کلیسا سامبا کجاست؟|کلیسای جامع تثلیث تفلیس

وجود کلیساها و بناهای مذهبی فراوان در سراسر کشور گرجستان از ویژگی‌های این سرزمین مسیحی با مذهب ارتدکس است. در این مطلب به معرفی یکی از این بناهای معروف شهر تفلیس به نام کلیسا سامبا می‌پردازیم.

در سفر به گرجستان چیزی که بیش از همه نظر همه گردشگران را به خود جلب می‌کند وجود بناهای مذهبی با معماری زیبا و منحصر‌به‌فرد از دوران‌های مختلف تاریخی است. بیشتر این بناها در دل بهترین و زیباترین مناظر و بر روی کوه‌ها و تپه‌های پوشیده از مه به دلیل اعتقادات عمیق مذهبی مردم این دیار و اهمیت و احترام فوق‌العاده‌ای که برای دین خود قائل هستند ساخته شده‌اند.

همه چیز درباره کلیسا سامبا

کلیسا سامبا در شهر تفلیس یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و مذهبی کشور گرجستان بوده که بزرگ‌ترین نماد کلیسای ارتدوکس گرجستان پس از اتحاد جماهیر شوروی روی تپه‌های سنت ایلیا است. ساخت کلیسای سامبا، پس از یک دهه در سال 2004 به پایان رسید. مردم گرجستان اعتقاد و علاقه زیادی به دین خود دارند و از قدیمی‌ترین مردمی بودند که به مسیحیت روی آوردند و گواه آن وجود بناهای مذهبی و کلیساهای قدیمی است که در سراسر گرجستان دیده می‌شود.

کلیسای سامبا تفلیس در سال 2000 میلادی با ظرفیت 15000 نفر ساخته شد. علاوه بر این نوع بناها، بناهای مذهبی و کلیساهای بسیار زیبایی را نیز در نقاط مختلف شهر به خصوص در بافت‌های تاریخی شهر مشاهده خواهید کرد.

کلیسا سامبا یا کلیسای جامع تثلیث کجاست؟

کلیسا سامبا یک بنای معروف مذهبی در پایتخت گرجستان (تفلیس) است. سامبا کلمه‌ای در زبان گرجی و به معنای تثلیث است و به پدر، پسر و روح‌القدس اطلاق می‌شود. این کلیسای ارتدکس به دستور اسقف اعظم گرجستان و به مناسبت دو هزارمین سالگرد میلاد مسیح ساخته شده است و با ظرفیت 15000 نفر یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان محسوب می‌شود. ارتفاع این کلیسا 84 متر بوده و به عنوان مرتفع‌ترین کلیسای جهان به ثبت رسیده است.

این کلیسای فوق‌العاده زیبا مانند جواهری بزرگ در قلب شهر تاریخی تفلیس به نظر می‌رسد و توجه هر بیننده‌ای را از بدو ورود به شهر جلب می‌کند. گنبد طلایی این بنا هم در شب و هم در روز می‌درخشد و در هر جای شهر می‌توانید آن را ببینید.

وقتی وارد کلیسا می‌شوید سنگفرش‌های اطراف کلیسا توجه شما را جلب می‌کنند و زیبایی خاصی دارند. کلیسا سامبا فقط یک کلیسا نیست بلکه مجموعه‌ای از چندین کلیسا است و پنج کلیسا در طبقه ورودی و 9 کلیسا در طبقه پایین این بنا قرار دارند.

تاریخچه ساخت کلیسا سامبا

این کلیسای بزرگ در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع ساخته شده است. در سال 1989 اسقف اعظم ایلیا دوم گرجستان دستور ساخت کلیسا را صادر کرد و مردم طی تماسی طرح‌های پیشنهادی خود را برای ساخت کلیسا ارائه دادند که هیچ کدام پذیرفته نشد.

پس از آن شهروندی خوش ذوق به نام آرچیل میندیاشویلی طرحی را ارائه کرد که در سال 1995 پذیرفته و ساخت و ساز آغاز شد و تکمیل ساختمان 10 سال طول کشید. اما قبل از اتمام ساخت کلیسا در سال 2004 اولین مراسم مذهبی در این بنا برگزار شد.

معماری کلیسا سامبا در گرجستان

بررسی معماری کلیسا سامبا
بررسی معماری کلیسا سامبا

تمام ویژگی‌ها و عناصر معماری گرجستانی در این بنای زیبا به چشم می‌خورد و این بنای معروف ترکیب‌های زیبایی از هنر معماری را به نمایش می‌گذارد. در این بنای زیبا می‌توان هنر معماری اصیل و سنتی گرجستان و هنر معماری اروپای شرقی (بیزانس) را مشاهده کرد.

گنبد طلایی این کلیسا که در نگاه اول نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند بر پایه‌ای هشت ضلعی ساخته شده و ارتفاع آن به هفت و نیم متر می‌رسد و بر روی آن صلیب طلایی قرار دارد. کلیسا سامبا تفلیس در شب از تمام جهات منظره‌ای به شهر دارد.

فضای داخلی کلیسا با نقاشی‌های زیبایی با موضوعات مذهبی تزیین شده که مهم‌ترین آنها مجسمه مریم است که در قسمت مرکزی کلیسا قرار دارد. این تابلوهای زیبا به سرپرستی هنرمندی توانا به نام امیران گوگلیدزه اجرا شده‌اند. نکته قابل توجه دیگر در مورد این کلیسا نورپردازی بسیار زیبای آن در شب است که باعث می‌شود این کلیسا در شب زیباتر به نظر برسد و از تمام نقاط شهر دیده شود.

قسمت‌ های مختلف کلیسای سامبا

کلیسا سامبا را باید مجموعه‌ای دانست که دارای قسمت‌های مختلفی است. این کلیسا دارای محوطه بیرونی، ساختمان اصلی، طبقات زیرزمینی و برج ناقوس است. برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، آکادمی الهیات و کارگاه‌های آموزشی قسمت‌های مختلف کلیسا را تشکیل می‌دهند.

نمای بیرونی کلیسای جامع تثلیث محیطی باز با فضای سبز و درختان فراوان را شامل می‌شود و همچنین در کلیسا صندلی‌هایی برای نشستن وجود دارد. پس از عبور از دروازه‌های کلیسا، گل‌های رز را در حیاط می‌بینید و از حیاط کلیسا تا درهای ورودی، مسیری را مشاهده خواهید کرد که در دو طرف آن ستون‌های سنگی وجود دارد و علامت صلیب در بالای این ستون‌ها حک شده است. بازدید از نمای بیرونی کلیسای سامبا در تفلیس رایگان است.

با ورود به ساختمان اصلی کلیسا محراب و ساختمان سفید و زیبای آن را خواهید دید. در این کلیسا شمع و شمع گیرهای زیادی وجود دارند که مربوط به مراسم مذهبی مسیحیان هستند و مجسمه عیسی مسیح در تالار به چشم می‌خورد.

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، در مجموع پنج کلیسا در طبقات زیرزمینی کلیسا سامبا تفلیس وجود دارد که بسیار زیبا هستند و با تزئینات مذهبی مزین شده‌اند. موزه و اتاق کنفرانس نیز در قسمت زیرزمینی قرار دارند. همچنین آثار نفیس و ارزشمندی مانند نقاشی، نسخ خطی مذهبی، سنگ‌های کوه صهیون و رود اردن و خاک اورشلیم و کلیسای جورج در فلسطین در این موزه به چشم می‌خورد.

در سمت چپ ساختمان اصلی و محوطه بیرونی یک برج دو طبقه قرار دارد و در این برج 9 ناقوس قرار گرفته‌اند. این قسمت یکی از زیباترین قسمت‌های کلیسا سامبا در تفلیس است.

قوانین ورود به کلیسا سامبا

کلیسای جامع تثلیث یک سازه مذهبی بوده که برای نشان دادن اهمیت بسیار زیاد مسیحیت در گرجستان ساخته شده است. این کلیسا به نوعی نماد کشور گرجستان نیز به شمار می‌رود و به دلیل معماری بسیار زیبای خود از جاذبه‌های گردشگری نیز محسوب می‌شود. مسافران و گردشگرانی که قصد بازدید از این کلیسا را دارند اما اطلاعات کافی در مورد آن به دست نیاورده‌اند باید بدانند که برای ورود به این کلیسا قوانین خاصی وجود دارد.

کلیسا سامبا در تفلیس مکان بسیار مهمی برای مردم گرجستان به ویژه کسانی است که به مسیحیت اعتقاد دارند. بنابراین، داشتن پوشش مناسب برای بازدید از این مکان اهمیت زیادی دارد. افرادی که پوشش مناسبی برای زیارت اماکن مذهبی ندارند، اجازه ورود به این مکان را نخواهند داشت. کلیسای سامبا تفلیس این قانون را برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و مذهب مسیحیت و ارتدکس وضع کرده است تا گردشگران نیز بتوانند فضای معنوی بازدید از این مکان را احساس کنند. به طور کلی برای بازدید از این کلیسا، لباس بازدیدکنندگان باید مناسب باشد و لباس‌هایی با آستین و شلوار بلند بپوشند.

چگونه به کلیسا سامبا برویم؟

راه‌های مختلفی برای رسیدن به این کلیسای سامبا معروف وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به شرایط خود بهترین گزینه را انتخاب کنید:

  • مترو: این کلیسا در منطقه آوالاباری قرار دارد. برای رسیدن به آن می‌توانید از مترو استفاده کنید و در ایستگاه آوالاباری پیاده شوید. پس از آن با کمی پیاده روی به کلیسا خواهید رسید.
  • اتوبوس: چندین ایستگاه اتوبوس در نزدیکی کلیسا و در خیابان‌های Sommerklo،Gambri و Muskishville وجود دارند. با توجه به مسیر خود می‌توانید یکی از این خطوط را انتخاب کنید.
  • تله کابین: اگر می‌خواهید از مسیر رسیدن به کلیسا نیز لذت ببرید، پیشنهاد می‌کنیم این گزینه را انتخاب کنید. تله کابین با گذر از شهر، امکان تماشا و لذت بردن از منظره‌ای بی‌نظیر را در اختیار شما قرار می‌دهد. البته لازم به ذکر است که تله کابین در نزدیکی رودخانه کورا قرار دارد و تا کلیسا حدود 15 دقیقه پیاده روی خواهید داشت.

سخن پایانی

کلیسای زیبای سامبا تفلیس (کلیسای جامع تثلیث تفلیس) یکی از زیباترین مکان‌های گردشگری و مذهبی کشور گرجستان و شهر تفلیس است. این کلیسا بیش از 50 متر ارتفاع دارد و علاوه بر اینکه سومین کلیسای مرتفع ارتدوکس در جهان است، بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان نیز محسوب می‌شود. کلیسا سامبا 15000 نفر را در خود جای می‌دهد و بلندترین نقطه این کلیسا حدود 97 متر ارتفاع دارد. این کلیسای زیبا در شهر تفلیس پایتخت گرجستان واقع شده است و در منطقه معروف و مهم آولاباری قرار دارد. برای رسیدن به این کلیسا می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی، مترو و تله کابین استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا