جاهای دیدنی مازندران

جاهای دیدنی مازندران که استانی توریستی در شمال ایران است، در تمام فصول سال زیبایی های خاص خود را دارد. این استان که در سواحل دریای خزر واقع شده به عنوان یکی از گوهرهای گردشگری کشور و منطقه خاورمیانه شناخته می شود. مازندران از طریق دریا به دیگر نقاط شمالی کشور متصل است و از سمت شرق به استان گلستان و از غرب به گیلان محدود می شود. این استان از جنوب به استان های سمنان، تهران، البرز و قزوین منتهی می شود.

از ویژگی های بارز مازندران 338 کیلومتر ساحل زیبا است و همچنین 800 اثر تاریخی و فرهنگی نشانگر قدمت تاریخی و فرهنگی استان است. این استان که توسط رشته کوه البرز احاطه شده دارای جنگل های هیرکانی، دریاچه ها، غارها، آبشارها و چشمه های آب معدنی متعددی است که زیبایی های طبیعی استان را تکمیل می کنند.

هر سال چندین میلیون گردشگر داخلی و چند هزار توریست خارجی به مازندران سفر می کنند تا از جاهای دیدنی مازندران دیدن کنند. ما در هف هشتاد مکان های گردشگری مازندران را به شما معرفی می کنیم تا این استان زیبا را بیشتر بشناسید.

جاهای دیدنی مازندران کجاست؟

 • جنگل تنگ دار نوشهر
 • جنگل لاجیم
 • جنگل دالخانی
 • جنگل ارفع ده
 • جنگل نیرنگ نوشهر
 • دریاچه ولشت کلاردشت
 • دریاچه چورت ساری
 • دریاچه لفور، سوادکوه
 • غار حیرت انگیز دربند رشی
 • جنگل پاسند مکانی در آسمان
 • جنگل فیلبند معلق بر روی ابرها
 • سد سلیمان تنگه

جنگل های مازندران

استان مازندران یکی از استان های سرسبز ایران است که جنگل های طبیعی زیادی را در دل خود جای داده است. برخی از جنگل های این استان در زیر معرفی می کنیم:

جنگل تنگ دار نوشهر

جنگل تنگ دار نوشهر یکی از مقاصد طبیعت گردی فراموش نشدنی در استان مازندران است که به آن نام آمازون ایران داده شده است. رودخانه ای بکر و وحشی در دل این جنگل واقع شده که در فصل گرما هوش از سر گردشگران می برد. مسیر رسیدن به جنگل تنگ دار نوشهر نیز خالی از ماجراجویی نیست. تجربه سفر به جنگل تنگ دار نوشهر یکی از آن تجربه هاست که همیشه در خاطره ها باقی می ماند. برای دیدن این جنگل کافی است تا یک بلیط از هف هشتاد رزرو کنید و سفری جنگلی را آغاز کنید.

جنگل لاجیم

جنگل لاجیم در استان مازندران در منطقه سواد کوه از جنگل های زیبای ایران است. از این جنگل به عنوان یکی از مناطق طبیعت گردی منحصر به فرد نام برده می شود. این جنگل با آب و هوای مرطوب دارای پوشش گیاهی غنی و درختان کهنسال بسیاری است. یکی از ویژگی های جالب این جنگل حفظ پوشش گیاهی در طی عصر یخبندان است.جنگل لاجیم نه تنها یک مکان طبیعت گردی بی نظیر است بلکه به عنوان منطقه تحقیقاتی برای دانشمندان و محققان نیز شناخته می شود.

بیشتر بخوانیم: سفر به جواهرده، بهشت کوچک رامسر

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی یا راه بهشت در رامسر یکی از مکان های زیبا و جاهای دیدنی مازندران است. این جنگل دارای مناظر زیبا و درختان بلند و سر به فلک کشیده است. از تونل های درختی گرفته تا آبشارها، رودخانه های آرام و وحشی، پرندگان متنوع و گونه های جانوری مختلف، همگی این مکان را به یک بهشت بر روی زمین تبدیل کرده اند.

جنگل ارفع ده

جنگل ارفع ده نزدیک به تهران در شهرستان سواد کوه استان مازندران مقصدی زیبا برای طبیعت گردی و از جاهای دیدنی مازندران است. این جنگل به ویژه در فصل پاییز جذابیت خاصی دارد. مناظر زیبای پاییزی و آواز پرندگان شما را به دنیایی دیگر خواهد برد. جنگل ارفع ده در ارتفاعات واقع شده و مسیرهای دسترسی به آن ممکن است کمی دشوار باشد اما پوشش مه، مناظر زیبا و چشم نواز ارزش طی کردن این مسیر را دارد.

جنگل نیرنگ نوشهر

پارک جنگلی نیرنگ که به نام جنگل خانیکان نیز شهرت دارد، یکی از جاهای دیدنی مازندران است که در نزدیکی شهر نوشهر قرار دارد. این پارک با مناظر زیبا و جنگل های انبوه شگفتی های طبیعی را به شما هدیه می دهد. برای دسترسی به این منطقه خیره کننده، کافیست از شهر نوشهر به سمت جنوب حرکت کنید و بعد از چند کیلومتر به روستای نیرنگ برسید و از آنجا به سمت پارک خانیکان ادامه دهید. این پارک به ویژه در فصل بهار و پاییز زیبا و دیدنی است.

مکان های بکر استان مازندران کجا هستند؟

مازندران استانی غنی از جاذبه های طبیعی و تاریخی در شمال ایران دارای مکان های بکر و دیدنی فراوانی است که به مسافران امکان تجربه های منحصر به فرد از طبیعت و فرهنگ محلی می دهد. در ادامه تعدادی از جاهای دیدنی مازندران که مکان هایی بکر هستند را معرفی می کنیم.

دریاچه ولشت کلاردشت

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان مازندران، دریاچه آب شیرین ولشت است. آب و هوای این دریاپه کوهستانی، مرطوب و خنک بوده و نسبت به کلاردشت به صورت قابل توجهی خنک تر است. مجاورت این دریاچه با شهرهای توریستی و زیبای کلاردشت، مرزن آباد و چالوس باعث جذب گردشگران زیادی به این منطقه شده است.

بیشتر بخوانیم: راهنمای سفر به جاده اسالم به خلخال

دریاچه چورت ساری

دریاچه چورت یک دریاچه زیبا و ساکت در قلب جنگل های مازندران و شهر ساری است. این دریاچه کوچک دارای آبی کریستالی است که اطراف آن با جنگل های بکر و قدیمی احاطه شده است. پاییز در این مکان جذابیت به خصوصی دارد و تماشای مناظر رنگارنگ دریاچه و اطراف آن خاطره ای فراموش نشدنی برای گردشگران می سازد. این دریاچه یک مکان عالی برای ماهیگیری نیز می باشد.

جاهای دیدنی مازندران، دریاچه چورت
دریاچه چورت مازندران

دریاچه لفور، سوادکوه

دریاچه لفور یکی از جاذبه های دیدنی و استثنایی در شهرستان سوادکوه در استان مازندران است. این دریاچه که در کنارش سدی با همین نام قرار دارد، توسط کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و مکانی فوق العاده زیبا و آرامش بخش برای گردشگران فراهم می کند. دریاچه و سد لفور زیستگاهی برای انواع گیاهان و حیوانات است. این دریاچه از جمله جاهای دیدنی مازندران است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

مکان های شگفت انگیز مازندران

مازندران یکی از توریستی ترین استان های شمال ایران است و خیلی از افراد حتی سالی چندبار به این استان سفر می کنند. به همین دلیل خیلی از ایرانی ها ممکن است فکر کنند که همه جای این استان سرسبز را می شناسند اما مازندران استانی پر از راز و رمز است که کمتر کسی همه جای آن را دیده است. برخی از مکان های عجیب مازندران که ممکن است تا به حال نرفته باشید را در هف هشتاد به شما معرفی می کنیم.

غار حیرت انگیز دربند رشی

غار دربند رشی یکی از عجیب ترین و تازه ترین مقاصد گردشگری در شمال ایران است. این غار به دلیل دسترسی دشوار و نیاز به تجهیزات و مهارت های غارنوردی تا به حال به طور کامل معرفی نشده و توسط اکثر گردشگران نادیده گرفته شده است. با این حال، غار دربند رشی یک دیدار شگفت انگیز با طبیعت و تاریخ کره زمین است.

این غار که دهانه بزرگی دارد، دارای تاریخچه ای دویست هزار ساله است. این غار در روستای سیادشت، جنوبی ترین قله در استان مازندران قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه می توانید از تنکابن به سمت روستای دفراز و سی دشت حرکت کنید و غار دربند رشی را در مسیرتان پیدا کنید. این غار در محیطی طبیعی و سرسبز واقع شده است و با هوای خنکش یک گزینه عالی برای سفر در تابستان است.

بیشتر بخوانیم: بلوار کازینو کجاست؟! 

جنگل پاسند مکانی در آسمان

جنگل پاسند در شهرستان بهشهر استان مازندران یکی از مکان های دیدنی شمال کشور است. این جنگل شما را به میهمانی آسمان می برد. با دیدن مناظر زیبا و بکر این جنگل شگفت زده خواهید شد. جنگل پاسند به عنوان یکی از بکرترین مناطق جنگلی کشور شناخته می شود و در هر فصلی از سال زیبایی های خاص خود را دارد. این جنگل مکانی عالی برای فعالیت های مانند کوله پشتی گردی، پیاده روی صبحگاهی و جنگل نوردی است. روستای سرسبز پاسند در فاصله سه کیلومتری بهشهر واقع شده و از آنجا مسیر جنگل پاسند مشخص است.

جنگل پاسند همچنین یک ورودی به دیگر جاذبه های منطقه مانند آبشار اسپه او و آبشار سمبی است.

جنگل فیلبند معلق بر روی ابرها

یکی از مقاصد ناشناخته و دلپذیر در استان مازندران جنگل فیلبند است که به معنای واقعی کلمه جنگل عجیب و سحرآمیزی است. این جنگل زیبا در منطقه ییلاقی قرار دارد و با طبیعت خیره کننده و آرامشی که دارد، گردشگران را به خود جذب می کند. جنگل فیلبند که معلق بر روی ابرهاست در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا قرا دارد. از دیگر امکانات این جنگل وجود چشمه آب معدنی لار برای درمان های آبی و سبزه زارها و خانه های روستایی در این منطقه است که به جذابیت این منطقه اضافه کرده اند. بهترین زمان برای سفر به جنگل فیلبند بهار و اوایل پاییز است.

جاهای دیدنی مازندران در بهار

با اینکه مازندران یک منطقه با آب و هوای نسبتا معتدل است اما برخی جاهای دیدنی مازندران را بهتر است در فصل خودش دید تا از تمام پتانسل منطقه استفاده کرد. تعدادی از جاهای دیدنی مازندران که بهتر است در فصل بهار به آنجا سفر کنید را در هف هشتاد به شما معرفی می کنیم.

سد سلیمان تنگه جاذبه ای زیبا در فصل بهار

سد سلیمان تنگه جایی برای ریلکس کردن و لذت بردن از زیبایی های بی نظیر و یکی از مکان های گردشگری مازندران در فصل بهار است. بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه طبیعی و شگفت انگیز روزهای اوایل بهار مثلاً در ماه فروردین یا اردیبهشت است. به واقع در بهار طبیعت زیبای اطراف سد سلیمان تنگه به اوج زیبایی و تازگی خود می رسد. سد سلیمان تنگه در سال 1336 در این منطقه ساخته شد و برای خدمات آبی و تولید برق در منطقه استفاده می شود. منظره زیبای اطراف سد و چشم اندازهای دلفریبی که در اینجا می توان مشاهده کرد، سفر به این منطقه را ویژه و جذاب می کند.

تنکابن در بهار

منطقه خوش آب و هوای تنکابن در استان مازندران در فصل بهار بسیار زیباتر می شود. این منطقه شهرت خود را به دلیل جنگل های سرسبز و زیبایی های طبیعی بسیاری که در آن وجود دارد، کسب کرده است. در ضمن تنکابن به عنوان منطقه ای مشهور برای پرورش میوه هایی مانند کیوی، پرتقال و چای نیز شناخته می شود.

تنکابن دارای جاذبه های طبیعی دیگری نیز می باشد که در فصل بهار برای بازدید کنندگان جذابیت دارند. از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به چشمه سنگ بن، آبگرم فلکده، رودخانه لیسر و آبشار تودارک اشاره کرد.

مکان های دیدنی مازندران در تابستان

استان مازندران در تابستان بسیار پرهیاهو و پر جنب و جوش است اما به دلیل شرجی هوا ممکن است برخی از گردشگران کمی احساس ناخوشایند داشته باشند. ما در هف هشتاد جاهای دیدنی مازندران را که در فصل تابستان آب و هوای مطبوعی دارند را معرفی می کنیم.

بیشتر بخوانیم: مکان های دیدنی ساری

آلاشت

شهر آلاشت یکی از جاهای دیدنی مازندران و یک مقصد گردشگری محبوب و دیدنی در دل طبیعت زیبا است. این منطقه خوش آب و هوا با جاذبه های تاریخی و طبیعی، معماری خاص خانه ها و خیابان های سنگ فرش شده و تنوع زیستی، مکانی شگفت انگیز برای گردشگران است. شهر آلاشت با چشم اندازهای خیره کننده از کوهستان ها و باغ های میوه، بهشتی خنک در استان مازندران به شمار می رود. این منطقه دارای تنوع گیاهی فراوانی مانند گیاهان دارویی، سیاه ریشه، گل گاو زبان و آویشن کوهی و انواع درختان میوه نظیر گیلاس، زردآلو، گلابی، هلو است .همچنین اطراف آلاشت زیستگاه انواع جانوران از جمله انواع پرندگان و حیوانات وحشی همچون ببر، پلنگ، عقاب، قرقاول و گرگ است.

روستای نشتارود در قلب مازندران

روستای نشتارود در استان مازندران واقع شده و یکی از مکان های گردشگری مازندران در فصل تابستان است. این منطقه دارای طبیعت بکر و جاذبه های طبیعی جذابی است که شامل رودخانه ها، چشمه ها و مناظر زیبای حیات وحش می شود. در تابستان نشتارود خوش آب و هوا و خنک است بنابراین این منطقه مکانی عالی برای آرامش و لذت بردن از طبیعت است. از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه می توان به خشکه داران، حمام سنگی مکرود و پل فلزی اشاره کرد.

مناطق گردشگری مازندران
روستای نشتارود

نتیجه

استان مازندران با طبیعت زیبا و چشم اندازهای فوق العاده ای که در آن وجود دارد یک مقصد بسیار جذاب برای گردشگران در چهار فصل سال است و برخلاف مناطق دیگر ایران که به دلیل اختلاف آب و هوایی در فصول مختلف تغییرات زیادی می کنند، مازندران با اقلیم معتدل خود به ویژه در بهار و پاییز به گردشگران امکان تجربه یک سفر عالی با چشم اندازهای زیبا از جنگل، کوهستان و دریا می دهد. با رزرو بلیط و هتل از طریق هف هشتاد به جاهای دیدنی مازندران با خیالی آسود سفر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا