راهنمای سفر به دره ستارگان قشم

چگونه به دره ستارگان قشم برویم؟!

دره ستارگان یکی از پدیده های زمین شناسی منحصر به فرد در فهرست عجایب هفتگانه جزیره قشم است و بیش از دو میلیون سال قدمت دارد. زیبایی این دره هر بیننده ای را خیره می کند. این دره که نمونه های مشابهی در سطح جهانی دارد، یکی از اسرارآمیزترین و هیجان انگیزترین جاذبه ها از جمله مخروط های نوک تیز، ستون های عظیم و دیوارهای بلند را دارا است. هر ستون دره دارای لایه ها و حفره های متعددی است که ناشی از فرسایش بارش های فصلی، آب های سطحی و طوفان ها شده اند. این زیبایی ها دره ستارگان را به میراث جهانی یونسکو تبدیل کرده است. جالب است بدانید که ژئوپارک قشم تنها ژئوپارک در خاورمیانه است. زیبایی دره ستارگان قشم آن را به یکی از محبوب ترین مکان های دیدنی استان هرمزگان تبدیل کرده و گردشگران زیادی در طول سال از آن لذت می برند.

خرید بلیط هواپیما از هف هشتاد
خرید بلیط هواپیما قشم

بهترین زمان برای سفر به دره ستارگان قشم

بهترین فصل سفر به قشم برای بازدید از دره ستاره ها، پاییز و زمستان است. در این زمان آب و هوای این جزیره بسیار مطلوب است. در ماه های فروردین و اردیبهشت، آب و هوای جزیره معتدل است. با این حال، دمای جزیره از اوایل خرداد تا اواخر تابستان بسیار گرم و طاقت فرسا می شود.

علاوه بر بازدید از دره ستاره قشم، حتما از گنبد نمکی نمکدان، قلعه پرتغالی ها، ژئو پارک قشم، جنگل های حرا، بام قشم، دره مجسمه ها، تنگه کوه قشم و پارک کروکودیل نیز دیدن کنید. در صورتی که تصمیم به سفر به جزیره قشم در فصل تابستان گرفتید، بهتر است لباس نازک و مناسب، کرم ضدآفتاب، عینک دودی، و کلاه آفتابی به همراه داشته باشید.

دلایل ایجاد ستاره های دره ستارگان قشم

بومیان باور دارند که در گذشته ستاره ای به این منطقه از جزیره هرمز برخورد کرده و این دره حاصل همان برخورد است. به همین دلیل محلی ها آن را «ستاله کوفته» یا «ستاره افتاده» به معنای «ستاره سقوط کرده» می نامند.

مردم محلی معتقدند پس از برخورد ستاره، زمین شکاف بزرگی برداشته و مواد و ماسه هایی که در اثر برخورد به سمت بالا در حرکت بودند، در همان حالت ثابت مانده و این ستون های شگفت انگیز را به وجود آورده اند.

اما در حقیقت، دره ستارگان به دوره زمین شناسی سنوزوئیک با قدمت حدود دو میلیون سال پیش بر می گردد. این مکان منحصر به فرد از تأثیرات متقابل عوامل فرسایشی مثل آب، باد و فشار وزن بر لایه های مختلف زمین به وجود آمده است.

تأثیر این عوامل در بخش های مقاوم تر بوده و ثابت مانده، در حالی که بخش های نرم و ضعیف به دلیل فرسایش از بین رفته اند. شکل های هندسی دره ستارگان از ماسه، سنگ و سیمان آهکی ساخته شده اند.

دیوارهای این دره از دو ماده کاملاً متفاوت ساخته شده است: یک لایه بسیار ضخیم و تقریباً نرم از کرم تا خاکستری روشن در زیر و یک لایه نازک و پیچیده از سفید تا خاکستری تیره در بالا.

آدرس دره ستارگان قشم

رفتن به دره ستارگان در جزیره قشم کار سختی نیست. شما می توانید به راحتی به این دره بروید و از تماشای این دره زیبا و مرموز لذت ببرید. مسیرهای مختلفی برای دسترسی به این دره وجود دارد.

برای رفتن به دره ستارگان، به خود جزیره رفته و بلوار ولیعصر و آزادگان را طی کنید. سپس مسیر را به سمت پارک زیتون ادامه دهید. بعد از پارک زیتون وارد بلوار ساحلی دریا می شوید. در سمت چپ خود، خلیج فارس را می بینید. در این مسیر، با تابلوی بزرگ دره ستارگان روبرو می شوید. بعد از اینکه به این تابلو رسیدید، مسیر فرعی را به سمت راست بپیچید. از روستای برکه خلف عبور کرده تا درست در پشت روستا به دره زیبای ستارگان برسید.

در این مسیر، از سمت درگهان حرکت کنید. در امتداد این مسیر، با کمک تابلوها به سمت رمچاه بروید. بعد از ادامه این مسیر، به یک دوراهی می رسید و وارد خیابانی به نام دریا می شوید، دوراهی را که به سمت راست بروید، تابلوی دره ستارگان را می بینید. غیر از 500 متر آخر مسیر، بقیه مسیر آسفالت است.

آیا دره ستارگان قشم جن دارد؟

در شب بهتر است به آنجا نروید! هر محلی این را به شما خواهد گفت. چرا؟ زیرا متعلق به افراد محلی است! مثل یک افسانه ترسناک بزرگ، افراد معتقدند که این دره خانه ارواح و جن هاست و اگر شب ها به این مکان رفتید، راهی برای بازگشت ندارید. کسانی که زنده مانده اند می گویند صداهای ترسناک و مرموزی شنیده اند! آنان می گویند جن هایی که در این دره زندگی می کنند، به دلیل نزدیکی به انسان احساس ناراحتی می کنند و این صداها را بوجود می آورند. آن ها بر این باورند که اگر کسی شب وارد این دره بشود، جانش در خطر خواهد بود. از نظر مردمان محلی، شما به سمت دره ای مخوف و ترسناک قدم خواهید گذاشت.

البته نظر زمین شناسان متفاوت است. زمین شناسان می گویند علت این صداها وزش بادهای مختلف در بین ستون ها است. اشکال مختلفی است که در اثر فرسایش باد و آب در این دره بوجود آمده اند، زمینه ساز تولید صداهای گوناگون در زمان غروب آفتاب و تاریک شدن هوا می شوند.

پس اجنه در دره ستارگان وجود ندارد و این تنها قصه مردمان محلی ساکن این منطقه از قشم است که سالیان سال و سینه به سینه نقل شده است.

بیشتر بخوانیم: راهنمای سفر به کیش

تفریحات دره ستارگان قشم

دره ستارگان، یک موزه زنده است که بازدیدکنندگان آن، آنقدر محو زیبایی های این دره می شوند که متوجه گذر زمان نمی شوند. تماشای دره ستارگان در قشم، تنها تفریح آن نیست و شما می توانید از تفریحات دیگر این دره زیبا و عجیب لذت ببرید.

گشت و گذار و عکاسی

با قدم گذاشتن به این دره متوجه راهی می شوید که با سنگریزه مشخص شده تا مسیر بازگشت را گم نکنید. پس نگران گم شدن نباشید و با خیال راحت به گشت و گذار در این دره، بپردازید. شما در این دره، با مخروط های نوک تیز، ستون ها، تیغه ها و … که به شکل های مختلف و گاه ترسناکی تبدیل شده اند، روبرو می  شوید. هر یک از این منظره های زیبا، بهانه خوبی به شما برای عکاسی و ثبت تصاویر زیبا می دهد.

خرید صنایع دستی

غرفه هایی پر از صنایع دستی افراد محلی در این دره وجود دارد که شما می توانید با خرید از این غرفه ها، سوغاتی و یادگار ارزشمندی برای عزیزانتان تهیه کنید.

شترسواری در دره ستارگان قشم

شما می توانید حین بازدید و گشت و گذار از این دره، شترسواری هم کنید و با این کار، با یک تیر دو نشان می زنید.

بازدید از روستای خلف برکه

این روستا در نزدیکی دره ستارگان قرار دارد. پس می توانید از این روستای زیبا دیدن کنید تا هم با آداب و رسوم مردمان محلی آشنا شوید و هم از غذاهای محلی و خوشمزه ای که زنان این روستا تهیه و تدارک دیده اند، میل کنید.

شب در دره ستاره قشم

آسمان شب این دره تصاویری را در ذهن شما به ارمغان می آورد که در هیچ جای دیگری نمی توان آن ها را دوباره دید. چون دره ستارگان از مناطق شهری دور است، آسمان شب در دره ستارگان پر از ستاره است.

علاوه بر این، اگر یک دوربین حرفه ای داشته باشید، می توانید تصاویر خوبی از ماه و ستارگانی که در میان صخره ها می درخشند یا طلوع زیبای خورشید بگیرید. ستاره ها آنقدر به شما نزدیک هستند که احساس می کنید در دنیای دیگری هستید. این منظره شگفت انگیز می تواند بهترین سوژه برای عکاسان برای ثبت تصاویر خیره کننده باشد.

دیدن ستاره ها در دره ستارگان
شب در دره ستارگان

مکان های گردشگری اطراف دره ستارگان قشم

جاذبه های توریستی زیادی اطراف دره ستارگان قشم وجود دارند که شما می توانید در کنار بازدید و گشت و گذار از این دره، از این جاذبه های توریستی هم دیدن کنید.

موزه سنگ

با توجه به اینکه قشم به عنوان یک ژئوپارک در یونسکو ثبت شده، آموزش های زمین شناسی و آشنایی با سنگ ها و کانی ها برای معرفی این جاذبه طبیعی کشورمان ایران، اهمیت خاصی دارد. در کنار این دره، موزه کوچکی از سنگ ها وجود دارد که در آن سنگ ها، کانی ها، و فسیل های جزیره قشم و سایر مناطق ایران و جهان در آن جمع آوری شده است. شما می توانید در کنار گشت و گذار در این دره زیبا، سری هم به این موزه بزنید.

پارک ساحلی زیتون قشم

این پارک، از زیباترین پارک های قشم بوده که شما می توانید در این پارک از امکانات کمپینگ و اقامت در کنار دریا هم استفاده کنید. این پارک برای کسانی مناسب است که تمایل دارند یک شب در کنار دریا اقامت داشته باشند و هزینه ای هم نپردازند. شما در این پارک می توانید انواع تفریحات مانند غواصی، شنا و جت اسکی را تجربه کنید. از دره ستارگان با خودروی شخصی تان فاصله 22 دقیقه ای خواهید داشت.

غار خربس در نزدیکی در دره ستارگان

غار خربس، حاصل پدیده های طبیعی مانند گرداب ها و ایجاد تعییراتی از قبیل حفر دالان های متعددی است که توسط انسان ها ایجاد شده است. این غار، در گذشته معبد میترا (خدای آب) و پس از آن، مدفن زرتشتیان بوده است. این غار در فاصله 12 دقیقه ای از دره ستارگان قرار گرفته که می توانید با ماشین شخصی نیز از این غار دیدن کنید.

صخره خرچنگ ها در نزدیکی دره ستارگان

صخره خرچنگ ها، فاصله 8 دقیقه ای دارد که با خودرو می توانید به این صخره بروید و یا اینکه با یک پیاده روی 51 دقیقه ای خود را به این صخره زیبا و پر از خرچنگ برسانید. این صخره، در نزدیکی روستای ریگو قرار دارد که مناسب دوستداران طبیعت و جانوران است.

جزایر ناز در نزدیکی دره ستارگان قشم

جزایر ناز، از دو جزیره تشکیل شده که در ساحل جنوبی قشم واقع شده است. این جزایر، از دره ستارگان 13 دقیقه فاصله دارد که باید برای رسیدن به جزایر، سوار قایق بشوید. پدیده جالبی که این جزایر را از مناطق دیگر قشم جدا کرده، زیر آب رفتن جزایر هنگام مد است.

بیشتر بخوانیم: معرفی بهترین هتل های جنوب ایران

در سفر به دره ستارگان، کجا اقامت کنیم؟

از آنجایی که دره ستارگان تا مرکز جزیره قشم مسافت زیادی ندارد، می توانید برای اقامت یکی از هتل ها یا اقامتگاه های بومگردی را انتخاب کنید. تعداد این اقامتگاه ها در قشم زیاد است و شما می توانید با توجه به بودجه ای که دارید، یکی از این هتل ها یا اقامتگاه را برای خود و خانواده تان رزرو کنید و از سفرتان به جنوب کشور نهایت لذت را ببرید. در این بخش از مقاله هف هشتاد، تصمیم گرفتیم تعدادی از این اقامتگاه ها و هتل را به شما معرفی کنیم تا با خیال راحت تری بتوانید از زیبایی های این جزیره بهره ببرید و به آرامش برسید.

این هتل ها و اقامتگاه ها عبارتنداز:

  • هتل ساحل طلایی

آدرس: قشم – ساحل جاده جنوبی – جنب زیارتگاه شاه شهید فاصله تا دره ستارگان: 73/8 کیلومتر (11 دقیقه)

  • مجتمع اقامتی ایران زمین قشم

آدرس: قشم – بلوار دریا – جنب پارک زیتون فاصله تا دره ستارگان: 93/19 کیلومتر (22 دقیقه)

  • هتل بوتیک ایرمان قشم

آدرس: قشم – نخل زرین – خیابان پژوهش – نبش خیابان پیام فاصله تا دره ستارگان: 61/22 کیلومتر (22 دقیقه)

  • هتل آرتا

آدرس: قشم – بلوار شهید بهشتی – میدان امام قلی خان – جنب رستوران نعیم فاصله تا دره ستارگان: 70/20 کیلومتر (23 دقیقه)

  • هتل سینگوی قشم

آدرس: 20 کیلومتری قشم – درگهان – مجتمع تجاری دریا – طبقه دوم فاصله تا دره ستارگان: 88/20 کیلومتر (25 دقیقه)

  • هتل پرشین گلف قشم

آدرس: قشم – درگهان – میدان انقلاب – خیابان امام شافعی – جنب مرکز خرید فاصله در دره ستارگان: 35/21 کیلومتر (30 دقیقه)

حرف آخر

دره هیجان انگیز و حیرت آور ستارگان جزیره قشم، محل خوب و ایده آلی است که برای ساعتی هم که شده بتوانید از هیاهو و دغدغه های روزمره زندگی به دور باشید و با تماشای منظره های زیبای موجود در دره، روح خودتان را نوازش دهید. اگر شخصیت شما به شکلی است که تحت تأثیر روایات و داستان های دیگران قرار می گیرید و یا اگر از ارواح می ترسید، بهتر است برای بازدید از دره ساعات روز را انتخاب کنید و از جذابیت بصری دره لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا