راهنمای سفر زمینی به ترکیه با قطار

راه‌های زیادی برای سفر به کشور ترکیه وجود دارد اما اگر مایلید سفری به یاد ماندنی و جذابی را داشته باشید، هف هشتاد به شما سفر زمینی به ترکیه با قطار را پیشنهاد می‌کند. در این سفر 70 ساعته با قطارهای 3 و 4 ستاره می‌توانید در کنار استفاده از امکانات و خدمات کوپه‌ای قطار، از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی مسیر لذت ببرید. پیش از شروع این سفر جاده‌ای به یاد‌ماندنی مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

مسیرهای سفر زمینی به ترکیه با قطار

برای سفر به ترکیه به وسیله قطار مسیرهای مختلفی وجود دارد. شما می‌توانید هم از تهران و هم از تبریز به کشور ترکیه سفر کنید. در ادامه با جزئیات این سفر بیشتر آشنا می‌شویم:

مسیر حرکت قطار تهران به آنکارا

یکی از مسیرهای پیشنهادی از تهران به شهر آنکارا در ترکیه است که قطارهای آن هر چهارشنبه، راس ساعت 21:55 حرکت می‌کنند. در این مسیر دو روزه، از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، تبریز، رازی و وان می‌گذرید و در نهایت به شهر زیبا آنکارا می‌رسید. در واقع مقصد این قطار در شهر وان است و برای رفتن به آنکارا باید به اسکله شهر وان روید و با کشتی خود را به ایستگاه تات برسانید.

قایق سواری و کروز دریاچه وان که یکی از تفریحات کشور ترکیه محسوب می‌شود، حدود 5 ساعت زمان می‌برد. سپس در ایستگاه تات، مجددا سوار قطار آنکارا شوید و مسیر خود را ادامه دهید. همچنین می‌توانید پس از بازدید از شهر آنکارا، با قطار سریع السیر به استانبول سفر کنید.

خرید بلیط هواپیما تهران استانبول

لازم به ذکر است که برای بازگشت از شهر آنکارا به سمت تهران دیگر در شهر رازی توقف نخواهید داشت و از شهرهای بین راهی کایسری، سیواس، مالاتیا، الازیق، ایستگاه تات در شهر وان و سپس پس از گذر از اسکله شهر وان به وسیله کروز و قایق، مسیر خود را در ایستگاه‌های کاپیکوی، رازی، سلماس، تبریز، زنجان، قزوین، کرج و تهران ادامه دهید.

مسیرحرکت قطار تبریز به وان

قطار تبریز به شهر وان هر دوشنبه، راس ساعت 22:35 آغاز به حرکت می‌کند و صبح سه شنبه به ایستگاه تات شهر وان می‌رسد. همچنین قطار برگشت به شهر تبریز نیز شب سه شنبه حرکت می‌کند تا در نهایت صبح چهارشنبه وارد تبریز شود. در این مسیر نیز در شهر رازی توقفی نخواهد داشت و تنها در شهر سلماس برای انجام کارهای گمرکی توقف می‌کند.

در این مسیر در کمتر از 24 ساعت تنها از دو شهر رازی و سلماس گذر می‌کنید و در نهایت به شهر وان در ترکیه یا تبریز خواهید رسید. همچنین لازم به ذکر است که در هنگام رفت در شهر کاپیکوی در ترکیه ویزای شما صادر می‌شود.

بلیط قطار تهران به ترکیه

قیمت بلیط قطار با توجه به مسیر انتخابی حرکت و امکانات قطار متغیر است. امکان خرید بلیط قطار تهران به ترکیه در حال حاضر در سایت هف هشتاد وجو ندارد و در صورت باز شدن سایت برای خرید بلیط قطار خارجی اطلاع رسانی می شود.

امکانات و خدمات کوپه‌ای

معمولا قطارهایی که در مسیر رفت و برگشت به ترکیه حرکت می‌کنند، سه ستاره، چهار ستاره و پنج ستاره هستند و همچنین قطارهای سریع‌السیر نیز برای عبور و مرور سریع‌تر مسافرین در نظر گرفته شده‌اند. از جمله امکانات و خدماتی که این قطارها به مسافران خود ارائه می‌کنند، می‌توان به سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب، سیستم تصفیه هوا، بسته خواب مخصوص به هر فرد، سیستم صوتی و تصویری (در برخی قطارها کنسول‌های بازی)، مایکروفر، رستوران و بوفه برای تهیه خوراکی، سیستم بهداشتی فرنگی و ایرانی، پذیرایی میان وعده و غیره اشاره کرد.

همچنین قطارها به دو صورت صندلی‌های اتوبوسی و طبقاتی دسته‌بندی شده‌اند و به دو کوپه 4 نفره و 6 نفره مجهز هستند. لازم به ذکر است که می‌توانید در هنگام خرید بلیط در 780 از امکانات و خدمات کوپه‌ای قطار مورد نظر خود اطلاع یابید.

استرداد بلیط قطار

قانون استرداد قطار برای هر شرکت حمل و نقل ریلی متفاوت است اما به طور کل اگر بخواهید بلیط خود را از زمان صدور بلیط تا ساعت 12 ظهر روز پیش از حرکت قطار، 90 درصد مبلغ پرداختی بلیط به حسابتان واریز می شود.

 از 12 ظهر روز قبل تا ساعت 12 روز حرکت 70 درصد از مبلغ بلیط پرداخت می‌شود و از 3 ساعت پیش از حرکت قطار نیمی از مبلغ بلیط به عنوان جریمه کسر می‌شود. لازم به ذکر است یک ساعت مانده به حرکت قطار امکان استرداد بلیط وجود ندارد و تنها زمانی که به صورت حضوری به راه آهن مراجعه کنید پنجاه درصد از مبلغ به حسابتان واریز می‌شود.

می‌توانید پیش از تایید بلیط در هف هشتاد از قوانین استرداد که در قسمت پایینی بلیط نوشته شده است اطلاع یابید.

اقدامات مورد نیاز برای سفر به کشور ترکیه

پیش از همه چیز ابتدا باید به ازاء هر فرد پاسپورت دارای اعتباری وجود داشته باشد. برای این کار باید به پلیس +10 در محل سکونت خود مراجعه کرده و پس از تعیین نوبت، دریافت فرم‌های مربوطه و سپس اخذ عکس پاسپورتی، تمایل خود را برای صدور پاسپورت اعلام کنید.

 پاسپورت شما طی چند هفته الی یک ماه صادر می‌شود و به مدت 4 سال اعتبار دارد. پس از ارائه مدارک مربوطه و پرداخت عوارض خروج از کشور اکنون می‌توانید به کشور ترکیه سفر کنید. لازم به ذکر است که عوارض خروج از کشور به ازای هر فرد برای بار اول 220 تومان، برای بار دوم 330 و برای بار سوم 440 تومان تعیین شده است.

 البته پیشنهاد می‌شود قیمت‌های درج شده در مقاله را ملاک قرار ندهید و پیش از شروع سفر اطلاعات دقیقی در این خصوص به دست آورید. شما همواره می‌تواند سوالات خود را با کارشناسان ما در هف هشتاد در میان بگذارید.

نکات مهم برای سفر به ترکیه

سفر زمینی آن هم با قطار به کشور زیبای ترکیه تجربه‌ای است که هرگز فراموش نکنید. زیبایی‌های مسیر در ایران و ترکیه تنها گوشه‌ای از شیرینی‌های این سفر ریلی است.

 برای اینکه از سفر خود نهایت لذت را ببرید. پیش از سفر اقدامات لازم در خصوص اخذ ویزا، اعتبار پاسپورت و آماده سازی مدارک را انجام دهید.

 پیش از سفر تمامی مدارک هویتی خود را اعم از شناسنامه، کارت ملی، گذرنامه و بلیط را در دسترس خود قرار دهید تا در هر زمان بتوانید آن‌ها را به متصدیان و مرزداران ارائه دهید.

بهتر است بخش کوچکی از پول خود را به لیر تبدیل کنید تا در ساعات اولیه سفر با مشکلی روبه‌رو نشوید. برنامه سفر خود را به دقت برنامه‌ریزی کنید تا هنگام رسیدن به مقصد دچار سردرگمی نشوید. با انتخاب بلیط رفت و برگشت ترکیه در هف هشتاد، می‌توانید مقدمات بازگشت خود به ایران را نیز مهیا و با خیالی آسوده سفر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا