از تبریز تا تهران چند ساعت راه است ؟

پایتخت نشینان همیشه به دنبال شهری زیبا با آب‌ و‌ هوای معتدل و خنک هستند، آنها برای اینکار فواصلی طولانی‌تر از فاصله تهران تا تبریز را نیز طی می‌کنند. تبریز یکی از کلان‌شهرهای محبوب و دوست‌داشتنی ایران است و هر سال توریست و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. این شهر در آذربایجان شرقی قرار دارد و جز مناطق سردسیر ایران محسوب می‌شود. این‌بار در هف هشتاد می‌خواهیم به صورت کامل تمامی راه‌های رسیدن از تهران به تبریز و زمان تقریبی هر کدام را نیز را بررسی کنیم.

فاصله تهران تا تبریز به طور دقیق چقدر است؟

فاصله تهران تا تبریز
فاصله تهران تا تبریز

فاصله زمینی تهران تا تبریز در حدود 630 کیلومتر و به فاصله هوایی این دو شهر نیز 530 کیلومتر است. اگر بخواهید از طریق مسیر زمینی به این شهر بروید حدودا 7 الی 8 ساعت در جاده خواهید بود ولی اگر دوست دارید سریع تر به مقصد برسید باید از هواپیما برای حمل و‌ نقل استفاده کنید که در این صورت زمان تقریبی رسیدن شما بسیار کمتر خواهد بود.

مدت زمان مسافرت از تهران به تبریز چقدر است؟

مدت زمان رسیدن از تهران به تبریز به موارد زیادی بستگی دارد و نمی‌توان همواره یک عدد ثابت را برای آن بیان کرد. در ادامه مواردی که می‌تواند بر روی مدت زمان سفر شما تاثیرگذار باشد را به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

انتخاب مسیر و تاثیر آن روی فاصله تهران تا تبریز

مهم‌ترین فاکتوری که می‌تواند تاثیر زیادی روی فاصله تهران تا تبریز داشته باشد انتخاب مسیر شما برای حرکت است. در واقع از راه زمینی مسیرهای متنوعی برای رسیدن به تبریز وجود دارد که هر کدام مدت زمان مخصوص به خود را دارد.

فاصله تهران تا تبریز و تاثیر وسیله نقلیه بر روی آن

مورد بعدی انتخاب نوع وسیله برای حمل‌و‌نقل است. برخی از افراد خودروی شخصی را برای رسیدن به مقصد مورد نظر ترجیح می‌دهند که در این صورت نسبت به کسانی که از هواپیما برای مسافرت استفاده می‌کنند مدت زمان بیشتری را در مسیر خواهند بود. یا برای مثلا کسانی که قصد دارند با قطار به تبریز بروند نسبت به کسانی که اتوبوس را انتخاب کرده‌اند دیرتر به مقصد می‌رسند.

خرید بلیط هواپیما ار هف هشتاد
خرید بلیط هواپیما ار هف هشتاد

آب و هوا، یکی دیگر از موارد تاثیر گذار بر روی فاصله تهران تا تبریز

همچنین علاوه بر مطالب بالا فصلی که برای سفر انتخاب می‌کنید نیز بر روی زمان رسیدن شما به مقصد تاثیرگذار است. اگر شما در فصل پاییز و زمستان قصد سفر به این شهر را داشته باشید ممکن است به دلیل بارندگی برف و باران و ایجاد راه‌بندان و ترافیک دیرتر از حد معمول به مقصد برسید. اما در فصل‌های بهار و تابستان به دلیل عدم بارش‌های فصلی، معمولا مشکلی از بابت طولانی شدن زمان مسافرت نخواهید داشت.

فاصله تهران تا تبریز با استفاده از حمل و نقل زمینی

اگر شما قصد دارید که از طریق راه زمینی از تهران به تبریز بروید دو حالت کلی دارد: از اتوبوس یا وسیله شخصی خود استفاده خواهید کرد یا با قطار به تبریز خواهید رسید. در هر دو صورت زمان و مسافت مشخصی وجود دارد که در ادامه هر کدام را به صورت تخصصی بررسی می‌کنیم.

استفاده از ماشین شخصی برای سفر به تبریز

استفاده از ماشین شخصی معمولا برای خانواده‌های پرجمعیت و کسانی که دوست دارند در شهرهای بین تهران تا تبریز توقف طولانی مدت داشته باشند انتخاب خوبی است. برای رسیدن از تهران به تبریز 3 مسیر اصلی وجود دارد که هر کدام مدت زمان معینی را برای رسیدن به مقصد تعیین می‎کند. این مسیرها به شرح زیر هستند:

فاصله تهران تا تبریز از اتوبان تهران _ کرج

هنگام انتخاب این مسیر شما با ورود به این اتوبان حدود 160 کیلومتر با شهر قزوین فاصله خواهید داشت و می‌توانید پس از رسیدن به قزوین از این شهر تاریخی بازدید کنید. بعد از قزوین شما حدود 179 کیلومتر باید در اتوبان قزوین _ زنجان رانندگی کنید و در آخر نیز با قرار گرفتن در اتوبان زنجان _ تبریز به مقصد خود خواهید رسید. مدت زمان سفر از تهران به تبریز با ماشین شخصی حدود 6 ساعت برآورد شده است.

اتوبان تهران _ رشت و مدت زمان رسیدن از تهران به تبریز

یکی دیگر از مسیرهای محبوب و دوست داشتنی از تهران به تبریز اتوبان تهران _ رشت است. این مسیر برای کسانی که دوست دارند در بین راه، در میان شهرهای خوش آب و هوای شمالی توقف کرده و از سوغاتی‌ها و غذاهای خوشمزه این شهرها نوش جان کنند این مسیر بسیار مسیر مناسبی برای آن‌ها است.

همدان، یکی از شهرهای میانه ی تهران تا تبریز

مسیر سوم نسبت به مسیر دیگر کمی طولانی‌تر است اما کسانی که مایل هستند در بین راه از زیبایی‌های شهر همدان نیز بهره‌مند شوند انتخاب خوبی است. این مسیر حدودا 8 ساعت بوده و پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر از این مسیر را دارید، صبح زود برای مسافرت اقدام کنید که قبل از تاریکی هوا به مقصد برسید.

فاصله تهران تا تبریز با استفاده از قطار

سفر با قطار یکی دیگر از گزینه‌های سفر زمینی برای رسیدن به شهر تبریز است. قطار مدت زمان بیشتری نسبت به ماشین و اتوبوس صرف می‌کند اما سفری به مراتب راحت‌تر را برای شما به ارمغان می‌آورد. فاصله تهران تا تبریز با قطار بین 12 الی 13 ساعت است و شما می‌توانید در طول مسیر استراحت کرده و از تماشای مناظر بیرون از قطار لذت ببرید. اگر قصد سفر با قطار به شهر تبریز را دارید می‌توانید از سایت 780 برای بررسی تایم‌های حرکت قطار و همچنین رزرو آنلاین بلیط استفاده کنید.

اتوبوس، گزینه ی دیگر برای سفر به تبریز

سفر با اتوبوس تقریبا مشابه با خودرو شخصی است با این تفاوت که توقف‌های بین شهری کوتاه بوده و بیشتر مسیر را شما در اتوبوس خواهید بود. این روش برای کسانی که قصد دارند از تهران به تبریز به صورت زمینی و ارزان‌قیمت مسافرت کنند به شدت توصیه می‌شود. مدت زمانی که برای رسیدن به تبریز با اتوبوس باید صرف کنید چیزی حدود بین 7 الی 8 ساعت است که این مدت زمان بسته به نوع اتوبوس و مقدار بازه زمانی که توقف می‌کند می‌تواند متفاوت باشد.

مقدار فاصله تهران تا تبریز با هواپیما چقدر است؟

سفر با هواپیما یکی از گزینه‌های خوب برای کسانی است که ترجیح می‌دهند در سریع ترین و راحت ترین حالت ممکن به مقصد برسند. اگر شما نیز جزو این افراد هستید می‌توانید همین حالا بلیط هواپیما تبریز خود را به صورت آنلاین از سایت هف هشتاد رزرو کنید. معمولا مدت زمانی که برای رسیدن به تبریز از تهران دارید در سریع ترین حالت چیزی حدود 90 دقیقه است که این مقدار می‌تواند با توجه شرایط پرواز و نوع آب و هوا تغییر کند.

نام شهرهای بین تهران تا تبریز چیست؟

اگر شما قصد دارید که از روش زمینی و با خودرو شخصی برای سفر از تهران به تبریز استفاده کنید بهتر است که در شهرهای بین تهران و تبریز نیز توقف کرده و ساعات لذت بخشی را در آن شهرها سپری کنید. ما در ادامه برای راحتی کار شما لیستی از شهرهایی که بین تبریز و تهران قرار دارند را ارائه کرده‌ایم تا راحت‌تر بتوانید درباره شهرهایی که قصد توقف در آن‌ها را دارید تصمیم بگیرید.

البته این شهرها بستگی دارد که شما از کدام مسیر برای رسیدن به تبریز استفاده کنید. اگر قرار است از مسیر اتوبان کرج به تبریز بروید شهرهای بین راهی شما شامل کرج، قزوین و زنجان است. اگر مسیر دوم یعنی اتوبان تهران _ رشت را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید شهرهای رشت، رامسر، چالوس، رودسر، لاهیجان و تنکابن در انتظار شماست. و در مسیر سوم نیز می‌تونید از زیبایی‌های شهر همدان بهره‌مند شوید و حتی چند روزی را نیز در این شهر زیبا اقامت کنید.

بهترین راه برای کمتر شدن فاصله تهران تا تبریز چیست؟

همان‌طور که گفتیم سریع‌‌ترین راه برای رسیدن به تبریز از تهران، استفاده از هواپیما است که چیزی حدود 1 الی 2 ساعت زمان می‌برد اما اگر شما به هر دلیلی نمی‌خواهید از هواپیما برای مسافرت استفاده کنید، خودرو شخصی گزینه بهتری است به شرطی که در شهرهای بین تهران و تبریز توقف نکنید.

شهر تبریز، یک انتخاب ایده‌ آل برای مسافرت

اگر شما نیز از گرمای طاقت فرسا تهران خسته شده‌اید و تصمیم دارید که به یک شهر با آب و هوای خنک مسافرت کنید تبریز یک گزینه بسیار خوب برای شما است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع سفر حتما در ارتباط با مسافت و نوع وسیله نقلیه، خوب تحقیق کنید تا یک سفر دلچسب و به یاد ماندنی داشته باشید. همانطور که مشاهده کردید برای رسیدن به شهر تبریز می‌توانید از خودرو شخصی و یا اتوبوس قطار و هواپیما استفاده کنید که هر کدام از این‌ها مدت زمان مختلفی برای سفر را به ارمغان می‌آورند. از این که تا پایان مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا