همه چیز در مورد فرودگاه بین المللی مشهد

فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

با توجه به حجم بالای مسافرانی که سالانه از ایران و دیگر کشورها به شهر مقدس مشهد سفر می کنند، فرودگاه بین المللی مشهد یا همان فرودگاه هاشمی نژاد یکی از فرودگاه های مهم و پرتردد کشور شناخته می شود. این مجموعه در زمینه حمل و نقل مسافران بیش از 70 سال سابقه دارد. با توجه به اهمیت این فرودگاه، شاید برای شما جالب باشد که نکاتی را درخصوص تاریخچه و امکانات این مکان بدانید؛ چرا که بیان چنین مواردی سبب اطلاع شما عزیزان و رفاه حال بیشتر درهنگام سفر به مشهد خواهد شد.

فهرست مطالب:

 1. تاریخچه فرودگاه بین المللی مشهد
 2. مسیرهای دسترسی به فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد
 3. امکانات موجود در فرودگاه بین المللی مشهد
 4. تنها با چند کلیک به مشهد سفر کنید!

تاریخچه فرودگاه بین المللی مشهد

فرودگاه مشهد در سال 1330 شمسی فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1346 بود که باند فرودگاه از جنس بتن و پایگاه پدافند نیروی هوائی برای اولین بار مورد بهره برداری قرار گرفت. پس از انقلاب اسلامی و پایان جنگ ایران و عراق، این فرودگاه به نام شهید هاشمی نژاد تغییر کرد.

از جهت اهمیت، لازم است بدانید، فرودگاه مشهد پس از فرودگاه مهرآباد تهران در زمره پرترددترین فرودگاه های کشور قرار دارد. این مسئله به این معناست که رتبه این فرودگاه حتی از فرودگاه امام که در پایتخت قرار دارد نیز بالاتر است. همچنین این فرودگاه از لحاظ میزان پروازهای ورودی و خروجی روزانه رتبه اول کشور را دارا است.

فرودگاه شهید هاشمی نژاد سالانه ظرفیت 8 میلیون مسافر را دارد که این مسئله در نوع خود کم نظیر است. همچنین روزانه به طور متوسط حداقل 170 و حداکثر 240 پرواز در این فرودگاه انجام می شود. بر این اساس، روزانه حدود 22000 مسافر داخلی و خارجی به این فرودگاه وارد یا از آن خارج می شوند که از این تعداد حدود 20٪ آن ها مسافران خارجی هستند.

فرودگاه بین المللی مشهد
فرودگاه هاشمی نژاد مشهد

مسیرهای دسترسی به فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد

مسئله دیگری که درهنگام سفرهای هوایی اهمیت زیادی دارد، اطلاع از مسیرها و نحوه دسترسی به فرودگاه است.

خوشبختانه در سال های اخیر تمهیدات مناسبی برای دسترسی بهتر مسافران به این فرودگاه انجام شده است. درواقع می توان گفت، مسافران برای رفتن به فرودگاه شهید هاشمی نژاد سه راه پیش رو دارند. روش اول رفتن به فرودگاه با استفاده از خودرو شخصی یا تاکسی است. در چنین حالتی افراد با پیمودن مسیر حدودا 8 کیلومتری از مرکز شهر به مقصد می رسند.

ممکن است برخی از افراد قصد رفتن به فرودگاه بین المللی مشهد با استفاده از مترو را داشته باشند. در چنین حالتی مسافر باید وارد خط یک مترو شده و از ایستگاه وکیل آباد به ایستگاه غدیر برود. ایستگاه غدیر درحقیقت همان مقصد نهایی و فرودگاه است.

روش سوم رفتن به فرودگاه بین المللی مشهد از طریق وسیله نقلیه عمومی اتوبوس است. این روش نسبت به دو روش قبلی ارزان قیمت تر است اما دردسرهای خاص خود را دارد. به هرحال، برای رفتن به فرودگاه شهید هاشمی نژاد از طریق اتوبوس، مسافران باید از خط 77 استفاده کنند. با این روش در شرایط ترافیکی روان ظرف 20 دقیقه به مقصد خواهند رسید.

امکانات موجود در فرودگاه بین المللی مشهد

با توجه به اینکه فرودگاه مشهد یکی از مهمترین و پرترددترین فرودگاه های کشور به شمار می رود، طبیعی است که امکانات موجود در آن نیز به نسبت سایر فرودگاه های کشور در سطح بالاتری قرار داشته باشد.

این مکان مجهز به اولین پارکینگ طبقاتی فرودگاهی با ظرفیتی بالغ بر 1000 خودرو را دارد. امکان اجاره خودرو در این فرودگاه نیز وجود دارد.

یکی از امکانات مهمی که این سالها به فرودگاه مشهد اضافه شده است، اتصال خط یک مترو مشهد به آن است. وجود یک عدد جت وی (پل ارتباطی گیت با هواپیما) سبب راحتی بیشتر مسافران در این مکان شده است.

در این فرودگاه کلیه امکانات رفاهی برای راحتی مسافران تعبیه شده است. از جمله امکانات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود رستوران و غرفه مواد غذایی
 • خدمات اورژانس برای سرویس دهی به مسافران بدحال
 • وجود غرفه های متعدد فروشگاهی برای خرید سوغات مشهد و وسایل موردنیاز
 • خدمات حمل مسافر مانند آسانسور، واک وی و پله برقی
 • اسکان دفاتر متعدد شرکت های هواپیمایی
 • اجاره خودرو بدون راننده
 • خدمات حمل و نقل و تاکسی شهری
 • خدمات اینترنت و تلفن شهری و بین شهری
 • دفاتر فروش بلیط و رزرو هتل های مشهد
امکانات فرودگاه هاشمی نژاد مشهد
امکانات فرودگاه بین المللی مشهد

تنها با چند کلیک به مشهد سفر کنید!

فرودگاه بین المللی مشهد یکی از مجهزترین و پرترددترین فرودگاه های کشور است. سالانه میلیون ها مسافر داخلی و خارجی از طریق این فرودگاه به دیگر شهرها و کشورها سفر می کنند. این مجموعه دارای امکانات متعدد رفاهی همچون مجموعه فروشگاه های خرید سوغات، اینترنت، تاکسی های شهری، رستوران و کافی شاپ، استراحتگاه، دفاتر رزرو بلیط و هتل و غیره می باشد.

درصورتی که قصد سفر هوایی به مشهد را داشتید، می توانید از طریق مراجعه به سایت های معتبری مانند هف هشتاد، نسبت به خرید بلیط سفرتان اقدام کنید. هف هشتاد یکی از معتبر ترین سایت های فروش بلیط به صورت اینترنتی است. فرآیند خرید بلیط به سادگی و بدون درنظر گرفتن بعد زمان و مکان امکان پذیر است. کارشناسان این مجموعه به صورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا