فاصله کربلا تا سامرا چند ساعت است؟

مسافت کربلا تا سامرا

فاصله کربلا تا سامرا جزو مقدس ترین مسیرهای قابل پیمایش در عراق است. برای طی کردن این فاصله باید حدود 265 کیلومتر فاصله را پشت سر بگذارید. بدیهی است که طی کردن این مسیر با ماشین یا پای پیاده تفاوت زمانی فاحشی خواهد داشت. به هر حال انتخاب هر یک از راه های پیمایش این مسیر می تواند برخاسته از دلایل منطقی باشد.

عراق کشوری است مملو از زیارتگاه ها و اماکن مقدسی که برخی از آن ها در مسیرها و بین شهرهای بزرگ واقع شده اند. در صورتی که وقت کافی برای سر زدن به تمام اماکن زیارتی کربلا تا سامرا را داشته باشید، می توانید فیض زیارت را به حداکثر برسانید. در غیر این صورت نیز می توانید از مسیری امن در راه رسیدن به مقصد لذت ببرید. با ما در هف هشتاد همراه باشید تا به طور کامل فاصله بین کربلا تا سامرا را با هم بررسی کنیم.

خرید بلیط تهران نجف
خرید بلیط تهران نجف

پیمایش فاصله کربلا تا سامرا با ماشین

می توان گفت که سریع ترین راه در دسترس برای طی کردن مسافت کربلا تا سامرا استفاده از ماشین است. پیمودن مسیر بین این دو شهر با استفاده از ماشین در حدود 3 ساعت و 40 دقیقه زمان خواهد برد. این مدت زمان در صورتی است که مسیر را با سرعت مطمئنه و احتیاط کامل طی کنید.

راهی که کربلا و سامرا را به یکدیگر متصل می کند از کیفیت ساخت مطلوبی برخوردار است. پهنای زیاد نسبی جاده ها در این مسیر از ایجاد ترافیک حتی در اوقات شلوغ سال جلوگیری می کند.

نزدیک ترین مسیر برای رسیدن از کربلا به سامرا از کنار بغداد عبور می کند. در صورتی که وقت کافی داشته باشید می توانید مدتی به گشت و گذار در پایتخت عراق نیز بپردازید و از سیاحت و زیارت در آن بهره مند شوید. دقت داشته باشید که امکان ادامه مسیر با عبور از دل شهر بغداد نیز وجود دارد. در این صورت مسیر پیش رو اندکی طولانی تر می شود.

از آنجایی که بغداد تقریبا در میانه مسیر کربلا تا سامرا قرار گرفته است در صورت بروز مشکلات فنی برای ماشین می توانید از امکانات پایتخت بهره مند شوید. همچنین در صورتی که به هر دلیل قصد اقامت موقت در مسیر را داشته باشید، می توانید در یکی از هتل های شهر بغداد به مدت دلخواه ساکن شوید.

پیمایش فاصله کربلا تا سامرا با پای پیاده

طی کردن مسیر کربلا تا سامرا با پای پیاده جذابیت های خاص خود را دارد. در این صورت می توانید علاوه بر کسب فیض معنوی مضاعف از زیبایی های مسیر نیز لذت بیشتری ببرید. پیمایش این راه با پای پیاده فرصت های بیشتری برای بازدید از اماکن زیارتی در اختیار زائران می گذارد. لازم به ذکر است که رسیدن به مقصد سامرا از کربلا با پای پیاده و بدون توقف چیزی در حدود 1 روز و 19 ساعت و حداکثر دو روز کامل زمان خواهد برد.

یکی از مهم ترین عوامل کیفی در مسیری که برای پیمایش به صورت پیاده انتخاب می شود، امکانات کامل رفاهی، درمانی و غذایی است. خوشبختانه راه های متعدد طی کردن فاصله کربلا تا سامرا مملو از امکانات در ابعاد مختلف هستند. همانطور که اشاره شد مسیر های مابین کربلا و سامرا اکثرا از نزدیکی بغداد گذر می کنند. این نزدیکی به پایتخت باعث شده است که از یک طرف راه دسترسی به امکانات پایتخت آسان باشد و از طرفی دیگر امکانات مسیر نیز کامل باشند.

امکانات فاصله کربلا تا سامرا

در مسیر پیمایش کربلا تا سامرا از امکانات بسیار کاملی برخوردار خواهید بود. متصل شدن سه شهر کلیدی بغداد، کربلا و سامرا توسط این مسیر باعث شده است که جاده های حدفاصل کربلا تا سامرا به مهم ترین جاده های کشور عراق تبدیل شوند. به همین دلیل امنیت و کیفیت در این جاده ها تضمین شده است.

تفاوتی نمی کند که پیاده این مسیر را طی کنید یا با استفاده از وسایل نقلیه، در هر صورت با مشکل خاصی مواجه نخواهید شد. فاصله کربلا تا سامرا توسط شهرها و آبادی های متعدد احاطه شده است. همین مسئله باعث شده است که راه های متصل کننده این فاصله پر از بیمارستان و درمانگاه، فروشگاه و سوپرمارکت و هتل باشند. از طرفی خدمات رسیدگی و تعمیرات خودرو نیز در این مسیرها به فراوانی یافت می شوند؛ بنابراین حتی اگر با خودروی شخصی به پیمایش این مسیر می پردازید هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در شهرهایی مانند مسیب و الاسکندریه، تعمیرکاران حرفه ای وجود دارند که به سیستم ماشین هایی ایرانی و خارجی تسلط کامل دارند.

همچنین جایگاه های سوختی مانند محطه القیثاره و انوارالجزرا در نزدیکی یکدیگر ساخته شده اند تا از لحاظ تأمین انرژی خودرو نیز هیچ نگرانی نداشته باشید.

اماکن زیارتی مسیر کربلا تا سامرا

اماکن زیارتی متعددی در فاصله کربلا تا سامرا قرار گرفته اند و هرساله هزاران زائر را از سرتاسر جهان اسلام به سمت خود جذب می کنند. یکی از آن ها مقبره طفلان مسلم است که در حدفاصل کربلا تا بغداد قرار گرفته است. یکی دیگر از این امکان زیارتی مقبره سید محمد است که از فرزندان امام هادی بوده است. ایشان در 50 کیلومتری جنوب سامرا و در شهری به نام بلد دفن شده اند. مقبره این بزرگوار مساحت چندانی ندارد اما در اغلب اوقات سال با فضای آرام خود پذیرای دوست داران و ارادتمندان است.

آرامگاه ابراهیم ابن مالک اشتر نیز در این مسیر قرار گرفته است. کافی است به شهر دجیل بروید تا از مقبره فرزند مالک اشتر زیارت به عمل آورید.

علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره شد، می توانید با صرف اندکی وقت در شهر بغداد نیز از زیارت اماکن معنوی متعددی بهره مند شوید. آرامگاه نواب اربعه، سلمان فارسی، شیخ کلینی، ابوحنیفه، ادریس حسنی و ابن ابی الحدید در پایتخت عراق واقع شده اند و می توانند مقاصد بین راهی خوبی در مسیر کربلا تا سامرا باشند.

مکان های دیدنی در فاصله کربلا تا سامرا
آرامگاه سلمان فارسی در فاصله کربلا تا سامرا

فاصله کربلا تا سامرا، مسیری پر فیض

می توانید مسافت کربلا تا سامرا را در کمتر از چهار ساعت طی کنید؛ اما توصیه می شود که از اماکن زیارتی متعددی که در این مسیر وجود دارند نیز فیض ببرید. تعداد زیادی از بزرگان دنیای اسلام و به ویژه تشیع در این مسیر آرمیده اند و پذیرای دل های مشتاق و پاک هستند.

امکانات متعددی که مسیر کربلا تا سامرا در اختیار رهگذران گذاشته می شود، تمام نگرانی ها را برطرف می کند. یکی از دلایل کامل بودن امکانات این مسیر نزدیکی آن به پایتخت عراق است. از طرفی فاصله اندک این مسیر با بغداد خود مزیتی بزرگ به حساب می آید که پیمایش آن را بیش از پیش معقول کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا