جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ (قطر)

زمان و نحوه برگزاری جام ملت‌های آسیا

جام ملت های آسیا سال 2023 در کشور قطر و شهر زیبای دوحه برگزار خواهد شد. ابتدا قرار بود چین میزبان این مسابقات باشد؛ اما به دلیل شیوع کووید-۱۹ در این کشور، وظیفه میزبانی از تیم های منتخب آسیا به قطر واگذار شد. قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داد و یکی از بهترین انتخاب ها برای میزبانی رقابت های جام ملل آسیا به حساب می آید.

جام ملت های قاره آسیا از 22 دی 1402 آغاز و تا 21 بهمن همین سال ادامه خواهد داشت. این بازی ها در ورزشگاه های باکیفیت قطر از جمله ورزشگاه بین المللی خلیفه، ورزشگاه جاسم بن حمد و استادیوم شهر آموزش یا همان استادیوم اجوکیشن سیتی (Education City Stadium) برگزار خواهند شد.

معرفی جام ملت‌های آسیا

جام ملت های آسیا دوحه
جام ملت های آسیا دوحه

جام ملت های آسیا هر چهار سال یکبار برگزار می شود. به طور معمول کشورهایی میزبان این جام می شوند که از امکانات کامل ورزشی برخوردار و در حوزه گردشگری فعال هستند. امسال نیز قطر صلاحیت میزبانی را پیدا کرده است.

بدیهی است که تیم های رقیب در این جام تنها از ملل قاره آسیا هستند (به جز استرالیا). تیم ملی ایران در سال های 1968، 1972 و 1976 قهرمانی این رقابت ها را به دست آورده است. در این دوره نیز ملی پوشان ایران به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی وارد میدان می شوند؛ گرچه رقبای سرسختی مانند کره جنوبی، ژاپن و عربستان نیز با قدرت وارد رقابت می شوند و هر کدام از مدعیان سرسخت جام 2023 آسیا به حساب می آیند.

خرید بلیط هواپیما تهران دوحه از هف هشتاد

افتتاحیه مسابقات جام ملت‌های آسیا

افتتاحیه در ورزشگاه البیت و پیش از بازی قطر-لبنان برگزار خواهد شد. اطلاعات زیادی از چگونگی انجام افتتاحیه در دست نیست؛ اما قابل پیش بینی است که این بار نیز قطر مانند افتتاحیه جام جهانی مراسمی در خور در نظر گرفته باشد. این کشور معمولا برای افتتاحیه های فوتبال برنامه هایی مانند آتش بازی، سرود خوانی و نواختن موسیقی های پر شور را در نظر می گیرد. قطر، به خصوص در حوزه فوتبال به برگزاری افتتاحیه ها و اختتامیه های باشکوه شهرت دارد.

گروه بندی مسابقات جام ملت‌های آسیا

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) چند ماه پیش گروه بندی جام ملت های آسیا را مشخص کرد. این گروه بندی به شرح زیر است:

  • گروه A: لبنان، چین، تاجیکستان، قطر
  • گروه B: ازبکستان، سوریه، هند، استرالیا
  • گروه C: ایران، فلسطین، هنگ کنگ، امارات
  • گروه D: عراق، اندونزی، ژاپن، ویتنام
  • گروه E: مالزی، اردن، قطر، کره جنوبی
  • گروه F: تایلند، عربستان، قرقیزستان، عمان

زمانبندی بازی های ایران در جام ملت‌های آسیا و سایر کشورها

AFC تاریخ و زمان بازی های گروهی جام ملل آسیا را از پیش مشخص کرده است. در ادامه تاریخ دقیق بازی های ایران و دیگر کشورها به ترتیب زمان برگزاری آورده شده اند.

تیم های رقیب روز برگزاری تاریخ برگزاری ساعت برگزاری (به وقت تهران) ورزشگاه محل برگزاری
قطر-لبنان جمعه ۲۲ دی ۲۰ ورزشگاه البیت
استرالیا-هند شنبه 23 دی 15 ورزشگاه احمد بن علی
چین-تاجیکستان شنبه 23 دی 18 ورزشگاه عبدالله بن خلیفه
ازبکستان-سوریه شنبه 23 دی 21 ورزشگاه جاسم بن حمد
ژاپن-ویتنام یکشنبه 24 دی 15 ورزشگاه الثمامه
امارات-هنگ کنگ یکشنبه 24 دی 18 ورزشگاه بین المللی خلیفه
ایران-فلسطین یکشنبه 24 دی 21 استادیوم اجوکیشن سیتی
کره جنوبی-بحرین دوشنبه 25 دی 15 ورزشگاه جاسم بن حمد
اندونزی-عراق دوشنبه 25 دی 18 ورزشگاه احمد بن علی
مالزی-اردن دوشنبه 25 دی 21 ورزشگاه الجنوب
تایلند-قرقیزستان سه شنبه 26 دی 18 ورزشگاه عبدالله بن خلیفه
عربستان-عمان سه شنبه 26 دی 21 ورزشگاه بین المللی خلیفه
لبنان-چین چهارشنبه 27 دی 15 ورزشگاه الثمامه
تاجیکستان-قطر چهارشنبه 27 دی 21 ورزشگاه البیت
سوریه-استرالیا پنجشنبه 28 دی 15 ورزشگاه جاسم بن حمد
هند-ازبکستان پنجشنبه 28 دی 18 ورزشگاه احمد بن علی
فلسطین-امارات پنجشنبه 28 دی 21 ورزشگاه الجنوب
عراق-ژاپن جمعه 29 دی 15 ورزشگاه اجوکیشن سیتی
ویتنام-اندونزی جمعه 29 دی 18 ورزشگاه عبدالله بن خلیفه
هنگ کنگ-ایران جمعه 29 دی 21 ورزشگاه بین المللی خلیفه
اردن-کره جنوبی شنبه 30 دی 15 ورزشگاه الثمامه
بحرین-مالزی شنبه 30 دی 18 ورزشگاه جاسم بن حمد
عمان-تایلند یکشنبه 1 بهمن 18 ورزشگاه الجنوب
قرقیزستان-عربستان یکشنبه 1 بهمن 21 ورزشگاه البیت
تاجیکستان-لبنان دوشنبه 2 بهمن 18:30 ورزشگاه الثمامه
قطر-چین دوشنبه 2 بهمن 18:30 ورزشگاه بین المللی خلیفه
سوریه-هند سه شنبه 3 بهمن 15 ورزشگاه البیت
استرالیا-ازبکستان سه شنبه 3 بهمن 15 ورزشگاه عبدالله بن خلیفه
هنگ کنگ-فلسطین سه شنبه 3 بهمن 18:30 ورزشگاه الجنوب
ایران-امارات سه شنبه 3 بهمن 18:30 ورزشگاه اجوکیشن سیتی
ژاپن-اندونزی چهارشنبه 4 بهمن 15 ورزشگاه احمد بن علی
عراق-ویتنام چهارشنبه 4 بهمن 15 ورزشگاه جاسم بن حمد
کره جنوبی-مالزی پنجشنبه 5 بهمن 15 ورزشگاه عبدالله بن خلیفه
اردن-بحرین پنجشنبه 5 بهمن 15 ورزشگاه بین المللی خلیفه
قرقیزستان-عمان پنجشنبه 5 بهمن 18:30 ورزشگاه الثمامه
عربستان-تایلند پنجشنبه 5 بهمن 18:30 ورزشگاه اجوکیشن سیتی

بازی های ایران در کدام ورزشگاه ها برگزار می شود؟

جام ملت های قاره آسیا
جام ملت های قاره آسیا

همانطور که پیشتر گفته شد، می دانیم که ایران در گروه C جام ملت های آسیا قرار گرفته است. بر طبق برنامه ریزی های انجام شده بازی های ایران در مرحله گروهی قرار است در دو ورزشگاه اجوکیشن سیتی و ورزشگاه بین المللی خلیفه برگزار شود. اجوکیشن سیتی 20 هزار و ورزشگاه بین المللی خلیفه 45 هزار نفر ظرفیت دارد.

ورزشگاه اجوکیشن سیتی در خیابان الریان جدید (Al Rayyan Al Jadeed) واقع شده است. معماری این ورزشگاه به شکل الماس است و ظاهر خاص، نوساز بودن و امکانات کامل آن را به ورزشگاهی نمونه تبدیل کرده است.

ورزشگاه بین المللی خلیفه را نیز می توان یکی از بزرگترین ورزشگاه های قطر به حساب آورد. به علت معماری خاص این ورزشگاه، در اغلب اوقات روز تمام صندلی های آن در سایه قرار می گیرند. این معماری در کنار سیستم تهویه مطبوع در گرم ترین روزهای سال نیز فضا را خنک نگه می دارد. این ورزشگاه زیبا در خیابان الواب (Al Waab) شهر دوحه واقع شده است.

توصیه می شود برای تماشای بازی ها ایران در نزدیکی محل برگزاری بازی های تیم ملی هتل رزرو کنید. در این صورت رفت و آمد به ورزشگاه بسیار آسان خواهد بود. اطراف هر دو ورزشگاه هتل هایی آماده پذیرایی از شما خواهند بود. در ادامه توضیح مختصری در رابطه با آنها ارائه شده است.

هتل های نزدیک محل برگزاری مسابقات ایران

با رزرو هتلی در نزدیکی محل برگزاری بازی های ایران در جام ملت های آسیا می توانید حتی با پای پیاده خود را به ورزشگاه رسانده و در وقت و هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید.

2 بازی از 3 بازی ایران در ورزشگاه اجوکیشن سیتی برگزار می شود؛ بنابراین منطقی است که در ابتدا به هتل های اطراف آن بپردازیم. در صورتی که می خواهید در هتلی 5 ستاره و لوکس اقامت داشته باشید می توانید هتل تورچ (Torch Hotel) را انتخاب کنید. فاصله این هتل تا ورزشگاه 10 کیلومتر است و پیمایش آن با خودرو حدود 15 دقیقه زمان خواهد برد. انتخاب نزدیک تر به ورزشگاه برای اقامت، پریمیر این دوحه اجوکیشن سیتی (Premier Inn Duha Education City) است که تنها 2 کیلومتر با ورزشگاه فاصله دارد.

جالب است بدانید که ورزشگاه بین المللی خلیفه در نزدیکی ورزشگاه اجوکیشن سیتی واقع شده است و تنها 10 کیلومتر با آن فاصله دارد. هتل تورچ در مجاورت این ورزشگاه قرار گرفته و تنها 180 متر با آن فاصله دارد. در فاصله 2 کیلومتری این ورزشگاه هتل 5 ستاره دیگری به نام هتل العزیزیه بوتیک (Al Aziziyah Boutique Hotel Duha) قرار گرفته است. این هتل نیز از برترین هتل های قطر به حساب می آید و در عین حال بسیار به ورزشگاه خلیفه نزدیک است.

اخذ ویزای توریستی دبی با هف هشتاد

جام ملت‌های آسیا با هف هشتاد

تدارک سفر به قطر برای جام ملت های آسیا را به هف هشتاد بسپارید. بلیط هواپیما می خواهید؟ با جستجو در بخش پروازهای خارجی می توانید به دنبال پروازهای تهران به دوحه قطر باشید. در همین زمان می توانید بلیط برگشت خود را نیز رزرو کنید. قیمت انواع بلیط و هتل را مقایسه و محل اقامت خود را آنلاین رزرو کنید.

از طرفی می توانید پیش از برگزاری مسابقات، قدرت تحلیل و پیش بینی خود را محک بزنید و در پیش بینی نتایج بازی هف هشتاد شرکت کنید. در این صورت شانس خود را در قرعه کشی های این سامانه افزایش می دهید.

سفر به دوحه، سیاحت در کنار لذت از ورزش

هدف اصلی بسیاری از افراد برای سفر به قطر و شهر دوحه در زمان برگزاری مسابقات جام ملت های آسیا تماشای فوتبال است؛ اما توصیه می شود از جاذبه های متعدد شهر زیبا و باستانی دوحه غافل نشوید. بازدید از جاذبه هایی همچون بازار سوق واقف دوحه، تپه های ماسه ای، جزیره مصنوعی مروارید، موزه ملی قطر و روستای متروکه می توانند بسیار جذاب باشد.

جمع بندی

جام ملت های آسیا 2023 در تاریخ 22 تا 21 بهمن 1402 و در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار خواهد شد. دوحه در جام جهانی 2022 نیز میزبان تیم های برگزیده جهان بود و عملکرد بسیار خوبی در میزبانی از خود نشان داد. ایران در گروه C مسابقات قرار گرفته و با امارات، فلسطین و هنگ کنگ هم گروه است. بازی های دوره گروهی تیم ملی کشورمان در ورزشگاه های اجوکیشن سیتی یا همان شهر آموزش و ورزشگاه بین المللی خلیفه برگزار خواهد شد. توصیه می شود در سفر به این شهر زیبا از جاذبه های گردشگری متعدد آن نیز بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا