فاصله مهران تا نجف چقدر است؟

مسافت مهران تا نجف

عراق در همسایگی ایران قرار دارد و به علت وجود مقبره 6 تن از امامان شیعه، یکی از مهمترین کشورهای زیارتی شیعیان به حساب می آید. سفر به عراق از ایران به دو روش زمینی و هوایی انجام می شود. سفر زمینی به عراق توسط چهار مرز خسروی، چذابه، مهران و شلمچه انجام می شود. در بین مرزهای زمینی معمولا مرز مهران اصلی ترین کانون تردد مسافران ایران و عراق درنظر گرفته می شود. فاصله مهران تا نجف نسبت به سایر شهرهای زیارتی کمتر است. این مرز در سال 1382 به عنوان مرز بین المللی شناخته شد. نزدیک ترین شهر پس از گذر از مرز مهران و ورود به خاک عراق، نجف اشرف است. در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری درخصوص مسافت مهران تا نجف ارائه خواهد شد.

چگونه از مهران به نجف برویم؟

مسافت مهران تا نجف را می توانید با اتومبیل های شخصی، ون های کرایه ای و یا اتوبوس به شهر نجف اشرف بروید. درصورتی که با اتوبوس به عراق سفر کرده باشید، معمولا همان اتوبوس وارد خاک عراق شده و به سمت نجف می روید. اما اگر افراد به صورت آزاد به عراق سفر کنید، پس از گذر از مرز می توانید با استفاده از ون های عراقی به نجف بروید. کوتاه ترین مسیر مهران تا نجف 317 کیلومتر است که این مسافت به طور معمول در 4 الی 5 ساعت طی می شود.

خرید بلیط تهران نجف
خرید بلیط تهران نجف

از مرز مهران تا نجف چند ساعت راه است؟

فاصله مهران تا نجف از کوتاه ترین مسیر حدود 317 کیلومتر است که در صورت رانندگی بدون توقف، رسیدن به مقصد حدود 4 ساعت و ربع به طول می انجامد. معمولا اتوبوس ها و ون های مسافربری در فاصله مهران تا نجف برای استراحت مسافران و استفاده آن ها از سرویس بهداشتی یکبار توقف می کنند. با احتساب این توقف رسیدن به مقصد حدود 5 ساعت طول خواهد کشید.

جهانگردی 🌍

معرفی مرز مهران

مهران نام مرزی در استان ایلام واقع در غرب کشور است که به علت موقعیت جغرافیایی مناسب آن، یکی از پرتردد ترین مرزهایی است که زائران جهت سفر به عراق آن را انتخاب می کنند. در این مرز امکانات رفاهی متعددی همچون نمازخانه، سرویس بهداشتی، فروشگاه مواد غذایی، پارکینگ صحرایی وغیره برای خدمت رسانی به مسافران تعبیه شده است. درصورتی که با اتومبیل شخصی به مرز مهران سفر کنید، می توانید خودرو خود را در پارکینگ های مخصوص در نزدیکی مرز مهران پارک کرده و از مرز عبور کنید. لازم به ذکر است، در نزدیکی پیاده روی اربعین، موکب ها و استراحتگاه های متعددی برای خدمت رسانی به مسافران تدارک دیده می شود.

آب ‌و هوای مهران

مهران در ارتفاع 136 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهر جز قسمت های پست ایلام به حساب می آید و آب و هوای گرم و سوزانی دارد. البته وجود دو رودخانه در نزدیکی مهران تا حدودی سبب کاهش دما و افزایش رطوبت در فصل تابستان می شود، اما با این حال مهران جز شهرهای گرم کشور به حساب می آید.

زیارتگاه های شهر نجف اشرف

بارگاه امام علی (ع) در نجف
بارگاه امام علی (ع) در نجف

شهر نجف به علت وجود مقبره امام علی (ع) امام اول شیعیان، یکی از مهمترین شهرهای زیارتی مسلمانان و به خصوص شیعیان به حساب می آید. نجف اشرف در نزدیکی شهر کوفه قرار دارد و در زمان خلافت هارون الرشید، خلیفه مشهور عباسیان بنا شده است. آب و هوای این شهر در فصل تابستان خشک سوزان و در فصل زمستان سرد و خشک است. به جز مرقد امیرالمومنین، زیارتگاه های مختلفی در این شهر قرار دارند که مورد توجه زائران قرار می گیرد. در ادامه به معروف ترین زیارتگاه های نجف اشاره خواهیم کرد:

  • وادی السلام

پس از بارگاه امام علی(ع)، معروف ترین مکان زیارتی نجف اشرف، قبرستان وادی السلام است. جالب است بدانید، این قبرستان شهرتی جهانی داشته و نام آن در کتاب گینس به عنوان بزرگترین قبرستان جهان به ثبت رسیده است. پیامبران و بزرگان زیادی در این قبرستان مدفون هستند؛ به همین دلیل وادی السلام برای شیعیان ارزش معنوی بالایی دارد. مساحت این آرامستان حدود 1486 کیلومتر مربع است و حدود ده ها میلیون قبر در آن وجود دارد. در فاصله مهران تا نجف شاهد بخشی از این قبرستان خواهید بود.

  • مسجد الراس

مسجد الراس در کربلا
معرفی مسجد الراس در کربلا

مسجد الراس یکی از قدیمی ترین و با اهمیت ترین مساجدی است که در کنار بارگاه امیرالمومنین قرار دارد. زمان ساخت این مسجد به دوره ایلخانی باز می گردد. اهمیت مسجد الراس به لحاظ موقعیت قرار گیری آن در بالای سر امام علی(ع) است. جالب است بدانید طبق روایتی از امام صادق، سر امام حسین (ع) در این مسجد به خاک سپرده شده است.

  • مسجد عمران بن شاهین

مسجد عمران بی شاهین یکی از قدیمی ترین مساجد نجف است که زمان ساخت آن به 10 قرن قبل باز می گردد. داستان ساخت این مسجد از این قرار است که در اواسط قرن چهارم هجری بین عمران و عضدالدوله اختلافی به وجود می آید و عمران نذر می کند که در صورت حل این مشکل  رواقی در صحن حرم امام علی (ع) بنا کند. در این مسجد افراد بزرگی همچون محمد باقر قمی، سید محمدکاظم یزدی و سید محمدکاظم مقدس مدفون هستند.

مهران، فراتر از یک مرز

مهران یکی از مرزهای فعال و پر تردد عراق و ایران است که سالانه میلیون ها نفر جهت سفر به عراق از این مرز گذر می کنند. امکانات رفاهی متعددی جهت رفاه حال زائران در مرز مهران وجود دارد. فاصله مهران تا نجف 317 کیلومتر است و مسافران در صورت رانندگی بی وقفه، ظرف حدود 4 ساعت به شهر نجف اشرف می رسند. پس از عبور از مهران اتوبوس ها و ون های مسافربری و برخی از خودرو های شخصی جهت انتقال مسافران به نجف و شهرهای مختلف زیارتی عراق وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا