برای رانندگی در دبی این نکات را رعایت کنید

اولین قانون از قوانین رانندگی در دبی این است که همیشه به جاده‌ نگاه کنید و چشم از آن برندارید. همیشه حواستان به آینه بغل باشد و تحت هیچ شرایطی کارهایی که می‌توانید بعد از خارج شدن از جاده انجام دهید را در حین رانندگی انجام ندهید.

در دبی، دومین شهر بزرگ امارات، خطوط مترو شما را به جاذبه‌های گردشگری اصلی شهر می‌رسانند اما نمی‌توانید از همه جاذبه‌های دبی با مترو بازدید کنید. شما در دبی به یک خودرو نیاز خواهید داشت حال میخواهد یک خودروی کرایه‌ای باشد یا یک تاکسی، در هر صورت باید قوانین رانندگی در امارات را بدانید.

 قوانین رانندگی در دبی

از آنجایی که آمار تصادفات جاده‌ای در دبی بالاست، قوانین رانندگی در دبی سخت‌گیرانه‌ و جریمه‌ها سنگین است. در این بخش با اصلی‌ترین قوانین آشنا می‌شوید.

  • سن مجاز برای رانندگی به شرط داشتن گواهی‌نامه بین‌المللی و بیمه‌نامه خودرو 18 سال است. جریمه رانندگی بدون گواهینامه در دبی 500 درهم است و راننده 12 نمره منفی می‌گیرد.
  • برای کودکان 4 تا 8 سال باید از صندلی کودک استفاده کنید و کودکان زیر 13 سال نباید صندلی جلو بنشیند. جریمه نشستن کودکان زیر 13 سال روی صندلی جلو 400 درهم و جریمه عدم استفاده از صندلی کودک نیز 400 درهم است.
  • بستن کمربند الزامی است. جریمه عدم استفاده از کمربند ایمنی، 400 درهم است و 4 نمره منفی برای راننده در پی دارد.
  • مراقب سلامت خودرو باشید، چرا که رانندگی با خودروهای پرسروصدا 2000 درهم جریمه و 12 نمره منفی به دنبال دارد. رانندگی با خودروهایی که موجب آلودگی محیط زیست می‌شوند نیز 1000 درهم جریمه و 6 نمره منفی برای راننده در پی دارد.
  • بیرون انداختن زباله در دبی 1000 درهم جریمه و 12 نمره منفی دارد. به فکر تهیه یک کیسه زباله برای داخل خودرو باشید.
  • موتورسواری بدون کلاه‌ایمنی در دبی 500 درهم جریمه و 4 نمره منفی به همراه دارد.

شاید فکر کنید این قوانین چندان هم سخت‌گیرانه نیستند، پس با ما همراه باشید و به یاد داشته باشید که در دبی تصادفات زیادی روی می‌دهد برای تماشای سانحه ترافیک ایجاد نکنید.

دبی گردی: آب نمای موزیکال برج خلیفه دبی!

علائم راهنمایی در دبی

علائم راهنمایی در امارات نیز درست مانند دیگر کشورهای جهان سرعت رانندگی را کنترل و از ایجاد ترافیک جلوگیری می‌کند. در تمام جاده‌های شهر علائم راهنمایی دو زبانه انگلیسی و عربی را مشاهده می‌کنید. تابلوهایی مانند تابلوی اعلام سرعت مجاز، وضعیت جاده و ترافیک، پارکینگ‌ها و غیره.

با این وجود بهتر است از برنامه‌های مسیریابی آنلاین استفاده کنید تا همیشه در مسیر درست باقی بمانید و به موقع به مقصد برسید.

خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد
خرید بلیط هواپیما خارجی از هف هشتاد

رعایت فاصله طولی در دبی

با توجه به سرعت بالای خودروهای لوکس و تردد خودروهای سنگین همواره باید فاصله طولی با خودروی روبه‌رویی را حفظ کنید. شما باید از نظر زمانی 3 تا 5 ثانیه با خودروی مقابل فاصله داشته باشید.

ممکن است راننده دیگری با تغییر مسیر بین شما و ماشین مقابل قرار بگیرید. در این حالت سبقت نگیرید، سرعت خود را کم کنید و فاصله را به اندازه قبل برگردانید. هرچه باشد امنیت شما از همه‌چیز مهم‌تر است. جریمه عدم رعایت فاصله طولی در دبی 400 دلار و 4 نمره منفی است.

اتوبان‌های دبی

شبکه جاده‌ای در دبی بسیار وسیع و مسیرها بسیار عریض هستند. آزادراه‌ها 8 لاین برای رانندگی دارند. این 8 لاین برای تردد خودروهای سنگین، اتوبوس‌ها و مسیرهای الحاقی در نظر گرفته شده‌اند.

اگر اهل سرعت نیستید از لاین سرعت خارج شوید، در آزادراه‌های دبی لاین‌های متعددی وجود دارد. بنابراین اگر با خودروی سدان خود وارد لاین چپ یعنی مسیر کندرو شوید، درست مانند ایران در ترافیک ناشی از تردد خوردروهای سنگین به دام می‌افتید.

رانندگی در لاین سرعت نیز به معنای همراهی با راننده‌هایی است که توجه چندانی به جریمه‌های سنگین ندارند و با سرعت رانندگی می‌کنند. این دسته از رانندگان در بسیاری از مواقع از لاین کندرو برای سبقت گرفتن استفاده می‌کنند، بنابراین بهتر است بین خطوط میانی حرکت کنید و برای دوربرگردان‌های عریض دبی آماده باشید در برخی از موارد عرض دوربرگردان‌ها به چهار لاین نیز می‌رسد.

اخذ ویزای توریستی دبی

سرعت غیرمجاز در دبی

سرعت مجاز رانندگی در آزادراه‌های دبی 100 تا 120 کیلومتر و در جاده‌های دوبانده‌ شهری 60 تا 80 کیلومتر است. شما تنها زمانی جریمه می‌شوید که 20 کیلومتر بالاتر از سرعت مجاز رانندگی کنید، اما بهتر است وسوسه نشوید، جریمه‌ها بسیار سنگین است و هنگامی که برای سرعت غیرمجاز جریمه می‌شوید، برای آن 20 کیلومتر نیز جداگانه جریمه می‌شوید.

جریمه سرعت غیرمجاز در دبی 300 تا 3000 درهم است، همیشه جریمه‌ را به موقع پرداخت کنید در غیر این‌صورت، بار بعدی که به دبی باز می‌گردد با مشکل جدی روبه‌رو می‌شوید. از آنجایی که به احتمال زیاد از خودروی کرایه‌ای استفاده می‌کنید باید به شرکت اجاره خودرو نیز کارمزد پرداخت کنید.

از سبقت و رانندگی از شانه جاده خودداری کنید، در دبی این صحنه را زیاد مشاهده می‌کنید اما هرگز وسوسه نشوید، این کار برای متخلف جریمه 1000 درهمی در پی دارد. اگر پنچر شدید یا مشکل دیگری برای خودروی شما پیش آمد، در حاشیه آزادراه توقف کنید و خودتان پشت گارد کنار جاده بایستید.

مصرف الکل و رانندگی در دبی

قوانین رانندگی در دبی راننده را از مصرف الکل و رانندگی در حالت مستی منع می‌کنند. رانندگی در این وضعیت می‌تواند منجر به زندانی شدن و پرداخت 20 هزار درهم جریمه شود. راننده متخلف 23 نمره منفی دریافت می‌کند و خودرو 60 روز توقیف می‌شود.

در راستای همین قوانین سخت‌گیرانه سایت‌هایی ماننده Zofeur و Thedriver.ae برای اعزام راننده ایجاد شده‌اند و شما می‌توانید از خدمات آنها استفاده کنید. البته اگر خودروی شما کرایه‌ای است باید در این مورد از شرکت کرایه‌دهنده استعلام بگیرید چرا که ممکن است این کار برخلاف قوانین شرکت موردنظر باشد.

دبی گردی: باغ گل معجزه دبی

عبور از خط قرمز

رد شدن از خط قرمز در دبی یک تخلف سنگین است. تقاطع‌های بسیاری در جاده‌های دبی وجود دارد، خطوط تراموهای دبی نیز از این تقاطع‌ها عبور می‌کنند. عبور از خط قرمز در این تقاطع‌ها بسیار خطرناک است و می‌تواند جان عده زیادی را به خطر بیندازد. به همین دلیل برای متخلفان جریمه 3 هزار درهمی در نظر گرفته شده است.

دانستنی‌های رانندگی در دبی

اگر قصد دارید صبح زود در جاده رانندگی کنید برای 6 لاین ترافیک سنگین آماده باشید اما اگر علاقه‌ای به رانندگی در ترافیک ندارید بعد از ساعت 10 وارد جاده شوید. اکثر جاذبه‌های گردشگری دبی پس از ساعت 10 باز می‌شوند. بعدازظهرها نیز از ساعت 2 تا 7 ترافیک سنگین است.

در دبی به ندرت بارندگی روی می‌دهد به همین دلیل با شروع باران جاده‌ها به شدت روغنی و لغزنده می‌شوند. اصولا باران‌های دبی کوتاه هستند اگر بارندگی شدید شد در کنار جاده توقف کنید. یکی دیگر از تغییرات فصلی دبی مه‌گرفتگی است که ممکن است در هر زمانی از سال روی دهد. در هوای مه‌آلود آهسته رانندگی کنید و از نور بالا استفاده نکنید.

راهنمای سفر دبی: چقدر پول ببریم دبی؟!

قوانین رانندگی در دبی را جدی بگیرید

رانندگی در دبی با وجود آزادرا‌ه‌های عریض و خودروهای لوکسی که برای اجاره در اختیار شما گذاشته می‌شوند یکی از جذابیت‌های دبی به شمار می‌رود. با این وجود اگر قوانین را ندانید، مجبور به پرداخت جریمه‌های سنگین به دولت و شرکت ‌کرایه‌دهنده خودرو می‌شوید.

با آشنایی با قوانین رانندگی در دبی از جریمه شدن جلوگیری می‌کنید. همیشه مراقب جاده باشید و اگر پلیس از شما خواست که توقف کنید با احتیاط این کار را انجام دهید. عدم توجه به فرمان پلیس 800 درهم جریمه، 30 روز توقیف خودرو و 12 نمره منفی به همراه دارد.

در دبی جرایم سنگینی برای تخلفات جاده‌ای در نظر گرفته شده است. با این وجود آمار تصادفات و ترافیک‌های جاده‌ای در این شهر بالاست و بسیاری از رانندگان خودروهای گران‌قیمت و لوکس بدون توجه به جرایم به طرز خطرناکی رانندگی می‌کنند. با یادگیری قوانین رانندگی دبی و انتخاب امن‌ترین مسیر از رانندگی در جاده‌های این شهر لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا