راهنمای کامل ارز مسافرتی | ارز مسافرتی چیست؟!

چگونه ارز مسافرتی دریافت کنیم؟

منظور از ارز مسافرتی، کمک هزینه ای است که دولت در سفرهای خارجی به افراد اختصاص می دهد. هزینه ارز سفر نسبت به ارز آزاد ارزان تر بوده و برای مسافران مقرون به صرفه است. هزینه ارز بسته به شرایط روز توسط بانک مرکزی اعلام می شود. این کمک هزینه تنها یکبار در سال به افراد اختصاص پیدا می کند. برای اطلاع شرایط دریافت ارز سفر و مدارک لازم برای ثبت درخواست آن تا پایان مقاله همراه ما باشید.

بلیط هواپیما خارجی با بهترین قیمت از هف هشتاد  بلیط هواپیما داخلی با ارزانترین قیمت از هف هشتاد

مدارک لازم برای دریافت ارز مسافرتی

به منظور دریافت ارز ویژه سفر لازم است فرد متقاضی مجموعه مدارکی را تهیه و آنها را هنگام ثبت درخواست خود همراه داشته باشد. از جمله این مدارک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصل و کپی گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه (مسافرانی که اقدام به تعویض گذرنامه خود کرده اند، لازم است گذرنامه موقت قبلی خود را نیز جهت دریافت ارز ارائه کنند.)
 • ارائه ویزای معتبر کشورهایی که برای ورود به آنها نیاز به ویزا است.
 • همراه داشتن فرم تکمیلی درخواست ارز به شکل حضوری و اینترنتی
 • شماره حساب بانکی به نام شخص متقاضی
 • شماره همراه معتبر و قابل دسترس از متقاضی
 • رسید مربوط به پرداخت عوارض خروج از کشور
 • اصل و کپی کارت ملی
 • ارائه اصل و کپی بلیط مهر شده
 • مبلغ ریالی بر اساس معادل قیمت روز ارز سفر با درنظر گرفتن کارمزد بانکی

صفر تا صد دریافت ویزای توریستی خود را به هف هشتاد بسپارید!

سهمیه ارز مسافرتی 1402 چقدر است؟

میزان ارز مسافرتی اختصاص داده شده به مسافران در هر سال متفاوت است. هزینه ارز سفر خارجی به طور میانگین از 5 تا 10 هزار تومان نسبت به ارز بازار آزاد ارزان تر است. بر این اساس دریافت این نوع ارز برای مسافران منافع زیادی دارد. سهمیه این کمک هزینه در هر سال طبق بخشنامه تغییر می کند.

براساس قوانین مربوط به ارز سفر در سال 1402، میزان کمک هزینه سفرهای خارجی در این سال برای کشورهای نیازمند ویزا تا سقف 500 یورو و برای کشورهای بدون نیاز به ویزا 300 یورو یا معادل این میزان به سایر ارزها است. همچنین مسافرانی که به روش زمینی و ریلی به دیگر کشورها سفر می کنند، سهمیه ای معادل 300 یورو را دریافت خواهند کرد. هر مسافر تنها یک بار در سال مجاز به دریافت این کمک هزینه است و در سفرهای بعدی باید ارز را به صورت آزاد تهیه کند.

نحوه دریافت ارز مسافرتی

برای دریافت ارز سفر روش های مختلفی وجود دارد. بانک مرکزی نام 5 بانک را جهت مراجعه افراد و خرید ارز ویژه سفر اعلام کرده است که شامل بانک ملی، ملت، پارسیان، سامان و تجارت می شوند. برای ثبت درخواست ارز سفر به صورت حضوری، لازم است متقاضیان به شعب ارزی این مراکز مراجعه کنند. لازم به ذکر است، بانک تجارت و پارسیان تنها در زمینه ارز سفر سفرهای زیارتی فعالیت می کنند. امروزه امکان تکمیل فرم و ثبت این درخواست به صورت اینترنتی نیز وجود دارد. در ادامه به روش های دریافت ارز مسافرتی اشاره خواهیم کرد.

دریافت ارز مسافرتی از طریق اپلیکیشن بله

جهت سهولت در روند دریافت ارز مسافرتی از بانک ملی به صورت آنلاین، امکان ثبت درخواست ارز از طریق اپلیکیشن داخلی “بله” برای مسافران فراهم شده است. در چنین شرایطی افراد می توانند در زمانی کوتاه بدون اتلاف وقت نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند. توجه داشته باشید، در این روش متقاضی باید بالای 18 سال سن داشته باشد. همچنین؛ با هر شماره همراه تنها امکان یک بار خرید ارز در اپلیکیشن بله وجود دارد.

 • برای شروع ابتدا لازم است اپلیکیشن بله را نصب کرده و حساب کاربری خود را در آن تشکیل دهید.
 • پس از این مرحله به قسمت بانک من مراجعه کرده و گزینه ارز مسافرتی را انتخاب کنید.
 • در ادامه این فرآیند لازم است اطلاعات خواسته شده اعم از نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کد ملی، شماره گذرنامه، تاریخ تولد و غیره را به دقت وارد کنید. سپس تعهدنامه ای برای شما نمایش داده می شود که باید آن را تایید کنید.
 • در صفحه بعد نوبت به ثبت اطلاعات پرواز و مقصد سفرتان می رسد. در این مرحله نوع ارز، کشور مقصد، نام فرودگاه، تاریخ پرواز و غیره را مشخص خواهید کرد. بعد از تکمیل اطلاعات این قسمت به صفحه پرداخت هدایت خواهید شد.
 • پس از پرداخت یک شناسه فروش 15 رقمی در اختیار شما قرار می گیرد. با ارائه این شناسه در فرودگاه یا باجه بانک ملی، ارز مورد نظر به شما ارائه خواهد شد.

بیشتر بخوانیم: راهنمای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی

شرایط دریافت ارز مسافرتی از طریق بانک ملت یا ملی

چنانچه مایل به دریافت ارز مسافرتی خود به صورت حضوری از طریق بانک ملت و ملی هستید، لازم است به یکی از مراکز فروش ارز این بانک ها مراجعه کنید. در مرحله اول باید فرم تقاضای ارز را تکمیل کنید و مدارک لازم را تحویل مسئول مربوطه دهید. پس از پرداخت معادل ریالی ارز، رسید حواله به شما تحویل داده می شود.

پس از اینکه به هر صورتی رسید حواله ارز مسافرتی را اخذ کردند، برای دریافت ارز می توانید در روز پرواز از طریق پایانه‌ های خودپرداز ارزی بانک ملت یا ملی در سالن های فرودگاه امام خمینی، خدمات ارزی را دریافت کنید. همچنین با مراجعه به باجه بانک ملت در سالن ترانزیت فرودگاه نیز می توان نسبت به دریافت ارز اقدام کرد.

نحوه تهیه ارز مسافرتی با سامانه اینترنتی

به منظور سهولت و تسریع فرآیند دریافت ارز مسافرتی، در اسفند ۱۴۰۰ با همکاری بانک مرکزی با بازار ارزی، سامانه ارز سفر شروع به کار کرد. این سامانه با هدف کمک به متقاضیان برای بی نیازی از انتظار در صف های طولانی بانک ها و صرافی ها طراحی شد. افراد به منظور اطلاع از شرایط و دریافت ارز با قیمت مناسب به این سامانه وارد می شوند و پس از بارگذاری مدارک مورد نیاز، پیامکی از بانک ملی دریافت می کنند. این پیامک به منظور اطلاع افراد از رفع نواقص مدارک و تکمیل آنها ارسال می شود.

پس از تایید مدارک، کاربر می تواند به مراحل بعدی دسترسی پیدا کند. با تکمیل مراحل بعد پروسه درخواست به پایان می رسد. سپس فهرستی از بانک ها و صرافی های مجاز به کاربر نمایش داده می شود. فرد می تواند ظرف 24 ساعت برای دریافت ارز به یکی از شعب گفته شده مراجعه کند.

دریافت ارز از دستگاه های خودپرداز ارز مسافرتی در سالن های فرودگاه امام خمینی

اخیرا دستگاه های خودپرداز ارز سفر در سالن های فرودگاه امام خمینی به منظور خدمات بهتر به مسافران راه اندازی شده اند.

تا به امروز دو دستگاه خودپرداز ارز مسافرتی در سالن های فرودگاه فعالیت می کنند که یکی از آنها متعلق به بانک ملی و دیگری متعلق به بانک ملت است. با وجود این امکانات، روند دریافت ارز دولتی برای هموطنان بسیار راحت و سریع شده است.

بیشتر بخوانیم: معرفی بهترین کشورهای خارجی برای مسافرت عید نوروز

نکات مهم دریافت ارز مسافرتی

به منظور دریافت راحت و بدون دردسر ارز سفر، لازم است مجموعه ای از نکات را درنظر بگیرید. در ادامه به مهمترین این موارد اشاره خواهیم کرد.

 • میزان دقیق ارز بسته به مقصد مسافران مشخص می شود.
 • ارز مسافرتی تنها با واحد یورو به متقاضیان ارائه می شود.
 • چنانچه افراد حواله ارزی را در فرودگاه همراه نداشته باشند، نمی توانند ارز سفر را از فرودگاه دریافت کنند. این افراد تنها می توانند هزینه پرداخت شده را تحویل بگیرند.
 • چنانچه برخی از مسافران به دلایلی مجبور به عوض کردن گذرنامه یا دریافت نسخه المثنی شوند، هنگام مراجعه به صرافی باید نسخه قدیمی گذرنامه را به مسئول مربوطه تحویل دهند.
 • از آنجایی که نرخ ارز و به تبع آن ارز مسافرتی در کشور ما دائما در حال تغییر است، میزان دقیق نرخ آن هر روزه از ساعت 9 و نیم الی 12 و نیم قابل استعلام است. بر این اساس متقاضیان باید پس از ساعت 9 و نیم صبح نسبت به تکمیل فرم درخواست اقدام کنند.
 • جهت دریافت ارز مسافرتی شخص متقاضی باید به بانک یا صرافی دولتی مراجعه کند. به این منظور تمامی اعضای خانواده مشمول ارز دولتی لازم است همراه با مدارک لازم به این مراکز مراجعه کنند.
 • چنانچه مسافران قصد دریافت ارز سفر زیارتی را دارند، باید نام خود را در پرتال سازمان حج و زیارت ثبت کنند.
 • چنانچه قصد دریافت ارز از فرودگاه با استفاده از حواله ارزی را دارید، لازم است 4 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. توجه داشته باشید دستگاه های خودپرداز ارزی ممکن است در طول شبانه روز دچار قطعی یا اتمام اسکناس شوند. بر این اساس دریافت ارز را به دقیقه نود واگذار نکنید.
 • تنها مسافرانی که دارای حواله ارزی از بانک ملت و بانک ملی هستند، می توانند از دستگاه های خودپرداز سالن های فرودگاه استفاده کنند.
 • هنگام ورود به سالن، هدف خود را با پذیرش سالن درمیان بگذارید و بگویید دارای حواله ارزی هستید.
 • تنها مسافرانی که از طریق فرودگاه های امام خمینی، شیراز، اهواز، ارومیه، اصفهان و تبریز سفر می کنند، می توانند مبلغ ارزی را توسط حواله در فرودگاه دریافت کنند.
 • بر اساس مصوبه تمامی افراد بالای 12 سال مجاز به دریافت سهمیه ارزی هستند؛ اما ممکن است برخی از بانک ها شرایط سنی برای دریافت ارز را حداقل 18 سال عنوان کنند.

بیشتر بخوانیم: راهنمای سفر با کشتی کروز دور دنیا

بدون نگرانی بلیط پرواز خارجی خود را رزرو کنید!

در این مقاله در رابطه با ارز مسافرتی و شیوه های دریافت آن با شما صحبت کردیم. با مطالعه موارد گفته شده در این مقاله، بسیاری از سوالات شما در رابطه با ارز سفر پاسخ داده شد. چنانچه قصد سفر به خارج از کشور در آینده ای نزدیک را دارید، می توانید در زمان کوتاه نسبت به خرید بلیط پرواز خود در سایت هف هشتاد اقدام کنید. اعتبار و محبوبیت این مجموعه نیاز به توضیح ندارد. چنانچه در رابطه با رزرو بلیط یا دیگر خدمات هف هشتاد سوال یا ابهامی داشتید، با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا