معرفی بهترین جاهای دیدنی ایلام که باید ببینید!

ایلام، یکی از استان های زیبای ایران است که آن را با نام عروس زاگرس نیز می شناسند و چشم اندازهای طبیعی بسیاری دارد. این سرزمین رنگارنگ، علاوه بر جاذبه های طبیعی، دارای اماکن باستانی و تاریخی نیز است. تنوع جاهای دیدنی ایلام و اطراف آن منجر شده است تا این شهر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری قرار بگیرد. در این مقاله به بررسی تعدادی از جاذبه های گردشگری ایلام در فصل های تابستان و زمستان می پردازیم تا با این مناطق آشنا شوید و بتوانید سفر خاطره انگیزی را برای خود برنامه ریزی کنید.

جاهای دیدنی ایلام در تابستان

همانطور که اشاره شد، ایلام جاذبه های گردشگری زیاد و متنوعی دارد؛ بنابراین، می توانید با توجه به علایق خود یا شرایط آب و هوا، مقصد مناسبی برای تفریح انتخاب کنید. در ادامه به مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر در فصل تابستان اشاره می کنیم.

1. کوه قلاقیران

این کوه یکی از بهترین نقاط کوهستانی ایران به شمار می رود و دارای چشم انداز بسیار زیبایی است، طوری که می تواند چشم هر بیننده ای را به خود خیره کند. این کوه که در 3 کیلومتری شمال ایلام واقع شده، نماد این شهر است و برای مردم منطقه اهمیت زیادی دارد.

کوه قلاقیران در واقع الگوی اصلی برای طراحی برج آزادی تهران بود. هر سال گردشگران بسیاری از مناظر زیبای کوهپایه برای تفریح و ثبت تصاویر خاطره انگیز بهره می برند. در اطراف این کوه، آثاری باستانی از دوران ساسانی وجود دارد و به این جاذبه طبیعی، ارزش تاریخی بسیاری بخشیده است.

کوه قلاقیران از جاذبه های گردشگری ایلام
کوه قلاقیران ایلام

2. تفرجگاه جنگلی ششدار

تفرجگاه جنگلی ششدار از دیگر جاهای دیدنی ایلام است. این منطقه در جاده کرمانشاه و پنج کیلومتری ایلام واقع شده است. این مکان در تمام فصول سال زیبایی بسیاری دارد؛ اما در فصل تابستان، هوای خنک این منطقه آن را به مقصدی محبوب برای گردشگران و مردم بومی تبدیل می کند. از جاهای دیدنی نزدیک ششدار می توان به کوه قلاقیران اشاره کرد.

تفرجگاه جنگلی ششدار
تفرجگاه جنگلی ششدار از جاهای دیدنی ایلام

3. غار زینگان؛ جاذبه گردشگری ایلام

غار زینگان یکی از غارهای طبیعی ایلام است؛ اما تفاوت مهمی با نمونه های دیگر دارد. این غار برخلاف دیگر غارهایی که می شناسید، سرپوشیده نیست و بیشتر به تنگه شباهت دارد. زینگان در یک دشت گرمسیری قرار گرفته است و حدود 6 کیلومتر طول دارد. این تنگه دارای دو آبشار به ارتفاع 3 و 4 متر است.

با قدم گذاشتن در این غار، آب و هوایی دل چسب را تجربه خواهید کرد. وجود قندیل ها، آب جاری، مسیر پر پیچ و خم و جلبک های داخل این غار، زیبایی بسیاری به آن بخشیده اند و شما را شگفت زده می کنند. توصیه می شود در زمان بازدید از غار زینگان، حتماً لباس گرم و مناسب همراه خود داشته باشید؛ زیرا هوای تنگه حتی در فصل تابستان، اندکی سرد است.

4. بازدید از آبشار سرطاف

از دیگر مناطق دیدنی ایلام در فصل بهار و تابستان می توان به آبشار معروف سرطاف اشاره کرد. این آبشار در جنوب شهر و نزدیک روستای شهید کشوری واقع شده و یک تفرجگاه عمومی است. این منطقه به علت آب و هوای خوب و آب زلال و شفاف به یکی از جاذبه های توریستی شهر تبدیل شده است.

این آبشار در فصل بهار و تابستان، به لطف بارش های زمستانی، بسیار پر آب و خروشان است؛ اما هرچه به پاییز نزدیک شویم، از میزان آب آبشار سرطاف کاسته می شود. همچنین دشت های سرسبز اطراف نیز جزو جاذبه های زیبای این آبشار هستند و از بازدید آنها نباید غافل شد.

بیشتر بخوانیم: نزدیک ترین ایستگاه قطار به ایلام

5. دریاچه دوقلوی سیاه گاو

یکی دیگر از جاهای دیدنی ایلام، دریاچه دوقلوی سیاه گاو است. این دریاچه دو بخش دارد که از طریق کانالی به طول 70 متر و با عرض 8 متر به یکدیگر متصل شده اند. عمق دریاچه حدود 3 متر است و آب آن از چشمه های زیرزمینی منطقه تأمین می گردد. البته به دلیل فرسایش زمین، دریاچه ها در حال کوچکتر شدن هستند.

این منطقه زیستگاه بسیار مناسبی برای رشد گیاهانی نظیر انجیر، تمشک، زرشک و… است. حیوانات بسیاری نیز در آن یافت می شوند. این دریاچه هزاران سال قدمت دارد و منظره ای چشم نواز ایجاد کرده است.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو در شهرستان آبدانان واقع شده است و حدود سه ساعت با ایلام فاصله دارد.

دریاچه دوقلوی سیاه گاو
دریاچه دوقلوی سیاه گاو ایلام

6. تنگه کافرین؛ مهم ترین جاذبه گردشگری ایلام

تنگه کافرین یکی از مهم ترین و زیباترین جاذبه های گردشگری استان ایلام است. این تنگه در شهرستان بدره واقع شده است و دارای طبیعتی بکر و تماشایی دارد. این جاذبه گردشگری شامل کوه های مرتفع کبیرکوه و چندین چشمه است. در این تنگه آب زلالی جاری است که در نهایت به رودخانه سمیره می ریزد.

طول تنگه کافرین به 2 کیلومتر می رسد و از سطح دریا تقریباً 700 متر فاصله دارد. همچنین در اطراف آن، جاذبه های گردشگری دیگری نظیر برکه آب زمزم و زیارتگاه جابر قرار دارد. گردشگران می توانند ضمن بازدید از این تنگه، از این جاذبه ها هم دیدن کنند.

تنگه کافرین ایلام
جاهای دیدنی ایلام: تنگه کافرین

جاهای دیدنی ایلام در زمستان

ایلام، این استان کوهستانی، در زمستان مقصدی محبوب برای دوستداران سرما و تفریحات زمستانی است. البته توصیه می شود برای بازدید از جاذبه های زمستانی این منطقه، تجهیزات کوهنوردی، لباس گرم و یک راهنما به همراه داشته باشید تا از اتفاقات ناگوار نظیر سقوط، بهمن و سرمازدگی در امان باشید. فهرست مناطق دیدنی ایلام در فصل زمستان به شرح زیر است.

1. تنگه رازیانه

تنگه رازیانه را می توان یکی از بکرترین و در عین حال زیباترین جاذبه های گردشگری این شهر دانست. این تنگه در دامنه کبیرکوه قرار گرفته است و زمان طلوع و غروب خورشید، منظره زیبایی دارد. این منطقه به دلیل رویش گیاه رازیانه به این نام شهرت یافته است. این دره عمیق در اثر فرسایش مواد معدنی و زلزله، شکل زیبایی به خود گرفته است. از میان آن نیز رودی خروشان عبور می کند و چشم نوازی منطقه را دو چندان کرده است.

ورزشکاران حرفه ای برای صخره نوردی و دره نوردی به تنگه رازیانه می روند؛ اما این منطقه جذابیت های دیگری هم دارد. پوشش گیاهی متنوع و حیواناتی مانند راسو، سمور، گربه وحشی و کارکال از دیگر دیدنی های این تنگه به شمار می روند.

تنگه رازیانه جاهای دیدنی ایلام
تنگه رازیانه ایلام

2. قلعه والی

همانطور که اشاره شد، ایلام دارای مناطق باستانی و تاریخی بسیاری است. از جمله زیباترین آن ها می توان به قلعه تاریخی والی اشاره کرد که قدمت آن به دوران قاجار می رسد. این قلعه بر فراز تپه ای به نام چغامیرک ساخته شده است و در خیابان پاسداران این شهر قرار دارد. در و پنجره های چوبی و همچنین طاق نمای زیبای این عمارت، جلوه بسیار زیبایی به آن بخشیده اند و همواره مورد توجه گردشگران و عکاسان قرار می گیرند.

قلعه والی از جاهای دیدنی ایلام
قلعه والی ایلام

3. نقش برجسته گل گل ملکشاهی

از دیگر جاهای دیدنی ایلام نقش برجسته گل گل ملکشاهی است. گردشگران و تاریخ دوستان برای تماشای کتیبه های آشوری، از این مکان باستانی بازدید می کنند. این جاذبه گردشگری در روستای گل گل واقع شده است. طبیعت بکر این دهکده کوهستانی لذت این بازدید را دوچندان خواهد کرد.

نقش برجسته گل گل ملکشاهی
نقش برجسته گل گل ملکشاهی ایلام

4. بازدید از آبشار وه ریز

شاید برای شما هم سوال باشد که چرا بازدید از آبشار وه ریز در لیست دیدنی های زمستانه قرار گرفته است. این آبشار در فصل زمستان کاملاً یخ می زند و منظره خارق العاده ای به وجود می آورد. همین امر موجب شده است تا هر سال بسیاری از علاقمندان به یخ نوردی و صخره نوردی، در زمستان به آبشار وه ریز بروند. برای بازدید زمستانی از این آبشار، باید تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید.

5. کاخ فلاحتی

از دیگر جاذبه های گردشگری ایلام در زمستان، کاخ فلاحتی است که قدمت آن به دوران حکومت قاجار بر می گردد و در سال 1326 ساخته شده است. در حال حاضر، سازمان جهاد کشاورزی ایلام در این ساختمان مستقر شده است. برای ساخت این کاخ از مصالحی نظیر چوب، گچ، آجرهای مربعی و سنگ های تراش خورده استفاده شده است. تراس این خانه با طاق های نیم دایره ای و گچ بری های زیبا، نمای این بنا را تماشایی کرده است.

کاخ فلاحتی ایلام
کاخ فلاحتی از جاذبه های گردشگری ایلام

6. موزه تاریخ طبیعی

بازدید از موزه تاریخ طبیعی ایلام برای طبیعت دوستان خالی از لطف نیست. در این موزه از فسیل و نمونه تاکسیدرمی شده انواع حیوانات نگهداری می شود. برخی از این گونه های حیوانی در خطر انقراض هستند. در این موزه گونه های مختلف گیاهی نیز برای دیدن وجود دارند. ساخت این موزه در سال 1384 شروع شد و سرانجام در سال 1392 ساخت آن به پایان رسید و مورد توجه گردشگران قرار گرفت.

جمع بندی

همانطور که دیدیم، جاهای دیدنی ایلام بسیار متنوع و قابل توجه هستند و می توانند یک سفر رویایی و جذاب را برای شما به ارمغان آورند. اگر این جاذبه های گردشگری را بشناسید، در هر فصل سال مکان مناسبی برای دیدن و گردش پیدا خواهید کرد. در این مقاله به بررسی تعدادی از معروف ترین و زیباترین مناطق گردشگری این استان پرداخته شد. اگر تجربه سفر به ایلام را دارید، مناطق مورد توجه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا