استانبول کارت (Istanbul Card) چیست؟

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای ترکیه است و چگونگی رفت و آمد در آن برای هر گردشگری اهمیت فراوان دارد. از آنجایی که برای استفاده از خدمات حمل و نقل در ترکیه امکان پرداخت پول نقد وجود ندارد، با استانبول کارت می توانید این هزینه را بپردزید. از این کارت گردشگری می توان برای بهره مندی از تمامی خدمات حمل و نقل عمومی شهر استانبول استفاده کرد و تا حد زیادی هزینه سفر به استانبول و اقامت را کاهش داد. خبر خوب این است که اخذ این کارت برای شهروندان غیر ترکیه ای نیز مقدور شده است و گردشگران می توانند در هر زمانی و به راحتی آن را تهیه نمایند.

خرید بلیط هواپیما خارجی از هـــف هشتاد

خرید بلیط هواپیما تهران استانبول 

از استانبول کارت برای دریافت خدمات اتوبوس، مترو، متروبوس، تراموا و حتی قایق می توان استفاده کرد. لازم به ذکر است که دریافت خدمات عمومی صرفا وابسته به استفاده از این کارت نیست. دانشجویان واجد شرایطی که در این شهر به تحصیل بپردازند می توانند از کارت های تخفیف دار که از طرف دانشگاه به آن ها داده می شود، استفاده کنند. همچنین اکثر خدمات شهرداری برای شهروندانی که شرایط خاص دارند به طور رایگان ارائه می شود. برای مثال ساکنین بالای 65 سال این کشور می توانند از کارت رایگانی که در اختیارشان قرار می گیرد برای تردد با وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

اعتبار استانبول کارت

شاید از نام این کارت مشخص باشد اما به هر حال ذکر این نکته ضروری است که استانبول کارت تنها در این شهر اعتبار دارد؛ به علاوه لازم به ذکر است که تاریخ انقضا این کارت دو سال پس از خرید آن است. بدین معنا که پس از دو سال دیگر نمی توان آن را شارژ کرد و در نتیجه استفاده از آن ناممکن خواهد شد. توجه داشته باشید که پس از پایان تاریخ انقضا استانبول کارت هر میزان پولی که در آن وجود داشته باشد نیز از بین خواهد رفت و امکان بازیابی آن وجود ندارد؛ بنابراین توصیه می شود که همواره به مقدار مورد نیاز به شارژ این کارت بپردازید. به عنوان مثال فردی که ساکن این شهر است برای هزینه یک ماهه تردد در شهر مبلغی حدود 300 لیر کارت خود را شارژ می نماید اما برای شخصی که مسافر است قطعا شارژ این مبلغ صحیح نیست.

خرید بلیط هواپیما خارجی
خرید بلیط هواپیما خارجی

نحوه تهیه استانبول کارت

برای خرید این کارت نیاز به هیچ گونه اهراز هویت و ارائه مدرک وجود ندارد. امکان خرید آن در بسیاری از فروشگاه ها، دکه ها و سوپرمارکت های شهر وجود دارد؛ به علاوه دستگاه های فروش خودکار این کارت در اکثر ایستگاه های حمل و نقل عمومی قرار گرفته اند و به صورت 24 ساعته به فروش کارت می پردازند. خرید از این دستگاه ها علاوه بر کارت اعتباری با استفاده از پول نقد نیز مقدور است.

آیا می توان کارت گردشگری استانبول را از ایران تهیه کرد؟

امکان خرید کارت از ایران وجود ندارد. در کل می توان گفت که خرید این کارت در شهری به جز استانبول هیچ لزومی ندارد. درصورتی که می خواهید بلافاصله پس از رسیدن به این کلان شهر و پس از خروج از فرودگاه از خدمات کارت استفاده نماید. هیچ جای نگرانی وجود ندارد. شهرداری امکان خرید کارت های دریافت خدمات حمل و نقل خود را در تمام فرودگاه های استانبول فراهم کرده است. دستگاه های خودکار و سوپرمارکت های فرودگاه به صورت شبانه روزی امکان خرید و شارژ این کارت ها را فراهم می کنند.

هزینه خرید استانبول کارت

شهرداری استانبول امکان خرید کارت دریافت خدمات خود را با مبلغ ناچیز 60 لیر فراهم کرده است. البته در ابتدا این کارت فاقد شارژ است و برای استفاده باید آن را متناسب با نیاز خود شارژ نمایید.

جهانگردی

نحوه شارژ کردن استانبول کارت

شارژ کارت فرایند بسیار ساده ای دارد. شهرداری در بیشتر مکان های شهر امکان شارژ این کارت را فراهم کرده است. دستگاه هایی با خدمات خودکار 24 ساعته در مکان هایی مانند ایستگاه اتوبوس و مترو تعبیه شده اند. برای شارژ کردن کارت توسط این دستگاه ها نیاز به انجام مراحل زیر است:

  • کارت را در قسمت تعبیه شده قرار دهید تا دستگاه آن را اسکن کند
  • مبلغ مورد نظر خود را با استفاده از پول نقد یا کارت اعتباری به دستگاه واریز کنید
  • رسید خود را دریافت کرده و کارت را بردارید

به جز دستگاه های خودکار، برخی فروشگاه ها و به ویژه سوپرمارکت ها نیز امکان شارژ استانبول کارت فراهم است. کافی است به آن ها مراجعه کرده و مبلغ مورد نظر خود را پرداخت کنید. دقت داشته باشید که در این صورت فروشنده مبلغی مازاد بر میزان شارژ از شما دریافت خواهد کرد. برای یافتن فروشگاه هایی که در این شهر به فروش و شارژ این کارت ها می پردازند کافی است به دنبال تابلو ها و نوشته Istanbul Kart ،Istanbul Card و Akbil بگردید. Akbil در واقع نام دیگر استانبول کارت است.

رزرو تور مسافرتی استانبـــول از هف هشتاد 

استانبول کارت
نحوه شارژ استنابول کارت

نحوه استفاده از استانبول کارت

لازم به ذکر دوباره است که می توان از استانبول کارت برای دریافت انواع خدمات حمل و نقل عمومی شهر استفاده کرد. در رابطه با بهره مندی از این خدمات در استانبول نکاتی وجود دارد که توجه به آن ها می  تواند بسیار مفید واقع شود. خوب است بدانید که سیستم مترو از ساعت 6 صبح تا 12 شب به جابه جایی مسافران می پردازد و متروبوس ها فعالیت 24 ساعته دارند. همچنین توجه داشته باشید که برخی از وسایل نقلیه عمومی از جمله متروبوس بر اساس میزان مسافت پیموده شده هزینه دریافت می کنند؛ بنابراین باید در زمان سوار و پیاده شدن کارت را توسط دستگاه های تعبیه شده اسکن کنید. در غیر این صورت هزینه پیمایش از ابتدا تا انتهای مسیر از کارت شما کسر خواهد شد.

خوب است بدانید که می توان از این کارت به عنوان کارت اعتباری نیز استفاده کرد؛ اگرچه کاربری این کارت به این عنوان با محدودیت هایی همراه است. تنها در برخی از فروشگاه ها امکان استفاده از این کارت وجود دارد. از طرفی در صورتی که آن را به هر دلیلی گم کرده یا از دست بدهید دیگر نمی توانید مبلغ درون آن را بازیابی کنید.

مزایای استفاده از استانبول کارت

استفاده از این کارت برای گردشگران خارجی که به این شهر سفر می کنند بسیار معقول و هوشمندانه است. با استفاده از این کارت می توان تا حد بسیار زیادی هزینه های رفت و آمد در کلان شهر استانبول را کاهش داد و از قیمت های منصفانه خدمات شهرداری بهره مند شد.

شبکه حمل و نقل عمومی این شهر از جمله گسترده ترین و کامل ترین ها در دنیا به حساب می آید؛ علاوه بر این تنوع وسیله های ارائه دهنده این خدمات بسیار بالا است به طوری که علاوه بر خشکی امکان استفاده از مسیرهای آبی شهر نیز فراهم شده است. تمام این دلایل باعث می شوند که استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی در استانبول بسیار باکیفیت، سریع و ارزان باشد.

پیش تر اشاره کردیم که یکی از کاربردهای استانبول کارت استفاده از آن برای پرداخت هزینه ها در برخی فروشگاه ها است. به این شکل دیگر نیازی نیست که الزاما مقدار زیادی پول نقد با خود همراه کنید. این ویژگی به خصوص برای افرادی که شهروند ترکیه نیستند جایگزین بسیار مناسبی برای کارت های اعتباری به حساب می آید.

جهانگردی

با استانبول کارت سفری به صرفه داشته باشید

استانبول یکی از جذاب ترین شهرهای ترکیه و جهان است و هر ساله میلیون ها گردشگر از سرتاسر جهان به این دیار زیبا سفر می کنند. خوشبختانه دولت ترکیه همواره به فکر رفاه حال گردشگران بوده است و استانبول کارت یکی از نمونه خوش فکری های مسئولین این کشور است. با استفاده از این کارت می توان با حداقل هزینه ممکن در شهر تردد کرد و معضلاتی مانند ترافیک های احتمالی را دور زد؛ به علاوه امکان خرید و شارژ این کارت در زمان و مکان های مختلف تهیه و بهره مندی از آن را بسیار آسان کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا