار تومان
 • هزینه عوارض شهرداری: 6250 تومان
 • خدمات گذرنامه: 73152 تومان
 • هزینه عکاسی و احراز هویت: 43000 تومان

عوارض خروج از کشور

در حال حاضر هزینه عوارض خروج از کشور برای سفر به ترکیه متناسب با تعداد خروج فرد است. 

 • هزینه عوارض خروج برای بار اول 400 هزار تومان است که این میزان در بار دوم 600 هزار تومان خواهد شد. در دفعات بعدی، این میزان 800 هزار تومان تعیین شده است. 

اطلاعات مهمی که برای سفر به ترکیه باید بدانید؟

 • زبان کشور ترکیه ترکی استانبولی است اما در بیشتر مناطق شهری آن مردم توانایی صحبت و ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی را دارند. 
 • با سفر به این کشور ایرانیان زیادی را مشاهده خواهید کرد که در این کشور زندگی می کنند و در صورت نیاز به راهنمایی می توانید از آن ها نیز کمک بگیرید. 
 • واحد پول کشور ترکیه لیر است و این واحد پولی در مقایسه با ریال ایران ارزش بالاتری دارد. 1 لیر ترکیه تقریبا 18750 ریال ایران است. 
 • دین اکثریت مردم کشور ترکیه اسلام است اما دین های متعددی در این کشور وجود دارد. 
 • در مورد زمان کشور ترکیه دقت داشته باشید که ساعت این کشور 30 دقیقه عقب تر از کشور ایران است. 
 • بهتر است قبل از حضور در این کشور مقداری که پول نیاز خواهید داشت لیر تهیه کنید. این به دلیل نیاز به لیر ترکیه در امور روزمره است که از آن جمله می توان گرفتن تاکسی یا خرید از سوپر مارکت را بیان کرد. 
هزینه سفر زمینی و هوایی به ترکیه
اطلاعات مورد نیار برای سفر به ترکیه

هزینه های پس از سفر به کشور ترکیه به چه صورت است؟

فرقی ندارد که به صورت هوایی یا زمینی به این کشور رفته باشید، در هر صورت هزینه های پس از سفر را باید در نظر داشته باشید. 

این موارد شامل حمل و نقل، اقامت و خورد و خوراک هستند که سه موضوع اصلی پس از حضور در این کشور به حساب می آیند. 

خوشبختانه روش های متعددی در شهرهای بزرگ این کشور وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید از یک نقطه به نقطه دیگر بروید. اتوبوس، تاکسی، متروی شهری و قطار از روش های معمول هستند که با آن می توانید داخل شهر یا خارج از شهر رفت و آمد کنید. 

 • هزینه مترو در استانبول در حدود 15 لیر برای تک سفر است. 
 • هزینه تاکسی در این شهر به ازای هر کیلومتر 6 لیر است و هزینه ورودی 10 لیر تعیین شده است. 
 • شما می توانید خودرو اجاره کنید که بسته به نوع شرکت و خودروی تحویلی میزان آن از 100 دلار تا بیش از 1000 دلار متغیر خواهد بود. 

هزینه اقامت در ترکیه

بهتر است قبل از تصمیم گیری برای سفر به این کشور، به فکر اقامت نیز باشید. در ترکیه هتل های متعددی برای اقامت خواهید یافت که به صورت 3 تا 5 ستاره ساخته شده اند و هزینه آن ها به نسبت خدماتی که ارائه می دهند متغیر است. 

شما می توانید قبل از حضور در این کشور یا زمانی که به مقصد رسیدید یک هتل رزرو کنید و روش های آنلاین از جمله بهترین گزینه ها در این مورد هستند. 

به طور کلی، قیمت اقامت در هتل های استانبول به صورت کلی در زیر آمده است:

 • هتل 2 ستاره: از 350 تا 1000 لیر
 • هتل 3 ستاره: از 600 تا 1500 لیر
 • هتل 4 ستاره: از 1500 تا 3000 لیر
 • هتل 5 ستاره: از 3000 لیر به بالا

هزینه غذا و خوراک در ترکیه

کشور ترکیه از نظر تنوع غذایی کشوری بی نظیر در دنیا است. مزیت بعدی نزدیک بودن فرهنگ غذایی این کشور نسبت به ایران است. بنابراین، با گشت و گذاری در رستوران ها و فست فودهای این کشور، غذاهای مشابه بسیاری را در مقایسه با کشور مبدا خود خواهید یافت. 

نکته جالب این است که شعبه برندهای بین المللی نیز در این کشور حضور دارند که از بهترین آن ها می توان به مک دونالد و کی اف سی اشاره کرد. به طور کلی، قیمت غذاهای ارزان در این کشور و غذاهای فست فودی 15 تا 25 لیر است که با مراجعه به فست فود یا رستوران های موجود در سطح شهر می توانید آن ها را تهیه کنید. 

در آخر

اطلاع از هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه اولین قدم برای حضور در این کشور است که شاید با گشت و گذار در اینترنت نتوانید به اطلاعات دقیقی در این مورد دست پیدا کنید. اپلیکیشن هف هشتاد بهترین بستر برای اطلاع از قیمت ها و خرید بلیط سفر با صرف کمترین زمان ممکن است. شما پس از نصب این اپلیکیشن یا مراجعه به سایت هف هشتاد می توانید به راحتی و با چند کلیک به خرید بلیط هواپیمای تهران استانبول بپردازید و یا اگر قصد سفر زمینی به ترکیه را خریداری کنید و از یک سفر راحت و بدون دغدغه لذت ببرید. برای نصب اپلیکیشن هف هشتاد تنها کافی است روی تلفن همراه خود ستاره هف هشتاد مربع را شماره گیری فرمایید. گزینه های متنوعی در این اپلیکیشن ارائه شده است و شما بر اساس برنامه سفر خود می توانید بلیط مورد نظر خود را خریداری کنید. 

سوالات متداول

آسان ترین روش خرید بلیط زمینی و هوایی به ترکیه چیست؟

شما در اپلیکیشن هف هشتاد به راحتی می توانید بلیط خود را سفارش دهید و از یک سفر بی دغدغه لذت ببرید. در حال حاضر، سفارش بلیط در هف هشتاد بهترین روش برای افرادی است که قصد سفر زمینی یا هوایی به ترکیه را دارند.

آیا می توان در ترکیه سیم کارت خریداری کرد؟

بله. افراد مقیم یا مسافر می توانند در این کشور سیم کارت تهیه کنند و با هزینه کمتری تماس صوتی برقرار کنند. در صورت نیاز به اینترنت نیز امکان استفاده از سیم کارت های ترکیه وجود دارد که هزینه آن ها بین 150 لیر تا 400 لیر است.

هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه در کدام شهر این کشور بالاتر است؟

این موضوع به سبک زندگی فرد بستگی دارد و نمی توان برای تمامی افراد یک هزینه بیان کرد. با این حال، شهرهای بزرگ تر مانند استانبول یا آنکارا دارای هزینه زندگی بالاتری هستند اما در شهرهای کوچک هزینه ها به نسبت پایین تر است.

بهترین فصل برای سفر به کشور ترکیه چه فصلی است؟

شما قبل از بررسی دقیق هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه بهتر است مقصد خود را مشخص کنید. البته، تعیین فصل برای سفر نیز اهمیت بالایی دارد. بهترین فصل در این کشور بهار و پاییز است که هوای بسیار مناسب و معتدلی دارد. 

هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت ارز و سبک زندگی شما دو عامل مهم در تعیین هزینه سفر هوایی و زمینی به ترکیه هستند. در کل، این میزان به صورت میانگین بین 15 میلیون تومان تا 50 میلیون تومان متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا