راهنمای کامل قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان، در 20 کیلومتری جنوب غربی فومن و در ارتفاعات این شهر قرار دارد. این دژ در زمان ساسانیان ساخته و در دوره سلجوقیان مرمت و بازسازی شد. این قلعه در دوره های مختلف، به نام های حسامی، سکسار، سگسار و هزار پله نیز نامیده می شد. برای رسیدن به دژ، باید از 1630 پله عبور کنید که صعودی نفس گیر ولی لذت بخش است. البته در برخی از منابع تعداد پلکان 935 عدد درج شده است، لطفا پیش از سفر به فومن و بازدید از این بنای تاریخی با ما در ادامه این مقاله همراه باشید و هنگام بالارفتن از پله ها آنها را بشمارید و ما را در جریان عدد درست قرار دهید.

تاریخچه قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان از بناهای مهم تاریخی ایران است که تاریخچه دیرینه دارد. این قلعه جنگلی زیبا، نخستین بار در سال 1830 میلادی با چشمان تیزبین یک محقق لهستانی در استان گیلان کشف شد. الکساندر شودزکو خچکو (Aleksander Borejko Chodźko) که از تماشای قلعه به وجد آمده بود در یادداشت های خود آن را با ظرافت توصیف کرد.

توصیف های الکساندر شودزکو خچکو بسیار دقیق است؛ او با اشاره به کتیبه سر در ورودی، برج های اطراف قله و مصالح به کار رفته در ساخت آن تصویر نسبتا واضحی را از قلعه به خواننده انتقال می دهد. خچکو در یادداشت های خود حتی به محل قرارگیری قلعه نیز اشاره کرده است.

  در زیر به بررسی تاریخچه این ارگ می پردازیم:

 • دوران ساسانیان: شواهد نشان می دهد که این بنا در دوره ساسانیان ساخته شده است که به عنوان پایگاه نظامی برای حفاظت از منطقه مورد استفاده قرار می گرفت.
 • دوران سلجوقیان: در دوره سلجوقیان این بنا بازسازی شد و برج های جدیدی به آن اضافه شد. همچنین سیستم آب رسانی این دژ نیز ارتقا یافت.
 • دوران اسماعیلیان: در اواخر دوره سلجوقیان، ارگ توسط اسماعیلیان فتح شد و به پایگاه نظامی تبدیل شد.
 • دوران صفویان: در دوره صفویان این دژ، از پایگاه های مهم نظامی صفوی در منطقه شمال کشور بود.
 • دوران قاجار: در دوره قاجار، از اهمیت آن کاسته شد و به مرکز فرماندهی محلی های آن منطقه تبدیل شد.
 • دوره معصار: در دوره پهلوی در سال 1367 این بنا به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد.

اسناد تاریخی قلعه رودخان

متاسفانه، اسناد کمی در مورد تاریخ دقیق ساخت قلعه رودخان وجود دارد. قدیمی ترین سند موجود، کتیبه ای بالای در ورودی قلعه متعلق به زمان سلطان حسام الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق است و فقط به مرمت و بازسازی بنا در سال 918 تا 921 هـ.ق اشاره کرده است. اما برخی مورخان معتقدند این ارگ در زمان ساسانیان ساخته شده است اما هیچ مدرک مستندی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

روایات اهالی

افراد محلی این منطقه می گویند 2 برادر به نام “سک” و “سار” قلعه را ساخته اند. یکی از برادران مسئول ساخت قسمت شرقی و برادر دیگر مسئول ساخت قسمت غربی بود. آن دو پس از ساخت این قلعه، متوجه شدند که برادر یکدیگر هستند.

روایت دیگر نیز این است که ساخت این قلعه صد سال طول کشیده است و این 2 برادر پس از پایان کار به دلیل تغییر چهره، یکدیگر را نمی شناختند.

بیشتر بخوانیم: معرفی جاهای دیدنی گیلان

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان فومن

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان به ویژگی های آب و هوایی و میزان شلوغی منطقه بستگی دارد. در تعطیلات، ترافیک بیشتری در مسیرهای منتهی به این مکان وجود دارد. بنابراین اگر می توانید، در زمانی غیر از تعطیلات، از این دژ تاریخی بازدید کنید. در زیر به بررسی ویژگی های این منطقه در هر فصل می پردازیم:

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان فومن
بهترین زمان سفر به قلعه رودخان فومن

بهار

هوا در فصل بهار معتدل و دلپذیر است. بارش ناگهانی باران در این فصل زیاد است؛ در نتیجه حتما به همراه خود چتر داشته باشید. پیاده روی در طبیعت ارگ رودخان در فصل بهار، بسیار لذت بخش است. این فصل به علت آب و هوای دلپذیر آن، زمان مناسبی برای سفر به این منطقه است.

تابستان

هوا در فصل تابستان گرم و رطوبت آن زیاد است. بیشتر مردم در این فصل به این مکان سفر می کنند و احتمال اینکه در ترافیک قرار بگیرید، زیاد است. گرما و شلوغی در این فصل ممکن است شما را کلافه کند.

پاییز

هوا در فصل پاییز خنک و مطبوع است. رنگ زرد و نارنجی برگ درختان در این فصل، منظره این دژ را زیبا تر می کند. اگر به دنبال هوای خنک هستید و از رنگ درختان در پاییز لذت می برید، فصل پاییز زمان مناسبی برای سفر شما است.

زمستان

در فصل زمستان معمولا ارگ رودخان فومن باز است، اما باید به این نکته توجه کنید که ممکن است به دلیل شرایط آب و هوایی، دسترسی به آن محدود شود. اگر به دنبال تجربه ای متفاوت هستید و هوای سرد برای شما لذت بخش است، این فصل زمان مناسبی برای سفر شما است.

قلعه رودخان فومن در زمستان
زمستان قلعه رودخان

به طور کلی بهترین زمان سفر به سلیقه شما بستگی دارد. اگر به دنبال هوای معتدل و طبیعت سرسبز هستید، فصل بهار بهترین انتخاب برای شما است. فصل تابستان، بهترین انتخاب برای افرادی است که طرفدار هوای گرم و آفتابی هستند. اگر به دنبال فضای خلوت و هوای خنک هستید، پاییز بهترین فصل برای سفر به این ارگ رودخان است. اگر هم به دنبال تجربه ای متفاوت هستید، زمستان را برای سفر خود انتخاب کنید.

راهنمای سفر به قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان، اسرار ناگفته ای از تاریخ ایران را در خود جای داده است. معماری شگفت انگیز و طبیعت بکر این ارگ، آن را منحصر به فرد کرده است. در ادامه با همراه باشید تا به بررسی جزئیات سفر به این ارگ بپردازیم.

 • مسیر دسترسی: از شهر فومن حدود 25 کیلومتر و از ماسوله حدود 35 کیلومتر تا قلعه فاصله دارید.
 • نکات قبل از سفر:
 • کفش و لباس مناسب پیاده روی در جنگل را به همراه داشته باشید.
 • آب آشامیدنی و خوراکی کافی برای مسیر را تهیه کنید.
 • از ریختن زباله در طبیعت خودداری کنید.
 • زمان بازدید: هر روز می توانید از ساعت 8 صبح تا 17:30 از این قلعه بازدید کنید.
 • اقامت: می توانید از سوئیت های اجاره ای پایین دژ استفاده کنید. البته با توجه به آب و هوای جنگلی مطبوع می توانید در نزدیکی قلعه نیز کمپ کنید و چادر بزنید.

در غیر این صورت می توانید از هتل ها، اقامتگاه های بوم گردی و خانه های ویلایی شهر فومن استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم: راهنمای سفر به ماسوله، مشهورترین روستای پلکانی ایران

امکانات رفاهی

قلعه رودخان از جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان و شهرستان فومن است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را جذب می کند. به همین علت امکانات رفاهی متفاوتی برای گردشگران فراهم شده است. قبل از پله ها بازاری وجود دارد که در آن شما می توانید صنایع دستی بخرید یا عکس های یادگاری با لباس های محلی بگیرید. همچنین می توانید در رستوران های موجود در بازار از غذای محلی لذت ببرید.

اما پس از پله نوردی و رسیدن به قلعه، امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد و امکانات به آب آشامیدنی، نمازخانه و سرویس بهداشتی محدود می شود.

امکانات قلعه رودخان فومن
امکانات قلعه رودخان در گیلان

به طور کلی

قلعه رودخان از جاهای دیدنی سرسبز فومن است. در طول زمان، حاکمان هر دوره تغییرات مختلفی در کاربری و ساختار این بنا ایجاد کرده اند و امروزه از جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان به شمار می رود. برای رسیدن به این دژ باید 1630 یا 935 پله را پشت سر بگذارید و پس از رسیدن می توانید از منظره زیبای جنگل های شمال لذت ببرید. منتظر دریافت پیام های شما در مورد تعداد پله های این قلعه هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا