قوانین حمل حیوانات با هواپیما، قطار و اتوبوس

هزینه و شرایط سفر با حیوانات خانگی

سفر اتفاق دلنشینی است اما اگر قرار باشد حیوان خانگی خود را در به همراه نداشته باشید، نگرانی، شیرینی سفر را از بین می برد. شما در برخی از سفرها می توانید حیوان خانگی خود را به همراه داشته باشید اما این کار شرایط خاصی دارد. در این مقاله در هف هشتاد به بررسی قوانین حمل حیوانات در سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس می پردازیم.

قوانین سفر با حیوانات خانگی

قوانین حمل حیوانات با هواپیما

قوانین حمل حیوانات با هواپیما

چگونگی حمل حیوانات با هواپیما یکی از دغدغه های اصلی مسافرانی است که قصد همراه بردن حیواناتشان در سفرهای هوایی را دارند. این مسئله بسته به نوع سفر که داخلی باشد یا خارجی، متفاوت است. همچنین هر ایرلاین شرایط خاصی را برای حمل مسافران فراهم کرده است. در ادامه به سیر تا پیاز حمل حیوانات در سفرهای هوایی می پردازیم.

حمل حیوانات با هواپیما در ایران

طبق قوانین شرکت های هواپیمایی ایران، امکان ورود سگ و سایر حیوانات خانگی به داخل کابین هواپیما وجود ندارد. البته از آنجایی که این روزها همراه داشتن آنها به یکی از دغدغه های مهم مسافران تبدیل شده است، امکان همراه داشتن آن ها طبق قوانین و شرایطی در پرواز مجاز است. هرکدام از ایرلاین های ایرانی شرایط مختلفی را برای همراه داشتن حیوانات خانگی در پرواز مشخص کرده اند. در ادامه به شرایط چند نمونه از مهمترین ایرلاین های ایرانی اشاره خواهیم کرد.

حمل حیوان با هواپیمایی ماهان

حمل حیوانات خانگی با ایرلاین ماهان به دو صورت همراه AVIH و غیر همراه CARGO امکان پذیر است. در روش اول حیوان همراه با مسافر پذیرش شده و پس از آن به قسمت مربوطه در بار منتقل می شود. در روش غیر همراه فرد حیوان را طبق شرایط مشخص شده تحویل باربری می دهد. پس از رسیدن به مقصد حیوان طبق بارنامه به شخص موردنظر تحویل داده می شود. هنگام رزرو بلیط لازم است کد AVIH را دریافت کرده و در زمان تحویل حیوان، آن را به مسئول مربوطه اطلاع دهید.

حمل حیوان با هواپیمایی ایران ایر

چنانچه قصد حمل حیوان خانگی با هواپیمایی ایران ایر را داشته باشید، بهتر است نسبت به قوانین مربوط به حمل حیوان در این ایرلاین آگاه باشید. برخی از شرایط ایران ایر برای حیوانات خانگی عبارت است از:

 • وزن حیوانات همراه با قفس آن ها محاسبه می شود.
 • همراه بردن حیوانات به داخل کابین هواپیما ممنوع است.
 • وزن حیوانات زیر 5 کیلوگرم، بر اساس همان 5 کیلوگرم محاسبه می شود.
 • پذیرش حیوانات با این ایرلاین تنها در قسمت بار امکان پذیر است.

حمل سگ با پرواز قشم ایر

چنانچه قصد همراه داشتن سگ در پرواز قشم ایر را داشته باشید، می توانید بر اساس خدمات بار قشم ایر، حیوان خانگی خود را به عنوان بار اضافه حمل کنید. البته لازم است پیش از پرواز گواهی سلامت و شناسنامه حیوان را به مسئولین مربوطه ارائه کنید.

هزینه حمل حیوانات با هواپیما تا سقف 10 کیلوگرم ضربدر 2 و سپس ضربدر نرخ اضافه بار است. در صورت حمل حیوانات خانگی با این ایرلاین، لازم است هزینه ای جداگانه به عنوان اضافه بار پرداخت کنید.

حمل حیوان با هواپیمایی آسمان

اگر قصد سفر با حیوان خانگی خود توسط ایرلاین آسمان را دارید، لازم است با شرایط و قوانین این شرکت درخصوص حمل حیوانات آشنا باشید. در ایرلاین آسمان، حمل حیوانات خانگی به داخل کابین هواپیما به هیچ عنوان مجاز نیست؛ البته مسافران می توانند با ارائه گواهی سلامت حیوان، او را همراه قفسی مناسب و با هماهنگی قبلی به قسمت ترمینال حمل بار تحویل دهند. در این ایرلاین، لازم است برای حمل حیوان هزینه ای به صورت جداگانه پرداخت شود.

هزینه حمل انواع حیوانات با هواپیما داخلی و خارجی چقدر است؟

امکان همراه داشتن حیوانات خانگی در هواپیما برای سفرهای داخلی و خارجی وجود دارد. شرایط، قوانین و هزینه های حمل حیوان در سفر داخل و خارج از کشور متفاوت است. از نظر هزینه، مسلما قیمت تمام شده حمل حیوان با پرواز خارجی بیشتر از داخلی است؛ چراکه در چنین شرایطی هزینه ها به دلار محاسبه می شوند. هزینه حمل انواع حیوانات خانگی در پرواز به شرح زیر است:

هزینه حمل سگ با هواپیما داخلی و خارجی

هزینه حمل سگ در پروازهای خارجی بالاتر از پروازهای داخلی است. عواملی مانند نژاد سگ، اندازه قفس، وزن سگ و نوع مقصد بر روی قیمت نهایی حمل حیوان تاثیرگذار است. معمولا در پروازهای خارجی امکان ارسال حیوان بدون مسافر وجود ندارد.

هزینه حمل گربه با هواپیما داخلی و خارجی

قوانین و هزینه های مربوط به حمل گربه در پرواز شبیه به وضعیت سگ ها است. طبق قوانین بین الملل، حمل حیوان به خارج از کشور مستلزم پرداخت سوشارژ یا هزینه اضافی می شود که این مبلغ بسته به وزن گربه، نوع قفس و مقصد متفاوت است.

هزینه حمل عروس هلندی با هواپیما داخلی و خارجی

شرایط حمل پرنده ها نسبت به سایر حیوانات خانگی کمی متفاوت است. هزینه حمل پرنده های خانگی به این شکل محاسبه می شود: وزن پرنده به اضافه وزن قفس ضربدر 4، درخصوص حیوانات اهلی و خانگی این هزینه ضربدر 2 می شود. به عدد حاصل هزینه کارگزاری نیز اضافه شده و بر این اساس قیمت نهایی مشخص می شود.

درمورد مدارک مورد نیاز حمل انواع حیوانات با هواپیما داخلی و خارجی چه می دانید؟

هنگامی که افراد قصد همراه بردن حیوانات خانگی درپرواز را دارند، لازم است طبق قوانین، مدارکی را به فرودگاه و ایرلاین مربوطه ارائه کنند. مدارک موردنیاز در سفرهای داخلی و خارجی متفاوت است. مدارک لازم برای حمل حیوانات در پرواز های داخلی شامل اصل شناسنامه حیوان، گواهینامه معتبر در خصوص واکسیناسیون حیوان، فرم تکمیل شده مخصوص و اصل فیش پرداخت کرایه مورد نیاز می شود.

در پروازهای خارجی علاوه بر موارد فوق، مدارک مربوط به انگل، گواهی تیتر هاری و گواهی بهداشت سلامت حیوان بر اساس قوانین بین المللی وجود دارد.

الزامات بهداشتی حمل حیوانات با هواپیما که باید رعایت کنید!

چنانچه قصد همراه داشتن حیوان در سفرهای هوایی داخلی یا خارجی را دارید، لازم است با برخی از الزامات بهداشتی حیوانات آشنا باشید و آن ها را رعایت کنید. در ادامه به برخی از این موارد به صورت فهرست وار اشاره خواهیم کرد:

 • کادر هواپیما قبل از پذیرش حیوان باید از نیش زدگی با گاز گرفتگی حیوان مطلع باشند.
 • به منظور واگیردار بودن برخی از بیماری های مشترک میان انسان و حیوانات دیگر، ارائه گواهی مربوط به سلامت حیوان الزامی است.
 • هنگام حمل حیوانات با هواپیما، ابعاد قفس باید متناسب با اندازه حیوان و کاملا محکم و ایمن باشد.
 • برخی از ایرلاین ها از پذیرش حیوانات خاص و گران قیمت و حیوانات پرخاشگر و بدبو اجتناب می کنند.
 • لازم است تمامی اطلاعات مربوط به حیوان از جمله نام، مشخصات و شماره تماس سرپرست بر روی قفس درج شود.
 • در سفرهای خارجی ارائه گواهی مربوط به انگل شناسی الزامی است.

راهنمای سفر: قوانین حمل دارو در سفر با هواپیما

هزینه حمل حیوانات

هزینه حمل حیوان خانگی با هواپیما بر طبق هزینه اضافه بار حساب می شود. هزینه حمل حیوان خانگی شامل دو بخش اصلی است: هزینه بر اساس وزن حیوان و قفس و هزینه کارگزاری.

برای پرندگان، وزن پرنده و قفسش ضربدر 4 می شود تا هزینه حمل مشخص شود اما برای حیوانات خانگی و اهلی مجموع وزن حیوان و وزن قفس در 2 ضرب می شود تا مبلغ هزینه حمل تعیین شود. سپس هزینه کارگزاری به مبلغ نهایی اضافه می شود.

قوانین حمل حیوانات با قطار

در مسافرت با قطار در ایران ورود حیوانات خانگی به کوپه ها یا واگن ها ممنوع است. این ممنوعیت شامل همه انواع حیوانات خانگی از جمله پرندگان، سگ ها، گربه ها، چهارپایان و خزندگان می شود. شرکت راه آهن و حمل و نقل ریلی ایران حتی با داشتن گواهی های پزشکی حیوانات، تجهیزات مناسب و تعهد، ورود حیوانات خانگی را تایید نمی کند. این قوانین به منظور حفظ نظم و بهداشت عمومی و ایمنی مسافران و پیشگیری از ایجاد مشکلات در داخل قطار اجرا می شوند.

سفر با حیوانات در قطار
قوانین حمل حیوانات در قطار

قوانین حمل حیوانات با اتوبوس

باید توجه داشته باشید در مورد حمل حیوانات خانگی با اتوبوس در ایران، شرکت های مسافربری معمولاً به مسافران امکان نگهداری حیوانات خانگی در اتوبوس را نمی دهند اما در برخی موارد خاص شرکت های مسافربری ممکن است با رانندگان توافق کرده و این امکان را فراهم کنند.

بنابراین اگر شما می خواهید حیوان خانگی خود را با خود به اتوبوس ببرید باید به شرایط خاصی پایبند باشید. به عبارت دیگر حتی اگر راننده اجازه حمل حیوان خانگی را بدهد حیوان باید در یک جعبه مخصوص و مناسب جا داده شود و اجازه نگهداری حیوان را در کابین اتوبوس نخواهید داشت و باید آن را در قسمت بار و صندوق اتوبوس بگذارید.توجه داشته باشید که در این شرایط ممکن است حیوان خانگی شما در طول مسیر آسیب ببیند.

برای رعایت بهداشت و پیشگیری از مشکلات احتمالی در هنگام حمل حیوان با اتوبوس باید مجوز صادر شده توسط اداره بهداشت و یا دامپزشکی را نیز به همراه داشته باشید. هزینه حمل حیوان با اتوبوس به توافق شما با راننده بستگی دارد و هزینه مشخص شده ای ندارد.

سفر زمینی: اشیاء ممنوعه در قطار و اتوبوس

آیا حمل حیوان خانگی با اتوبوس قانونی است؟

خیر، حمل حیوانات خانگی با اتوبوس غیر قانونی است. طبق تبصره ماده 25 ابلاغیه سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای حمل هر نوع بار غیربهداشتی یا عفونت زا از قبیل احشام (مرده یا زنده) یا حیوان خانگی غیرقانونی اعلام شده است. از این رو اگر تصمیم دارید که حیوان خانگی تان را با خود به اتوبوس ببرید، باید به مقررات و قوانین مرتبط با این موضوع توجه کنید و مسئولیت بروز هرگونه مشکل یا تخلف قانونی را بپذیرید.

مدارک مورد نیاز برای حمل حیوانات خانگی در سفر

قوانین حمل حیوانات خانگی سخت گیرانه است؛ پس برای جلوگیری از مشکلات در فرودگاه و در سفر باید مدارک لازم را آماده کنید. این مدارک عبارتند از:

 • شناسنامه یا گذرنامه حیوان
 • فیش پرداخت هزینه حمل حیوان
 • تکمیل فرم مخصوص درخواست انجام امور موجود زنده: معمولاً شرکت هواپیمایی فرم مخصوصی برای درخواست حمل حیوانات زنده دارند که باید آن را تکمیل کنید.
 • گواهی بهداشتی بین المللی در سفرهای خارجی: باید گواهی بهداشتی بین المللی داشته باشید که از دامپزشکی دولتی کشور مبدا یا مقصد حیوان خانگی صادر شده باشد. این گواهی نشان دهنده سلامت حیوان و عدم انتقال بیماری های عفونی به سایر حیوانات است. همچنین اطلاعات مرتبط با قرنطینه دامپزشکی فرودگاه باید تائید شده باشد.

مهم است که این مدارک را به دقت آماده کنید و از قبل با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید تا شرایط و قوانین سفر با حیوانات خانگی آن شرکت را بدانید.

راهنمای سفر زمینی: راهنمای صفر تا صد سفر با اتوبوس و نکات سفرهای جاده ای

نتیجه

حمل حیوانات خانگی با اتوبوس، قطار یا هواپیما نیاز به رعایت دقیق مقررات و قوانین دارد. برای جلوگیری از مشکلات در سفر می بایست مدارک مورد نیاز را کامل و جامع آماده کنید و از قبل با شرکت حمل و نقل مسافری خود تماس بگیرید تا شرایط و قوانین حمل حیوانات را بدانید و همچنین اطمینان از سلامت حیوان خانگی و عدم انتقال بیماری های عفونی به سایر حیوانات و انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا