bg-logo
پرواز داخلی
پرواز خارجی
قطار
اتوبوس
هتل داخلی
تاریخ حرکت
1مسافر

خرید بلیط هواپیما ایران ایر

مسافران بسیاری روزانه با خرید بلیط هواپیما ایران ایر از پروازهای دور و نزدیک و حتی اروپای این هواپیمای استفاده می‌کنند. پروازهای داخلی اغلب از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و اصفهان انجام می‌شود. ایران ایر با بیش از نیم قرن سابقه قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی ایران است که در این مدت فراز و نشیب‌های بسیاری را گذرانده است. این ایرلاین، ناوگان قدرتمندی دارد که در سال‌های اخیر با خرید هواپیماهای جدید ایرباس، تجهیزات خود را نوسازی کرده است.

هواپیمایی ملی ایران در اسفند سال 1340 با ادغام دو شرکت هواپیمایی ایرانین ایرویز و پرشین ایرویز تاسیس شد و از فروردین سال 1341 با نام هما فعالیت خود را آغاز کرد. بعدها با پیروزی انقلاب اسلامی نام این شرکت به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد اما نام بین‌المللی این شرکت همچنان ایران ایر باقی مانده است

ایران ایر

خرید بلیط ایران ایر

ایران ایر به خاطر سوانح کمتر و امکانات مناسب، انتخاب اول مسافران برای سفرهای داخلی و خارجی است. برای خرید بلیط هواپیما ایران ایر می‌توانید به صورت آنلاین از سایت 780 اقدام کنید. برای این کار کافی‌است شهر مبدا و مقصد را در سایت وارد نموده و تاریخ رفت و برگشت را تعیین کنید. با تعیین تعداد مسافران و کلاس پروازی خود، جستجوی پرواز را بزنید تا لیست کاملی از پروازهای این ایرلاین به شما نشان داده شود. در لیست پروازهای نشان داده‌شده می‌توانید انواع بلیط‌های ارزان و لحظه آخری ایران ایر را مشاهده کنید. همچنین شما این امکان را دارید که با فیلترهایی که در سایت وجود دارند؛ لیست پروازها را با توجه به شرایط و سلیقه خود مرتب کنید.


قیمت بلیط پرواز های ایران ایر

زمانی که مسافران برای هزینه سفر خود برنامه‌ریزی می‌کنند؛ قیمت بلیط پرواز مهم‌ترین دغدغه آن‌ها خواهد بود. هزینه خرید بلیط هواپیما ایران ایر وابسته به عوامل مختلفی مانند مسافت مبدا تا مقصد، زمان پرواز، کلاس پروازی وغیره است. لازم است بدانید به طور کلی قیمت بلیط‌ پروازهای خارجی بیشتر از پروازهای داخلی است.


بلیط ارزان ایران ایر

تهیه بلیط ارزان قیمت هواپیمایی ایران ایر کار سختی نیست اما باید با سرعت بیشتری عمل کنید. زمان سفر مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی قیمت بلیط هواپیمایی است. در ایام تعطیلات و مناسبت‌ها، احتمال خرید بلیط هواپیما ایران ایر با قیمتی ارزان بسیار کم خواهد بود. در روزهای وسط هفته قیمت بلیط پرواز کمتر از روزهای آخر هفته است.


پرواز رفت و برگشت شرکت هواپیمایی ایران ایر

اگر سفر خود را از قبل برنامه‌ریزی کرده‌اید و از زمان برگشت خود مطمئن هستید؛ می‌توانید بلیط‌های خود را به صورت رفت و برگشت تهیه کنید. هزینه خرید بلیط هواپیما ایران ایر به صورت رفت و برگشت معمولا کمتر از رفت و برگشت به صورت جداگانه است.


کنسل کردن بلیط هواپیمای ایران ایر

گاهی اوقات ممکن است همه چیز طبق برنامه‌ریزی‌های ما پیش نرود و برنامه سفر بهم بخورد. در این شرایط می‌توانید بلیط سفر خود را کنسل کنید. اگر بلیط سفر خود را از سایت هف هشتاد تهیه کرده‌اید؛ برای کنسلی هم می‌توانید از همین سایت به صورت آنلاین اقدام کنید. بعد از کنسلی بلیط، هزینه شما پس از کسر جریمه به حسابتان برمی‌گردد.


دریافت کارت پرواز هواپیمایی ایران ایر

دریافت کارت پرواز به صورت آنلاین برای مسافران ایران ایر ممکن نیست؛ اما می‌توانید داخل فرودگاه‌های مهرآباد، اهواز، اصفهان و مشهد با وارد کردن شماره صندلی خود در دستگاه‌های خودکار، کارت پرواز را دریافت کنید. همچنین در صورت داشتن بار با مراجعه به کانتر و بدون معطلی در صف، بار خود را تحویل دهید.

ایران ایر

انواع کلاس‌ های هواپیمایی ایران ایر

کلاس‌های پروازی ایران ایر از لحاظ شرایط و ارائه خدمات متفاوت است. به طور کلی در پروازهای ایران ایر کلاس‌های پروازی از دو کلاس هما کلاس و اکونومی تشکیل‌شده‌اند.


هما کلاس

بلیط‌های بیزینس کلاس ایران ایر با نام هما کلاس شناخته می‌شوند که در طول سفر امکانات و راحتی بیشتری را برای مسافران فراهم می‌کنند. صندلی‌ها عریض‌تر هستند و فضای بیشتری را در اختیار مسافرین قرار می‌دهند. وزن بار مجاز برای مسافرین در هما کلاس متفاوت است و برای افرادی که دارای کارت نقره‌ای و طلایی هستند؛ اضافه بار رایگان در نظر گرفته می‌شود.


اکونومی کلاس

از ویژگی کلاس‌های‌ پروازی عادی یا کلاس اکونومی، می‌توان به صندلی‌های راحتی عادی و یک وعده غذایی رایگان در طول پرواز اشاره کرد.

پذیرایی هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر یکی از بزرگ‌ترین کترینگ‌ها را دارد. استفاده از مواد اولیه تازه، پرسنل مجرب و آموزش‌دیده، رعایت اصول ایمنی غذا، از ویژگی‌های منحصر به فرد این کترینگ است. سرویس‌های غذایی با توجه به کلاس‌های پروازی، امکانات هواپیما و زمان سفر متفاوت است. شرکت هواپیمایی ایرلاین برای رفاه حال مسافرین، در پروازهای کمتر از یک ساعت یک میان وعده و در سفرهای بالای یک ساعت یک سرویس غذایی گرم ارائه می‌دهد.

مسافرین هما کلاس در تمام طول سفر با خدمات و منوهای ویژه پذیرایی می‌شوند. از جمله این خدمات می‌توان به سرو غذا در ظروف چینی، ارائه میان وعده و انواع دمنوش‌ها اشاره کرد.

ایران ایر

پروازهای داخلی شرکت هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر در طول هفته پروازهای زیادی را به سراسر ایران انجام می‌دهد. پروازهای داخلی ایران ایر شامل پروازهای لحظه آخری، پرواز‌های چارتری، پروازهای نرخ ویژه و پروازهای سیستمی می‌شوند. برنامه پروازهای داخلی ایران ایر شامل پروازهای زیر است:

تهران- مشهدبندرعباس- تهرانتهران- بیرجندتهران- رشتتهران- نوشهر
شیراز- بندرعباساهواز- تهرانتهران- بمتهران- خویتهران- یزد
شیراز- تهرانتهران- سبزوارتهران- ایلامتهران- اردبیلتهران- تبریز
مشهد- اصفهانتهران- رامسرتهران- کیشتهران- ساریتهران- دزفول
بندرعباس- شیرازتهران- گرگانتهران- اهوازتهران- بندرلنگهاصفهان- شیراز
شیراز- کیشمشهد- ساریتهران- زاهدانتهران- چابهاربوشهر- اصفهان
شیراز- قشمتهران- کرمانشاهاصفهان- اهوازساری- مشهدتهران- قشم
زاهدان- چابهارشیراز- آبادانتهران- ارومیهآبادان- اصفهانتهران- بوشهر
تهران- آبادانتبریز- ساریگرگان- مشهدلار- تهرانشیراز- بندرلنگه
اهواز- تهرانیزد- بندرعباستهران- سنندججهرم- تهرانلامرد- شیراز
بیرجند- مشهدبندرلنگه- تهران

ایران ایر

پروازهای خارجی شرکت هواپیمایی ایران ایر

شرکت هواپیمایی ایران ایر در روزهای هفته علاوه بر پروازهای داخلی، به طور منظم پروازهایی به خارج از کشور انجام می‌دهد. مقصد این پروازهای خارجی ایران ایر شهرهای اروپایی، آسیایی و خاورمیانه است. برنامه‌ پروازهای خارجی ایران ایر عبارتست از:

تهران- آنکاراتهران- استانبولتهران- بمبئیتهران- کراچیتهران- باکو
تهران- بیروتتهران- هامبورگتهران- میلانتهران- وینتهران- فرانکفورت
تهران- کلنتهران- هامبورگتهران- پاریستهران- دبیتهران- لندن
تهران- آمستردامتهران- گوتنبرگتهران- استکهلمتهران- ازمیرمشهد- کویت
مشهد- بیروتتبریز- باکواصفهان- کویتشیراز- کویتشیراز- دوحه
شیراز- دبیبندرعباس- دبیلار- دوحهلار- کویت

میزان بار دستی مجاز برای مسافران، هنگام خرید بلیط هواپیمایی ایران ایر چقدر است؟

مسافرانی که کلاس پروازی اکونومی شرکت ایران ایر را انتخاب می‌کنند، مجازند حداکثر 5 کیلوگرم بار دستی همراه خود داشته باشند. مسافرین کلاس‌های پروازی هما کلاس حداکثر 7 کیلوگرم می‌توانند بار دستی همراه خود حمل کنند. همچنین ابعاد این بار باید در محدوده 25*45*56 سانتی‌متر باشد و نباید اندازه‌ای بیش از 115 سانتی‌متر داشته باشد. بار دستی برای مسافران پروازهای داخلی و خارجی تفاوتی ندارد.

بار مجاز مسافران هواپیمایی ایران ایر

در زمان خرید بلیط هواپیما ایران ایر مقدار مجاز بار قابل حمل را بررسی کنید زیرا در صورتی که بار بیشتری به همراه داشته باشید؛ باید هزینه اضافه بار را پرداخت کنید. هزینه اضافه بار کل پرواز باید در محل مبدا پرداخت شود. به طور کلی هر مسافر با کلاس پروازی اکونومی 30 کیلوگرم و مسافران هما کلاس 40 کیلوگرم می‌توانند بار داشته باشند. مسافران می‌توانند در باشگاه مسافران وفادار عضو شوند که در اینصورت مجاز به حمل بار بیشتری هستند. کارت طلایی تا 50 کیلوگرم و کارت نقره‌ای تا 40 کیلوگرم بار مجاز قابل حمل را افزایش می‌دهند.

ایران ایر

ناوگان شرکت هواپیمایی ایران ایر

امروزه شرکت هواپیمایی ایران ایر 43 فروند هواپیما دارد که شامل 17 فروند ایرباس و 13 فروند ای‌تی‌آر است. ناوگان هوایی ایران ایر دارای هواپیماهای زیر است:

  • ایرباس A300- A310- A320- A321-A330
  • ATR 72
  • فوکر 100
  • مک دانل داگلاس MD-82

فعالیت ‌های ویژه هواپیمایی ایران ایر

مهم‌ترین فعالیتی که ایران ایر به صورت سالیانه انجام می‌دهد؛ انتقال زائران بیت‌الله الحرام به عربستان سعودی و برگشت آن‌ها است. در سال‌های گذشته این شرکت هواپیمایی صدها پرواز به عربستان انجام می‌داد اما در چند سال اخیر تعداد سفرها به علت برخی مشکلات کمتر شده ‌است.