جاهای دیدنی پکن؛ پایتخت امپراطوری جهان

اگر قصد سفر به پکن را دارید، قطعا با دیدن معماری و جاذبه های تاریخی آن شگفت زده خواهید شد! پکن، پایتخت چین با فرهنگ و هنر غنی، نظر هر گردشگری را به خود جلب می کند. پیشنهاد می کنیم با ما تا انتهای این مقاله از هف هشتاد همراه باشید تا به طور کامل با بهترین جاذبه های تاریخی، طبیعی و جاهای دیدنی پکن آشنا شوید.

گشت و گذار در پایتخت چین

وجود بناهایی چون دیوار بزرگ چین، شهر ممنوعه و معبد آسمان نمایان گر تاریخ غنی و همچنین، توانمندی چینی ها در عرصه معماری است. با ما همراه باشید تا در کنار یکدیگر گشت و گذاری در قلب پکن داشته باشیم.

دیوار بزرگ چین (Great Wall of China)

دیوار بزرگ چین، یکی از نمادهای برجسته پکن بوده که موجب محبوبیت آن در جهان شده است. این بنای تاریخی، حدود 2300 سال قبل ساخته شده و به عنوان یکی از عجایب جهان شناخته می شود.

دیوار بزرگ چین، از بزرگ ترین سازه های دفاعی دنیا است که قدرت معماری چینی ها را به نمایش می گذارد. این سازه خارق العاده، نمادی از تلاش و استحکام فرهنگ چینی ها برای دفاع از سرزمین خود محسوب می شود و اکنون یکی از مقاصد گردشگری مهم پکن به شمار می رود. بخش هایی از دیوار چین که مونیشا (Monisha) و بیبالو (beibalou) نام دارند، از پر بازدیدترین مکان ها و از بهترین جاهای دیدنی پکن به شمار می روند.

ساعات بازدید: زمان بازدید بخش های مختلف دیوار متفاوت است؛ اما به طور کلی از ساعات 06:00 تا 17:30 باز است.

آدرس: 72 کیلومتری شمال غربی پکن، حدود دو ساعت رانندگی دارد.

دیوار چین از جاهای دیدنی پکن

معبد بهشت (Temple of Heaven)

این معبد بزرگ نشان دهنده فرهنگ، معماری و تاریخ چین است که در آن آداب بودایی تعلیم داده می شود. معبد بهشت یکی از بهترین جاهای دیدنی پکن محسوب می شودکه بیش از 500 سال قدمت دارد و با چوب و به سبک معرق کاری طراحی شده است. این معبد به منظور پرستش خدای آسمان در زمان امپراتوری مینگ و چینگ ساخته شد. در واقع این مکان با مساحتی حدود دو میلیون متر مربع، به دستور امپراطور یانگل (yongle) در دهه 1420 میلادی بنا شده است.

معبد بهشت دارای دیوار اکو است؛ هنگامی که در مرکز آن بایستید، (به گفته اهالی آن جا) پژواکی از هسته زمین را می شنوید. در این معبدد تالارهای متعددی ساخته شده که تالار نیایش آن از 3 طبقه باشکوه و به صورت چوبی ساخته شده و در آن جشن های سالانه برگزار می شود. همچنین، تالار طاق سلطنت بهشت، دارای موزه ای است که لوحه های امپراطوری چین در آن نگهداری می شوند.

آدرس: منطقه چونگ ون (chongwen)، از سمت دروازه شرقی، به سمت جاده تیان تان شرقی و از سمت دروازه شمالی در تقاطع جاده تیان تان و کینیان می توانید تابلو معبد را مشاهده کنید.

البته گردشگران می توانند با استفاده از خط 5 مترو، به سمت ایستگاه تیان تن دانگمن (Tianten Dongmen) رفته و از خروجی A بیرون بروند. سپس به سمت دروازه شرقی معبد، 350 متر پیاده روی کنید.

ساعت بازدید: از ساعت 08:30 تا 20:00 امکان بازدید وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: معرفی و آدرس بهترین جاهای دیدنی چین

بازدید از پارک ها و فضا های سبز

پکن دارای فضا های سبز زیبا و پارک های بزرگی مانند پارک ملی ریتان (Ritan)، پارک بیهای (Beihai Park)، و پارک جینگ شان (Jingshan) نیز است. این پارک ها دارای دریاچه، گل ها و گیاهان زیبایی است که دره یانگبیان را به یک منظره طبیعی و آرامش بخش تبدیل کرده است. در کنار گشت و گذار شهری، بهترین نقاط برای استراحت و تفریح، پارک ها هستند.

اگر هتل شما در مناطق ونجین پکن قرار داشت، حتما از پارک بیهای دیدن کنید. اگر در خیابان جینگشان، به گشت و گذار مشغول بودید، حتما سری به پارک جینگ شان در پلاک 100009 بزنید. اگر در خیابان ریتان و چو یانگ قرار گرفتید، حتما از پارک ریتان بازدید کنید.

جاهای دیدنی پکن
پارک ها و فضای سبز از جاهای دیدنی پکن

بهترین جاذبه های دیدنی پکن چین

بهترین جاهای دیدنی پکن چین را می توان به 3 دسته اصلی جاذبه های تاریخی، هنری و طبیعی تقسیم بندی کرد. در این بخش از مقاله، به هر کدام از جاذبه ها به طور جداگانه می پردازیم.

جاذبه های تاریخی پکن

پکن، بیش از 800 سال پایتخت چین بود. به همین خاطر سازه های تاریخی فراوانی در آن ساخته شده است. برای اکثر گردشگرانی که به پکن سفر می کنند، تاریخ 3000 ساله و فرهنگ چینی، جذابیت ویژه ای دارد. در ادامه به توصیف مختصری از جاذبه های تاریخی پکن می پردازیم.

باغ عمارت تابستانه امپراتوری (Summer Palace)

این باغ زیبا با معماری با شکوهش دارای قصرها، گل های نادر و دریاچه های متعدد است و جزو یکی از زیباترین قصرهای چین و بهترین جاهای دیدنی پکن محسوب می شود.

طراحی باغ ها و ساختمان های آن به طور معمول به سبک معماری سنتی در سال 1750 ساخته شده و در آن از مجسمه های گوناگونی (سر شیر) به عنوان نماد کشور چین استفاده شده است.

این مکان به عنوان محل استراحت و تفریح برای امپراطوران چینی بوده و هنوز هم به عنوان یکی از نماد های فرهنگی مهم چین شناخته می شود.

این جاذبه دیدنی در منطقه هایدیان (HAIDIAN) واقع شده است و به عنوان بزرگ ترین پارک سلطنتی چینی نیز شناخته می شود. کاخ تابستانی شامل چندین قصر، معابدی برای عبادت، باغ میوه جات و دریاچه های متعدد است که برای بازدید کامل از تمام بخش های آن به یک روز کامل زمان نیاز دارد.

قسمت های مختلف باغ تابستانی عبارتند از:

  • باغ آرامش و درخشش؛
  • باغ آرامش و لذت؛
  • باغ کمال و درخشش؛
  • باغ بهار ابدی؛
  • باغ خیزاب های زلال و شفاف؛
  • تپه چشم یشم؛
  • راهرو لانگ؛
  • تپه عمر طولانی؛
  • تپه معطر.

آدرس: شمال غربی پکن، منطقه هایدیان، نزدیک به دریاچه کونگمینگ

ساعت بازدید: از ساعت 06:30 تا 19:00 امکان بازدید وجود دارد.

جاهای دیدنی پکن
باغ عمارت تابستانه امپراتوری از جاذبه های تاریخی پکن

میدان تیان آن من (Tiananmen Square)

این میدان یکی از بزرگ ترین میدان های شهری و عمومی جهان است. میدان تیان آن من از نظر تاریخی و قدمت برای چینی ها مکانی مهم به شمار می رود

اطراف این میدان شاهکار های معماری مدرن چینی را می توان مشاهده کرد. مکان هایی مانند موزه ممنوعه و دروازه خیالی.

میدان تیان آن من به عنوان محلی برای برگزاری مراسم رسمی و تاریخی مهم شناخته می شود و نمادی از اهمیت چینی ها به فرهنگ و گذشته کشورشان است. چرا که در هر مراسم تاریخی هزاران چینی دور این میدان جمع شده، پرچم کشور را برافراشته و سرود ملی خود را زمزمه می کنند.

این میدان بزرگ و تاریخی درمنطقه دونگ چنگ و در قلب پکن واقع شده و نزدیک به بناهای معماری مدرن و موزه های مهمی مانند موزه ممنوعه است. این مکان از 3 طرف به بناهایی چون شهر ممنوعه، موزه هنر ملی چین و تالار بزرگ مائو می رسد. شما گردشگران در یک روز می توانید از دروازه تیان آن من، مجسمه قهرمانان مردم چین و نشان ملی جمهوری خلق چین بازدید کنید. چرا که همه این نقاط نزدیک به هم ساخته شده اند.

آدرس: منطقه دونگ چنگ، اواسط خیابان چانگان و در مقابل شهر ممنوعه قرار دارد.

ساعات بازدید: گردشگران می توانند در مراسم برافراشته شدن و پایین آمدن پرچم چین در ساعات 5:00 صبح و 22:00 شب نیز شرکت کنند.

جاهای دیدنی پکن
میدان تیان آن من پکن

شهر ممنوعه (Forbidden city)

این مکان در مرکز شهر پکن، در منطقه دونگ چنگ واقع شده که مجموعه ای از کاخ امپراتور های چین در آن ساخته شده است. به شهر ممنوعه، قصر موزه نیز گفته می شود و به جرات می توان گفت، شهر ممنوعه یکی از بهترین جاهای دیدنی پکن است. چرا که این مکان در زمان های قدیم، قصر امپراطوری پادشاه مینگ و چینگ بوده و معماری باشکوهی دارد. یکی از جذاب ترین ویژگی های این قصر معماری 900 ساختمان و 9999 اتاق است که نمایانگر محل زندگی امپراطور و خانواده اش بود. این مکان جذاب امروزه میزبان گردشگران زیادی از سرتاسر جهان است.

این مجموعه دارای موزه ای است که اشیا نظامی قدیمی در آن نگهداری می شود. معماری موزه ممنوعه به سبک کاشی کاری چینی است و یکی از جاهای دیدنی پکن به حساب می آید.

آدرس: منطقه دونگ چنگ، این مجتمع بین خیابان های چانگ گوانگ، چولیما و جبانگسان واقع شده است.

ساعات بازدید: گردشگران می توانند بین ساعات 08:30 تا 17:30 از شهر ممنوعه بازدید کنند.

جاهای دیدنی پکن
شهر ممنوعه از جاهای دیدنی پکن

معبد تانجه (Temple Tanzhe)

تانجه از قدیمی ترین معابد چین و از جاهای دیدنی پکن به حساب می آید که در غرب پکن و سال 256 میلادی بنا شد. زمان احداث این معبد به دوران امپراتوری جین باز بر می گردد. در کنار این معبد جاذبه هایی همچون درخت کهن و دریاچه اژدها قرار گرفته است.

آدرس: کوهستان تانجه، در منطقه منتوگو و 40 کیلومتری مرکز شهر قرار گرفته است.

ساعات بازدید: شما می توانید از ساعت 06:00 تا 21:00 از این مکان دیدن کنید.

جاهای دیدنی پکن
معبد تانجه از جاذبه های تاریخی پکن

بازدید از معبد لاما (Lama Temple)

این معبد بزرگ و مهم با مساحت 7 هکتار، محل محبوبی برای گردشگران علاقه مند به بوداییسم است که معماری زیبای چینی و آئین بودا تبت را به نمایش می گذارد. این معبد دارای 5 تالار مختلف است که ساختمان اصلی آن یونگ هه گونگ نام دارد و در آن مجسمه های گوناگونی از بودا قرار داده شده است. بازدید از معبد اومایا برای گردشگران، تجربه متفاوتی را رقم می زند.

آدرس: خیابان یونگ گونگ 12، کوچه دونگ چنگ، پلاک 100007

ساعات بازدید: از ساعت 09:00 تا 17:00 گردشگران می توانند از این معبد بازدید کنند.

جاذبه های طبیعی پکن

در پکن، علاوه بر جاذبه های تاریخی، جاذبه های طبیعی فراوانی نیز وجود دارد که طبیعت زیبا و مناظر دیدنی آن را به نمایش می گذارد. در زیر به معرفی تعدادی از جاذبه های طبیعی پکن می پردازیم:

کوهستان هونگ شان (Mountain huanshan)

یکی از جاهای دیدنی پکن کوهستان هونگ شان به حساب می آید که در اثر یخچال های طبیعی در عصر مزوزوئیک بوجود آمده است. قله های این کوهستان به پرندگان، حیوانات و انسان ها شبیه اند. این کوهستان پوشیده از درخت کاج تایوانی است که در شرایط سخت آب و هوایی مقاوم اند. دو صخره مهم و زیبا با نام گلابی و میمون دیده بان دریا از مشهورترین مکان های این کوهستان به شمار می روند.

آدرس: غرب هانگ ژوو و در حوالی شهر هوانگ شان قرار دارد.

جاهای دیدنی پکن
کوهستان هونگ شان از جاذبه های طبیعی پکن

دریاچه کونگ (Kunming Lake)

اطراف این دریاچه باغ های زیبای بونسای، بامبو، ارکیده و شکوفه گیلاس طراحی شده، به طوری که این باغ ها دور تا دور دریاچه را پوشانده اند. این مکان ترکیبی از طبیعت و معماری سنتی چین را به نمایش می گذارد. چرا که دریاچه کونگ کنار باغ عمارت تابستانه امپراتوری (Summer Palace) واقع شده و شما گردشگران عزیز می توانید پس از بازدید از دریاچه، از قصر امپراتوری نیز دیدن کنید.

آدرس: شمال غربی پکن، منطقه هایدیان

ساعات بازدید: از ساعت 07:00 تا 18:00 گردشگران می توانند از این دریاچه بازدید کنند.

شهر بزرگ و معابد زندانگ (Zhangfang Ancient City and Temples)

این منطقه دارای مناظر طبیعی زیبا و معابد باستانی است که تاریخچه و فرهنگ چین را به تصویر می کشد. این شهر قبل از دهه 17 میلادی ساخته شده و از نظر قدمت، برای چینی ها حائز اهمیت است. این شهر کوچک دارای کوهستانی زیبا و با صخره های بلند است و جزو برترین جاهای دیدنی پکن محسوب می شود.

آدرس: منطقه فانگشان پکن، 80 کیلومتر از مرکز شهر فاصله دارد.

ساعات بازدید: از ساعت 09:00 تا 16:00 گردشگران می توانند از این معابد بازدید کنند.

جاهای دیدنی پکن
شهر بزرگ و معابد زندانگ از جاهای دیدنی پکن

پارک ملی جیانگجو (Jianguo National Forest Park)

پارک ملی جیانگجو با مساحت حدودی 4810 هکتار، جزو بزرگ ترین پارک های جنگلی چین محسوب می شود. این پارک دارای جنگل های سرسبز و مناظر طبیعی بی نظیری است. در این پارک به گردشگران امکاناتی چون دوچرخه سواری، تنیس و فعالیت های طبیعت گردی ارائه می شود.

با این توصیفات، شما می توانید از زیبایی های طبیعی و فراموش ناپذیر پکن لذت ببرید و تجربه ای متفاوت و شگفت انگیز از چین داشته باشید.

آدرس: از جاده تونتیان و در کنار رودخانه جریان های طلایی می توانید این پارک را مشاهده کنید.

ساعات بازدید: از ساعت 07:00 تا 16:00 گردشگران می توانند از این مکان بازدید کنند.

باغ گیاه شناسی پکن (Beijing Botanical Garden)

این باغ دارای مجموعه ای از گیاهان و گل های نادر و کمیابی است که فضای آرامش بخش و دل نشین را برای گردشگران به وجود آورده است. باغ گیاه شناسی پکن با نام باغ گیاه شناسی ملی چین نیز شناخته می شود و جزو زیبا ترین جاهای دیدنی پکن محسوب می شود. این مجموعه بیش از 600 هکتار است که در سال 1956 تاسیس شد و اکنون به عنوان یکی از بزرگ ترین باغ های گیاه شناسی جهان به حساب می آید. در این باغ بیش از 6000 گونه گیاهی ( گونه های موجود در سرتاسر جهان) کاشته شده است که شامل گیاهان در معرض انقراض و نایاب هستند. زیبا ترین بخش های این باغ را می توان گلخانه گرمسیری، باغ گیاهان دارویی، بامبو، باغ گل رز و ارکیده دانست.

آدرس: مسیر دسترسی از منطقه هایدیان، گو آنگژو و منطقه دینگهاشان

ساعات بازدید: بخش های مختلف باغ ساعت کاری متفاوتی دارند، اما به طور کلی باغ گیاه شناسی چین از ساعت 08:00 تا 18:00 باز است.

جاهای دیدنی پکن
باغ گیاه شناسی از جاذبه های طبیعی پکن

جاذبه های هنری پکن

شهر پکن دارای جاذبه های هنری و موزه های مختلف است که در آن می توان آثار هنر سنتی چینی و مدرن را مشاهده کرد.

موزه هنر ملی چین ( NATIONAL ART MUSEUM OF CHINA)

در این موزه هنر خوشنویسی، مجسمه سازی، سفالگری و نقاشی چینی به تصویر کشیده شده است. علاوه بر هنر چینی، می توان هنر کشورهای دیگر را نیز در این موزه مشاهده نمود. موزه هنر ملی چین در محله دونگ چنگ و در سال 1958 تاسیس شده است. در این مکان 100 هزار آثار هنری از ماقبل تاریخ تا به امروز وجود دارد. اگر به هنر علاقه مند هستید، می توانید به طور رایگان از این مکان بازدید کنید.

آدرس: منطقه دونگ چنگ

ساعت بازدید: گردشگران می توانند از ساعت 09:00 تا 17:00 از این موزه بازدید کنند.

جاهای دیدنی پکن
موزه هنر ملی چین از جاذبه های هنری پکن

منطقه هنری نظامی 798 (Art Zone798)

این مجموعه نظامی اکنون به جایی برای نمایش هنر های مدرن تبدیل شده است. در سال 1950 این منطقه در محله چائویانگ (chaoyang) تاسیس شد و اکنون بیش از 300 گالری هنری باشکوه را در خود جای داده است. بازدید از این مکان رایگان بوده؛ البته برای ورود به برخی موزه های آن هزینه ورودی گرفته می شود.

آدرس:منطقه چائویانگ (Chaoyang)

ساعات بازدید: از ساعت 06:00 تا 21:00 گردشگران می توانند از این مکان بازدید کنند.

جاهای دیدنی پکن
منطقه هنری نظامی 798 از جاهای دیدنی پکن

تجربه فرهنگ محلی در بازار ها و رستوران ها

برای خرید های محلی می توانید به معروف ترین بازارهای پکن از جمله بازار پانجیاوان (pangyavan)، بازار وانفوجینگ (Wangfojing) و بازار داشانلان (Dashanlan) بروید و از صنایع دستی و سنتی چین بازدید کنید. این مراکز خرید در مرکز شهر پکن و در منطقه دونگ چنگ واقع شده اند.

جمع بندی

پکن، در دنیا جزو شهر هایی به حساب می آید که از جاذبه های تاریخی-گردشگری متعددی برخوردار است. اگر به جاذبه های تاریخی و هنری علاقه دارید، حتما از موزه ها و قصر های چین بازدید کنید. اگر مشتاق به بازدید از جاذبه های تاریخی و سنتی هستید، حتما سری به میدان تیان آن من و بازارهای پکن بزنید. اگر هم اهل طبیعت گردی هستید، حتما به سراغ دیدن پارک ها و طبیعت بکر پکن بروید. با این توصیفات، امیدوارم که تصویری جامع از جاذبه های گردشگری مهم این شهر به دست آورده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا