جاهای دیدنی ماسال، بهشت استان گیلان

راهنمای سفر به ماسال

در ایران مناطقی وجود دارد که جلوه ای متحیر کننده از طبیعت را بازتاب می کنند. ماسال بهشتی در استان گیلان است که هر ساله هزاران گردشگر و بیننده را متحیر زیبایی و اصالت خود می کند. لازم به ذکر است که جاهای دیدنی ماسال بسیار زیاد هستند و بازدید از همه آن ها ممکن است روزها طول بکشد. ماسال درواقع منطقه ای وسیع است که در آن ییلاقات و روستاهای مختلفی وجود دارد.

ماسال یکی از زیباترین و سرسبزترین شهرهای شمالی واقع در 60 کیلومتری شهر تالش و 55 کیلومتری رشت است. این شهر پس از رودبار مرتفع ترین شهر گیلان به حساب می آید. این منطقه با آبشارهای مرتفع، رودخانه های پرآب و سرسبزی های بی نظیر خود شناخته می شود. کلبه های محلی بنا شده بر روی تپه ها، منظره ای رویایی از این شهر را در معرض نمایش قرار می دهد. در برخی از این روستاها حتی برق و گاز شهری نیز وجود ندارد؛ بنابراین بازدید از این منطقه می تواند سیر و سیاحتی در طبیعت غنی و زندگی بشری اصیل و سنتی باشد.

معرفی بهترین جاهای دیدنی ماسال که نباید از دست بدهید

با بررسی جاهای دیدنی ماسال متوجه خواهید شد که کمتر مکانی در این منطقه وجود دارد که ارزش بازدید نداشته باشد. البته در صورتی که وقت محدودی برای بازدید از این بهشت زمینی داشته باشید، باید برای سفر خود برنامه ریزی و اولویت بندی دقیقی کرده باشید. به این منظور باید براساس علایق و سلایق خود بهترین زمان ها و مکان های بازدید از ماسال را پیش از سفر مشخص کنید.

اگر علاقه مند به تجربه سقوط پیوسته قطرات آب هستید، می توانید از زیبایی آبشارهای منطقه بهره برید، به ویژه آبشارهای خون و تولی نساء که جذابیت خاص خود را دارند. اگر علاقه به وقت گذرانی در کرانه رودخانه ای زیبا را داشته باشید، می توانید از جریان همیشگی خالکایی در میان جنگل های انبوه و سرسبز لذت ببرید. در صورتی که علاقه مند به جنگل ها و مراتع آرام هستید، می توانید از ییلاقات شاندرمن و سوئه چاله لذت ببرید. درنهایت ماسال حتی دوستداران غارهای طبیعی را نیز ناامید نمی کند و با داشتن غاری زیبا و خاص مانند آویشو علاقه مندان را به دل زمین دعوت می کند.

خرید بلیط اتوبوس هف هشتاد
خرید بلیط اتوبوس هف هشتاد

جاهای دیدنی ماسال در تابستان

ماسال از جمله مناطق نسبتا معتدل به حساب می آید. به صورتی که در تابستان نیز آب و هوای بیشتر ییلاقات این منطقه خنک باقی می ماند. مناطقی در ماسال وجود دارند که حتی در تابستان نیز برای بازدید از آن ها باید لباس گرم همراه خود داشته باشید.

می توان بهترین جاهای دیدنی ماسال در تابستان را سوئه چاله و اسپی دشت به حساب آورد. سوئه چاله با ارتفاع 1800 متری از سطح دریا حتی در تابستان نیز آب و هوایی خنک دارد. می توانید برای گذراندن شب های پر ستاره، تجربه دیدن اقیانوس ابرها و شنیدن آواز پرندگان به این منطقه زیبا سفر کنید.

اسپی دشت نیز یکی دیگر از دست نخورده ترین ییلاقات ایران و شمال کشور است. در این منطقه دشت های باز، سرسبز و مرتفعی وجود دارد که جولانگاه اسب های وحشی و اهلی و دام هستند. به دلیل دور بودن این منطقه از آلودگی های نوری و ارتفاع نسبتا بالای آن می توانید تجربه دیدن زیباترین آسمان شب را در آن تجربه کنید.

جاهای دیدنی ماسال در زمستان

تصور نوشیدن یک فنجان چای داغ در کنار شومینه و تماشای مناظر برفی ممکن است هر کسی را برای سفر به ماسال وسوسه کند. در ادامه به بیان شرایط سفر به ماسال در فصل زمستان می پردازیم.

از آنجایی که بیشتر ییلاقات ماسال مسیرهایی صعب العبور دارند و بسیاری از نقاط آن هنوز گاز کشی نشده است، سکونت در آن ها در فصل زمستان می تواند مشکل باشد. به هر حال در صورتی که امکانات کافی و ضروری سفر در زمستان را همراه خود داشته باشید، می توانید در اوایل و اواخر زمستان از ییلاقات ماسال لذت ببرید.

وسایل موردنیاز برای سفر زمستانی به ماسال

اگر قصد سفری زمستانی به ماسال را دارید، باید بدانید که این منطقه در زمستان بسیار سرد و برفی است؛ به همین دلیل یکی از ضروری ترین وسایلی که باید همراه خود داشته باشید، پتو و لباس گرم است. همراه داشتن عصای مخصوص کوهنوردی به شما کمک می کند تا راحت تر در تپه ها و ارتفاعات این منطقه تردد کنید.

کفش مناسب یکی دیگر از وسایل ضروری است که باید به آن توجه کنید؛ درحقیقت، قدم برداشتن در طبیعت و بازدید از جاهای دیدنی ماسال در زمستان آن هم بدون کفش مناسب، بسیار آزاردهنده است. همراه داشتن یک دوربین عکاسی یا تلفن همراهی با دوربین قوی یکی از ضروریات این سفر است؛ چراکه می توانید عکس های بی نظیری از خود و دوستانتان در این طبیعت زیبا ثبت کنید.

جاهای دیدنی ماسال در بهار

شاید قابل حدس باشد که جاهای دیدنی ماسال در فصل بهار از همیشه دیدنی تر هستند. بهار که فصل اوج سرزندگی و حیات طبیعت است در منطقه ماسال به خوبی جلوه گر می شود و لذت سفر را به اوج می رساند. البته دقت داشته باشید که ممکن است در اوایل فروردین آب و هوای منطقه هنوز زمستانی و سرد باشد. در این صورت به احتمال زیاد برخی راه ها پوشیده از برف خواهند بود و عبور از آن ها باید با احتیاط و ملاحظه باشد.

در اواسط و اواخر بهار آب و هوای ماسال معتدل و مطلوب است و گردش در اکثر نقاط آن امکان پذیر است. شاندرمن یکی از بهترین مکان ها برای بازدید در فصل بهار است. در این فصل رودخانه های این منطقه خروشان تر از هر زمانی هستند و جنگل ها در انبوه ترین حالت قرار دارند.

ییلاقاتی مانند واشیار و شالما نیز می توانند مکان های مناسبی برای بازدید در بهار باشند. در واشیار آبشاری وجود دارد که در فصل بهار حجم آب آن به حداکثر می رسد. شالما نیز در این فصل با هوای معتدل و و جنگل های انبوه خود می تواند میزبان بسیار مناسبی باشد. در نزدیکی شالما یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری ایران یعنی قلعه رودخان واقع شده است که در فصل بهار جلوه ای ویژه دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که در فصل بهار احتمال سیلابی شدن اکثر رودخانه ها در منطقه وجود دارد؛ بنابراین از نزدیک شدن بیش از حد به حریم آن ها خودداری کنید.

مناطق دیدنی ماسال

ماسال جاذبه های طبیعی و دیدنی بسیاری را در خود جای داده است. اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، بازدید از جاذبه هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم را از دست ندهید.

  • شاندرمن ماسال

شاندرمن از جمله معروف ترین جاهای دیدنی ماسال به حساب می آید و هر ساله تعداد زیادی از گردشگران را به سمت خود جذب می کند. منطقه وسیع شاندرمن در گذشته های دور مسیری تجاری بوده است و به همین دلیل دارای چندین آبادی و مسیرهای باستانی متعدد است.

می توان در شاندرمن از رودخانه زیبا و خروشان مرغک بازدید کرد که از میان جنگلی انبوه و سرسبز عبور می کند. روستای باستانی بی تم نیز در ییلاق شاندرمن قرار دارد و می تواند در کنار دیگر روستاهای این منطقه از جمله سیاهمرد ساعت ها بازدیدکنندگان را مبهوت خود کند.

در شاندرمن پنجشنبه بازاری وجود دارد که در آن انواع محصولات و صنایع دستی منطقه فروخته می شوند. اغلب محصولات و سازه ها و لباس های سنتی این بازار توسط مردم محلی تولید می شوند و کیفیت بسیار بالایی دارند. با خرید از این بازار می توانید تا حد بسیار زیادی به اقتصاد سنتی منطقه کمک کنید.

شاندرمن ماسال
شاندرمن در ماسال
  • پارک ساحلی ماسال

یکی از زیباترین جاهای دیدنی ماسال، پارک ساحلی ماسال است. این پارک یکی از شگفت انگیزترین پارک های گردشگری ایران است. سالانه هزاران نفر برای بازدید از این پارک زیبا به ماسال سفر می کنند. البته لازم است بدانید، آب و هوای این منطقه در فصل زمستان سرد است؛ به همین دلیل درصورت سفر به پارک ساحلی ماسال لباس گرم همراه خود داشته باشید.

  • قلعه کول

قلعه کول یکی از جاذبه های بسیار دیدنی شهر ماسال است. این قلعه در روستایی به نام تاس کوه و بر روی تپه ای با ارتفاع 35 متر واقع شده است. از نظر تاریخی قدمت این مکان به قرن سوم هجری بازمی گردد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران زمین به شمار می رود. نکته مهم این است که اگر قصد رفتن به این قلعه را دارید، لباس گرم و کفش راحت و مناسب را فراموش نکنید.

  • باغ پرندگان ماسال

از جمله بهترین و خوش آب و هواترین جاذبه های گردشگری ماسال، باغ پرندگان است. وجود پرندگانی رنگارنگ با زیبایی های منحصر به فرد چشم هر بیننده ای را مجذوب خود می کند. طاووس ها، خروس های زینتی، قرقاول های زیبا و دیگر پرندگان زینتی در این باغ وجود دارند. اگر قصد بازدید از باغ پرندگان ماسال در فصل زمستان را دارید، بهتر است قبل از ظهر، زمانی که هوا گرمتر است به این باغ بروید.

  • بقعه آقا سید مهر علی و رضا علی

بقعه آقا سید مهر علی و سید رضا علی در روستای شالما واقع شده است. فاصله شالما با ماسال 12 کیلومتر است و یکی از زیباترین روستاهای این منطقه به شمار می رود.

آقا سید مهر علی و سید رضا علی از نوادگان امام کاظم (ع) به شمار می روند و مورد احترام اهالی این منطقه هستند. وجود 5 چشمه طبیعی در این روستا زیبایی آن را دو چندان کرده است. البته این امامزاده در قسمت کوهستانی روستا واقع شده است و مسلما در فصل زمستان آب و هوای آن نسبت به روستا کمی خنک تر است.

  • دریاچه ماسال

در بخش زیرین برخی آبشارهای ماسال دریاچه های کوچکی به وجود آمده است که به زیستگاه جانوران مختلفی تبدیل شده اند. در صورتی که در میان جاهای دیدنی ماسال به دنبال دریاچه های طبیعی می گردید، می توانند از آبشار های ویسادار، ویوز و تولی نساء دیدن کنید. در بخش زیرین این آبشارها حجم زیادی از آب جمع می شود که می توان در فصل هایی مانند بهار و تابستان در آن ها شنا کرد.

دریاچه این آبشارها زیستگاه برخی ماهی ها و خرچنگ های ریز و نادر است و به همین دلیل از لحاظ زیست محیطی نیز ارزش بسیار بالایی دارد. این دریاچه ها در فصل تابستان نسبتا کم آب می شوند و در فصل زمستان نیز ممکن است یخ بزنند؛ بنابراین می توان بهترین فصل بازدید از آن ها را فصل بهار دانست.

فاصله تهران تا ماسال با اتوبوس چقدر است؟

فاصله تهران تا ماسال حدود 372 کیلومتر است. اگر بخواهید با اتوبوس از تهران به ماسال سفر کنید، حدود 5 الی 6 ساعت زمان لازم است تا به مقصد برسید. البته این زمان بسته به شرایط جاده و میزان توقف اتوبوس می تواند متفاوت باشد. تماشای جنگل های سرسبز و ارتفاعات برفی بین راه سبب می شود گذر زمان را احساس نکنید.

درصورتی که قصد سفر و تماشای جاهای دیدنی ماسال در زمستان را دارید، می توانید بلیط اتوبوس خود را به راحتی و ظرف چند دقیقه از هف هشتاد رزرو کنید. در این حالت دیگر نیازی به مراجعه حضوری و صرف زمان زیاد برای خرید بلیط نخواهید داشت.

جمع بندی

جاهای دیدنی ماسال می توانند هر بیننده ای را متحیر کنند و آرامشی غیرقابل وصف به بازدیدکنندگان منتقل کنند. در صورتی که از ازدحام و شلوغی شهر خسته شده اید، می توانید با پناه بردن به آرامش رودخانه های خروشان، آبشارهای مرتفع، جنگل های انبوه و کلبه های روستایی ماسال آرامش خود را بازیابید. فصول بهار و تابستان بهترین فصل های بازدید از ییلاقات ماسال به حساب می آیند؛ اگرچه در تمام اوقات سال طبیعت ماسال به گرمی از شما استقبال خواهد کرد.

شما می توانید به صورت شخصی یا در قالب تور به این منطقه سفر کنید. هف هشتاد آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در زمینه رزرو بلیط، تور مسافرتی و هتل است. با اعتماد به هف هشتاد سفری خوش و خاطره انگیز را برای خود و دوستانتان بسازید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا