میزان بار در پرواز خارجی چقدر است؟

یکی از فاکتورهای مهمی که مسافران قبل از سفرهای خارجی خود در مورد آن کنجکاو هستند، اطلاع از میزان بار ورودی در پرواز خارجی است. از آنجایی که در هر سفر هوایی مسافران مجاز به همراه داشتن میزان مشخصی از بار هستند، اطلاع از این مسئله قبل از سفر برای افراد مسئله ای ضروری به حساب می آید.

اگر میزان بار مسافران بیش از حد استاندارد باشد، آن ها موظف به پرداخت مبلغی به عنوان جریمه به ازای هرکیلوگرم بار اضافی هستند. برای آشنایی با استانداردهای ایرلاین های مختلف در زمینه بار تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

هزینه هر کیلو اضافه بار پرواز خارجی

در سفرهای خارجی میزان بار مجاز برای مسافر بسته به موارد مختلفی همچون قوانین هر ایرلاین، کلاس پروازی و نوع مقصد متفاوت است. در ادامه به شرایط مختلف حمل بار در پروازهای خارجی اشاره خواهیم کرد:

قیمت هر کیلو اضافه بار در فرودگاه امام

تعرفه میزان جریمه اضافه بار در فرودگاه امام خمینی بر اساس قوانین هر ایرلاین متفاوت است. اما به طور کلی جریمه هر کیلوگرم بار اضافی حدود 1 درصد هزینه بلیط همان سفر در نظر گرفته می شود. به طور معمول میزان جریمه بر اساس هر کیلوگرم بار بر اساس فاکتورهای متعددی همچون نوع ایرلاین، کلاس پروازی و مقصد مشخص می شود.

پرواز خارجی بدون بار

برخی مواقع مسافران هنگام رزرو بلیط پرواز خارجی خود با بلیطی ارزان قیمت تر از نرخ معمول مواجه می شوند. درحالتی که بلیط مزبور از نوع خاص و یا چارتری نباشد، این احتمال وجود که بلیط خریداری شده از نوع پرواز بدون بار است. در چنین پروازهایی مسافر تنها مجاز به همراه داشتن ساک دستی در کابین هواپیما است و درصورت همراه داشتن چمدان باید هزینه آن را به صورت جداگانه پرداخت کند.

بار مجاز داخل کابین هواپیما ماهان

مسافران پروازهای خارجی ایرلاین ماهان در کلاس اکونومی مجاز به همراه داشتن حداکثر 5 کیلوگرم بار دستی در کابین هواپیما هستند. در کلاس بیزینس این میزان به 7 کیلوگرم افزایش پیدا می کند. وسایلی که مجاز به بردن آن ها در کابین هواپیما هستید عبارت است از: تنقلات، دوربین کوچک، مجله و کتاب، لپ تاپ، ملحفه و پتو، داروهای ضروری و غیره

حداکثر ابعاد استاندارد کیف و یا ساک دستی که می توانید به داخل کابین ببرید، 40*55*23 سانتی متر است. همچنین، علاوه بر بار دستی، همراه داشتن عصا، چتر و پتو برای مسافران بلامانع است.

در ادامه به بررسی بار مجاز چند نمونه از دیگر ایرلاین های محبوب اشاره خواهیم کرد:

میزان وزن مجاز پرواز خارجی در ایرلاین های مختلف

وزن چمدان در پروازهای خارجی
وزن چمدان در پروازهای خارجی

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی ترکیش چقدر است؟

جالب است بدانید ترکیش ایرلاین قوانین ثابتی برای میزان بار مجاز مسافر در نظر نگرفته است و بسته به نوع مقصد، مقدار استاندارد بار مجاز متفاوت است. این ایرلاین اجازه حمل دو عدد چمدان را به مسافر می دهد.

اگر مبدا یا مقصد سفر افراد یکی از کشور های آرژانتین، آنگولا، بنین، برزیل، بورکینافاسو، غنا، کلمبیا، کوبا، کانادا، چاد، کنگو، گینه،کامرون، ساحل عاج، ماداگاسکار، ژاپن، مالی، نیجریه، پاناما، سنگال، سودان، ونزوئلا و ایالات متحده آمریکا باشد، مسافران می توانند دو عدد چمدان همراه خود داشته باشند.

 حداکثر وزن چمدان در پرواز خارجی اکونومی این ایرلاین 23 کیلوگرم با ابعاد ارتفاع 115 سانتی متر (شامل طول، عرض و عمق) در پروازهای بیزینس این میزان به 32 کیلوگرم و با ابعاد 158 سانتی متر افزایش پیدا می کند.

درصورتی که مبدا و یا مقصد در لیست کشورهای بالا نباشد، محدودیتی برای تعداد چمدان در نظر گرفته نمی شود. اما توجه داشته باشید، مجموع وزن چمدان ها نباید از 30 کیلوگرم برای پروازهای بیزینس و 20 کیلوگرم برای پروازهای اکونومی تجاوز کند. در صورت همراه داشتن بار اضافه تر از میزان بار در پرواز خارجی این ایرلاین، به ازای هر کیلوگرم، بین 8 تا 17 لیر بسته به مقصد به عنوان جریمه از مسافر دریافت می شود.

میزان بار در پروازهای خارجی قطر چقدر است؟

در ایرلاین قطر ایرویز، میزان بار مجاز بر اساس کلاس پروازی مشخص می شود. در پروازهای بیزینس کلاس و فرست کلاس افراد می توانند دو بار دستی به وزن حداکثر 15 کیلوگرم برای هر کدام را داخل کابین هواپیما به همراه داشته باشند. میزان بار مجاز دستی در پروازهای اکونومی به یک بار دستی حداکثر 7 کیلوگرمی محدود می شود.

در حالت کلی، میزان بار مجاز در پرواز قطر ایرلاین در پروازهای فرست کلاس 50 کیلوگرم و ابعاد 300 سانتی متر درنظر گرفته شده است. این میزان در پروازهای اکونومی به 40 کیلوگرم و ابعاد 300 سانتی متر محدود می شود.

درصورتی که میزان بار در پرواز خارجی مسافران از مقدار استاندارد بیشتر شود، آن ها ملزم به پرداخت جریمه به ازای هرکیلوگرم بار اضافی هستند. میزان جریمه به ازای هرکیلوگرم بسته به نوع مقصد از 15 تا 70 دلار متفاوت است. در سایر ایرلاین های قطر نیز شرایط مشابهی وجود دارد.

مقدار بار مجاز در پروازهای خارجی ایران ایر چقدر است؟

ایران ایر به عنوان یکی از مهمترین ایرلاین های ایرانی و بین المللی قوانین مشخصی را برای بار مسافران در پروازهای خارجی درنظرگرفته است. هر مسافر می تواند بدون پرداخت هزینه اضافی، بر اساس بلیط پروازی که تهیه کرده است، میزان مشخصی از بار را به صورت رایگان همراه داشته باشد. میزان دقیق بار مجاز در هر پرواز روی بلیط مسافر درج خواهد شد. وزن مجاز بار در این ایرلاین به صورت زیر است:

در تمامی کلاس های اکونومی به جز کلاس نرخیY، هر مسافر مجاز به همراه داشتن حداکثر 20 کیلوگرم بار است. وزن مجاز بار برای مسافران کلاس نرخی Y این ایرلاین نیز 25 کیلوگرم است.

در پروازهای ویژه هما کلاس که همان بیزینس کلاس در نظر گرفته می شود، وزن بار مجاز برای هر مسافر 30 کیلوگرم درنظر گرفته شده است.

مسافران نوزاد مجاز به همراه داشتن 10 کیلوگرم بار در تمام کلاس های پروازی هستند. همچنین کالسکه نوزاد به عنوان بار رایگان درنظر گرفته می شود. البته کالسکه باید از نوع تاشو بوده و برچسب محدودیت پذیرش بر روی آن الصاق شود.

سبک بار سفر کنید!

از آنجایی که همراه داشتن بار اضافه تر از میزان استاندارد، پرداخت جریمه را به همراه دارد، بهتر است برای داشتن سفری راحت و دلپذیر، تا جایی که برایتان مقدور است سبک بار سفر کنید. همچنین لازم است پیش از سفر، در خصوص قوانین مربوط به میزان بار در پرواز خارجی موردنظر خود، اطلاعات لازم را کسب کنید. شما می توانید پروازهای خارجی خود را با ایرلاین موردنظرتان در سایت هف هشتاد به راحتی رزرو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا