همه آنچه در مورد معتبرترین پاسپورت های جهان باید بدانید+جایگاه پاسپورت ایران

امروزه زمان به یکی از تأثیرگذارترین فاکتورهای یک سفر باکیفیت و خاطره انگیز تبدیل شده است. این موضوع مخصوصاً زمانی پررنگ می شود که سفرهای افراد بین کشورهای متفاوت یا حتی سفرهای بین قاره ای تعدد بیشتری داشته باشد. با این احوال، حتی اگر فرد پرسفری نباشید، شناخت قوی ترین پاسپورت های جهان اهرم محکمی است برای افزایش آگاهی در مورد اعتبار جهانی و مخصوصاً سیاسی مقصد موردنظر. هف هشتاد در مقاله امروز مجله گردشگری خود قصد دارد به معرفی جامع و کاربردی معتبرترین پاسپورت های خارجی بپردازد. درصورتی که تصمیم دارید به مقصد یکی از این کشورها سفر کنید، این مقاله به خوبی راهنمای شما خواهد بود.

کدام سازمان جهانی گذرنامه ها را رتبه بندی می کند؟

رتبه بندی قدرت پاسپورت ها (PPR) یا The Passport Power Rank، بر اساس امتیازهای هر گذرنامه و با توجه به تعداد مقاصدی که دارندگان آن می توانند داشته باشند، انجام می شود. شاخص امتیازبندی پاسپورت Henley، یکی از کاربردی ترین سیستم های امتیازبندی گذرنامه است و توسط شرکت مشاوره مهاجرتی Henley & Partners گردآوری می شود.

مؤسسه هنلی Henley Passport Index بر اساس شاخص پاسپورت که هرسال به روز می شود، اعلام کرده است که دارندگان 199 پاسپورت جهانی امکان رفت و آمد به کشورهای خارجی را دارند. این اجازه بنا بر داده های انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی IATA مشخص می شود. باید اضافه کنیم که هرگونه تغییرات سیاسی در طول سال، روی رتبه بندی معتبرترین پاسپورت های جهان تأثیرگذار است.

رتبه بندی مؤسسه هنلی مشخصاً بر اساس تعداد مقصدهای مجاز برای دارندگان گذرنامه است که می توانند بدون ویزا تردد کنند. این مؤسسه هجده سال در زمینه رتبه بندی پاسپورت های جهان فعالیت می کند.

هر کشوری که بتواند امکان تردد با/بدون ویزا را برای شهروندانش فراهم کند، یک امتیاز می گیرد. البته این امتیاز زمانی تأیید می شود که صاحب پاسپورت پیش از سفر نیازی به گرفتن ویزا یا تأیید دولت برای دریافت ویزای الکترونیکی نداشته باشد.

نحوه اعتبار سنجی قوی ترین گذرنامه های جهان

در قدم اول، مهم ترین فاکتور اعتبارسنجی یک پاسپورت، تعداد کشورهایی است که فرد با در دست داشتن آن می تواند با ویزا یا بدون ویزا سفر کند. در یک جمله ساده، هرچه شرایط تردد بین کشورهای بیشتری برای فرد وجود داشته باشد، نشانه قدرت گذرنامه ای است که در دست دارد.

همچنین باید اضافه کنیم که ویژگی های مهم استفاده سریع و بدون پیچیدگی از پاسپورت در زمان کوتاه، باعث می شود تا عنوان معتبرترین پاسپورت را از فهرست قدرتمندترین پاسپورت های جهان به خود اختصاص بدهد.

عوامل متعددی در ارزشیابی پاسپورت نقش دارند که بعضی از آن ها عبارت اند از:

 • قدرت اقتصاد کشور مبدأ
 • وضعیت روابط دیپلماتیک با سایر کشورها
 • سطح اقدامات امنیتی اجراشده در طراحی گذرنامه
 • تعداد کشورهای در دسترس

روش دیگری هم برای شناسایی قوی ترین پاسپورت های جهان وجود دارد و آن استفاده از ابزار اینترنتی Passport Index است. در این ابزار، قدرتمندترین پاسپورت های جهان بر اساس میزان آزادی جابه جایی و مسافرت بدون ویزا دسته بندی شده اند. این شاخص سه رویکرد مهم زیر را در نظر گرفته است:

 • اطلاع رسانی در مورد فرصت های زندگی و کیفیت جامعه کشورها
 • تشویق به آگاهی در مورد سیاست های ویزا، حقوق شهروندی، برندسازی کشورها، امنیت عمومی، اقدامات بشردوستانه و سیاست خارجی
 • تبدیل شدن به یک شهروند جهانی (Global Citizen) با امتیازات آزادانه و ارزشمند
نحوه اعتبار سنجی قوی ترین گذرنامه های جهان
اعتبار سنجی قوی ترین گذرنامه های جهان

قدرت و اعتبار پاسپورت ها هر چند وقت یک بار به روز می شود؟

دو مؤسسه Arton Capital یا Henley & Partners سالانه گذرنامه کشورهای جهان را اعتبار سنجی و رتبه بندی می کنند. همچنین بنا بر اطلاعات منتشر شده در سایت weforum، رتبه بندی گذرنامه های معتبر با توجه به آزادی تردد و مسافرت بدون ویزا انجام می شود.

روش های مورداستفاده برای تعیین قدرت و اعتبار پاسپورت کشورهای مختلف جهان متفاوت است. البته به صورت کلی، گذرنامه ها بر اساس امتیاز جابه جایی آن ها در بین کشورها رتبه بندی می شوند. هرچقدر امتیاز امکان جابه جایی مسافران در کشورهای مختلف، بیشتر باشد، رتبه و قدرت پاسپورت هم بیشتر خواهد شد.

معرفی معتبرترین پاسپورت های جهان

اوایل سال 2023 میلادی همراه بود با تصاحب رتبه یک برای کشور ژاپن. این کشور موفق شد امتیاز تردد به 193 کشور جهان را برای شهروندان خود فراهم کند. البته فهرست قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2024 دستخوش تغییراتی شد و کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، سنگاپور و اسپانیا در کنار ژاپن با امتیاز تردد به 194، رتبه 1 را در اختیار دارند.

جالب است بدانید که کشور سنگاپور طی 10 سال گذشته موفق شد 25 کشور دیگر را برای تردد بدون ویزا برای شهروندانش فراهم کند. درنتیجه رتبه این کشور، پنج پله تا رتبه نخست فهرست ارتقا پیدا کرد.

فهرست قوی ترین پاسپورت های جهان به روایت آمار هنلی

در لیست زیر، قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال 2024 را مشاهده می کنید که رتبه 1 تا 4 عبارتند از:

 • رتبه 1: فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، سنگاپور، اسپانیا
 • رتبه 2: فنلاند، هلند، کره جنوبی، سوئد
 • رتبه 3: اتریش، دانمارک، ایرلند، لوکزامبورگ، بریتانیا
 • رتبه4 : بلژیک، نروژ، پرتغال

مشاهده کامل لیست:  لیست کامل رتبه بندی پاسپورت های جهان

کدام کشور بی ارزش ترین پاسپورت دنیا را دارد؟

با نگاه دوباره به جدول قدرتمندترین پاسپورت های جهان، نام کشور افغانستان را در قعر جدول معتبرترین پاسپورتهای جهان مشاهده خواهید کرد. سال 2024 میلادی هم تکرار جایگاه ضعیف کشور افغانستان به عنوان بی اعتبارترین پاسپورت به مقصد 28 کشور است. این در حالی است که دو کشور سوریه و عراق به ترتیب با 29 و 31 مقصد، بالاتر از افغانستان قرار دارند.

کشورهای پاکستان (34 مقصد)، یمن (35 مقصد)، سومالی (36 مقصد)، فلسطین و نپال و لیبی (40 مقصد)، کره شمالی و بنگلادش (42 مقصد) و سریلانکا (43 مقصد) در رتبه های بالاتر عراق و سوریه قرار می گیرند.

جایگاه ایران در فهرست قدرتمندترین پاسپورت های جهان

متأسفانه کشور ما ایران در رده بندی ضعیف ترین پاسپورت های جهان در سال 2024، رتبه 100 را کسب کرده است. شهروندان ایرانی با در دست داشتن گذرنامه می توانند تنها به 45 کشور تردد کنند. کشورهای سودان، نیجریه و لبنان با ایران هم رتبه هستند.

کشورهای مورد تأیید برای سفر با پاسپورت ایرانی

حتماً برای شما جای سؤال است که با گذرنامه ایرانی به کدام کشورها می توان سفر کرد درحالی که نیازی به گرفتن ویزا هم نباشد؟ کشور های بدون نیاز به ویزا برای شهروندان ایرانی که می توانند بدون ویزا و تنها با پاسپورت خود به آن ها سفر کنند عبارتند از: کشورهای ارمنستان، عراق، مالزی، قزاقستان، ترکیه، گرجستان، جزایر کوک، میکرونزی، دومینیکا، هائیتی، ونزوئلا و جمهوری سورینام.

همچنین باید اضافه کنیم که کشورهای پاکستان و سریلانکا دو مقصدی هستند که شهروندان ایرانی می توانند با مجوز سفر الکترونیکی ETA، به آنجا سفر کنند.

مجوز سفر الکترونیکی یک سند مسافرتی دیجیتال است که کشورهای بدون نیاز به ویزا می توانند از آن برای تردد شهروندان خود استفاده کنند. شما می توانید این مجوز را پیش از شروع سفر به صورت آنلاین دریافت کنید.

کشورهای مورد تأیید برای سفر با پاسپورت ایرانی
جایگاه پاسپورت ایران

کشورهای صادرکننده ویزای فرودگاهی با پاسپورت ایرانی کدام اند؟

اگرچه ایران در فهرست معتبرترین پاسپورت های جهان قرار ندارد ولی برای تردد به کشورهای زیر، می توانید ویزای فرودگاهی دریافت کنید و مشکلی بابت سفر به این کشورها نخواهید داشت:

آذربایجان، بولیوی، بوروندی، کامبوج، کیپ ورد، کومور، لائوس، لبنان، ماکائو، ماداگاسکار، مالدیو، موریتانی، موزامبیک، نپال، نیوئه، عمان، پالائو، قطر، رواندا، ساموآ، سیشل، سیرالئون، سومالی، سوریه، تیمور شرقی، توگو، تووالو، زیمبابوه.

 • مهم: ممکن است به دلایل متعدد ازجمله محدودیت های سیاسی یا موارد مربوط به شخص مسافر، ممنوعیت ورود به این کشورها برقرار باشد. بنابراین لازم است حتماً پیش از سفر به کشورهای موردنظر در مورد صحت صدور ویزای فرودگاهی اطلاع کسب کنید.

12 کشوری که ویزای فرودگاهی می دهند کدام اند؟

رتبه بندی جدید شاخص تسهیل سفر هنلی، نشان می دهد که کدام کشورها بیشترین و کمترین استقبال از سیاست های حذف ویزا را دارند. کشورهای جزیره ای کوچک، کشورهای آفریقایی و کامبوج ۲۰ کشور برتر گردشگر پذیر ازلحاظ تسهیل صدور ویزا هستند.

۱۲ کشور امکان ورود بدون ویزا یا ویزای فرودگاهی (ویزا در هنگام ورود) را برای ۱۹۸ پاسپورت دنیا فراهم کرده اند. این 12 کشور عبارت اند از: بروندی، جزایر کومور (قٌمر)، جیبوتی، گینه بیسائو، مالدیو، میکرونزی، موزامبیک، رواندا، ساموآ، سیشل، تیمور-لسته و تووالو.

سخت گیرترین کشورها برای صدور ویزا

چهار کشوری که رتبه خوبی هم در لیست معتبرترین پاسپورت های جهان قرار ندارند اجازه ورود بدون ویزا را به شهروندان هیچ کشوری نمی دهند. این کشورها شامل افغانستان، کره شمالی، پاپوآ گینه نو و ترکمنستان هستند.

همه چیز در مورد گران ترین پاسپورت جهان!

طبیعی است که با خواندن کلمه گران ترین، ذهن شما به سمت کشورهای پیشرفته برود و درنتیجه در فهرست اولیه خود، معتبرترین پاسپورت های جهان را تکرار گران ترین پاسپورت ها بدانید. اما اشتباه می کنید! در صدر جدول این فهرست خواندنی، کشور همسایه و پرتردد ایران، ترکیه، قرار دارد.

ترکیه: کشور همسایه با گران ترین گذرنامه جهان

کشور ترکیه گوی سبقت را در این زمینه ربوده است. پاسپورت این کشور یا با تأیید پلیس ترکیه یا در سفارتخانه های آن صادر می شود. باید اضافه کنیم که رتبه یک گران ترین پاسپورت به دلیل افزایش تقاضا برای دریافت گذرنامه این کشور بوده است.

ناگفته نماند که برای تهیه پاسپورت، 251 دلار آمریکا باید هزینه پرداخت کنید که معادل 95 ساعت کاری برای یک نفر با کمترین دستمزد توافقی است. همچنین دارندگان گذرنامه ترکی موظف هستند مبلغ 4 دلار به عنوان عوارض خروج از کشور پرداخت کنند. البته شهروندان دو تابعیتی لازم نیست چنین هزینه ای را پرداخت کنند.

استرالیا: قاره ای گران قیمت

اگر نگاهی به جدول قوی ترین پاسپورت های جهان در سال 2024 داشته باشید، نام استرالیا را در رتبه پنجم قدرتمندترین پاسپورت های جهان می بینید. همچنین این کشور دورافتاده، دومین گذرنامه گران قیمت جهان را دارد. باید اضافه کنیم که پاسپورت این کشور با تأیید وزارت امور خارجه استرالیا صادر می شود و اعتبار ده ساله دارد.

افراد بالای شانزده سال با پرداخت 206 دلار استرالیا و مسافران پرتردد با پرداخت 305 دلار می توانند پاسپورت استرالیا را دریافت کنند. البته پرداخت هزینه اضافه برای کودکان را هم باید در نظر گرفت. دارندگان گذرنامه استرالیا پیش از سفر به کشورهای دیگر باید ویزای سفر را هم دریافت کنند.

سوئیس: آخرین گذرنامه قیمتی

خوب است بدانید که کشور سوئیس در جدول شاخص معتبرترین پاسپورت های جهان در سال 2024، رتبه پنجم را از آن خود کرده است. پاسپورت جدید این کشور با 40 صفحه، اختلاف هشت صفحه ای با پاسپورت قدیمی دارد.

با توجه به ثبت اطلاعات بیومتریک ( اطلاعات قابل اندازه گیری در بدن انسان) برای صدور گذرنامه سوئیسی، شهروندان این کشور می توانند بدون گرفتن ویزا به کشور آمریکا سفر کنند. هزینه صدور این گذرنامه 159 دلار است و طی ده سال گذشته همچنان رتبه سوم گران ترین پاسپورت جهان را تصاحب کرده است.

جالب است بدانید که تمامی اطلاعات موجود در گذرنامه شهروندان سوئیسی به زبان های آلمانی، فرانسه، ایتالیایی، رومانیایی و انگلیسی ترجمه شده است.

در جدول زیر، اسامی سایر گذرنامه های قیمتی جهان را فهرست کرده ایم:

رتبه کشور هزینه صدور ویزا
4 مکزیک 155 دلار
5 آمریکا 135 دلار
6 ایتالیا 135 دلار
7 کانادا 133 دلار
8 ژاپن 115 دلار
9 نیوزلند 115 دلار
10 انگلیس 110 دلار

بیشتر بخوانیم: صفر تا صد مراحل دریافت و تمدید پاسپورت 1402

سخن آخر

با توجه به محدودیت ها و تحریم سیاسی اعمال شده بر کشور ایران، علاوه بر محدودیت سفر به کشورهای بیشتر و رتبه پایین در فهرست معتبرترین پاسپورت های جهان، مسافران ایرانی تنها با دریافت ویزا می توانند برای ورود به بعضی کشورها اقدام کنند. در این مقاله از هف هشتاد به معرفی و بررسی قوی ترین پاسپورت های جهان پرداختیم و همچنین در ادامه گران ترین پاسپورت ها و کشورهایی با امکان صدور ویزای فرودگاهی را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد و از اینکه تا انتها همراه ما بودید از شما صمیمانه سپاس گذاریم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا