راهنمای سفر به روستای کندوان تبریز

شهر تبریز یکی از شهرهای توریستی و بزرگ ترک زبان ایران است که حدود 4500 سال قبل تاسیس شده است. این شهر جاذبه های توریستی فراوانی دارد که یکی از معروف ترین آنها روستای کندوان است. این روستای عجیب از خانه های سنگی به شکل کله قند ساخته شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. روستای کندوان در حال حاضر تنها روستای سنگی جهان است که هنوز در آن سکونت دارند. اگر برایتان جالب است که درباره این روستا بیشتر بدانید در ادامه این مطلب با هف هشتاد همراه شوید.

تاریخچه روستای کندوان تبریز

صخره های تشکیل دهنده این روستا از گدازه های آتشفشانی تشکیل شده که سال ها زیر آب بوده و با عقب نشینی دریاچه کندوان از زیر آب سر بیرون آورده اند. این صخره ها که شکل های افقی و عمودی و مخروطی دارند از دور نمایی مانند کندوی عسل دارند و به صورت پله ای یا طبقه طبقه تا بالا ادامه پیدا کرده اند.

بیشتر بخوانیم: بازدید از خانه مشروطه تبریز

بر طبق گزارشات زمین شناسان قدمت صخره های سنگی این روستا به حدود 7 هزار سال می رسد. در مورد قدمت روستا چندین تئوری وجود دارد برخی تاریخ تشکیل این روستا و تبدیل سنگ ها به خانه ساکنین را در حدود 700 سال می دانند و برخی از تاریخ شناسان عمر این روستا را در حدود 3 هزار سال تخمین می زنند. عده ای از مورخان نیز معتقدند اهالی روستای کندوان تبریز در قرن هفتم هجری و در زمان حمله مغول به ایران به این منطقه مهاجرت و این روستا را با کندن صخره ها و پناه گرفتن در آنها بنا کرده اند. روایت دیگری که درباره این روستا مطرح شده این است که تعدادی از اهالی روستای حیله ور که با روستای کندوان تنها 2 کیلومتر فاصله دارند به این منطقه کوچه کرده اند و در آن ساکن شده اند. برخی دیگر بر این نظرند که در ابتدا این روستا یک منطقه ییلاقی برای عشایر بوده که کم کم با مرور زمان عشایر دیگر کوچ نکرده اند و در این روستا سکونت دائم کردند و آن را به شکل امروزی در آورده اند.

فاصله تبریز تا کندوان چقدر است؟

قبل از اینکه فاصله تبریز تا کندوان و مسیرهای رسیدن از تبریز به این روستا را بررسی کنیم، برای علاقه مندانی که می خواهند از تهران به کندوان سفر کنند راه های رسیدن به این روستا را شرح می دهیم. برای رسیدن به کندوان اول باید به تبریز برسید و برای رسیدن به تبریز باید 630 کیلومتر طی کنید. در صورت استفاده از خودروی شخصی دو مسیر وجود دارد. اگر قصد دارید سریع تر به روستا برسید، کوتاه ترین مسیر آزاد راه کرج است که تا 40 کیلومتری تبریز ادامه دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که در طول سفر گشت و گذار تا مقصد نیز برایتان جالب است و خیلی عجله ای برای رسیدن به مقصد ندارید پیشنهاد می کنیم که از جاده قدیم تهران به تبریز سفر خود را آغاز کنید زیرا در این مسیر شهرهای توریستی زیادی مانند قزوین، زنجان، میانه، بستان آباد قرار دارد که می توانید در هر کدام از این شهرها توقف و از آنها دیدن کنید.

 یکی از جذابیت های سفر تهران تا تبریز این است که اگر خودرو شخصی ندارید و یا خیلی علاقه مند به رانندگی در دل جاده ها نیستید مسیرهای ریلی و هوایی و حتی اتوبوس نیز وجود دارد. به راحتی با خرید بلیط هواپیما تهران به تبریز در هف هشتاد در عرض 1 ساعت به تبریز می رسید و از آنجا می توانید مسیر را به سمت روستای کندوان تبریز با تاکسی ادامه دهید.

استفاده از قطار هم خیلی مرسوم و راحت است و البته ارزان ترین گزینه استفاده از اتوبوس است. با خرید بلیط اتوبوس از هف هشتاد می توانید در پایانه های بیهقی، جنوب و غرب سوار اتوبوس شوید و به تبریز سفر کنید و از آنجا با تاکسی به سمت روستای کندوان مسیر را ادامه دهید.

فاصله تبریز تا کندوان حدود 1 ساعت است و این مسیر حدود 60 کیلومتر است. این روستا در جنوب غربی تبریز قرار دارد. در مسیر رسیدن به کندوان به روستایی به نام اسکو بر خواهید خورد که در 40 کیلومتری کندوان قرار دارد و سپس از گذر از این روستا باید تا 20 کیلومتر به مسیر خود ادامه دهید تا به روستای تاریخی و عجیب کندوان برسید و سپس بعد از رسیدن به این روستا می توانید با رزرو هتل لاله کندوان در این روستا اقامت خوشی را داشته باشید.

معماری خانه های روستای کندوان

روستای کندوان تبریز
روستای کندوان تبریز

در مورد جاهای دیدنی این روستا باید گفت چه چیزی دیدنی تر و جالب تر از خود این روستا وجود دارد؟ به واقع روستای کندوان تبریز یک شاهکار واقعی و یک هنر مشترک بین طبیعت و انسان است. وجود صخره هایی که با دست انسان تبدیل به خانه یا کران شده اند و بخش های جالب کران ها (خانه ها) که شامل فضای اصلی، یوک ری، آستانا و مطبخ می شود هر کدام یک مکان دیدنی است که ما به شرح هر کدام از آنها می پردازیم:

فضای اصلی کران

این فضا به عنوان اتاق پذیرایی یا نشیمن استفاده می شود. در برخی ار کران ها سکوهای سنگی وجود دارد که روی آن با گلیم یا جاجیم پوشانده شده است و افراد خانواده از آن به عنوان مکانی برای خوابیدن استفاده می کنند.

یوک ری

 محلی نسبتا بزرگ و عمیق بر روی دیوار است که به مانند کمد دیواری از آن استفاده می شود و محل قرار دادن لوازم خواب مانند پتو و تشک و یا لباس و گلیم است و با یک پرده به جای در از اتاق جدا شده است.

آستانا

به معنی ورودی کران است و دو نوع دارد. در کران های بزرگ که فضای اضافی زیادی دارد در قسمت آستانا شست و شوی ظرف و ظروف و لباس و حتی حمام خود اهالی کران انجام می شود. در کران های کوچکتر به دلیل ورود آب به داخل فضای اصلی یک دیوار کوچک بین آستانا و نشیمن قرار دارد و شستشو در قسمت دیگری با یک حوضچه سیمانی که به آب لوله کشی روستا متصل است و یک خروجی نیز برای تخلیه آب دارد انجام می شود.

جاهای دیدنی روستای کندوان

اگر قصد سفر به این روستا را دارید باید گفت علاه بر زیبایی خانه هایش این روستا چندین مکان دیدنی در خود دارد که خالی از لطف نیست که درباره آنها نیز بیشتر بدانید.

چشمه آب معدنی روستای کندوان

یکی از معروف ترین علل سفر به روستای کندوان تبریز چشمه آب معدنی این روستا است. این روستا به دلیل خاصیت درمانی که دارد شهرت خیلی زیادی پیدا کرده است. آب این چشمه همراه با کربنات کلسیم سرد با دمای ۱۰ درجه است و میزان آهکی که در آن قرار دارد بسیار کم است به همین دلیل برای بیماران کلیوی بسیار مفید است.

رودخانه روستای کندوان

در نزدیکی روستا یک رودخانه پر آب وجود دارد. آب این رودخانه بسیار خنک و گوارا است و در قسمت هایی نیز فشار آب زیاد است و باید مراقب کودکان باشید اما جای بسیار دلنشینی برای پیک نیک کردن است.

باغ های زیبای کندوان

در این منطقه به دلیل بارش فراوان نزولات آسمانی باغ های پر بار و زیادی وجود دارد. بیشتر باغ های روستای کندوان تبریز شامل باغ بادام، باغ سیب و گردو می شود.

سوغات روستای کندوان تبریز

این روستا سوغاتی های فراوانی مانند گیاهان دارویی، بادام، دوشاب یا شیره انگور دارد. از جمله سوغاتی های پرطرفدار کندوان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 عسل کوهستان

یکی از مهمترین محصولات این روستا عسل کوهستانی است. این عسل از با کیفیت ترین عسل های ایران است که تقریبا آن را در همه مغازه های این روستا مشاهده می کنید.

 لبنیات تازه

در این روستا هر روز لبنیات تازه و خوشمزه مانند کشک و کره محلی، دوغ و ماست به دست اهالی روستا تولید می شود و به فروش گذاشته می شود. می توانید این لبنیات با کیفیت و خوشمزه را به عنوان سوغات خریداری کنید.

گلیم بافی

یکی از بهترین سوغاتی های این روستا صنایع دستی آن است و در بین این صنایع دستی گلیم هایی که به دست زنان این روستا بافته شده یکی از ارزشمندترین صنایع دستی روستای کندوان است.

چاپ باتیک یک هنر قدیمی

چاپ باتیک کندوان تبریز
چاپ باتیک کندوان تبریز

یکی از سوغاتی های روستای کندوان تبریز چاپ باتیک است که قدمتی دیرینه دارد. چاپ باتیک هنر نقش اندازی بر روی انواع و اقسام پارچه ها به خصوص ابریشم است. در چاپ باتیک یکسری الگو بر روی پارچه انداخته می شود که از ماده ای مقاوم در برابر رنگ درست شده و سپس بر روی الگو رنگ زده می شود و در قسمت هایی که الگو قرار ندارد طرح هایی نقش بسته می شود و به این ترتیب پارچه با طرح های مختلف ایجاد می شود.

قالی بافی

یکی از گرانترین و البته ارزشمندترین سوغاتی این روستا قالی های بافته شده توسط اهالی روستا است. با خرید این قالی های زیبا علاوه بر لذت بردن از زیبایی آنها، به اقتصاد اهالی روستا نیز کمک بزرگی خواهید کرد.

شغل مردم روستای کندوان چیست؟

شغلی اصلی مردم روستای کندوان دامداری و کشاورزی و باغداری است. در کنار این مشاغل آنها برای امرار معاش به زنبورداری و تولید لبنیات و گلیم بافی و قالی بافی نیز مشغول هستند.

سخن آخر

روستای کندوان تبریز از صخره های 7 هزار ساله ساخته شده که در طی قرن ها عقب نشینی آب، سر بیرون زده است. سوغاتی های معروف این روستا شامل عسل و بادام و لبنیات تازه و صنایع دستی مانند گلیم و قالی و چاپ باتیک است. این روستا یکی از جالب ترین روستاهای جهان است که در 60 کیلومتری تبریز واقع شده است و با خرید بلیط هواپیما یا حتی بلیط اتوبوس از هف هشتاد می توانید از این جاذبه توریستی دیدن کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا