راهنمای سفر به مسکو | نکات مهم سفر به مسکو

اگر دنبال یک تجربه فرهنگی و تاریخی شگفت انگیز هستید یا دوست دارید طبیعت گردی متفاوتی را تجربه کنید، مسکو آماده پذیرایی از شما است. راه رفتن روی سنگ فرش های میدان سرخ یا پیاده روی در حاشیه رودخانه مسکو شما را در تاریخ این شهر یخی غرق می کند. مسکو شهر معماری و اپرا است و 11 میلیون نفر جمعیت دارد.

اگر مشتاق سفر به مسکو، این شهر هزار و یک رنگ هستید؛ اما هیچ ایده ای راجع به نقشه راه ندارید، با ما همراه باشید تا صفحه به صفحه سفرنامه شما را با زیبایی معماری و عطر و طعم غذاهای روسی، مهیج کنیم.

آب و هوای مسکو

تمام ویژگی های هر 4 فصل سال را به خوبی می توان در شهر مسکو لمس کرد. در این بخش شرایط جوی این شهر را بررسی خواهیم کرد:

 بهار

در فصل بهار تغییرات آب و هوایی به صورت مشهود احساس می شود. میانگین دمای روزانه 22 درجه سانتی گراد و میانگین دمای شبانه 12.1 درجه سانتی گراد است. همچنین در ماه آوریل (اواسط فروردین تا اواسط اردیبهشت) شاهد بارش های خفیف خواهید بود؛ اما در ماه ژوئن (اواسط خرداد تا اواسط تیر) مقدار بارش ها افزایش پیدا می کند.

تابستان

مسکو در تابستان دمایی معتدل مشابه پاریس و برلین دارد. اوج میانگین دمای هوای تابستان مربوط به ماه جولای (اواسط تیر تا اواسط مرداد) با 24.3 درجه سانتی گراد است که در ماه سپتامبر (اواسط شهریور تا اواسط مهر) به 15.7 درجه سانتی گراد می رسد. بیشترین میانگین دمای شبانه 14.4 درجه و در اواخر تابستان به 7.4 درجه سانتی گراد می رسد.

پاییز

مسکوی پاییزی طیف گسترده ای از دماها را شامل می شود. در ماه سپتامبر دما ممکن است تا 25 درجه سانتی گراد افزایش پیدا کند. فرا رسیدن ماه اکتبر معادل است با رسیدن وزش باد و هوای مرطوب. شب های ماه اکتبر (اواسط مهر تا اواسط آبان) ممکن است دما تا سر حد یخبندان نیز پیش برود. در ماه آخر پاییز علاوه بر برودت هوا امکان بارش برف نیز وجود دارد.

زمستان

روسیه به آب و هوای زمستانی اش مشهور است. زمستان های مسکو پر از بارش برف و هوای سرد است. دما بین 5- و 20- درجه است. در ماه های ژانویه و فوریه (اواسط دی تا اواسط اسفند)، وزش گردبادهای سیبری و قطب شمال آغاز می شود و میانگین دما را به 10- تا 25- می رساند. در این ماه ها ارتفاع برف ممکن است تا 700 میلی متر نیز برسد.

بهترین زمان سفر به مسکو چه فصلی است؟

بدون شک بهترین زمان برای سفر به شهر تاریخ های زنده، اواسط ماه می تا اواسط سپتامبر است یعنی از اردیبهشت تا شهریور ماه. در این زمان میانگین دمای روز به 18.6 تا 24.3 درجه سانتی گراد و میانگین دمای شبانه بین 7.7 تا 14.4 درجه سانتی گراد خواهد بود. این بازه زمانی فرصا استفاده از آب و هوای مطلوب و روزهای طولانی را در اختیار شما قرار می دهد.

توصیه می کنیم در بازه ماه نوامبر تا مارس یعنی از اواخر آبان تا اواسط اسفند، بیخیال سفر به مسکو شوید؛ زیرا در این بازه زمانی با قلب زمستان روسیه مواجه خواهید شد که به خشونت و بی رحمی شهرت دارد.

بهترین زمان سفر به مسکو
بهترین زمان سفر به مسکو

جاهای دیدنی مسکو

رسیدیم به بخش جذاب ماجرا. مسکو درست شبیه یک اقیانوس بی انتها است و هرچقدر در آن جستجو کنید باز هم مکان تازه ای برای دیدن هست. این شهر رویایی شما را با هزار و یک جاذبه مختلف رو به رو می کند. در این بخش به معرفی 6 جاذبه گردشگری مسکو می پردازیم.

1.     کاخ کرملین (Kremlin Palace)

از قرن پانزدهم تا کنون، 275 متر مربع از مساحت شهر مسکو به بنایی اختصاص یافته است که محل زندگی خانواده تزار روسیه بوده است. این کاخ با 700 اتاق، سه کلیسا، تعدادی برج، اسلحه خانه ای باستانی و موزه تاریخی شما را شگفت زده خواهد کرد. البته بخشی از این کاخ قابل بازدید است و بخشی از آن محل اقامت رئیس جمهور روسیه است.

کاخ کرملین (Kremlin Palace) از جاهای دیدنی مسکو
کاخ کرملین مسکو

2.     تالار بولشوی (Bolshoi Theatre)

تالار بولشوی عظمتی رنج دیده است؛ تالاری که یکی از بزرگترین و قدیمی ترین سالن های اپرا و باله در جهان است و پس از پشت سر گذراندن یک آتش سوزی مهیب چندین بار بازسازی شده است. بعید است از دیدن نمای این ساختمان زیبا سیر شوید ولی اگر دلتان خواست چشمتان را با زیبایی های بیشتری آشنا کنید، می توانید وارد سالن اپرا شوید.

کف سالن مخمل قرمز رنگی به رنگ گل سرخ پهن شده است که ترکیب آن با لوسترهای سه طبقه طلایی رنگ با کریستال های درخشان، تدایی کننده دوران رنسانس است. تجربه تماشای نمایش در سالن بولشوی یکی از لذت هایی است که اگر طرف دار آثار کلاسیک هستید، در سفر به مسکو نباید آن را از دست بدهید.

تالار بولشوی مسکو
تالار بولشوی مسکو از جاهای دیدنی مسکو

3.     مقبره لنین (Lenin’s Mausoleum)

اگر به تاریخ علاقه داشته باشید، به احتمال زیاد ولادیمیر لنین (Vladimir Lenin) را می شناسید. این شخصیت که خود را مرد سرنوشت می نامید، یک انقلابی سیاستمدار اهل روسیه بود که در دوره حاکمیت او روسیه شوروی و سپس اتحاد جماهیر شوروی به نظامی تک حزبی تبدیل شدند. حالا فرض کنید بتوانید جسد چنین شخص مهمی را با کت و شلوار داخل تابوت شیشه ای ببینید. مقبره لنین یکی از پربازدید ترین جاذبه های دیدنی مسکو است که پیشنهاد می کنیم چشمانتان را از دیدن آن محروم نکنید.

جاهای دیدنی مسکو: مقبره لنین (Lenin’s Mausoleum)
مقبره لنین در مسکو (Lenin’s Mausoleum)

4.     میدان سرخ مسکو (Red Square)

اگر نام شهر مسکو را در گوگل سرچ کنید قطعا یکی از اولین تصاویری که مشاهده خواهید کرد، تصویر میدان سرخ است. در زبان روسی قدیم کلمه کراسنایا به معنی زیبا بود و امروزه سرخ معنی می شود. علت نام گذاری این میدان نیز همین کلمه است که کاملا برازنده آن است.

اما شاید نام گذاری این میدان و سرخی بناها شاهدی برای جنگ ها و حملات متعدد به این شهر باشد. این میدان کهن سال، شاهدی برای اتفاقات تلخ دوران خود است که از حملات تاتارها و مغول ها گرفته تا حمله ناپلئون بناپارت، همه را دیده و بارها مورد حمله و آتش سوزی قرار گرفته است. در سفر به مسکو از دیدن این جاذبه تاریخی غافل نشوید.

میدان سرخ مسکو (Red Square)
جاذبه های گردشگری مسکو: میدان سرخ

5.     موزه فضانوردی مسکو (Museum of Cosmonautics)

خب شاید دلتان بخواهد از گذشته ها و تاریخ به فضایی ماورای زمین سفر کنید. مسکو درست شبیه یک ماشین زمانن این خواسته شما را برآورده می کند. دوست دارید کپسول فضایی اولین انسان مسافر فضا، یعنی یوری گاگارین Yuri Gagarin را ببینید؟ یا شاید دلتان بخواهد تکه هایی از ماه را از نزدیک ببینید. حتی برخی از موشک ها و لباس های فضانوردان شوروی نیز در این موزه نگه داشته می شوند.

حتی اگر به فضا و فضانوردی علاقه نداشته باشید، نمای بیرونی و فضای داخل این موزه حسابی چشمان شما را گرد خواهد کرد. در سفر به مسکو بازدید ااز این موزه را فراموش نکنید و قبل از ورود به موزه فضای کافی در حافظه گوشی خود ایجاد کنید چون قرار است تصاویری را ثبت کنید که به یکبار دیدنشان راضی نمی شوید.

6.     خیابان آربات مسکو (Arbat Street)

بعد از پایان روز و گشت و گذار، با شبگردی در معروف ترین خیابان مسکو موافق هستید؟ چراغ هایی که برای عبور عابرین قد علم کرده اند و نور افشانی می کنند در کنار دو مجسمه شاهزاده توراندوت و بولات اوکودژاوا، این خیابان را از هر خیابان دیگری در دنیا سوا می کنند. می توانید از بوتیک های لوکس این خیابان سوغاتی بخرید یا در کافه های آن بنشینید و نوشیدنی مورد علاقه تان را بنوشید تا یاد شب های مسکو برای همیشه در ذهنتان ثبت شود.

می خواهم یک صفحه ویژه به سفرنامه شما اضافه کنم. دوست دارید در کافه ای قهوه بنوشید که سال ها پیش پاتوق همیشگی لئو تولستوی، آنتوان چخوف و سایر نویسندگان محبوب بوده است؟ شاید هم دوست داشته باشید از خانه الکساندر پوکشین، شاعر مشهور روسی، دیدن کنید. اگر طرف دار تاریخ و ادبیات هستید، بعید است با شنیدن این پیشنهادها برای سفر به مسکو وسوسه نشده باشید؛ پس حتما به خیابان آربات سر بزنید.

وضعیت حمل و نقل مسکو

راه های رفت و آمد در مسکو به تاکسی و اتوبوس ختم نمی شود. بیایید تا انواع راه های حمل و نقل را به شما معرفی کنیم.

حمل و نقل مسکو
حمل و نقل مسکو

مترو

شاید باور نکنید ولی ایستگاه های متروی مسکو جزو جاذبه های گردشگری این شهر محسوب می شوند و هیچ شباهتی به ایستگاه مترو ندارند. علاوه بر این، مترو یکی از ارزان ترین راه های حمل و نقل در این شهر است که از 5 و نیم صبح تا 1 بامداد فعال است. جالب است بدانید که روزانه 9 میلیون مسافر از طریق قطارهای مترو جا به جا می شوند.

اتوبوس

هزاران مسیر شهری توسط اتوبوس های مسکو پوشش داده می شود. تهیه بلیط اتوبوس بسیار کم هزینه است و از ساعت 6 صبح تا 1 بامداد در رفت و آمد هستند؛ اما به علت ترافیک درون شهری پیشنهاد می کنیم برای سفر های خارج از مرکز شهر از اتوبوس استفاده کنید. بلیط اتوبوس را می توانید از طریق کیوسک ها یا ایستگاه های مترو تهیه کنید.

ترولی باس

ترولی باس (Trolleybus) نوعی اتوبوس برقی است که انرژی موردنیاز خود را از کابل هایی که به تیرهای برق به اتوبوس وصل می شوند دریافت می کند. شبکه ترولی باس دنیا متعلق به شهر مسکو است. ترولی باس توقف های کوتاه مدت اما متعددی دارد و هزینه استفاده از آنها بسیار ارزان است. از 6 صبح الی 1 بامداد می توانید از این وسیله نقلیه استفاده کنید.

ترام

ترام یا تراموا (Tram) نوعی قطار برقی است که روی ریل آهنی که در خیابان کشیده شده حرکت می کند. ترام ها از 5 و نیم صبح تا 1 و نیم بامداد فعال هستند. البته تعداد کمی از مسیرهای حرکت ترام ها در شهر باقی مانده است. بلیط ترام را می توانید از کیوسک ها و ایستگاه های مترو خریداری کنید.

تراموا در سفر به مسکو
تراموا در سفر به مسکو

تاکسی

روشی متداول برای جا به جایی در شهر مسکو، استفاده از تاکسی است. تاکسی های عادی و رسمی به وفور در سطح شهر تردد دارند.

مارشروتکاس (Marshrutka)

مارشروتکاس ون های بسیار کوچک آبی رنگ هستند که تنها برای حمل و نقل عمومی استفاده می شوند و در ایستگاه های اتوبوس توقف دارند. برای سوار شدن به این ون ها باید بلیط مخصوص حمل و نقل عمومی را تهیه کنید. بدون بلیط باید برای یک مسیر یک طرفه 50 روبل پرداخت کنید.

هزینه سفر به مسکو

شکی نیست که باید قبل از سفر حساب و کتاب جیبتان را داشته باشید. بهتر است قبل از سفر به مسکو از هزینه های مختلفی که پیش رو دارید آگاه باشید تا خدایی نکرده اواسط سفر مجبور به قرض گرفتن پول از در و همسایه نشوید! در جدول زیر لیستی از هزینه های مختلف را نوشته ایم. لازم به ذکر است این قیمت ها مربوط به اردیبهشت ماه 1403 است.

173 هزار تومان خدمات گذرنامه
200 هزار تومان صدور گذرنامه
20 هزار تومان عوارض شهرداری
22 هزار تومان عکس گذرنامه
50 هزار تومان احراز هویت
5 هزار تومان فرم اطلاعات شخصی گذرنامه
80 دلار ویزای توریستی یک بار ورود عادی
160 دلار ویزای توریستی یک بار ورود فوری
196 دلار یک شب اقامت در هتل 5 ستاره
96 دلار یک شب اقامت در هتل 4 ستاره
55 دلار یک شب اقامت در هتل 3 ستاره
33 دلار یک شب اقامت در هتل 2 ستاره
بین 4 تا 16 دلار یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت
بین 21 تا 53 دلار یک وعده غذا در رستوران های متوسط
بین 1 تا 6 دلار یک وعده غذا در مک دونالد یا KFC
روزانه 18 دلار (برای مثال هزینه ورودی کاخ کرملین 8 دلار، ورودی موزه پوشکین 5 دلار و ورودی گالری تریتیاکوف 5 دلار است) تفریحات
بدلیجات و جواهرات دست ساز: 50 تا 500 دلار

عروسک ماتریوشکا: 4 تا 400 دلار

شکلات روسی: 5 تا 20 دلار

خرید سوغاتی
5 دلار اجاره خودرو به ازای هر دقیقه

علاوه بر این هزینه ها باید هزینه بلیط رفت و برگشت سفر به مسکو را نیز در نظر بگیرید. با خرید بلیط از سایت هف هشتاد می توانید ارزان ترین، با کیفیت ترین و نزدیک ترین پروازها را رزرو کنید. نکته دیگر این است که رستوران های روسی در ساعات 12 ظهر الی 4 بعد از ظهر، منوی اقتصادی ارائه میکنند. قیمت این غذاهای ارزان و باکیفیت چیزی بین 4 تا 8 دلار است.

برای سفر به مسکو چه ارزی همراه داشته باشیم؟

هم روبل هم دلار در کشور روسیه قابل استفاده هستند؛ اما بهترین کار این است که در ایران دلار بخرید و در صرافی های مسکو آن را به روبل تبدیل کنید. مزیت این کار این است که پس از سفر مشکلی برای تبدیل باقی مانده های روبل نخواهید داشت.

همچنین می توانید در فرودگاه و قبل از سوار شدن به پرواز تهران مسکو پول خود را به روبل یا دلار تبدیل کنید. ضمنا اگر می خواهید در دسترس ترین بلیط ها را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید، هف هشتاد با تنوع ایرلاین های داخلی و بین المللی در خدمت شما است.

ارز مناسب برای سفر به مسکو
ارز مناسب برای سفر به مسکو

بیشتر بخوانیم: بهترین هتل های مسکو برای سفر به روسیه

معرفی مراکز خرید در مسکو

درست است که اسم خانم ها در خرید کردن بد در رفته است؛ اما فرقی نمی کند خانم باشید یا آقا؛ خرید کردن همیشه یکی از بهترین و جذاب ترین قسمت های سفر است. در ادامه به معرفی چند مورد از بهترین مراکز خرید مسکو می پردازیم که سلیقه خاص پسند شما را راضی خواهند کرد.

1.     متروپولیس (Metropolis)

متروپولیس یکی از معروف ترین و مهم ترین مکان ها برای خرید هدیه و کالاهای لوکس به شمار می رود که علاوه بر بوتیک های متنوع، امکانات خدماتی تفریحی نیز دارد. دسترسی به متروپولیس از طریق خط سبز متروی مسکو امکان پذیر است. ضمنا این مرکز دارای یک هایپرمارکت بزرگ است که مواد غذایی و لوازم خانگی را به فروش می رساند.

متروپولیس (Metropolis)
متروپولیس (Metropolis) از بهترین مراکز خرید مسکو

2.     مرکز خرید آویا پارک (Aviapark)

در برنامه سفر به مسکو حتما جایی برای آویا پارک باز کنید. طراحی بی نظیر این مرکز خرید در کنار صدها فروشگاه، 80 رستوران، 20 سینما و 30 مرکز بازی و سرگرمی، این مرکز را به یک مقصد گردشگری کامل تبدیل کرده است. آویا پارک در بلوار خودینسکی واقع شده است.

3.     مرکز خرید کراکاس سیتی مال (Crocus City Mall)

کراکاس سیتی مال در منطقه کراسنوگورسگ واقع شده است و یکی از مراکز خرید مدرن و لوکس مسکو است. محوطه زیبا، فضای سبز زیبا و آب نماهای باشکوه هر کدام به نحوی در زیبایی این مجموعه تاثیرگذار هستند.

مرکز خرید کراکاس سیتی مال از بهترین مراکز خرید مسکو
مرکز خرید کراکاس سیتی مال در مسکو

4.     مگامال (Mega Mall)

مرکز خرید مگامال دارای فروشگاه ها و برندهای چند ملیتی است که قیمت های مناسب و رقابتی دارد. به همین علت این مجموعه یکی از مقاصد مهم گردشگران در سفر به مسکو است. فرقی نمی کند دبنال هدایای خاص و گران قیمت می گردید یا کالای ارزان قیمت؛ مگامال پاسخگوی نیاز شما خواهد بود.

بهترین رستوران های مسکو

دنبال مقصد خوبی برای شکم گردی در مسکو می گردید؟ بیایید تا لیستی از بهترین رستوران ها را به شما معرفی کنیم که علاوه بر فضای زیبا کیفیت غذای خوبی نیز دارند.

1.     رستوران استرلکا (Strelka)

انواع غذاهای گوشتی و گیاهی در رستوران استرلکا سرو می شود که تجربه سفر به مسکو را خوشمزه می کنند. چشم انداز این رستوران رو به سمت رودخانه خروشان شهر است. دکوراسیون داخلی این رستوران از سبک مدرن اروپایی پیروی می کند و تلفیقی از رنگ های طوسی، نارنجی، مشکی و سفید است. در نزدیکی این رستوران که در منطقه برنوفسکی نابرجنایا قرار دارد، چندین کافی شاپ، گالری هنری و باشگاه وجود دارد. این رستوران هر روز از 12 ظهر تا 3 صبح دایر است.

2.     رستوران استالووایا (Stolovaya)

در نزدیکی میدان سرخ، رستورانی واقع شده است که پیدا کردن جای خالی در آن یک غنیمت بزرگ است. استالووایا یکی از رستوران های پر طرف دار و مشهور مسکو است که از منویی استثنایی برخوردار است. این رستوران در روزهای غیر تعطیل از ساعت 10 تا 22 فعال است.

رستوران استالووایا (Stolovaya)
رستوران استالووایا از بهترین رستوران های مسکو

3.     رستوران ماری وانا (Mari Vanna)

اگر کلاسیک باز و قدیمی پسند باشید، قطعا ماری وانا شما را شیفته خود خواهد کرد. این رستوران با میز و صندلی های چوبی، گلدان ها و جعبه های قدیمی، قاب عکس های تاریخی و گران قیمت و انواع وسایل تزئینی تاریخی، شما را توسط تاریخ روسیه احاطه خواهد کرد. این رستوران هر روز از ساعت 9 الی 23 در منطقه اسپیریدونیوسکی Spiridon’yevskiy فعال است.

4.     رستوران سی دی ال (CDL)

بی شک سی دی ال یکی از لوکس ترین رستوران های مسکو به شمار می رود. این رستوران با طراحی سلطنتی و کلاسیک خود که مربوط به قرن 19 روسیه است، میزبان افراد مهمی مانند رونالد ریگان و جرج دبلیو بوش بوده است. غذاهای این رستوران کاملا ارگانیک و حاصل هنرنمایی سرشناس ترین آشپزهای روسیه هستند. معروف ترین غذای این رستوران، کبوتر بو داده به همراه ترشی سیب است. این رستوران از دوشنبه تا جمعه و از ساعت 12 ظهر تا 12 شب دایر است.

سخن آخر

رسیدیم به آخرین ایستگاه سفر به مسکو. سعی کردیم در این مطلب هر آنچه لازم است راجع به مسکو و سفر به این شهر هزار و یک رنگ بدانید بیان کنیم. این شهر غنی از آثار معماری ارزشمند است و بازدید از آن روزها و حتی ماه ها زمان لازم دارد. هر چه بیشتر در این شهر جستجو کنید، جاذبه های بیشتری شما را به سمت خود می کشاند. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا